AnasayfaBlogEğitimde Teknolojiyi Kullanmanın 10 Faydası
Online Eğitim

Eğitimde Teknolojiyi Kullanmanın 10 Faydası

07 Mart 2020
Genç bir kadın masa başında bir dizüstü bilgisayarın önünde oturmuş, elleriyle klavyede hızla bir şeyler yazıyor. Beyaz bir gömlek giymiş ve gözlük takmış, kahverengi saçlarını yüksek bir at kuyruğu yapmış. Solundaki masada bir grup renkli kalem, mavi bir kalem ve bir kağıt parçası görülüyor. Arka planda, bir masada yemek yiyen birinin bulanık görüntüsü görülebiliyor. Kadın çalışırken odaklanmış ve kararlı görünüyor, dizüstü bilgisayarın parlak ekranı yüzünü aydınlatıyor.
Teknoloji Destekli Eğitim YöntemleriTanımFaydalar
İnteraktif videoVideo ve bilgisayar temelli eğitim birleştirilir ve monitöre bağlı klavye, bilgisayar mouse'u veya dokunmatik ekranlar aracılığıyla birebir eğitim sağlar.Izleyiciler sadece videoyu izlemekle kalmıyor, aynı zamanda etkileşime de girebiliyor.
Telekonferans sistemleriVideo, ses ve görüntünün iki veya daha fazla birey ve grup arasında aynı anda gönderilmesi.Farklı konumlarda olan kişi veya gruplar arasında iletişim sağlar ve seyahat engeli olmadan eğitimciyle bir araya gelme imkanı verir.
Bulut teknolojisiBilgilerin internet üzerinde saklanıp, istendiğinde erişilebilir hale getirilmesi teknolojisi.Her yerden ve her zaman erişilebilir ihtiyaç olan veriye ulaşmayı sağlar.
Sanal gerçeklikÜç boyutlu bir öğrenme deneyimi yaşatan bilgisayar teknolojisi.Gerçek dünyada var olan tehlikelerle karşı karşıya kalmadan gerçek durum ve yaşantıları aynen yansıtan bir ortamda öğrenme imkanı sağlar.
Web tabanlı (online) eğitimEğitime katılanlara İnternet aracılığıyla verilen eğitim metodudur.Her zaman ve her yerden erişilebilen özgür bir öğrenme ortamı sağlar.
Çevrimiçi forumlarBirçok kişinin aynı anda bilgi alışverişi yapabileceği online platformlar.Soruların hızlı bir şekilde yanıtlamasını sağlar ve grup çalışmasına olanak verir.
Wiki’lerİçerikleri katılımcılar tarafından oluşturulup, düzenlenen web sayfalarıdır.Öğrenciler, bilgilerini paylaşıp, diğerlerinin bilgilerinden faydalanarak öğrenme deneyimi sağlar.
Blog’lar (Weblog)Kişilerin görüşlerini, tecrübelerini ve bilgilerini paylaştığı web tabanlı günlükler.Kişisel ifade imkanı sağlar ve öğrenciler arasındaki etkileşimi artırır.
Sosyal Ağ SiteleriBilgi ve deneyim paylaşımı sunarak internet kullanıcıları arasında ilişkilerin kurulmasını sağlar.Farklı bakış açıları ve fikirlerin kazanılmasını sağlar ve öğrenme deneyimini zenginleştirir.
Öğrenme yönetim sistemleriEğitim ve öğrenmenin yönetimi, izlenmesi ve raporlanması için kullanılan yazılım uygulamaları.Öğrenme materyallerine kolayca erişim ve öğrencilerin performansının kesin değerlendirilmesi imkanı sağlar.

Teknolojinin giderek gelişmesi ile birlikte son yıllarda hayatımızdaki yeri önemli oranda arttı. Artık hayatımızın her alanında bulunan teknoloji, hayatımızı ciddi anlamda kolaylaştırdı. İnsanların ihtiyaçlarına göre değişen ve gelişen teknoloji eğitim sistemimizde de önemli bir yere ulaştı. Eğitim sistemlerinde teknolojinin tüm imkanlarından faydalanmaya başlandı.

Geleneksel eğitim yöntemleri giderek etkisini kaybederken bilim etkisini daha çok gösterdiği teknolojinin tüm gelişmelerinin takip edildiği yeni eğitim sistemleri gelişmeye başladı. Maliyetten zaman tasarrufuna, kişisel verimlilikten küreselleşmeye kadar eğitimde teknolojiyi kullanmanın 10 faydasına geçmeden önce teknoloji destekli eğitim yöntemleri neler? Yakından tanıyalım.

Teknoloji Destekli Eğitim Yöntemleri Nelerdir?

