AnasayfaBlogKişisel Gelişim Nedir? Planlama Nasıl Yapılır?
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Nedir? Planlama Nasıl Yapılır?

28 Nisan 2018
Kişisel Gelişim Nedir? Planlama Nasıl Yapılır?

Kişisel gelişim hayatınız boyunca takip etmeniz gereken bir süreçtir. Doğduğumuz günden beri bir gelişim içerisindeyiz. Yeni yetenekler ve nitelikler geliştirmek için kişisel gelişim sürecini başlatmak ve sürdürmek zorundayız. Neden yeni yetenekler geliştirmeliyiz? Zorunda mıyız? Evet! Çünkü insan, hayatta kalabilmek ve hedef koyup bunları gerçekleştirebilmek için kişisel gelişimini tamamlaması gerekir.

Bu yazıyı yazma amacım istihdam konusunda beklentilerinizi arttırmaktır. Ayrıca özgüveninizi arttırmak ve kaliteli bir yaşam sürmenizi sağlamak için koymanız gereken hedeflerde hangi yeteneklere ihtiyacınız olduğunu belirleyebilmeniz için ihtiyacınız olan bilgiyi sağlamak istedim.

Yukarıda söylediğim gibi doğduğumuz andan itibaren bir gelişim sürecindeyiz. Yaşamın ilk yıllarında ailemiz ve öğretmenlerimizi gelişimimizi sağlamak ve sürdürebilmek için çaba sarfederler. Ama bu geçici bir destektir. Bir gün bir anda yalnızlaşırsınız ve gelişiminizi sürdürebilmeniz için gerekli kaynaklara erişiminiz ortadan kalkar. Eğer buna bir çözüm bulmazsanız gelişiminiz durur ve hedeflerinize ulaşmanız imkansız hale gelir.

Kişisel gelişim hayatın hiçbir evresinde durmamalıdır. Sürekli ilerlemelidir.

Kişisel gelişim neden önemli?

Bunlar hep Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi sebebiyle karşımıza çıkıyor. Aslında kişisel gelişim ile ilgili birçok öneri var ama Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi bunlar arasında en popüler olanı. Maslow’un kendini gerçekleştirme süreciyle ilgili aşağıda kısa bir açıklama yapmaya çalıştım.

Kendini gerçekleştirme nedir?

Maslow bireylerin kişisel gelişimini tamamlayabilmesi için bazı ihtiyaçların karşılanması gerektiğini söylüyor. Kendini gerçekleştirme ihtiyaçların tatmin edilmesine bağlı…

Bir insanın ne ölçüde gelişebileceği bazı ihtiyaçların karşılanmasına bağlı ve bu ihtiyaçlar şu meşhur hiyerarşiyi oluşturur. Örneğin evsiz birine üniversiteye gitme hedefi koyabilir misiniz? Hayır? Çünkü bir insanın öncelikle güvenlik ihtiyacı vardır. Bir evi ya da barakası olmalı. Kendini güvende hissetmeli. Evi olduktan sonra diğer aşamaya geçer ve hiyerarşiyi bu şekilde tamamlar. Kişisel gelişim bu şekilde gerçekleşir. Bu gelişim yaşam boyu gerçekleşeceği için bir kimse bu gelişim sırasında her bir ihtiyacı için motivasyon gereksinimi duyacaktır. Bu motivasyonda her ihtiyaç için farklı olacaktır. Biliyorum biraz karışık oldu ama yazının devamında daha iyi anlayacaksınız.

Maslow ihtiyaçlar hiyerarşisi

  • Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisinde yeme-içme ve uyku gibi fizyolojik ihtiyaçlar yer alır. Yani hayatta kalmak için ilk önceliklerimiz. Uyumadan 17 gün yaşanabildiğini test eden bir araştırma okumuştum.

  • İkinci olarak güvenlik ihtiyacıdır. Hem fiziksel güvenlik ihtiyacı hem de ekonomik-sosyal güvenlik ihtiyacı bu başlıkta ele alınabilir.

  • Üçüncü ihtiyaç ise sevme, sevilme ve bir gruba ait olma ihtiyacıdır. Aidiyet ihtiyacı bu bölümde yer alır.

  • Saygı görme ve saygınlık ihtiyacı ise dördüncü basamaktadır.

  • Beşinci ihtiyaç anlama ihtiyacıdır. Yaşadığı ülkede, birimde ve toplumda olup bitenleri anlama ihtiyacı gelir. Diğer anlamda haber alma ihtiyacıda denebilir.

  • Altıncı ihtiyaç estetik ihtiyacıdır. Sanat ve yaratıcılık bu bölümde ele alınabilir.

  • Hiyerarşinin en üstünde ise kendini gerçekleştirme ihtiyacı vardır.

