AnasayfaBlogBanka Müdürü Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Banka Müdürü Nedir? Ne İş Yapar?

11 Haziran 2021
Banka Müdürü

Ülkemizde başta olmak üzere dünyadaki en büyük sektörlerden biri bankacılıktır. Tüm dünyada saygın bir yere sahip olan bankacılık sektörü çok sayıda insanı istihdam eder. Bu sektör içinde çok fazla pozisyon vardır. Bunlardan en önemlilerinden biri banka müdürüdür. Bankacılık sektöründe kariyer planı olan kişilerin en büyük hayali banka müdürü olmaktır. Oldukça saygın olan bu pozisyonda yer almak için sektörde yer alan personel var gücüyle çalışmaktadır.

Banka müdürü şubede çalışan tüm personelin üstüdür. Para ticareti, müşteri ilişkileri, banka politikaları gibi bankadaki tüm işleyişten sorumludur. Banka müdürü olarak çalışmak isteyen kişilerin hem eğitim hem de kişisel gelişimlerini önemsemesi gerekir. Yazımızda Banka Müdürü Nedir? Banka Müdürü ne iş yapar? Banka Müdürü olmak için hangi şartlar aranır? Gibi sorulara yanıtlar aradık.

Banka Müdürü Nedir?

Bankacılık sistemi küresel ve ekonomik açıdan birbirine bağlı hareket eder. Her anlamda bazı standartlara sahiptir. Kurumsallaşmanın kaçınılmaz olduğu bankacılık sektöründe, personel alımları, terfi sistemi belli bir sistem içinde hareket etmelidir. Banka müdürü banka içinde olan tüm işleyişten sorumlu olan kişidir. Bankada çalışan kişilerden sorumlu olduğu gibi iş kalitesinden ve müşteri memnuniyetinden de sorumludur. Bankada tutulan ve işlem gören tüm değerleri korumakla da görevlidir. Banka müdürü olmakla beraber ardından birçok sorumluluk da gelir. Personelden işleyişe her takip edilmesi gereken iş banka müdürünün sorumluluğu altındadır. Dolayısı ile banka müdürü donanımlı olmalıdır.

En az iki yıllık ön lisans eğitimi almış olmaları gerekir. Günümüzde pek çok aday 4 yıllık lisans eğitimini tamamlamış hatta yüksek lisans ve doktorasını tamamlamış kişiler içinden seçilir. Bu sebeple eğitim seviyesi yüksek olan adayın şansının da daha yüksek olduğu görülmektedir. Banka müdürü olmak için eğitim tek başına yeterli değildir. Sektör içinde en az 5 ile 10 yıl arasında bir tecrübeye sahip olmaları gerekir. Bankacılık sektörünü yakından tanınmalı ve politikalara hakim olmalıdır. Gelişmeleri yakından takip etmeli yenilikleri hemen yaşama geçirebilmelidir.

Banka Müdürü Ne İş Yapar?

Banka müdürü banka içinde yürütülen tüm işlerden ve işleyişten sorumlu kişidir. Bankada çalışan tüm personel banka müdürünün sorumluluğu altındadır. Para ticareti, para değişimi ve kredi verme gibi önemli işlemlerin yürütülmesini de sağlayan banka müdürlerinin görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Çalıştığı bankada bulunan hizmetlerin verimli, etkili ve hızlı bir şekilde sunulmasını sağlar.

 • Bankadaki mali mevzuatın uygulanmasına yönelik değişiklikleri yakından takip etmelidir.

 • Harcama birimlerini, personeli ve daire başkanını düzenli olarak bilgilendirir.

 • Diğer banka idareleri nezdinde yer alan mali iş ve işlemleri yapmaktan sorumludur.

 • Harcama birimleri arasındaki koordinasyonu yönetir.

 • Mali yönetim ve kontrol ile denetim hakkında bilgi ve dokümantasyonu sağlamaktan sorumludur.

 • Harcama birimlerini ve mali mevzuatta ortaya çıkan değişiklikleri ilgili birimlere bildirmelidir.

 • Mali konularda yer alan düzenlemeler için gerektiğinde idarelerin görüşünü almalıdır.