 • İnteraktif video

 • Telekonferans sistemleri

 • Bulut teknolojisi

 • Sanal gerçeklik

 • Web tabanlı (online) eğitim

 • Çevrimiçi forumlar

 • Wiki’ler

 • Blog’lar (Weblog)

 • Sosyal Ağ Siteleri

 • Öğrenme yönetim sistemleri

İnteraktif Videoları İstediğiniz Zaman Duraklatabilirsiniz

teknolojinin eğitim alanında kullanılmaya başlamasıyla teknoloji destekli birçok eğitim yöntemi geliştirildi. i̇nteraktif video yöntemi ile izleyiciler videoyu izlemekle kalmıyor aynı zamanda etkileşime de girebiliyor. İnteraktif video, video ve bilgisayar temelli eğitimin avantajlarını birleştirdi.

Monitöre bağlı klavye, bilgisayar mouse’u veya dokunmatik ekranlar aracılığıyla birebir eğitim sağlıyor. İnteraktif video uygulamalarında, programı istediğiniz zaman durdurabilirsiniz. Ayrıca ilginizi çeken bölümü seçerek o alanla ilgili başka bir kısma geçiş yapabilirsiniz.

Telekonferans Sistemiyle Seyahat Engeli Olmadan Eğitimciyle Bir Araya Gelirsiniz

Telekonferans yöntemi, video, ses ve görüntünün iki veya daha fazla birey ve grup arasında aynı anda gönderilmesidir. Sistem, farklı konumlarda olan kişi ya da gruplar arasında teknolojik araçlar yardımıyla iletişim kurulmasını sağlar. Telekonferans yöntemiyle eğitime katılan kişiler farklı yerde olan eğitmenlerle iletişim kurabilir. Bu iletişim telefon veya bilgisayar aracılığıyla sağlanabilir.Konferans internet üzerinden veya uydu aracılığıyla yapılabilir. Eğitmenler ve katılımcıların seyahat engeli olmadan bir araya gelmesini sağlar. Ayrıca farklı yerlerde olan birden fazla katılımcı topluluğunun aynı zamanda aynı eğitmenden birebir iletişim imkânıyla yararlanmasını imkan tanır.

Sanal Gerçeklik ile Asla Yaşanamayacak Ortamlarda Eğitim İmkanı

Sanal gerçeklik, eğitime katılanlara üç boyutlu bir öğrenme deneyimi yaşatan bilgisayar teknolojisidir. Bilgisayar ortamında hazırlanan 3 boyutlu animasyon ve resimlerin teknolojik araçlarla insanların zihinlerinde gerçek bir ortamda bulunma hissini vermesidir. Sistem fiziksel dünya ile olan ilişkimizi yeni bir alanda tekrar oluşturur. Gerçekçi olan bu yapay ortamı oluşturmak için ses ara yüzleri, dokunma hissi veren eldivenler, pedal milleri ve hareket platformları kullanılır.

Teknoloji, gerçek dünyada var olan tehlikelerle karşı karşıya kalmadan gerçek durum ve yaşantıları aynen yansıtan yapay bir ortamda oluşturur. Böylece çalışmaları güvenli bir şekilde yapma olanağı verir. Ayrıca bu teknoloji yardımıyla gerçek dünyada asla yaşanamayacak ortamlarda yaşama ve kendi kendine keşfetme duygusunu geliştirilir.

Web Tabanlı Eğitim ile Özgür Bir Öğrenme Ortamı

Web tabanlı eğitim, eğitimin internet veya web aracılığıyla bilgisayarla verilmesidir. İnternet'in eğitim amacıyla kullanılması Online Eğitim, İnternet‘e Dayalı Eğitim, İnternet Destekli Eğitim ve Web Tabanlı Eğitim gibi aynı amaca hizmet eden kavramların oluşmasını sağladı. Online eğitimin kurumlarına her zaman ve her yerden erişilebilir. Bir öğrenme ortamının amaçlar, uygulama, geri bildirim, değerlendirme ve başka olumlu özellikleri programa dâhil edebilir. Öğrenme ses, metin, video, grafik gibi çeşitli araçların kullanımıyla ve eğitime katılanların etkileşimiyle gerçekleştirilir. Eğitim yönetimi ile ilgili kâğıt işleri ortadan kaldırılabilir.

Teknolojinin Eğitime Faydaları

 1. Zaman ve Mekan Kavramını Genişletme: Teknolojinin eğitime en önemli faydalarının başında öğrenmenin zaman ve mekan kısıtlanması olmadan gerçekleşmesini sağladı.

 2. Öğrenme ve Kavrama Derinliğine Sahip Olma: Öğrenciler, herhangi bir zamanda ve herhangi bir yerde web araçları ya da uygulamalar sayesinde kendileri deneyimleyerek fikirlerini ve öğrenmelerini pekiştirebilir.

