Published on: 30 Nisan 2019 Konuk Yazar 0 Yorum
Okuma Sayısı : 913

Kişisel gelişiminize katkı sağlamak için yeni bir beceri mi edinmek istiyorsunuz? Sadece 20 saat ayırarak yabancı dil konuşmayı, müzik aleti çalmayı hatta kafanızın üstünde alevli bir testere çevirmeyi öğrenebileceğinizi biliyor musunuz? Geçmişte yaşadığınız tecrübeleri hatırladığınızda bunun imkansız olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat Josh Kaufman’ın ‘’İlk 20 Saat ’’ adını verdiği tekniği öğrendiğinizde kişisel gelişim adına öğrenmek istediğiniz tüm becerileri listelemeye hemen başlayacaksınız.

Peki Nedir Bu İlk 20 Saat Tekniği?

Hepimiz kariyerimize katkı sağlamak amacıyla veya hobi olarak yeni bir beceri öğrenmek istemişizdir.  Bazılarımız uzun uğraşlar vermesine rağmen yanlış yöntemler kullandığı için başarısız olurken bazılarımız ise öğrenme sürecini gözünde büyütüp daha başlamadan vazgeçmiştir. Oysa verimli bir şekilde çalışıp doğru metotları kullanırsak günde 40 dakika çalışarak bir ayda hedeflediğimiz beceriyi öğrenebilmemiz mümkün.

Yeni beceri öğrenme konusunda uzun araştırmalar yapan Josh Kaufman ilk 20 Saat adını verdiği teknikle etkili ve verimli dört metot ortaya koydu.

Hedeflenen Beceriyi Parçalara Ayırmak

İlk olarak bir beceriyi ayrıntılı bir şekilde analiz etmek önemlidir. Örneğin yeni bir dil öğrenmeyi planlıyorsunuz. Yapmanız gereken ilk şey bu beceriyi oluşturan ana parçaları bulmaktır. Bir dilin dört ana parçası vardır: okuma, dinleme, yazma ve konuşma. Bu parçaları hangi tekniklerle nasıl daha kısa şekilde öğrenebileceğinizi analiz etmelisiniz. Çoğu günlük hayatta kullanılmayan binlerce kelimeyi öğrenmektense en çok kullanılan kelimelere odaklanmak mantıklı olacaktır. Bu sizi öğrenme yolunda hem motive edecek hem de çok yormayacaktır.

Hedeflenen Beceriyi Öğrenebileceğiniz Etkili Kaynaklar Bulmak

Sizi bir beceri için yeterli hale getirecek doğru kaynağı seçmeniz çok önemlidir. Öğreneceğiniz beceriyi en iyi anlatan kitap, online eğitimler ve video gibi kaynakları doğru seçmeli ve bu kaynaklar üzerinden devam etmelisiniz. Kaynakların çokluğu önemli değildir. Önemli olan kaynakların sizin öğrenme şeklinize uygun ve etkili bir anlatıma sahip olmasıdır. Örneğin bir alanda 30 kitap okumak yerine doğru bir seçim yaparak 5 kitap okumanız sizi yeterli seviyeye getirecektir. 20 saat tekniği için de bu yöntemi deneyebilirsiniz.

öğrenme

Öğrenme Sürecinize Engel Olabilecek Çevresel Faktörleri Ortadan Kaldırmak

Etrafımız öğrenmemize engel olabilecek şeylerle doluyken nasıl tam odaklı olarak çalışabiliriz? Öğrenme sürecimizi hedeflediğimiz beceriye uygun çalışma alanları yaratarak daha etkili hale getirebiliriz. Bu süreçte sosyal medya hesaplarımızı daha az kullanabilir ve kendimize daha sessiz bir ortam yaratabiliriz. Çalışma süremiz boyunca bölünmeden öğrenmemize odaklanırsak elde edeceğimiz verim en yüksek seviyede olacaktır. Ve öğrenmemizden verim sağladıkça daha motive şekilde çalışıp hedeflerimize ulaşabiliriz. Şimdi düşünelim bizi çalışmamızdan alıkoyan faktörler neler ve onlardan nasıl vazgeçebiliriz?

Hedeflenen Beceriye En Az 20 Saat Ayırmak

Yukarıda verilen üç metodu uygulayarak ayırdığınız 20 saat ile artık hedeflediğiniz bütün becerileri öğrenebilirsiniz. Bu 20 saat süreyi ister her gün birer saat olarak, ister haftada üç saat olarak kullanın. Yapmanız gereken en önemli şey çalıştığınız süreçte kendinizi tamamen ona vermeniz. Kendinize uygun bir plan kurun ve ona sadık kalmaya özen gösterin.

Bu dört metoda baktığınızda aslında hiçbirinin çok da zor olmadığını fark ettiniz değil mi? Dört basit metotla aklınıza gelen her şeyi öğrenmeniz mümkün! Sürekli olarak değişen ve gelişen çevreye ayak uydurabilmek için öğrenilmesi gereken o kadar çok şey var ki… O halde şimdi yapmanız gereken şey bu öğrendiğiniz bilgiler ışığında kişisel gelişim eğitimleri ile ilgili yolculuğunuz için öğrenmek istediğiniz beceriyi bulup ona 20 saat ayırmak. Korkmayın, başaracaksınız!

Yazar: Asiye Taşçı

  • 20 saat ,
  • öğrenme ,
  • 20 saat tekniği
Yazar
    Blog Yazarı
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı