AnasayfaBlogUzaktan Eğitim Öğrencilerinde Olması Gereken Nitelikler
Online Eğitim

Uzaktan Eğitim Öğrencilerinde Olması Gereken Nitelikler

07 Eylül 2014
Mavi gömlekli, bıyıklı ve sakallı bir kişi dizüstü bilgisayar kullanıyor. Kişinin eli dizüstü bilgisayarın klavyesine uzanırken görülüyor ve elinde bir kalem tutuyor. Yakın planda bir gözlük, bir kutu ve bir kalem kutusu da görülüyor. Arka plan beyaz bir tahta üzerinde beyaz bir metinle doludur. Dizüstü bilgisayarın ekranı kişi tarafından işaret ediliyor, bu da dikkatle odaklandıkları ve özenle çalıştıkları izlenimini veriyor. Görüntü biraz bulanık, ancak ayrıntılar hala görülebiliyor.
NitelikAçıklamaBaşarıya Etkisi
Öz disiplinli olabilmekÖğrencilerin kendi kendilerini motive edebilme ve hedeflerine yönlendirebilme yeteneği.Düzenli ve odaklı çalışma, zamanı verimli kullanma ve yardım arama gerektiğinde bunu yapabilme yeteneği, başarı oranını artırabilir.
Organize olabilmekÖdevleri, tarihleri ve diğer önemli bilgileri organize etme yeteneği.Organize olabilme yeteneği, öğrencinin başarılı olması üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.
Bağımsız olabilmekBireysel çalışmaları ve problemleri çözme yeteneği.İnisiyatif alabilme yeteneği ve bağımsız çalışabilme yeteneği, başarı oranını artırabilir.
Becerikli olabilmekİhtiyaç duyduklarında bilgiyi ve yardımı nerede bulacaklarını bilmeleri.Gerektiğinde soruları sorabilme ve yardım arayabilme yeteneği, başarı oranını artırabilir.
Teknoloji meraklısı olabilmekBilgisayar ve internet gibi teknolojilerin rahatlıkla kullanılabilmesi.Online kaynaklarda gezinebilme ve çalışmalar için bilgisayar ve interneti etkili bir şekilde kullanabilme yeteneği, başarı oranını artırabilir.
Esnek olabilmekProgramlarının değişen ihtiyaçlarına ve kendi programlarına uyum sağlamaya istekli olmaları.Gerektiğinde programlarına değişiklik yapabilme yeteneği ve yeni fikirlere açık olabilme yeteneği, başarı oranını artırabilir.
Etkili iletişimÖğrencinin etkili bir şekilde iletişim kurabilme yeteneği.Etkili iletişim, öğrencinin başarı oranını olumlu etkileyebilir.
Zaman yönetimiZamanını etkili bir şekilde yönetebilme yeteneği.Zaman yönetim becerisi olan öğrencilerin uzaktan eğitim programında başarılı olma olasılığı daha yüksektir.
Sorumluluk almaÖğrenme sorumluluklarını üstlenmeye istekli olmalılar.Sorumluluğunu bilen ve gerekli çabayı gösterebilen öğrencilerin başarılı olma olasılığı daha yüksektir.
Araştırma becerileriKendi başlarına araştırma yapabilme ve yeni bilgilere ulaşabilme yeteneği.Araştırma becerileri ve bilgiye ulaşmayı hedefleyen bir yaklaşım, öğrencinin başarı olasılığını yükseltir.

Uzaktan eğitim giderek daha popüler bir öğrenme biçimi haline gelirken, bu tür bir ortamda başarılı olan öğrencileri ayıran özellikleri anlamak oldukça önemlidir. Başarılı olmak için uzaktan eğitim öğrencilerinin öz disipline ve öğrenme sorumluluklarını üstlenmeye istekli olmaları gerekir. Ayrıca zamanlarını etkili bir şekilde yönetebilmeli, düzenli olabilmeli ve etkili iletişim kurabilmelidirler. Ayrıca, bağımsız çalışabilmeli ve teknolojiyi rahatlıkla kullanabilmelidirler. Bu niteliklere sahip olanların bir uzaktan eğitim programında başarılı olma olasılığı olmayanlara göre daha yüksektir.

