AnasayfaBlogKişisel Gelişimin Önemi
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişimin Önemi

15 Mayıs 2018
Kişisel Gelişimin Önemi

İnsanların; birey olarak yaşamından ölümüne kadar kendini geliştirmesine kişisel gelişim adı verilmektedir. İnsanlar, belirli potansiyellerle dünyaya gelmektedirler. Evrende iyiler, daha iyiler ve mükemmel insanlar mevcuttur. İnsanoğlu, fiziksel olduğu kadar nitelik olarak da gelişmektedirler. Kişilerin, herhangi bir alanda sahip olduğu potansiyelle daha çok başarılı olabilmesidir. Kişisel gelişimin ortaya çıkması; araştırma devri ve bilimselliği 1900’lü yılların başından itibaren şu soruyla başlamıştır: ‘’Niçin bazı insanlar başarılı, bazı insanlar başarısız olurlar? Sorusu kişisel gelişimin başlangıcı olmuştur.

Kişisel gelişim hakkında araştırma yapan bilim adamları, Napelon Hill, Dale Carnegie, Normant Vincent Peal, Og Mandino, Clement Stone, Brian Tracy ve Zig Ziglar olarak bilinmektedir. Bilim adamları, yıllar süren araştırmalar ve klinik çalışmalar aracılığıyla başarılı insanlar ile görüşmeler yaparak başarının sırrını keşfetmeye çalışmışlardır. Bu çalışmalardan sonra kitaplar yazılmaya başlanmıştır. Kişisel gelişimin en önemli noktası, insanın kendini tanımasıdır. Kişi kendini tanımazsa gelişmesi de olanaksız olmaktadır. Kişinin kendini tanıması, hangi alanlarda ne durumda bulunduklarını belirlemesi ve eksik olduğu noktalarda kendini geliştirmeye yönlendirmesi kişisel gelişimin başlangıcı olarak kabul etmekteyiz. İnsanların televizyondan, internetten, gazetelerden, kitaplardan ve okullardan okuduğu, gördüğü yeni bilgilerle öğrenerek kendini geliştirmesidir. İnsanların ilgi alanını belirleyip bu yönde kendini geliştirmesidir. Kişisel gelişim herkese farklı bir yol belirlemektedir.

Bu yolculukta herkes kendisini nereye götüreceğini belirlenmesinde kişilerin kendisine kaldığını söyleyebiliriz. Kişisel gelişim; insanların kendini tanımasıyla ve keşfetmesiyle başlamaktadır. Hedeflerimize, hayallerimize ulaşabilmek için kullanmış olduğumuz teknik ve yöntemleri içerisine almaktadır. Kişilerin, kendisinden daha fazlasını, mükemmelini bekleyerek bunları gerçekleştirmek için gerekeni yapmasıdır. İnsanların, mevcut durumlar üzerinde çalışmalar yapması ve kendisinin en yüksek potansiyelini ortaya çıkarmasıdır. Hayallerinize ve hedeflerinize göre aklınızı kullanarak yol haritanızı çizdiğiniz bir başarı hikâyesidir diyebiliriz. Olumsuz bulduğumuz davranış, düşünce, yargı ve inançları değiştirerek olumlu olan yeni düşünceleri, yargıları, inançları benimsenmesidir. Başka insanlarla iyi doğru ilişkiler geliştirmektir. Kişisel gelişim süreci; insanın kendini fark ederek dünya görüşünü yorumlaması ile başlamaktadır. Kişi, bu sürede kendinin eksikliklerinin farkına vararak bunları gidermeye çalışmasıdır. Bu sürece girdikten sonra kişiler her geçen günle beraber kendini güçlendirerek farkındalığı artırmasıdır. Kısaca insan, birey olduğunun farkına varmaktadır ve hayata bakışının geliştiğini söyleyebiliriz.

Kişisel Gelişimin Oluşturduğu Aşamalar Nelerdir?

Gelişmek; başarıya ulaşmak, kendi kendinize büyümeniz için kişisel gelişim yedi aşamadan oluşmaktadır. Kendini bilme, karşılaştırma, değişim, kabullenme, planlama, potansiyele ulaşmak, kişisel büyüme.

1-) Kendini Bilme

Kişisel gelişimde, ilk aşama kişilerin kendilerini bilmesidir. Peki, kişi nasıl kendini bilir? Analiz ederek, kendinin zayıf ve güçlü yanlarını belirlemesidir. Kişinin kendini bilmesi, kendini daha iyi anlamasına neyi istiyor ve neyi istemiyor onu belirlemesine nelere ihtiyacı var neleri başarmak istediğinle ilgili karar vermesini sağlamaktadır.

2-) Karşılaştırma

Sizden daha iyi olan birinin başarı sırlarını kıskançlık yapmadan öğrenmelisiniz. Başarının kilidini açmak bizlerin elindedir, kazançların ve kayıpları analiz ederek ilk önce kendinizi kendinizle karşılaştırmalısınız. Zayıf noktalarınızı belirleyip onların üzerine düşmelisiniz.

