AnasayfaBlogDijital Dönüşüm Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Dijital Dönüşüm Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

23 Haziran 2021
Dijital Dönüşüm Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

Dijitalleşme ile birlikte bu alanda ortaya çıkan uygulamaları yönetecek, uygulamaları yapıp öğretecek ya da gereken eğitimlerin verilmesini sağlayacak olan profesyonellere olan ihtiyaç da ortaya çıkmıştır. Dijitalleşmedeki alanların çeşitliliğine bakıldığı zaman birçok alanda ve kendi alanında profesyonel kişilere yani dijital dönüşüm uzmanlarına duyulan ihtiyaç oldukça fazla olduğu görülmektedir.

Bilindiği üzere dijitalleşme sadece tek bir alanda ortaya çıkan bir şey değildir. Birçok alanda ortaya çıkıp gelişmeye devam etmektedir. Markaların dijital dönüşüme ayak uydurmasıyla alanında uzman kişilere büyük sorumluluklar düşmektedir. Dijital dönüşüm uzmanı olmak isteyen kişiler bu alanla ilgili çeşitli araştırmalar yapmaktadır. Yapılan araştırmalar neticesinde bu alanda çalışmak için alınacak eğitimlere ek olarak, dijital dünyaya hakim olmak oldukça önemlidir.

Yazımızda dijital dönüşüm uzmanı nedir? Dijital dönüşüm uzmanı ne iş yapar? Dijital dönüşüm uzmanı maaşları ne kadar? Gibi merak edilen tüm sorulara yanıt aradık.

Dijital Dönüşüm Uzmanı Nedir?

Dijital dönüşüm uzmanı, bir marka ya da kurumun ihtiyaç duyduğu belgeleri, evrakları, işlemleri ve süreçleri bilgi teknolojilerini kullanarak dijital ortama uyarlayan kişilere verilen addır. Ödemelerin ve alışverişlerin internet üzerinden tamamlanması, evrakların dijital ortamda saklanması gibi süreçler, dijital dönüşüm süreçlerine önemli örneklerdir.

Yeni teknolojileri yakından takip eden, yaratıcı bir bakış açısına sahip, uygulanabilir çözümler üretebilen ön lisans ve lisans mezunu olan kişiler dijital dönüşüm uzmanı olma imkanına sahiptir. Farklı seviyelere göre birçok dijital dönüşüm uzmanlığı sertifika programı mevcuttur. Dijital dönüşümle ilgilenen herkes, kendi seviyesine uygun olan programa başvurarak eğitim alabilir ve eğitim sonunda sertifika almaya hak kazanabilir.

Teknolojinin her geçen gün gelişmesiyle birlikte bu alanda hizmet almak isteyen sektör sayısı da gün geçtikçe artacaktır. Siz de bir dijital dönüşüm uzmanı olmak istiyorsanız mutlaka kendinizi dijital alanda geliştirmelisiniz. Yeni teknolojileri yakından takip etmeli, analitik bir bakış açısı ile çözümler üretmelisiniz.

Dijital Dönüşüm Uzmanı Ne İş Yapar?

Dijital dönüşüm uzmanı, bir kurumun içinde bulunduğu süreçleri dijital ortama aktarılmasından sorumlu olan kişilere verilen addır. Bu aktarım sırasında birçok farklı sürecin amacını ve kullanıcıların alışkanlıklarını çözümlemeye çalışmaktadır. Çözümleme süreçlerinin ardından dijital dünya yeniden tasarlama gerektirir. Dijital dönüşüm uzmanları teknolojik yeniliklere açık bir şekilde sürekli yeni yapılanmalara hazırlıklı olmalıdır. Bu sebeple dijital dönüşüm uzmanının birçok farklı görev ve sorumluluğu vardır. Aşağıda dijital dönüşüm uzmanının görev ve sorumluluklarını inceleyelim.

  • Kurumun ihtiyacı olan dijital dönüşüm süreçlerini belirlemekten sorumludur.

  • Kurumu fiziksel ortamdan dijital ortama aktarırken doğru teknolojileri seçmeli ve kullanmalıdır.

  • Kurumun dijital dönüşüm sayesinde tasarruf etmesini sağlar ve kurumda verimliliği ve kaliteyi arttırır.

  • Dijital dönüşüm alanında yer alan yasal mevzuata uygun olarak hareket etmek,

  • Alandaki teknolojileri sürekli takip eder ve yeni teknolojilere hızlı bir şekilde ayak uydurur.

Dijital Dönüşüm Uzmanı Maaşları

Dijital dönüşüm uzmanı dediğimizde bu alan oldukça geniştir. Dijital Pazarlama, Akıllı Uygulamalar, Blockchain, Yapay Zeka ve Mobil uygulamalar olarak sıralanabilir. Dijital pazarlama uzmanı; internet kullanıcılarını hedef alır ve online pazarlama, satış oranlarını arttırma gibi çeşitli projeler ve kampanyalar hazırlar. Bu projeler içinde web sitesi güncelleme, içerik yönetimi, mobil pazarlama, sosyal platform reklamları, banner reklamları, SEO - SEM, gibi konularda da yeterli bilgiye ve beceriye sahip olmaları beklenir. E-Ticaret uzmanı; çevrimiçi yapılan tüm organizasyonlarda web ve bilgisayar konusunda yetenek ve deneyimlerini kullanır ve bu organizasyonları koordine eder.