Kendini gerçekleştirme ihtiyacı işte bu yazının ana konusudur. Kendini gerçekleştirme insanların arzusuna ve hedeflerine gönderme yapar. Diğer anlamda kendini gerçekleştirme bir insanın özgün olarak ulaşabileceği en yüksek potansiyele ulaşma ihtiyacıdır.

Maslow kişisel gelişimin yolunu şöyle açıklıyor: Duygularınızı anlama ve buna adapte olarak yaşamaktır.

Kişisel gelişimi tamamlamak.

Kişisel gelişimi tamamlamak için atılacak birkaç adım vardır. Bu adımlardan ilk ikisi ve en önemlisi vizyon ve planlamadır.

Kişisel vizyon geliştirmek.

Kişisel gelişiminizi tamamlamayı bir eğlence olarak görebilirsiniz. Ama insanlar bunu yeni şeyler öğrenmek ve geliştirmek için kullanıyor. İşte kişisel vizyon gelecekteki hedeflerinizin ne olacağını netleştirmenizdir. İş görüşmelerinde sorulan popüler bir soru vardır. Kendinizi 5 yıl içerisinde nerede görüyorsunuz? İşte kişisel vizyon bunun bir parçasıdır.

Kişisel gelişim planlama

Bir önceki maddede kendinizi gelecekte nerede görmek istediğinize dair vizyon sahibi olduktan sonra bu maddeye geçebilirsiniz. Hedefleri gerçekleştirebilmenin yolu planlı olmaktır. Üniversite sınavına hazırlanan insanların nasıl plan yaptığına dair birçok öneri okuruz. Kişisel gelişimi bir sınav olarak görebilirsiniz. Gelecekte olmak istediğiniz yerde olamadığınızda başarısız sayılmazsınız ama sınavda başarısız olursunuz. Bu sebeple kişisel gelişim yönünde varmak istediğiniz yere nasıl gideceğinizi önceden planlamalısınız. Kişisel gelişim planlama şart değildir. Ne yapacağınızı biliyorsanız sorun yok. Ama hedefleri gerçekçi kılma gibi bir işlevi olduğu için kişisel gelişim planlama mutlaka yapılmalıdır.

Planı uygulamak.

Eğer elinizde bir plan varsa artık onu uygulamaya geçebilirsiniz. Her bir adımı planladığınızda ve kısa-uzun vadeli planlarınızın olduğundan emin olun. Uzun vadeli hedeflere ulaşabilmek için kısa vadeli planların olması gerekir.

Kişisel gelişim notları.

Not veya kayıt tutmak her zaman faydalı olur. Böylece gelişiminizin ne kadarını tamamladığınızı görebilirsiniz. Geçmişe dönüp neleri gerçekleştirdiğinizi görerek motivasyonunuzu arttırabilirsiniz. Kişisel gelişim için en önemli şeylerden biri iyi bir motivasyona sahip olmaktır.

Kişisel gelişim ilerlemenizi gözden geçirmek.

Öğrenmek bir döngüdür. Bu döngüyü en güzel açıklayan ise Kolb Deneyimsel Öğrenme Döngüsüdür. Deneyimlerimizden ders çıkarırız ve bir şeyler öğreniriz. Küçük yaşlardan itibaren hareketlerimiz ve yaşantımız bizi bir şeyler denemeye zorlar. İşte bu denemeyle yeni şeyler öğreniri ve diğer anlamda kişisel gelişim sürecimize katkıda bulunur. Kişisel gelişim planlarınızı gözden geçirmek faaliyetlerinizden öğrenmenizi sağlayacaktır.

Yaptığınız hataları görebilmek ve yeni şeyler öğrenmek kişisel gelişim süreci için oldukça önem taşır. Ayrıca hedefe ulaşmada yaşadığınız sorunları görmek onları giderebilmenizi sağlar ve hedefe ulaşmanızda etkili bir öğrenme - kişisel gelişim aracı olur.

ihtiyaçlar hiyerarşisi kendini gerçekleştirme kişisel gelişim kişisel gelişim planlama kişisel gelişimde vizyon maslow
Bilal Şentürk
Bilal Şentürk
Blog Yazarı

Celal Bayar Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinde Lisans eğitimleri, Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi ve Beykent Üniversitesinde İşletme Yönetimi üzerine Tezli Yüksek Lisans yapmıştır. Halen insan kaynakları üzerine doktora tezi yazmakta ve işletmelere insan kaynakları üzerine danışmanlık yapmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kişisel Gelişim Nasıl Olur?
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Nasıl Olur?

18 Nisan 2021
Kişisel Gelişim Nasıl Gerçekleşir?
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Nasıl Gerçekleşir?

14 Ağustos 2018
Kişisel Gelişim İçin Neler Yapılmalı?
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim İçin Neler Yapılmalı?

30 Nisan 2021
Kişisel Gelişim Ne İşe Yarar?
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Ne İşe Yarar?

30 Mart 2021
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
755259
Bütünsel Gelişim Eğitimi
Faruk ÖkenliFaruk Ökenli
750209