1 - Öz disiplinli olmak.

uzaktan eğitim programları aracılığıyla öğrenim gören bireyler, kendilerini eğitim hedeflerine motive edebilmeli ve yönlendirebilmelidir. bir tuğla ve harç okulunun yapısı veya bir öğretmenin anında gözetimi olmadan, sınıf çalışması ve ödevler için her hafta zaman ayırabilmeleri gerekir. ayrıca, ister online bir forumda soru sormak ister bir öğretmenle yüz yüze görüşmek anlamına gelsin, ihtiyaç duyduklarında yardım ve kaynak aramaya istekli olmaları gerekir. birçok öğrenci için uzaktan eğitimin özgürlüğü ve esnekliği en büyük avantajlarından biridir. ancak, özellikle bağımsız çalışmaya alışkın olmayanlar için zorlayıcı da olabilir. bu nedenle, uzaktan eğitimde başarı için en önemli niteliklerden biri öz disiplindir.

2 - Organize olmak.

Uzaktan eğitim öğrencileri için bir diğer önemli nitelik de organizasyondur. Derslere şahsen katılmadıkları için, uzaktan eğitim öğrencilerinin ödevlerini, son teslim tarihlerini ve diğer önemli bilgileri takip etmeleri gerekir. Bir çalışma programı oluşturmanın veya işlerinin başında kalmak için bir planlayıcı kullanmanın faydalı olduğunu göreceklerdir. Ayrıca, ders çalışmak için odaklanabilecekleri ve dikkatlerinin dağılmasını önleyebilecekleri özel bir oda ayırmayı da ihmal etmemelidirler. Düzenli çalışanların uzaktan eğitim programında başarılı olma olasılığı, düzenli olmayanlara göre daha yüksektir.

3 - Bağımsız olmak.

Yukarıda da belirtildiği gibi, uzaktan eğitimin zorluklarından biri de öğrencilerin bağımsız olarak çalışabilmeleri gerektiğidir. Bu, öğrenim sürecinde inisiyatif alabilmeleri, gerektiğinde yardım ve kaynak arayabilmeleri gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, kendi başlarına araştırma yapma ve problem çözme konusunda rahat olmalıdırlar. Uzaktan eğitim programlarında öğrencilerin başarılı olma olasılığı bağımsız öğrenenlere göre daha yüksektir.

4 - Becerikli.

Uzaktan eğitim öğrencileri özgür öğrenciler olmanın yanı sıra becerikli de olmalıdır. Bu, ihtiyaç duyduklarında bilgiyi ve yardımı nerede bulacaklarını bilmeleri gerektiği anlamına gelir. Kütüphaneye ve diğer online kaynaklara aşina olmalı ve bunları nasıl etkili bir şekilde kullanacaklarını bilmelidirler. Ayrıca, gerektiğinde soru sorabilmeli ve başkalarından yardım isteyebilmelidirler.

5 - Teknoloji meraklısı.

Uzaktan eğitim öğrencileri için bir diğer önemli nitelik de teknoloji meraklısı olmalarıdır. Yani bilgisayar ve internet gibi teknolojileri rahatlıkla kullanabilmelidirler. Online kaynaklarda gezinebilmeli ve bunları çalışmaları için etkili bir şekilde kullanabilmelidirler. Ayrıca, farklı teknoloji türlerine ve bunları öğrenme için nasıl kullanacaklarına aşina olmalıdırlar. Teknoloji meraklısı olanların bir uzaktan eğitim programında başarılı olma olasılığı olmayanlara göre daha yüksektir.

6 - Esnek olmak.

Son olarak, uzaktan eğitim öğrencileri esnek olmalıdır. Bu, programlarının değişen ihtiyaçlarına ve kendi programlarına uyum sağlamaya istekli olmaları gerektiği anlamına gelir. Öğrenim programlarına uyum sağlamak için gerektiğinde değişiklik yapabilmelidirler. Ayrıca, yeni fikirlere açık olmalı ve yeni şeyler denemeye istekli olmalıdırlar. Esnek olanların bir uzaktan eğitim programında başarılı olma olasılığı olmayanlara göre daha yüksektir.

Uzaktan eğitim programları birçok avantaj sunmakla birlikte bazı zorlukları da beraberinde getirmektedir. Öz disiplinli, organize, bağımsız, becerikli, teknoloji meraklısı ve esnek olanların bir uzaktan eğitim programında başarılı olma olasılığı olmayanlara göre daha yüksektir. Uzaktan eğitim öğrencileri bu niteliklere sahip olarak zorlukların üstesinden gelebilir ve programlarının sunduğu fırsatlardan yararlanabilir.