3-) Değişim

Görüşlerinizi, bilgilerinizi ve becerilerinizi geliştirerek hayatınızı iyi bir şekilde ilerletip değiştirmelisiniz. Çalışmak, değişimin ilk basamağı olarak yer almaktadır.

4-) Kabullenme Bana Ne Sağlar?

Zayıf, eksik yönlerinizi belirleyip kabul etmeye başlamalısınız. Mevcut durumunuzu kabul ederek kendinizi eleştirerek kendinizi değerlendirmenizi sağlayacaktır.

5-) Planlama Nasıl Yapılır?

‘’Salsa yapmayı öğrenmek mi istiyorsunuz? Spora başlamak mı ya da yabancı dil mi öğrenmek istiyorsunuz? Seçimlerinize ve nedenlerinize bakmadan, karar verdiğiniz hedeflere öncelik vermelisiniz. Kendinize kısa ve uzun vadeli hedefler koymalısınız. Plan yaparak bu planı yazmalısınız ve başarılarınızı not etmelisiniz. Her gün uyumadan önce hedeflerinizi okuyun öyle uyuyun.

Planlama; başarının anahtarı olup, kendinizi geliştirmede, doğru yönde hareket etmenizde ve başarılarınızı analiz etmede son derece önemlidir.

6-) Potansiyele Ulaşmak

Kişisel gelişim denilince ilk aklımıza gelmesi gereken çok çalışmak, şüphe ve korkularınıza karşı mücadele etmek olmalıdır. Her gün büyümek için kendi öz değerinizin farkına varmalısınız. Başarısızlığa karşı sizi ilgilendiren noktaya odaklanmalısınız. Deneyip kendi yeteneğiniz neymiş onu görmelisiniz. Elinizden gelen çalışmaları yapıp beklemeye koyulup sabretmelisiniz. Zamanı geldiğinde de emeklerinizin karşılığını almalısınız.

7-) Kişisel Büyüme

Kişisel gelişimin tüm aşamaları sıralı bir şekilde çıktıktan sonra son durak kişisel büyümeye ulaşmaktır. Kişisel büyüme için belli bir zaman belirtmek doğru olmamakla birlikte bu aşama sürekli olmaktadır.

Kişisel gelişimde ruh ve zihinsel açıdan düzgün bireyler olabilmek için; hedeflerimizi, varmak istediğimiz yeri netleştirmek. Kararsızlıklardan vazgeçmek. Bakış açılarını değiştirmek. Farklı olmak. Motivasyon seviyesini yükseltmek ve zamanı iyi yönetebilmek gerekmektedir. Özgüveni artırmayı sağlamaktır. Deneyim sahibi olabilmek. Başarıya odaklanmaktır. Değişime ve günümüze ayak uydurmak gerekmektedir. İmaj yenilemek ve sosyal iletişime sahip olabilmektir.

Kişisel Gelişim Kaynakları Nelerdir?

Kişisel Gelişim Ve Büyüme: Seçmiş olduğunuz herhangi bir konuda bireyin kendini bilinçli olarak yerleştirmesidir. Kişisel gelişim için; zihinsel, ruhsal, fiziksel ve sosyal kaynaklar gerekli olmaktadır.

Zihinsel Kaynaklar: Hafızanızı ve anlama yeteneğinizi, konsantrenizi geliştirecek etkenlerle uğraşmalısınız. Örneğin; Bulmaca çözmektir.

Ruhsal Kaynaklar: İbadet etmek, yoga ve meditasyon yapmak olarak nitelendirebiliriz. Dua ederek, ‘’Allah’’ ile bağlantı kurarak ruhsal büyümeyi artırabilirsiniz.

Fiziksel Kaynaklar: Günlük 30 dk yürüyerek ya da 15-30 dk koşu yaparak fiziksel kaynaklara örnek verebiliriz. Aynı zamanda günlük egzersizler, vücut için yeterli beslenme, uyku, sıvı almak ve hijyende fiziksel kaynaklara örnek olarak verebiliriz.

Sosyal Kaynaklar: Kişinin yalnız olmadığı hissi, umut ve duygusal destek verilmesi gibi yöntemlerle kişisel büyümeyi artırabiliriz. Aynı dertleri, sorunları, duyguları paylaşanların bir araya geldiği kaynaklardır. Örnek verecek olursak; down sendromlu çocuk anneleri, boşanan ebeveynler, alkol ve uyuşturucu bağımlılıklarının bir araya geldiği destek gruplarına örnek verebiliriz.

Kişisel Gelişimin Önemi.kişisel gelişim online kişisel gelişim sertifika online kişisel gelişim eğitimleri
Ayşin Demirer
Ayşin Demirer
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. Eğitimin ekonomik ve siyasi yönden etkisi, kişisel gelişim gibi birçok konuda yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.