 3. Öğrenme, Öğretmeye Karşı: Öğrencilere öğretmek yerine, gerekli materyaller verilerek onların kendi kendilerine öğrenmeleri sağlanır. Bu sayede öğretmenin fiziksel varlığı olmadan öğrenci ihtiyacı olan bilgiye ulaşma becerisi kazanır. Bu şekilde proje bazlı öğrenme yaklaşımları öğrencilerin daha çok ilgisini çeker.

 4. Öğrenciler Kendilerini Rahatlıkla İfade Edebilir: Öğrenciler teknolojiyi kullanarak birçok araç yardımıyla kendilerini ifade etme becerilerine sahip olurlar. Örneğin; kendilerine ait bir YouTube kanal açabilir, dijital portfolyolar oluşturulabilir, web tabanlı radyo kurabilir, e-dergiler ve e-gazeteler açıp yazılar kaleme alabilir, web siteleri ve bloglar açarak istedikleri konu ve alanda kendilerini rahatlıkla ifade edebilirler.

 5. Fiziksel Yakınlığa Gerek Duymadan İşbirliği: Teknolojinin imkanları sayesinde fiziksel bir yakınlık olmadan herkes projelerini başkalarıyla paylaşabilir. Öğrenme ortamlarında başkalarıyla işbirliği içinde çalışabilirler.

 6. Küresel Öğrenci Olma: İletişim teknolojileri sayesinde öğrencilerin dünyaya bakış açısı, diğer kültürleri tanıması ve diğer halklarla iletişime geçmesi çok daha kolay hale geldi. Artık teknoloji sayesinde ‘Dünya Vatandaşı’ olmak daha da kolaylaştı. Dünyanın neresinde olursanız olun istediğiniz ülkedeki biriyle doğrudan diyalog ve işbirliğine gidebilir bu sayede diğer kültürleri tanıyabilirsiniz.

 7. Hızlı Öğrenme: Her insan birbirinden farklıdır. Bilgiyi farklı şekillerde, farklı durumlarda ve farklı hızlarda öğreniriz. Bilgi teknolojileri sayesinde sınıfta yavaş öğrendiğimiz zor dersleri tekrar edebilme ve nerede tıkandığımızı görebilme şansına erişiriz. Sınıf içinde zorlandığımız durumdan çıkarak bilgi teknolojileri sayesinde özel ders alıyormuşçasına daha hızlı ve kolay öğrenebiliriz.

 8. Kalın ve Ağır Kitapları Taşımaya Son: Teknoloji kalın ve ağır çalışma kitapları ile ek çalışma materyallerini taşımaktan kurtarır. Bulut depolama sistemi kullanılarak, harici hard diskleri veya bellekleri taşımak çok daha hafiftir.

 9. Kişisel Verimlilik: Teknoloji uygulamaları yazma, okuma, iletişim kurma, çalışma zamanı belirleme ve organize etme konusunda yardımcı olur. Kişisel verimlilik oranı ciddi oranda artar.

 10. Daha Az Maliyet: İnternet üzerinden açık, ücretsiz eğitim araçları sayesinde ek kaynaklara ve yardımcı kaynaklara bağımlılık azalır. Böylece hem daha fazla materyal kullanılabilir hem de daha fazla öğrenme ve pekiştirme sağlanmış olur.