 • Yapılacak uygulamaya açıklık getirecek, bilgilendirici metin ve sunum hazırlamalıdır.

 • Kendi görev alanı içinde ve diğer tüm şubelerle sözlü, yazılı bilgi aktarımı yapması gerekir.

Banka Müdürü Maaşları

Bankacılık sektörü zor bir sektördür. Tüm dünyada binlerce kişinin yer aldığı sektörde rekabet de oldukça yüksektir. Bankacılık sektörünün odak noktası paradır. Bu sebeple banka müdürü olmak isteyen kişilerin ekonomi, matematik, bürokrasi ile arasının iyi olması gerekir. Banka müdürü olmak için iyi bir eğitim şarttır. Aynı zamanda yabancı dil bilginizi de geliştirmenizde fayda var. Bu size dünyanın neresinde olursanız olsun iş imkanı sağlar. Banka müdürü olma süreci de banka müdürü olarak çalışmakta oldukça zorludur. Banka müdürünün çok fazla sorumluluğu vardır.

Bu kadar zorlu bir görevi üstlenen banka müdürlerinin maaşları da değişiklik gösterebilir. Bu durum bankaya ya da şubeye göre değişebilir. Bir banka müdürü göreve yeni başladığından ortalama 10.000 TL kazanmaktadır. Bir banka müdürü tecrübesine bağlı olarak ortalama 13.000 TL kazanır. Alanında uzmanlaşmış tecrübeli bir banka müdürü ise yaklaşık 17.000 TL kazanmaktadır. Bu banka şubesinin yoğunluğu, alınan sorumluluğun ağırlığına göre artış gösterebilir. Ayrıca kişinin sahip olduğu tecrübe, donanım maaşı arttıracak unsurlar arasında yer alır. Banka müdürü olduktan sonra bölge müdürü, genel müdür gibi pozisyonlara geçme şansınız yükselir. Bu sebeple maaşlarda da artış olabilir.

Banka Müdürü Nasıl Olunur?

Bankacılık sektörü oldukça dinamik ve zor bir sektördür. Tüm dünyada binlerce kişiye istihdam sağlayan bu sektör, kişilerin birbiri ile yarış halinde olmasını sağlar. Bankacılık sektörü en önemli unsurlardan biri olan parayı merkez alarak hareket eder. Bu sebeple banka müdürü olmak isteyen kişilerin özellikle sayısal derslere ilgisi fazla olmalıdır. Ekonomi ile yakından ilgilenmeli, gelişmeleri çok iyi takip etmelidir. Kendini çok iyi geliştirmesi gerekir. Özellikle yabancı dil bilen adaylar diğer adaylara göre hem bir adım önde olur hem dünyanın her yerinde iş imkanına sahip olur. Banka müdürü olmak için iktisadi idari bilimler fakültesinden ilgili bölümlerden birinden mezun olmak şarttır. İletişim fakültesi mezunu olup, banka müdürü olamazsınız. Banka müdürü olmak için kendinizi sürekli geliştirmeye devam etmelisiniz. Gerek sektörel konularda gerek kültürel anlamda sürekli yeniliklere açık olmalısınız. Giyiminizi ve konuşmanıza özen göstermelisiniz. İşin temeli yöneticiliğe dayandığı için ilişkiler ve iletişim oldukça önemlidir. Bu sebeple iletişim becerinizi geliştirmelisiniz. Ayrıca yoğun bir iş temposuna dayanabilmeli ve sabırlı olmanız önemlidir. Banka müdürü olmak için eğitim şartları nelerdir, inceleyelim.

 • Üniversitelerde yer alan 2 yıllık ön lisans eğitimi veren Ekonometri, İşletme ya da Bankacılık bölümlerinden mezun olma şartı aranır.

 • Üniversitelerin 4 yıllık lisans eğitimi veren İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde bulunan Bankacılık, Maliye, İşletme gibi bölümlerinden mezun olma şartı aranır.

 • Müfettiş yardımcısı olarak işe başlanabilir.

 • 6 yıl müfettişlik yapmış olmak diğer aranan özellikler arasındadır.

Banka Müdürü nedir Banka Müdürü ne iş yapar Banka Müdürü maaşları Banka Müdürü nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.