Blockchain uzmanı; kripto para, blok zincir gibi günümüzün en yeni dijital dönüşüm alanlarında yerini almaya başladı. Bu teknoloji dijital dünyada yer alan profesyonellerin listelerinin en üst sırasında yer almaktadır. Kripto paraların yönetimi ve kullanımı, blockchain teknolojisi bu alandaki meraklılarına yol göstericidir.

Siber güvenlik uzmanı; gelişen ve artan dijital ortamların güvenliğe ihtiyacı bulunmaktadır. Sanal güvenlik görevlisi olarak adlandırabiliriz. Sitemlere giriş çıkışların güvenle yapılması, gizliliğin korunması, kullanıcıların bilgilerinin güvende olması gibi sanal ortamda güvenlik gerektiren bu konularda siber güvenlik profesyonellerine ihtiyaç duyulur.

Oldukça çeşitli bir alandan bahsedilen bu durumda dijital dönüşüm uzmanı olarak çalışan kişilerin kazançları da değişiklik gösterir. Aldıkları sorumluluk, eğitim, deneyim gibi durumlar kişilerin kazançlarını olumlu yönde etkiler. Kurumların özellikleri de maaşlarını etkileyen bir başka önemli unsurdur. Kurum içinde verilen eğitimler ya da destekleyici eğitimler sayesinde kendilerini sürekli geliştirme imkanı da bulabilirler. Bir dijital dönüşüm uzmanı ne kadar maaş kazanır, inceleyelim.

  • Yeni mezun bir dijital dönüşüm uzmanı 3.500 TL ile çalışmaya başlar.

  • Tecrübe edinmiş bir dijital dönüşüm uzmanı ortalama 5.000 TL maaş elde eder.

  • Bu alanda çalışan dijital dönüşüm uzmanlarının 6.500 TL’ye kadar gelir elde ettikleri görülmektedir.

Dijital Dönüşüm Uzmanı Nasıl Olunur?

Dijital dönüşüm uzmanı olmak isteyen kişiler hangi eğitimleri almaları gerektiğini araştırır. Gelecekte çok daha fazla ihtiyaç duyulacak bir meslek grubu olacağı şimdiden görülmektedir. Bu sebeple bu alana olan ilgi ve yapılan araştırmalarda artmaktadır. Kişiler yer almak istedikleri alan için uygun bir eğitime sahipse, sertifika ile gelişimini destekler. Dijital dönüşüm uzmanı olarak çalışmak isteyen kişilerin yeni teknolojilerle yakından ilgilenmesi çok önemlidir. Yaratıcı bir bakış açısına sahip, uygulanabilir çözümler üretebilen ön lisans ve lisans mezunları dijital dönüşüm uzmanı olarak kurumlarda çalışabilir. Farklı seviyelerde birçok dijital dönüşüm uzmanlığı sertifika programı bulunmaktadır.

Dijital dönüşümle ilgisi olan herkes kendi seviyesine uygun olan programa başvurarak sertifika sahibi olabilir. Dijital dönüşüm uzmanı olmanın en temel gereği pek çok teknolojiye hakim olmaktan geçer. Ayrıca kaliteyi ve verimliliği arttıracak stratejik planlamalar yapabilmek de gerekir. Bu yüzden bir dijital dönüşüm uzmanlığı sertifikasında bulunması gereken önemli bilgiler vardır. Bunlar; akıllı sistemler, Büyük Veri, Nesnelerin İnterneti, endüstri 4.0, yapay zeka, arttırılmış ve sanal gerçeklik, bulut sistemleri ve simülasyon sistemleri gibi pek çok teknolojiye dair eğitimler olarak sıralanabilir.

Dijital Dönüşüm Uzmanı Dijital Dönüşüm Uzmanı nedir Dijital Dönüşüm Uzmanı ne iş yapar Dijital Dönüşüm Uzmanı maaşları Dijital Dönüşüm Uzmanı nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dijital Dönüşüm Nedir?
Teknoloji

Dijital Dönüşüm Nedir?

27 Aralık 2019
İK Dönüşümü İçin Dijital Yol Haritası
İnsan Kaynakları Yönetimi

İK Dönüşümü İçin Dijital Yol Haritası

15 Kasım 2019
Dijital Çağ Yeteneğini Arıyor
Kişisel Gelişim

Dijital Çağ Yeteneğini Arıyor

04 Şubat 2021
Dijital İK Eğitimi
4.9
(9)

Dijital İK Eğitimi

8 Konu10 Saat
Bilal ŞentürkBilal Şentürk
29080
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
200119