AnasayfaBlogİletişim Kurarken Yapılan 5 Büyük Hata
İletişim

İletişim Kurarken Yapılan 5 Büyük Hata

29 Ekim 2019
İletişim Kurarken Yapılan 5 Büyük Hata

İletişim, hayatta öğrenebileceğiniz en önemli becerilerden biridir. İki veya daha fazla kişi arasında bilgi gönderme ve alma sürecidir. Tıpkı hava, yiyecek ve su gibi temel bir insan ihtiyacıdır. İletişim olmadan hayatta kalmamız mümkün olmazdı. İletişim sosyal hayatımızda çok önemli bir rol oynar. Diğer insanlarla bu şekilde etkileşime girer ve ilişkiler kurarız.

Aynı zamanda duygularımızı, düşüncelerimizi ve hislerimizi de bu şekilde ifade ederiz. İletişim iş hayatımızda da çok önemlidir. Bu şekilde müzakere eder, ürün veya hizmet satar ve anlaşma yaparız. İş hayatında başarı için iyi iletişim becerileri şarttır. İletişim özel hayatımızda da çok önemlidir.

Ailelerimize ve arkadaşlarımıza sevgimizi ve şefkatimizi bu şekilde ifade ederiz. İletişim toplum hayatımızda da çok önemlidir. Sivil faaliyetlere bu şekilde katılır ve toplum sorunlarını bu şekilde çözeriz. Sağlıklı ve başarılı bir toplum için iyi iletişim becerileri şarttır.

İletişim alanındaki gelişmeler her zaman insanlığın ilerlemesine damgasını vurmuştur. Dumanla iletişimin ilk biçimlerinden posta güvercinleri ve telefonlar gibi daha sofistike sistemlere kadar, insanlık sürekli olarak bağlantıda kalmanın yeni yollarını bulmuştur. Günümüzde internet, görüntülü görüşme ve anlık mesajlaşmanın norm haline gelmesiyle iletişimi yeni bir seviyeye taşıdı.

Bu gelişmeler sayesinde artık hiç olmadığımız kadar birbirimize bağlıyız. Ancak, iletişimin sadece teknolojiyle ilgili olmadığını unutmamak önemlidir. Aynı zamanda başkalarını anlamak ve onlarla bağlantı kurmakla da ilgilidir. İletişim kurmak için yeni yollar geliştirmeye devam ederken, başkalarını dinlemenin ve onlarla etkileşim kurmanın önemini asla unutmayalım. Ancak o zaman bir tür olarak gerçekten ilerleyebiliriz.

Bunca gelişmenin ötesinde en önemli ve etkili iletişim metodu elbette yüz yüze iletişim olmuştur. Karşılıklı konuşurken etkin dinleme nasıl olur? İletişim hayatımızı nasıl şekillendirir? İyi bir iletişim için en önemli nokta nedir? İletişim kurarken yapılan hatalar, iletişimi sekteye uğratan ve istenmeyen bir durumdur. Peki iletişim esnasında sık yapılan hatalar neler? İletişim kurarken nelerden kaçınmalıyız? 

İletişim Kurarken Yapılan Hatalar ve Çözümleri

Başkalarıyla iletişim kurarken bazen yanlış anlamalara, incinmiş duygulara ve hatta çatışmaya yol açabilecek hatalar yaparız. Ancak bu yaygın iletişim hatalarının farkında olarak bunlardan kaçınmayı öğrenebilir ve başkalarıyla ilişkilerimizi geliştirebiliriz.

Yaygın iletişim hatalarından biri, başkaları konuşurken onların sözünü kesmektir. Bu, karşınızdaki kişinin saygısızlığa uğradığını ve düşünce ve görüşlerine değer verilmediğini hissetmesine neden olabilir. Kendinizi başkalarının sözünü keserken bulursanız, bunun yerine aktif dinleme pratiği yapmaya çalışın. Bu, karşınızdaki kişinin söylediklerine gerçekten dikkat etmek ve yanıt vermeden önce sözlerini bitirmesini beklemek anlamına gelir.

Bir başka iletişim hatası da karşınızdaki kişinin ne düşündüğü veya ne hissettiği hakkında varsayımlarda bulunmaktır. Bu yanlış anlamalara yol açabilir ve genellikle diğer kişinin savunmacı hissetmesine neden olabilir. Birinin ne düşündüğünü veya hissettiğini bildiğinizi varsaymak yerine, ona doğrudan sormayı deneyin. Bu şekilde, aynı sayfada olduğunuzdan emin olabilir ve herhangi bir iletişimsizliği önleyebilirsiniz.

İletişim tüm ilişkilerimizde hayati önem taşır. Bu yaygın iletişim hatalarının farkında olarak, bunlardan kaçınmayı öğrenebilir ve başkalarıyla daha başarılı, keyifli etkileşimler kurabiliriz.

Stres ve baskı altındayken iletişim kurmak

Stres altında olmak, endişeli olmak, öfke patlamalarının hemen sonrası ve kontrol edilemeyen duygular kişiyi olumsuz etkiler. Bu gibi olumsuz duygular esnasında yanlış anlaşılmalar yaşamak da yüksek bir ihtimaldir. Çünkü karşımızdaki insanı dinlemek yerine o an içerisinde bulunduğumuz negatif yüklü duyguları bastırmaya çalışırız. Böyle durumlarda diğer insanların söylediklerini yanlış anlamlandırabilir, yanlış anlaşılmalar yaşayabilirsiniz. Bu da bizi hem mental olarak hem de bedensel olarak gereğinden fazla yoracaktır.

