AnasayfaBlogUzaktan Eğitim Öğrencilerinde Olması Gereken Nitelikler
Online Eğitim

Uzaktan Eğitim Öğrencilerinde Olması Gereken Nitelikler

07 Eylül 2014
Uzaktan Eğitim Öğrencilerinde Olması Gereken Nitelikler

Uzaktan eğitim giderek daha popüler bir öğrenme biçimi haline gelirken, bu tür bir ortamda başarılı olan öğrencileri ayıran özellikleri anlamak oldukça önemlidir. Başarılı olmak için uzaktan eğitim öğrencilerinin öz disipline ve öğrenme sorumluluklarını üstlenmeye istekli olmaları gerekir. Ayrıca zamanlarını etkili bir şekilde yönetebilmeli, düzenli olabilmeli ve etkili iletişim kurabilmelidirler. Ayrıca, bağımsız çalışabilmeli ve teknolojiyi rahatlıkla kullanabilmelidirler. Bu niteliklere sahip olanların bir uzaktan eğitim programında başarılı olma olasılığı olmayanlara göre daha yüksektir.

1 - Öz disiplinli olmak.

Uzaktan eğitim programları aracılığıyla öğrenim gören bireyler, kendilerini eğitim hedeflerine motive edebilmeli ve yönlendirebilmelidir. Bir tuğla ve harç okulunun yapısı veya bir öğretmenin anında gözetimi olmadan, sınıf çalışması ve ödevler için her hafta zaman ayırabilmeleri gerekir. Ayrıca, ister online bir forumda soru sormak ister bir öğretmenle yüz yüze görüşmek anlamına gelsin, ihtiyaç duyduklarında yardım ve kaynak aramaya istekli olmaları gerekir. Birçok öğrenci için uzaktan eğitimin özgürlüğü ve esnekliği en büyük avantajlarından biridir. Ancak, özellikle bağımsız çalışmaya alışkın olmayanlar için zorlayıcı da olabilir. Bu nedenle, uzaktan eğitimde başarı için en önemli niteliklerden biri öz disiplindir.

2 - Organize olmak.

Uzaktan eğitim öğrencileri için bir diğer önemli nitelik de organizasyondur. Derslere şahsen katılmadıkları için, uzaktan eğitim öğrencilerinin ödevlerini, son teslim tarihlerini ve diğer önemli bilgileri takip etmeleri gerekir. Bir çalışma programı oluşturmanın veya işlerinin başında kalmak için bir planlayıcı kullanmanın faydalı olduğunu göreceklerdir. Ayrıca, ders çalışmak için odaklanabilecekleri ve dikkatlerinin dağılmasını önleyebilecekleri özel bir oda ayırmayı da ihmal etmemelidirler. Düzenli çalışanların uzaktan eğitim programında başarılı olma olasılığı, düzenli olmayanlara göre daha yüksektir.

3 - Bağımsız olmak.

Yukarıda da belirtildiği gibi, uzaktan eğitimin zorluklarından biri de öğrencilerin bağımsız olarak çalışabilmeleri gerektiğidir. Bu, öğrenim sürecinde inisiyatif alabilmeleri, gerektiğinde yardım ve kaynak arayabilmeleri gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, kendi başlarına araştırma yapma ve problem çözme konusunda rahat olmalıdırlar. Uzaktan eğitim programlarında öğrencilerin başarılı olma olasılığı bağımsız öğrenenlere göre daha yüksektir.

4 - Becerikli.

Uzaktan eğitim öğrencileri özgür öğrenciler olmanın yanı sıra becerikli de olmalıdır. Bu, ihtiyaç duyduklarında bilgiyi ve yardımı nerede bulacaklarını bilmeleri gerektiği anlamına gelir. Kütüphaneye ve diğer online kaynaklara aşina olmalı ve bunları nasıl etkili bir şekilde kullanacaklarını bilmelidirler. Ayrıca, gerektiğinde soru sorabilmeli ve başkalarından yardım isteyebilmelidirler.

5 - Teknoloji meraklısı.

Uzaktan eğitim öğrencileri için bir diğer önemli nitelik de teknoloji meraklısı olmalarıdır. Yani bilgisayar ve internet gibi teknolojileri rahatlıkla kullanabilmelidirler. Online kaynaklarda gezinebilmeli ve bunları çalışmaları için etkili bir şekilde kullanabilmelidirler. Ayrıca, farklı teknoloji türlerine ve bunları öğrenme için nasıl kullanacaklarına aşina olmalıdırlar. Teknoloji meraklısı olanların bir uzaktan eğitim programında başarılı olma olasılığı olmayanlara göre daha yüksektir.

6 - Esnek olmak.

Son olarak, uzaktan eğitim öğrencileri esnek olmalıdır. Bu, programlarının değişen ihtiyaçlarına ve kendi programlarına uyum sağlamaya istekli olmaları gerektiği anlamına gelir. Öğrenim programlarına uyum sağlamak için gerektiğinde değişiklik yapabilmelidirler. Ayrıca, yeni fikirlere açık olmalı ve yeni şeyler denemeye istekli olmalıdırlar. Esnek olanların bir uzaktan eğitim programında başarılı olma olasılığı olmayanlara göre daha yüksektir.

Uzaktan eğitim programları birçok avantaj sunmakla birlikte bazı zorlukları da beraberinde getirmektedir. Öz disiplinli, organize, bağımsız, becerikli, teknoloji meraklısı ve esnek olanların bir uzaktan eğitim programında başarılı olma olasılığı olmayanlara göre daha yüksektir. Uzaktan eğitim öğrencileri bu niteliklere sahip olarak zorlukların üstesinden gelebilir ve programlarının sunduğu fırsatlardan yararlanabilir.

Uzaktan Eğitim Öğrencilerinde Olması Gereken Nitelikleruzaktan eğitimuzaktan eğitim programları uzaktan eğitim sistemi uzaktan eğitim veren kurumlar
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Uzaktan Eğitim Faydaları Nelerdir?
Uzaktan Eğitim

Uzaktan Eğitim Faydaları Nelerdir?

16 Mart 2021
Uzaktan eğitim öğrenci ve öğretmenin bilgisayar tabanlı bir web ortamında etkileşimde bulunduğu internet üzerinden gerçekleştirilen eğitim türüdür.
Uzaktan Eğitim

Uzaktan Eğitim Nedir? UZEM ve Kariyer

26 Eylül 2017
Uzaktan Eğitimin Geleceği Nasıl?
Uzaktan Eğitim

Uzaktan Eğitimin Geleceği Nasıl?

13 Mart 2020
Uzaktan Eğitim Ne Demek?
Eğitim

Uzaktan Eğitim Ne Demek?

13 Mart 2020
Uzaktan Eğitim Almak İçin 5 Sebep
Online Eğitim

Uzaktan Eğitim Almak İçin 5 Sebep

30 Aralık 2014
Uzaktan Eğitimde Canlı Dersin Önemi
Uzaktan Eğitim

Uzaktan Eğitimde Canlı Dersin Önemi

29 Kasım 2019