AnasayfaBlogModern Çağın Mesleği: Moleküler Biyolog
Meslekler

Modern Çağın Mesleği: Moleküler Biyolog

10 Haziran 2019
Modern Çağın Mesleği: Moleküler Biyolog

Küçük bir çocukken hepimiz ‘’Büyünce ne olacaksın?’’ sorusuyla karşı karşıya kalmışızdır. Ve eminim ki hiçbirimizin cevabı ilk olarak moleküler biyolog olmamıştır. Benim bile. 

Meslek seçimi ve çocukluk yılları çok önemlidir. Bu tip sorulara cevaplar genelde doktor, mühendis, avukat veya öğretmen şeklinde olur. Ve daha fazlası. 

Meslek Seçimi Önemlidir

İşin güzel yanı hepsi kutsal meslek ve hepsinin kendi içinde zorlukları/güzellikleri var. Önemli olan seçilen mesleğin hakkını vermek. İşte o zaman birlikten güç doğuyor. 

Benim de kendi mesleğimden beklediğim bu. Vatanıma, aileme ve bana emek veren insanlara borcumu ödemek. Yani yerleri güzel süpürmek.

Kızım ne okudun sen, meslek ne?” diyor tonton teyzelerim ve amcalarım. “Moleküler Biyoloji ve Genetik okudum, Moleküler Biyoloğum”dediğimde bir afallama oluyor sanki. Hani desem ki memurum olay kapanacak ve bir sonraki aşamaya geçilecek. 

İnsanlara Moleküler Biyoloji ve Genetik okuyorum dediğimde de sanıyorlar ki hem insan klonluyorsun hem de kansere çare buluyorsun. Bunları yapıyoruz ama bunların hepsi farklı alanlarda çalışmalar.

Bu göz doktoruna kalp kapakçık sorununu sormaya benziyor. Ne oluyor, doktor kendi uzmanlık alanı dururken çok farklı bir şeyi açıklaması gerekiyor.

Bu duruma alışmayın, kendinizi ifade etmeye alışın! Meslek seçimi ve kariyer önemli ama biz de kendi içimizde branşlar seçiyor ve buna göre ilerliyoruz zaten.

Popüler Bir Meslek

Belki de birçoğumuzun hala kulaktan dolma bildiği veya bahsettiğim gibi yanlış bildiği bir meslek moleküler biyoloji ve genetik. Ama son dönemlerin en popüler mesleği o ayrı. 

Bizler bilimin içinde geleceğin şekillenmesinde büyük rol oynayabilecek bilim insanlarıyız. Gelişen teknoloji ile birlikte sağlık ve bilimin yanında yer alıyoruz. 

Belki bir hastane laboratuvarında, belki bir tüp bebek merkezinde, belki de bir ilaç fabrikasında. Hatta kök hücre merkezinde keşfedilmeyi bekleyen bir deneyin ortasındayız. 

Hayatta en hakiki mürşit ilimdir fendir, ilim ve fenden başka yol gösterici aramak gaflettir, dalalettir, cehalettir.” sözünde dediği gibi Atamızın yani onun bizden beklediği yerdeyiz. 

Moleküler Biyolog Kimdir?

Moleküler biyoloji, canlılardaki olayları moleküler seviyede inceleyen bilim dalıdır. Moleküler biyolog ise, hücrelerin moleküler düzeyde yapılarını ve işlevlerini araştıran bilim insanıdır. 

Zaten kimse kimseye sormaz işinin tanımı ne? Biz burda yanlış bilinenlere bir parça aydınlık getirme, kendini anlatma ve karşılaştığımız komik durumlara sözcük yormaktayız zaten. 

Çocukken; babaannemin bahçesinde solucanları çomakla ezerken nerden bilirdim üremelerini sağlıyorum. Salyangozlar neden yağmur yağdığında çıkardı? Ellerimi pis diye yıkarken mikroorganizma nedir nerden bilebilirdim. 

Oysa bakıyorum hayatımın her köşesinde aslında benimle birlikte. O zamanlar bu meslek tarafından yakalanacağım aklımın ucundan geçmezdi.

Ama ilerleyen yıllarla o beyaz önlük içinde sağlık sektöründe bir yerde olacağımdan emindim. 

Serüven Başlıyor

Peki nasıl başladı bu meslek serüveni? Dedim ya hep benimleymiş. Ama tam olarak liseyi bitirdiğim sıralarda üniversite tercihlerini araştırıp bulmam üzerine tercih etmiştim.

Lisede biyolojiyi seviyordum da ben o yüzden bu bölümü seçtim yeterli bir sebep değil. 

Okulun ilk döneminde öğrendiğim ilk şey şu oldu. Lisede öğrendiklerini unut çünkü yeterli değil. Biyoloji çok hızlı gelişen bir bilim dalı. Çoğu şey bilinmiyor, bir çok dalı kapsıyor ve istisnalardan oluşuyor. 

Bu mesleğin gülümsetecek yanları da var tabi ama bunun içindeysek sürekli takip halinde olmak ve araştırmak gerekiyor.

Ve okuduğum süre içerisinde yazdığımız raporlar, katıldığımız deneyler ve hazırlandığımız sunumlar hepsi bizi bu mesleğe hazırladı. 

Öğrendiğim her yeni bilgi de daha fazla ilgi duydum. Kendi içimde bu bölüme doğru şekillendim. Stajımı yaptığım dönemde dediğim tek bir şey vardı. Senin yerin burası. 

Şimdi taze mezunum ve bu işi yapmak için sabırsızlanıyorum. Daima araştırmak, gelişmek ve içinde yer almak istiyorum. 

Sizler de meslek seçimi için araştırmalar yapın ücretsiz online eğitimler alın. Örneğin alacağınız Kişisel ve Mesleki İmaj Eğitimi size yararlı olabilir.

meslek kariyer meslek seçimi moleküler biyoloji ve genetik moleküler biyolog
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
230105