İnteraktif video, Video ve bilgisayar temelli eğitim birleştirilir ve monitöre bağlı klavye, bilgisayar mouse'u veya dokunmatik ekranlar aracılığıyla birebir eğitim sağlar, Izleyiciler sadece videoyu izlemekle kalmıyor, aynı zamanda etkileşime de girebiliyor, Telekonferans sistemleri, Video, ses ve görüntünün iki veya daha fazla birey ve grup arasında aynı anda gönderilmesi, Farklı konumlarda olan kişi veya gruplar arasında iletişim sağlar ve seyahat engeli olmadan eğitimciyle bir araya gelme imkanı verir, Bulut teknolojisi, Bilgilerin internet üzerinde saklanıp, istendiğinde erişilebilir hale getirilmesi teknolojisi, Her yerden ve her zaman erişilebilir ihtiyaç olan veriye ulaşmayı sağlar, Sanal gerçeklik, Üç boyutlu bir öğrenme deneyimi yaşatan bilgisayar teknolojisi, Gerçek dünyada var olan tehlikelerle karşı karşıya kalmadan gerçek durum ve yaşantıları aynen yansıtan bir ortamda öğrenme imkanı sağlar, Web tabanlı (online) eğitim, Eğitime katılanlara İnternet aracılığıyla verilen eğitim metodudur, Her zaman ve her yerden erişilebilen özgür bir öğrenme ortamı sağlar, Çevrimiçi forumlar, Birçok kişinin aynı anda bilgi alışverişi yapabileceği online platformlar, Soruların hızlı bir şekilde yanıtlamasını sağlar ve grup çalışmasına olanak verir, Wiki’ler, İçerikleri katılımcılar tarafından oluşturulup, düzenlenen web sayfalarıdır, Öğrenciler, bilgilerini paylaşıp, diğerlerinin bilgilerinden faydalanarak öğrenme deneyimi sağlar, Blog’lar (Weblog), Kişilerin görüşlerini, tecrübelerini ve bilgilerini paylaştığı web tabanlı günlükler, Kişisel ifade imkanı sağlar ve öğrenciler arasındaki etkileşimi artırır, Sosyal Ağ Siteleri, Bilgi ve deneyim paylaşımı sunarak internet kullanıcıları arasında ilişkilerin kurulmasını sağlar, Farklı bakış açıları ve fikirlerin kazanılmasını sağlar ve öğrenme deneyimini zenginleştirir, Öğrenme yönetim sistemleri, Eğitim ve öğrenmenin yönetimi, izlenmesi ve raporlanması için kullanılan yazılım uygulamaları, Öğrenme materyallerine kolayca erişim ve öğrencilerin performansının kesin değerlendirilmesi imkanı sağlar
teknoloji destekli eğitim online eğitim web tabanlı eğitim teknoloji eğitim interaktif video telekonferans sanal gerçeklik
Omuz hizasında kahverengi saçları olan genç bir kadın, yüzünün önünde tuttuğu beyaz bir akıllı telefonla selfie çekiyor. Parlak, neşeli bir gülümsemesi var ve gözleri tamamen açık. Sağ eli telefonu desteklerken sol eli yüzünün yan tarafında duruyor. Mavi beyaz çizgili bir tişört ve bir çift kot şort giymektedir. Saçları hafifçe dağılmış ve rahat, kaygısız bir pozu var. Gri bir duvarın önünde duruyor ve etrafı parlak, güneşli bir atmosferle çevrili. Bu neşeli an, anı yaşamanın sevincini yakalıyor.
Banu Cantekin
İçerik Editörü

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişim ve eğitimlerle ilgili içerik hazırlıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu görsel, merkezinde insanların bulunduğu labirent benzeri bir desende düzenlenmiş farklı logolardan oluşan bir kolajdır. Sağ üst köşede beyaz arka planlı mavi bir figür var. Sağ alt köşede, üzerinde mavi bir nesne bulunan bir kağıt parçası yer almaktadır. Kağıdın yanındaki beyaz yüzeyin üzerinde mavi bir silindir duruyor. Son olarak, sol üst köşede beyaz harflerle mavi ve beyaz bir işaret yer almaktadır. Tüm logolar ve nesneler parlak, canlı renklere sahip ve arka plan düz beyaz.
İş Bulmak

Popüler İş Bulma Siteleri

26 Şubat 2020
Parlak kırmızı ve beyaz çizgili bir baca mavi gökyüzüne karşı dimdik durmaktadır. Silindirik şekli, tepesinde beyaz bir kule bulunan alternatif çizgileriyle vurgulanmaktadır. Bacanın canlı renkleri, beyaz bulutlarla bezeli parlak mavi gökyüzünde göze çarpıyor. Güneş bacanın üzerinde parlayarak eşsiz desenini aydınlatıyor. Baca uzakta, görünürde başka hiçbir nesne olmadan duruyor. Kırmızı ve beyaz çizgileri, çevresindeki gökyüzüyle keskin bir kontrast oluşturuyor ve onu öne çıkarıyor.
Bölümler

Çevre Sağlığı Bölümü (MYO)

27 Kasım 2020
Bu görüntü, parlak, renkli bir dokunmatik ekrana sahip, belli bir açıyla tutulan modern, siyah bir cep telefonunu göstermektedir. Telefon bir elin avuç içinde tutulmakta ve aynı elin parmakları ekranın üzerinde durmaktadır. Ekranda bir web tarayıcısı, bir mesajlaşma uygulaması ve bir müzik akışı uygulaması dahil olmak üzere birkaç farklı uygulama gösterilmektedir. Ekranın sağ üst köşesinde bir telefon uygulamasına ait bir simge bulunmaktadır. Telefonun ekranının etrafında siyah bir kenarlık ve kenarlarında gümüş metal bir çerçeve var. Telefonun arka kısmı siyah ve parlaktır. Telefon, tutan elin parmakları hafif kavisli olacak şekilde doğal ve rahat bir pozisyonda tutulmaktadır.
Eğitim

Eğitimde Teknoloji Kullanımı

28 Kasım 2018