Published on: 07 Eylül 2014 Konuk Yazar 0 Yorum

Uzaktan eğitim, kısaca açıklamak gerekirse öğretmen ve öğrencinin fiziksel olarak farklı yerlerde bulunduğu bir eğitim şeklidir. Öğretmen ve öğrencinin buluşturulması ise bu sistemde farklı yöntemlerle sağlanmaktadır.

Sözü edilen yöntemlerin en çok kullanılanları ise basılı ya da elektronik ortamlardır. Bu eğitim teknikleri ayrı ayrı kullanılabileceği gibi her iki yöntemi birlikte aktif bir şekilde kullanan uzaktan eğitim programları da bulunmaktadır.

Ayrıca, bu eğitim şeklinde sınıf ortamının yaratılacağı ve öğrencilerin yoğun katılımını sağlayacak platformlar da eğitimciler tarafından oluşturulmaktadır. Uzaktan eğitimin en teknolojik halini ABD’de bulunan sistemlerde görmek mümkün iken, ülkemizde de bahsedilen eğitim tekniği giderek yaygınlaşmaktadır. Yükseköğretim anlamında bu eğitim sisteminin gerekliliği her geçen gün artmaktadır.

Çünkü insanlar her koşulda fiziksel olarak devam edebilecekleri klasik eğitimi almak için uygun olmayabilmektedir. Her ne kadar klasik eğitim ile eşdeğer niteliklere sahip insanlar yetiştirse de uzaktan eğitim alacakların başarı sağlayabilmeleri için bazı yeteneklere sahip olması gerekmektedir. Kişisel ve çalışma yeteneğinin dışında uzaktan öğrenim göreceklerin teknolojik yeteneklerinin de yeterli derecede olması şarttır.

Teknolojik yeteneklerden kasıt ise dersleri takip edebilecek kadar bilgisayar, video gibi aletleri kullanma becerisidir. Bunun dışında klasik eğitime kıyasla zaman ayırıp çalışmak daha güç olacağından çalışma yeteneğinin üstün olacağı kişiler bu eğitim tekniğini tercih etmelidir. Tüm bu saydığımız özellikler kişisel ve mesleki yetenekle birleştirildiğinde daha başarılı kişiler ortaya çıkmaktadır.

  • uzaktan eğitim ,
  • uzaktan eğitim programları ,
  • uzaktan eğitim sistemi ,
  • uzaktan eğitim veren kurumlar
Blog Yazarı