Öz disiplinli olabilmek, Öğrencilerin kendi kendilerini motive edebilme ve hedeflerine yönlendirebilme yeteneği, Düzenli ve odaklı çalışma, zamanı verimli kullanma ve yardım arama gerektiğinde bunu yapabilme yeteneği, başarı oranını artırabilir, Organize olabilmek, Ödevleri, tarihleri ve diğer önemli bilgileri organize etme yeteneği, Organize olabilme yeteneği, öğrencinin başarılı olması üzerinde büyük bir etkiye sahiptir, Bağımsız olabilmek, Bireysel çalışmaları ve problemleri çözme yeteneği, İnisiyatif alabilme yeteneği ve bağımsız çalışabilme yeteneği, başarı oranını artırabilir, Becerikli olabilmek, İhtiyaç duyduklarında bilgiyi ve yardımı nerede bulacaklarını bilmeleri, Gerektiğinde soruları sorabilme ve yardım arayabilme yeteneği, başarı oranını artırabilir, Teknoloji meraklısı olabilmek, Bilgisayar ve internet gibi teknolojilerin rahatlıkla kullanılabilmesi, Online kaynaklarda gezinebilme ve çalışmalar için bilgisayar ve interneti etkili bir şekilde kullanabilme yeteneği, başarı oranını artırabilir, Esnek olabilmek, Programlarının değişen ihtiyaçlarına ve kendi programlarına uyum sağlamaya istekli olmaları, Gerektiğinde programlarına değişiklik yapabilme yeteneği ve yeni fikirlere açık olabilme yeteneği, başarı oranını artırabilir, Etkili iletişim, Öğrencinin etkili bir şekilde iletişim kurabilme yeteneği, Etkili iletişim, öğrencinin başarı oranını olumlu etkileyebilir, Zaman yönetimi, Zamanını etkili bir şekilde yönetebilme yeteneği, Zaman yönetim becerisi olan öğrencilerin uzaktan eğitim programında başarılı olma olasılığı daha yüksektir, Sorumluluk alma, Öğrenme sorumluluklarını üstlenmeye istekli olmalılar, Sorumluluğunu bilen ve gerekli çabayı gösterebilen öğrencilerin başarılı olma olasılığı daha yüksektir, Araştırma becerileri, Kendi başlarına araştırma yapabilme ve yeni bilgilere ulaşabilme yeteneği, Araştırma becerileri ve bilgiye ulaşmayı hedefleyen bir yaklaşım, öğrencinin başarı olasılığını yükseltir
Uzaktan Eğitim Öğrencilerinde Olması Gereken Nitelikleruzaktan eğitimuzaktan eğitim programları uzaktan eğitim sistemi uzaktan eğitim veren kurumlar
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Genç bir kadın, önündeki dizüstü bilgisayarın ışığıyla aydınlanan bir masada oturuyor. Mavi bir kalemle bir kâğıda bir şeyler yazıyor, elleri de dizüstü bilgisayarın klavyesinde yazıyor. Odak noktası mutlak, görevine konsantre olurken yüzü huzurlu ve kararlı. Arkasında, tek başına çalıştığını ima eden bir sandalye boş duruyor. Durgun bir ortamda oturuyor, odadaki tek hareket onun varlığı.
Uzaktan Eğitim

Uzaktan Eğitim Faydaları Nelerdir?

16 Mart 2021
Bir kişi masa başında oturmuş, dizüstü bilgisayar klavyesinde yazı yazıyor. Elleri klavyenin her iki yanında, parmakları tuşların üzerinde olacak şekilde konumlandırılmıştır. Dizüstü bilgisayar açık ve ekran aydınlık, kişinin ne yazdığını gösteriyor. Kişinin yüzünde odaklanmış, kararlı bir ifade var, muhtemelen elindeki işe konsantre oluyor. Masa çıplaktır, üzerinde dizüstü bilgisayardan başka bir şey yoktur. Kişi mavi bir gömlek ve koyu renk bir pantolon giymektedir. Oda parlak bir şekilde aydınlatılmış ve duvarlar beyaza boyanmıştır.
Uzaktan Eğitim

