AnasayfaBlogÜretim Yönetimi Nedir? Neden Önemlidir?
Üretim Yönetimi

Üretim Yönetimi Nedir? Neden Önemlidir?

29 Ekim 2019
Üretim Yönetimi Nedir? Neden Önemlidir?

Girdilerin dönüştürülmesi neticesinde mal ya da hizmet çıktılarının elde edildiği sisteme üretim sistemi adı verilmektedir. İnsanoğlunun var olduğu ilk zamanlardan beri üretim faaliyetleri de zorunlu bir şekilde ortaya çıkmıştır. Üretim faaliyeti yapan işletmeler ve kurumlar büyük bir rekabetin içerisine girmektedir. Bu rekabette hayatta kalabilmek ve güçlü olabilmek için üretim faaliyetlerinin etkin bir biçimde yönetimi ve teknolojik gelişmeler önem taşımaktadır. Teknolojik gelişmelerden işletmeler de nasibini almıştır. Bu teknolojinin işletmeler açısından avantajlı kullanılması da üretim verimliliği açısından son derece önemlidir. 

Üretim Yönetiminin Amaçları Neler?

Üretim yönetiminin amacı; hangi mal-hizmetin olduğunu tespit etmek, ne kadar miktarda ve hangi özelliklerde kim tarafından hayata geçirilecek gibi önemli noktaların bulunmasına yönelik çalışma yürütmektir. Bu sorulara yanıt ararken de maliyetin düşük ancak karın yüksek seviyede tutulması önemli bir ayrıntıdır.

Üretim yönetimi için; müşterilerin istek ve gereksinimlerini karşılamak, memnuniyetlerini sağlamak da bir diğer amaçtır. Öte yandan stok düzeyinin düşük seviyede tutulması, depo maliyetini düşürme açısından da önemlidir. Tüm bu dengelerin sağlanması ve istikrar ile sürdürülmesi, üretim yönetiminin en önemli amaçlarındandır.

Dünyadaki küreselleşme, teknolojideki gelişmeler ve ileri düzey iletişim araçları sayesinde işletmeler arası rekabet son derece artmıştır. Bu durum ise, üretim yöntemlerinin amaçlarının farklılaşmasına sebep olmuştur. Bu amaçlara esneklik ve hız unsuru da eklenmiştir. 

Esneklik, işletmenin, müşterilerin değişen talepleri doğrultusunda farklı ve yenilikçi ürünleri pazara sunabilmesi ve bunu maliyetleri fazla artırmadan gerçekleştirebilmesidir. Hız unsuru ise, müşterilerin değişikliğe uğrayan istek ve arzularına hızlı bir şekilde karşılık verebilmektir. Bu amaçlar doğrultusunda; üretim sistemlerinin esnekliği, yedek kapasite, iyi eğitilmiş iş gücü ve gelişmiş teknolojiler gerekmektedir.

Üretim Yönetimi Neden Önemlidir? Faydaları Neler?

Üretim yönetimi; üretim sürecinin kaynakları ve çıktılarını baz alan planlama, koordinasyon, denetim, kontrol ve karar verme süreçlerini içeren faaliyetler bütünüdür. Üretim yönetimi, işletme yönetiminin önemli bir boyutudur. Hammadde ve girdilerin şirketin bitmiş ürünlerine dönüştürülmesi, satış, pazarlama, finans, dağıtım, bilgi sistemleri gibi farklı boyutlarda uzmanlaşmış işlevlerden farklı bir biçimde ele alınmasına odaklanır.

  • Üretim yönetimi, belirlenen teknolojilerin pratiğe geçirilmesini ve üretim karışımları, birim maliyet, kalite-üretim kapasitesi gibi belirlenmiş hedeflere ulaşılmasını içeren şirketin üretime yönelik stratejisini başarı ile uygulamayı garanti etmelidir. Üretimin kendisi genellikle; makine bakım, kalite kontrol, envanter teftişi emrinde bulunan kişi ya da grupları organize eder, kontrol eder.

  • Üretim yönetimi, etkin bir biçimde yönlendirildiğinde üretim maliyetlerini en aza indirmeye yardımcı olur. Üretim yönetimi, çıktılardan alınan faydayı maksimize ederken girdileri minimize etmeye çalışır. Bu durum, firma ve işletmelerin maliyet düşürüp etkiyi yükseltmesine yardımcı olur.

  • Firma, etkin bir ürün yönetimi süreci sayesinde kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerini kolaylıkla gerçekleştirmenin yolunu bulur. Bu sayede, işletme organizasyonunun tüm hedeflerine ulaşmasına büyük ölçüde katkı sağlar. Müşterinin istek ve ihtiyaçlarını karşılayan ürün ve hizmetler üreterek talepleri artırırken satışları da olumlu etkiler. 

  • Rekabet etmeye olanak sağlar. Üretim yönetimi, firma ve işletmelerin pazarda rekabete girebilmesine olanak sağlar. Rekabete girebilmek için doğru üretimin doğru miktar, doğru kalite, doğru değer ve doğru zamanda gerçekleşmesi gerekir. Bu da müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda teslim edilir.

  • Farklı alanları destekler. Üretim yönetimi, bir şirketin finans, satış, pazarlama, personel gibi birbirinden farklı ama ilişkili alanları destekler. Pazarlama departmanı, kaliteli ürünleri satmanın çok daha kolay olduğunu keşfedebilir, bunun sonucunda da finans departmanı satışların artışı sonucunda daha fazla fon alabilir. 

Üretim Yönetimi Öğrenilebilir mi?

Üretilecek ürüne ilişkin en etkin metodun belirlenmesi, müşterilerin taleplerine en hızlı, etkili ve farklı biçimde yanıt vermeyi elbette öğrenebilirsiniz. İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından ücretsiz verilen online üretim yönetimi eğitimi sayesinde kendinize ve geleceğinize yatırım yapabilirsiniz.

Eğitim sonunda yapılacak olan online sınavdan başarılı olmanız durumunda, sertifika almaya hak kazanabilirsiniz. 

üretim yönetimi üretim üretim yönetimi eğitimi online eğitim ücretsiz eğitim sertifika
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Üretim Yönetimi Nedir?
Nedir?

Üretim Yönetimi Nedir?

20 Şubat 2021
Esnek Üretim Sistemleri
Üretim Yönetimi

Esnek Üretim Sistemleri

08 Ekim 2021
Toplam Kalite Yönetimi Nedir?
Toplam Kalite Yönetimi

Toplam Kalite Yönetimi Nedir?

11 Mayıs 2019
Yalın Üretim Eğitimi
5
(123)

Yalın Üretim Eğitimi

5 Konu5 Saat
Bahadır AtmacaBahadır Atmaca
260169
Üretim Yönetimi Eğitimi
4.9
(16)

Üretim Yönetimi Eğitimi

24 Konu5 Saat
Bahadır AtmacaBahadır Atmaca
349179