Close
Mobil Menu Bars

Başarısızlık Korkusu 

28 Kasım 2019, 1389 defa okundu.
Başarısızlık Korkusu 
başarısızlık korkusu, motivasyon, kişisel gelişim, online eğitim

"Hayal ettiğim üniversiteyi kazanamazsam ne yaparım?", "Bu işi yanlış yapmaktan korkuyorum" bu cümleler tanıdık geldi mi? Hayatımızın belirli dönemlerinde önemli dönüm noktaları yaşarız. Bu dönemlerde yapmamız, başarmamız gereken çeşitli durumlar vardır. Eğitim, iş, kariyer, sosyal ilişkiler... Başarmamız gereken şeyler hayatımızın her alanında olabilir.

Başarısız olma, başarısızlık korkusu tahmin ettiğinizden çok daha yaygın. Çoğumuz hayatımızda sık sık neyin yanlış gittiğini düşünürüz. Bu son derece kuvvetli bir duygudur. Bu korkuyu sık yaşamak, hayatımızda büyük şeyler yapmamıza engel olabilmekte. 

başarısızlık korkusu, motivasyon, kişisel gelişim, online eğitim

Başarısızlık korkusunun hayatımızı yönetmesine izin vermemeliyiz. Aksi halde sürekli olumsuz kaygılar yaşamak, yaşam enerjimizi ve motivasyonumuzu düşürebilir. Başarısızlık korkusu; yeni ilişkiler geliştirmemizden, potansiyelimizi keşfedip başarılar elde etmemizden, yeni işler için risk alabilme cesaretinden alıkoyuyor. Bu durum, bize daha çok zarar verebilir.

Başarısızlık Korkusu Nasıl Yenilir?

Başarısızlık korkusu hissettiğinizi düşünüyorsanız bunun üstesinden gelmeniz gerekir. Başarısızlık korkusunun nasıl yenilebileceğine geçmeden önce başarısızlık korkusu belirtileri neler? Başarısızlık korkusu nelere sebep olur?

  • Başarısızlık korkusu, diğer insanların sizin hakkınızdaki fikirlerini gereğinden fazla düşünmenize,
  • Başarısızlık korkusu, insanların size olan ilgilerini kaybedeceğinizden endişelenmenize,
  • Ne kadar akıllı ya da yetenekli olduğunuz konusunda endişelenmenize, kendinize güven duymamanıza,
  • Sıklıkla yaşanan baş ağrılarılarına, mide ağrılarılarına, fiziksel yorgunluğa, dikkat dağınıklığına,
  • Yapmanız gereken işleri, sorumlulukları erteleme eğiliminde olmak gibi durumlara neden olabilir.

Başarısızlık Korkusunun Üstesinden Gelmek

Başarısızlık korkusu yaşıyorsanız, bunun önüne geçebilmek ve yaşam kalitenizi yükseltmek için başarısızlık korkunuzun üstesinden gelmeniz gerekir. Başarısızlık korkusunun üstesinden nasıl gelinir?

1- Basit bir yaşam

Yaşanan bazı olumsuzluklar, başarısızlık korkunuzu arttırabilir. Yaptığınız işleri basit ve anlaşılır tutmak, başarısızlık korkunuzu ortadan kaldırmanın en iyi yollarından biridir. Sadelik, hayatın her alanında daha verimli olabilmeyi mümkün kılar. Zihninizi arındırmak, daha sağlıklı bir atmosfer yaratmak için de önemli bir detaydır. 

2- Şimdiki zamanda olmalısınız

Başarısızlık korkusunun üstesinden gelmenin bir diğer yolu da anda olmaktır. Yaşadığınız anın farkında olmak ve bilinçli bir şekilde değerlendirmek gerekir. Geçmişte yaşamak ve gelecek ile ilgili kaygı duymak fayda sağlamayacaktır. Çünkü geçmiş, çoğu kez acı tecrübelerle dolu olabilir. Bunlara odaklanmak, motivasyonunuzu ve moralinizi düşürür. 

Gelecekte yaşamak ise endişelerle doludur. Henüz gelmemiş günler hakkında işlerin kötü sonuçlanıp sonuçlanmayacağı konusunda kaygı duymaya neden olur. Anda olmak ve motivasyonu yüksek tutmak gerekir.

3- Başarısızlığı kabullenmek

Başarıyı olduğu kadar başarısızlığı da kabullenirsek, pek çok şey öğrenebiliriz. Çünkü başarısızlıklardan da öğreneceğimiz çok şey olacaktır. Önceden yaptığımız hatalardan ders almak, değerlendirmek önemlidir. Başarısızlıklar bize ne yapmamamız gerektiğini ve neyi daha iyi yapabileceğimizi öğretiyor.

Sizi neyin engellediğini keşfedin. Güven eksikliği, bu engellerden en önemlisi olabilir. Bunun yerine başarısızlığı kabullenin ve kendinizi geliştirmenin yolunu bulun.

başarısızlık korkusu, motivasyon, kişisel gelişim, online eğitim

4- Çevrenizi gözden geçirin

Etrafınızdaki insanlar, ruh haliniz üzerinde önemli etkilere sahiptir. En yakın çevrenizde eğer motivasyonu düşük, başarısızlıktan korkan, risk almayan kişiler varsa, siz de muhtemelen bu etki altında kalacaksınızdır. 

Başarısızlık korkusunu aşmak, üstesinden gelmek için çevrenizdeki insanları gözden geçirin. Kendinizi daha olumlu, gerçekçi ve çözüm odaklı insanlarla çevrelendirin. 

Başarısız olmaktan yüksek derecede kaygı duyuyorsanız, muhtemelen bu olumsuzluğu yaşayabilirsiniz. Risk almak, şansınızı denemek hayatınızı değiştirebilecek bir şeydir. Her zaman olumsuz neticelere sebep olmaz. Risk almanın büyük başarılar ile sonuçlandığı çok sayıda durum olmuştur. 

5- Yapabildiklerinizi düşünün

Kontrolünüz altında olan, yapabildiğiniz şeyleri düşünün. Bugüne kadar gerçekleştirdiğiniz başarılara odaklanın. İstediğinizde aslında ne kadar başarılı olabileceğinizi anımsayın. Geçmişte yaşamak iyi değildir ancak geçmiş başarılarınızı düşünerek bugüne ve geleceğe daha iyi motive olabilirsiniz.

6- Kendinizi geliştirin

Başarısızlık korkusu, kendinizi geliştirebilme konusunda araç olabilir. Nasıl mı? Kendinizi geliştirmede başarılı olabilir, özgüveninizi yerine getirebilirsiniz. 

Enstitü tarafından sunulan online eğitimler iyi bir çözüm yolu olabilir. Özellikle kişisel gelişim eğitimleri, kendinizi bireysel anlamda daha iyi geliştirebilmenize olanak sağlar. 

8- İş yaşamında başarı

İş yaşamında başarılı olmak için çabalamak, kendinizi geliştirmek, başarısızlık korkunuzun üstesinden gelmenizde önemli yere sahiptir. İş hayatı eğitimleri ile kendinizi kariyer anlamında geliştirebilirsiniz.

Ne olursa olsun kendinize güvenin. Başarısızlıklarınız da başarılarınız gibi sizi siz yapan şeylerdir. Onlara da sahip çıkın, kabullenin, ders çıkarın ve devam edin. 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!