Uzaktan Eğitim Nedir? UZEM ve Kariyer

26 Eylül 2017
Kulaklık takmış bir kadın, önünde bir dizüstü bilgisayarla bir masada oturuyor. Dikkatle dizüstü bilgisayarın ekranına bakıyor. Sağında bir bitki, solunda ise bir fincan var. Sol elinde bir kalem tutmaktadır. Görüntü hafif bulanık ve arka planda bir ataç ve beyaz bir nesne görülebiliyor. Çalışmasına derinlemesine dalmış, düşünceleri içinde kaybolmuş gibi görünüyor.
Uzaktan Eğitim

Uzaktan Eğitimin Geleceği Nasıl?

13 Mart 2020
Bir kişi dizüstü bilgisayarının başında oturmuş, klavyede yazı yazıyor. Sol eliyle sarı bir yapışkan not tutuyor. Dizüstü bilgisayarın sağında, ekranında birçok uygulama simgesi bulunan beyaz bir cep telefonu görülüyor. Dizüstü bilgisayarın solundaki masanın üzerinde köpüklü bir sıvı içeren bir fincan kahve duruyor. Masanın üzerinde de bir tabak yemek var. Görüntünün sağ üst köşesinde, cep telefonunun yanında bir buket beyaz lale görülüyor. Görüntünün sağ alt köşesinde spiralli bir defter ve bir kalem görülüyor. Kişinin eli görüntünün ortasında, klavyenin üzerinde duruyor.
Eğitim

Uzaktan Eğitim Ne Demek?

13 Mart 2020
Bir kişi bir masanın önünde oturmuş, sağ elinde bir kalem tutarken görülüyor. Önlerine serilmiş bir anket formuna dikkatle konsantre olmuş durumdadırlar. Odaklanmış ve kararlı bir şekilde, tüm dikkatiyle anketteki soruları doldurmaktadır. Rahat bir kıyafet giymişler ve yüz ifadeleri konsantrasyon ve adanmışlık gösteriyor. Sağ elleriyle yazarken sol elleri masanın üzerinde duruyor. Masa açık renkli bir ahşaptan yapılmıştır ve anket formu beyaz renktedir. Kişi parlak bir ışıkla aydınlatılmıştır ve arka plan odak dışıdır, bu da kişiye ve tamamlamakta olduğu göreve odaklanmayı arttırır.
Online Eğitim

Uzaktan Eğitim Almak İçin 5 Sebep

30 Aralık 2014
Siyah gömlek giyen bir kişi dizüstü bilgisayarının başında oturmuş, iki eliyle klavyede bir şeyler yazmaktadır. Dizüstü bilgisayar açık ve ekranı aydınlık. Dizüstü bilgisayarın sol tarafında, içinde kağıtlar ve bir çift kulaklık bulunan siyah bir klasör vardır. Sağ tarafta beyaz dikdörtgen bir nesne ve üzerinde birkaç çıkış bulunan dikdörtgen bir panel vardır. Dizüstü bilgisayarın solunda kare tasarımlı beyaz dairesel bir nesne vardır. Arka planda bir cep telefonu taslağına bakan bir kişi var. Son olarak, dizüstü bilgisayarın önündeki ahşap masanın üzerinde bir hesap makinesi ve bir klasör içinde kağıtlar var.
Uzaktan Eğitim

Uzaktan Eğitimde Canlı Dersin Önemi

29 Kasım 2019
Bu görüntü, gömlek giyen bıyıklı bir adamın yakın çekimidir. Hafifçe gülümsüyor ve çenesi görünüyor. Yüzü siyah bir arka planla çerçevelenmiş ve gözleri, burnu ve ağzı net bir şekilde görülebiliyor. Bıyığı kıvrımlı ve uzun, üst dudağının üzerinden ağzının bir tarafına doğru uzanıyor. Giydiği gömlek çoğunlukla beyazdır ve yakası boynunun etrafında görünmektedir. Elleri görünmüyor, ancak resmin sağ üst köşesinde bir kişinin elinin bulanık bir resmi görülebiliyor. Bıyıklı adamın bu portresi, bir insanın yüzünü ve ifadesini gösteren harika bir örnektir.
4.8
(73)