Bedenin terlemeye başlaması, kalbin hızla atmaya başlaması, doğru nefes alamama, bedende titreme gibi durumlar bedenin olumsuz etkilendiği durumların birkaçıdır. Bunun yerine konuşmaya başlamadan ya da devam etmeden önce sakinleşmeyi beklemeliyiz. Stres Yönetimi Eğitimi sayesinde stres ve öfke durumunuzu nasıl kontrol altına alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Sürekli konuşmak, karşınızdakini dinlememek

Etkili iletişim konusunda en önemli noktalardan biri de karşınızdaki insanın konuşmasını dikkatle dinlemek gerekir. Konuşması bitene kadar lafını bölmeden, söylediklerine odaklanın ve dikkatinizi karşınızdaki insana verin. Sürekli siz konuşursanız, karşınızdaki insana müsaade etmezseniz bu durum çok sıkıcı bir hal almaya başlar ve insanlar sizinle iletişim kurarken bundan hoşlanmaz.

Ya da sürekli dinlemek, konuşmamak da iyi değildir. Karşınızdaki insana, duvarla konuşuyormuş gibi hissettirmeyin. Siz de konu ile alakalı fikir ve görüşlerinizi beyan ederek, karşılıklı fikir alışverişinde bulunun. 

Duygularınızın sorumluluğunu almamak

Duygularımız herhangi bir sebeple tetiklenebilir, ancak her şeyin nedeni duygularımız değildir. Önümüzdeki hayat yolculuğunda hissettiğimiz şeylerin hesabını kendimize verebilme sorumluluğuna ihtiyaç duyarız. Hayatımızdaki beklenmedik gelişmeler, duygusal yaralanmalar hayal kırıklıkları yaratabilir. Bu hayal kırıklıklarını yaratan pek çok etken söz konusu olsa bile, bunların sorumlusu ve muhatabı yine biziz. Öyleyse kendi hayatımızın sorumluluğunu üzerimize almalı ve duygularımız yüzünden başkasını suçlamamalıyız.

Alaycı ve ciddiyetsiz yaklaşım sergilemek

Karşınızdaki insan en yakın arkadaşınız ise bu durum kulağa hoş gelebilir. Ancak ciddi bir mesele konuşulurken ya da samimiyetinizin sınırlı olduğu insanlar ile birlikteyseniz bu hiç de iyi şeylere neden olmaz. İnsanlar, iletişim kurarken dikkate alınmak ve umursandıklarını hissetmek isterler. Sizse bunun aksine davranırsanız karşınızdaki insan için bu son derece kırıcı ve belki de sinir bozucu olacaktır.

Öte yandan bu tavrınız, iletişim sürecine son derece zarar verecektir. Yarın öbür gün siz önemli bir konuda konuşurken aynı lakaytlığı gördüğünüzde kimseyi suçlayamazsınız. Her şey yerinde ve zamanında güzel, alay etmek bile!

İnsanların duygu ve düşüncelerini olumsuz yargılamak

Kendi duygularımızı savunduğumuz ve saygı duyulmasını istediğimiz kadar karşımızdaki insanın da duygularına saygı göstermemiz gerekir. "Neden böyle gereksiz şeyler hissediyorsun?" veya "Bu düşüncen çok saçma" gibi ifadeler, iletişimi baltalayan, diyaloğu olumsuz yönlendiren yargısal ifadelerdir.

Karşınızdaki insanın görüşlerine, düşüncelerine katılmıyor olabilirsiniz, bu çok doğal. Ancak kişinin algılarını ve hislerini olumsuz yargılamak yapmanız gereken bir şey değildir. Bunun yerine karşınızdaki insanı gerçekten dinleyin ve yargılamak değil anlamak için sorular sorun. Suçlayıcı, küçümseyici bir üslup, insanların sizden uzaklaşmasına neden olur.

Etkili İletişim Nasıl Olmalı?

Etkili iletişim esnasında konuşulanlar, bilgi alışverişinden çok daha fazlasıdır. Konuşulanların ve bilgilerin ardındaki duygu ve niyetleri anlayabilmek ile alakalıdır. Mesajı net bir biçimde iletebilmenin yanı sıra, söylenen şeylerin tam manasını kazanacak ve karşınızdaki kişiyi anladığınızı hissettirerek şekilde dinlemeyi gerektirir.

İletişim esnasında bu gibi noktalara dikkat edilmesi, taraflar için en sağlıklı olandır. Bir şey söylediğinizde karşınızdaki farklı bir şey duyuyor ve yanlış anlaşılmalar, çatışmalar ortaya çıkabiliyor. Bu durum evde, iş yerinizde ya da sosyal hayatınızda sorunlara neden olabilir. İletişim sürecini daha sağlıklı ilerletmek ve daha anlaşılır bir iletişim sağlayabilmek için bu konuda ücretsiz ve sertifikalı Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili Eğitimi alabilir, daha başarılı bir hayat sürdürebilirsiniz.

iletişim etkili iletişim iletişimde hatalar kişisel gelişim iletişim eğitimi
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.