AnasayfaBlogKişilik Testi ile Doğru Kariyer Seçimi
Kariyer

Kişilik Testi ile Doğru Kariyer Seçimi

13 Nisan 2021
Kişilik Testi ile Doğru Kariyer Seçimi

Çoğu zaman kariyer hayatımız için gerekli akademik ve pratik becerilerle kendimizi donatmakla o kadar meşgul oluruz ki, en güçlü ve en baskın kişilik özelliklerimizi sorgulamayı unuturuz. Bu soruşturmayı bizim yerimize yapması için başvurduğumuz en popüler ve pratik yol olan kişilik testleri, kendimizle ilgili daha fazla bilgi edinmemizi sağlar ve dünyayı nasıl algıladığımızı görmemize yardımcı olur. Aynı zaman da güçlü ve zayıf özelliklerimizi ölçerek daha gerçekçi kariyer planları yapmamıza imkân sağlar.

Son zamanlarda milyonlarca insan tarafından tercih edilen ve sosyal medya platformları üzerinden hızla yayılan Myers-Briggs Kişilik Tipi Testi (MBTI), insanların yaşamlarını nasıl daha anlaşılır ve faydalı hale getirebileceklerini göstermeyi hedefliyor. Çoğu insanın eğlence olarak gördüğü bu test, gün geçtikçe kariyer seçimi ve işe alımda daha etkin rol oynamaya başlıyor. 

Kaliforniya merkezli bir şirket olan Myers Briggs Company'ye göre, her yıl yaklaşık 1,5 milyon kişi çevrimiçi MBTI testine giriyor ve işletmeler, üniversiteler, ordu ve diğer kuruluşlar tarafından kişilik değerlendirmesi yapmak için yaygın olarak kullanılıyor. 

Hangi MBTI Kişiliğine Sahipsin?

1942 yılında Isabel Briggs Myers tarafından oluşturulan 93 soruluk test, kişiliğinizi, güçlü yönlerinizi ve tercihlerinizi verdiğiniz cevaplar üzerinden saptayarak sizi 4 harfli bir koddan oluşan 16 farklı kişilik tipinden birine yerleştiriyor — ISTJ, ISFJ, INFJ, INTJ, ISTP, ISFP, INFP, INTP, ESTP, ESFP, ENFP, ENTP, ESTJ, ESFJ, ENFJ ve ENTJ. Bu kodlarda bulunan her bir harfin anlamı ise şu şekilde açıklanıyor:

“I” içe dönüklük anlamına gelir.
“E” dışa dönüklük anlamına gelir. 
“S” algılama anlamına gelir.
“N” sezgi anlamına gelir.
“T” düşünme anlamına gelir.
“F” duygu anlamına gelir.
“J” yargılama anlamına gelir.
“P” algılama anlamına gelir.

Doğru Kariyer Seçimi

Kariyer seçimi yaparken çoğunlukla kişiliğimiz hakkında yeterli farkındalığa sahip olmadığımız için ailemiz ve çevremizdeki insanların beklentileri doğrultusunda tercihler yapabiliriz. Çocukluğumuzdan beri ilerde ne yapmamız gerektiği konusunda sürekli mesajlar gönderilir ve toplum tarafından onay gören meslek dallarına dolaylı yollardan yönlendiriliriz. Bu yönlendirmeler aslında iyi niyetle yapılmış olsa bile yanlış kariyer seçimlerine yol açabilir. Kariyer danışmanlığı alanında ünlü yazar Kelly Tieger ve benzeri alanlarda uzman birçok isim, kişiliğimize uyan meslekler seçebilmemiz için Myers-Briggs tipimizi bilmemizi öneriyor. 

Kişiliğimiz hakkında ipucu veren Myers-Briggs Kişilik Tipi Testi (MBTI), diğer adıyla 16Personalities, hangi mesleklerin farklı kişilik tiplerine uygun olduklarını gösteriyor. Örneğin, ENTJ kişilik tipine sahip bireylerin mantıklı, analitik, iyi stratejik planlamalar yapan doğuştan lider insanlar olduğu öne sürülüyor.

Bu nedenle, bu kişilerin yönetici veya avukatlık gibi meslek seçimlerine daha uygun olabileceği söyleniyor. Başka bir kişilik tipine sahip olan INFP bireyleri içinse idealist ve kişisel değerleriyle motive olan insanlar olduğu söyleniyor, bu da grafik tasarım, yazar/editör, psikolog gibi meslek dallarında daha başarılı olabileceklerini gösteriyor.

Kişilik testleri, kariyer planlamaları için kesin ve kendi başına yeterli bir yol olmasa bile güçlü yönlerimizi keşfetmemiz için bir araç ve yol gösterici olarak kullanılabilir. Eğer henüz size uygun kariyer yolunu keşfetmediyseniz, bu sayede kendinizi daha iyi tanıyıp ona göre adımlar atabilir veya hali hazırda olan işinizde mutlu değilseniz, ufak değişikler ile sorumluluklarınızı veya yaptığınız işin türünü kendi özelliklerinize göre adapte edebilirsiniz. Bu hayatınızın geri kalan yıllarında kariyerinizi eğlenceli hale getirmenize ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacak bir şey. O yüzden es geçmeyin, önce kendinizi keşfedin!

Kişilik Testi ile Doğru Kariyer Seçimi kişilik testi kişilik
Sezin Gök - Blogger
Sezin Gök
Blog Yazarı

Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Üniversiteden fakülte derecesi ile mezun olmuştur. Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile çevresine katkıda bulunmuştur. Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projesini devam ettirmektedir. İşletme ve alanları ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
800399
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
755259