Eğiticinin Eğitimi

7 Konu4 Saat
Adam şık, koyu gri bir takım elbise giymektedir. Düzgünce kesilmiş bir bıyığı var ve saçları yana doğru düzgünce taranmış. Gözleri sanki uzaklara bakıyormuş gibi ileriye odaklanmıştır. Yüzünde kendinden emin ve ciddi bir ifade vardır. Elleri kalçalarında gururlu bir duruşla dimdik ayakta duruyor. Kendinden emin ve kararlı görünüyor. Duruşu bir güç ve kontrol hissi yayıyor.Umur Çalıkoğlu
1430787
Bu çevrimiçi kurs görselinde kıvırcık kahverengi saçlı, siyah gömlek ve kolye takmış bir kadın görülüyor. Gülümsüyor, bu da onun mutlu ve memnun olduğunu gösteriyor. Görüntü kadının yüzünün yakın çekimidir, böylece izleyiciler kıvırcık saçları ve gözleri gibi özelliklerini takdir edebilirler. Ayrıca, arka planda bir hastane yatağının bulanık bir görüntüsü vardır, bu da kadının tıbbi bir ortamda olduğunu düşündürmektedir. Genel olarak bu resim, bulunduğu ortamdan memnun ve rahat olan bir kadının harika bir temsilidir.
4.7
(239)

Tıbbi Sekreterlik Kursu

10 Konu5 Saat
Yuvarlak gözlüklü, mavi kot ceketli ve beyaz gömlekli bir kadın resmi. Saçları kahverengi ve at kuyruğu şeklinde geriye doğru toplanmış, yüzü dümdüz karşıya bakıyor. Arka planda birkaç dekoratif bitkinin göründüğü bej renkli bir duvarın önünde duruyor. Yirmili yaşlarının başında olduğu anlaşılıyor ve gözlerinde kararlı ve odaklanmış bir ifade var. Kendinden emin bir pozda duruyor, kolları iki yanında ve çenesi yüksekte. Kıyafetleri şık ve modern, ifadesi ise kararlı ve güçlü.Göksel Yılmaz
1112464
Bu görüntü, muhtemelen bir kursu tamamlamak için hesap makinesi kullanan bir kişiyi gösteriyor. Bu kişi takım elbise giymiş ve kravat takmış, sakallı ve bıyıklı bir adam gibi görünüyor. Bulanık bir elle hesap makinesindeki bir düğmeye basıyor, bu da kursa çok dikkat ettiğini gösteriyor. Kişi aktif olarak materyalle ilgileniyor, muhtemelen anlıyor ve not alıyor. Bu görüntü, kursların zorlayıcı olabileceğini, ancak kendinizi özenle uyguladığınızda da ödüllendirici olabileceğini hatırlatıyor.
4.5
(117)

Bordro Uygulamaları Eğitimi

8 Konu5 Saat
Bülent ÇaparBülent Çapar
1105894
Bu görsel, Gayrimenkul Danışmanlığı üzerine odaklanan bir çevrimiçi kursa aittir. Kollarını kavuşturmuş, güven ve otorite izlenimi veren bir kadını tasvir ediyor. Siyah saçları parlak arka planla kontrast oluşturarak kadının varlığını vurguluyor. Vucuduna yakın çekimi, kararlılığını ve bu kursa olan bağlılığını vurguluyor. Ayrıca, elinin yakın çekimi, önündeki mücadeleye hazırlıklı ve hazır olduğunu gösteriyor. Arka plandaki logo, bu kursun profesyonel ve kapsamlı bir girişim olduğunu hatırlatıyor. Bu görsel bütünüyle güçlü bir güven ve güvenilirlik mesajı vermekte ve Emlak Danışmanlığı Kursu için ideal bir temsil oluşturmaktadır.
4.8
(10)

Emlak Danışmanlığı Kursu

5 Konu41 Saat
Bu, koyu siyah saçlarını topuz yapmış bir kadının görüntüsüdür. Kollarını göğsünün üzerinde kavuşturmuş ve kameradan uzağa bakıyor. Uzun kollu siyah bir üst ve beyaz bir alt giymiştir. Yüz ifadesi ciddidir ve gözleri görünmemektedir. Görüntüde başka hiçbir şey olmayan beyaz bir duvarın önünde duruyor. Derin düşüncelere dalmış gibi görünüyor ve beden dili düşünceli olduğunu gösteriyor.Burcu Topçu Ekelik
65003887