AnasayfaBlogTekstil ve Halı Makineleri Bölümü (MYO)
Bölümler

Tekstil ve Halı Makineleri Bölümü (MYO)

12 Şubat 2021
Tekstil ve Halı Makineleri Bölümü (MYO)

Makine halıları sektörü, emek yoğun sektörlerden biridir. Gaziantep ilimizin istihdam sağlayan önemli ana sektörlerinden gösterilmektedir. Her ne kadar yaşanan teknolojik gelişmeler neticesinde son teknolojik makineler insan gücünün yerine geçmeye başlasa da insan gücü hala üretimin vazgeçilmez ana ögelerinden biridir. Bu nedenle de Gaziantep’te yer alıp makine halısı üreten kuruluşların eleman ihtiyacını karşılamak oldukça önemlidir.

Tekstil ve Halı Makineleri Bölümü de halı sektöründe ortaya çıkan ihtiyacı karşılamak üzere ara eleman yetiştirir ve boyama, dokuma, kalite kontroller gibi süreçleri yürütecek donanımlı ve bilgili mezunlar verir. Yetiştirilen mezunlar tekniker rolü ile üretim aşamalarında analiz ve yorumlama becerisine sahip olacakları şekilde iyi bir eğitim alırlar. Bölümü tercih edecek öğrencilere, çalışma koşullarını ve istihdam olanaklarını değerlendikten sonra tercih yapmaları önerilir.

Tekstil ve Halı Makineleri Bölümü Nedir?

Tekstil ve Halı Makineleri programı bu sektördeki gereksinimi karşılamak üzere boyama, dokuma ve kalite kontrollerini yapabilecek aynı zamanda üretim aşamalarında analiz ve yorumlama kabiliyeti gösterebilecek teknikerler mezun veren bir ön lisans programıdır.

Tekstil ve Halı Makineleri eğitimi, tekstil ve halı sektörlerinde ihtiyaç duyulan ara eleman gereksinimi göz önünde bulundurarak, tekstil ve halı teknikeri yetiştirmek üzere geliştirilmiş bir meslek yüksekokulu bölümüdür.

Eğitim, YÖK’ün ve üniversitenin belirlediği zorunlu ve seçmeli dersleri içermekle birlikte yine mesleğe yönelik zorunlu ve seçmeli mesleki dersleri kapsamaktadır. Bu kapsamda; elyaf, iplik, dokuma, boya gibi temel tekstil derslerinin yanında makine halıcılığına ait planlama, makine halısı üretim teknolojisi ve bilimi gibi halı üretim teknolojisi ile alakalı derslerden oluşur.

En önemli hedef halı sektöründeki ihtiyacın karşılanmasıdır. Bölüm; gerek topluma gerekse halıcılık sektörüne, insana ve çevreye saygı duyan, girişimci, inovatif, üretken teknikerler kazandırır.

Tekstil ve Halı Makineleri Bölümünü tercih etmeyi düşünen adaylar YKS’nin ilk oturumu olan TYT puan türünden tercih yapması gerekir. Tekstil ve Halı Makineleri bölümü için katılmanız gereken sınav TYT’dir. Tekstil ve Halı Makineleri Bölümünde staj zorunluluğu bulunur.

Tekstil ve Halı Makineleri Bölümünü tamamladıktan sonra dikey geçiş yapabileceğiniz bölümler bulunur. Tekstil ve Halı Makineleri Bölümünden mezun olduktan sonra Dikey Geçiş Sınavı’nın bölüm ile ilgili lisans bölümlerine geçiş yapılabilir. Tekstil ve Halı Makineleri DGS geçiş bölümleri aşağıda belirttiğimiz gibidir.

Tekstil ve Halı Makineleri Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Tekstil ve Halı Makineleri Bölümü mezunları için kamu kurum ve kuruluşlarında ve özel sektörde iş imkanları bulunmaktadır. Kamu alanında çalışmak isteyen mezunlar Kamu Personeli Seçme Sınavı’na katılmalıdır. Buradan alacakları geçerli puan ile başvuruları, kontenjan doğrultusunda dikkate alınır. Ayrıca mezunlar kendi işini yapma şansına da sahiptir. Bölümden mezun olan sayısı düşük olması ve sektörün ara elemana ihtiyaç duyması sebebiyle genellikle iş bulmakta zorlanmazlar. Tekstil ve Halı Makineleri Bölümü iş imkanları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Tekstil Fabrikaları

 • Halı işleme yerleri

 • Özel Dokuma Fabrikaları

 • Özel İşletmeler

 • Halı üretim bölümleri

 • Halı işlemesi yapan işletmelerin; üretim, planlama, Ar-Ge, kalite kontrol, satış ve pazarlama alanlarında

 • Kendi İş Yerlerinde

Tekstil ve Halı Makineleri Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Tekstil ve Halı Makineleri Bölümü özel ve kamu alanındaki iş imkanlarına göre çeşitli görevlerde yer alabilirler. Çalıştıkları alana göre ara eleman olarak görev alırlar. Ülkemiz için oldukça önemli bir ihracat potansiyeli olan tekstil ve halıcılık sektöründe, iyi yetişmiş ve donanımlı teknikerlerin iş bulma olanakları göz ardı edilmeyecek rakamdadır.

Bölüm mezunları, tekstil fabrikalarında ve halı işletmelerinde; üretim, planlama, terbiye, kalite kontrol, pazarlama, desen, AR-GE gibi bölümlerde çalışabilirler. Bölümden mezun olanlar tekniker olarak anılır. Ve belli başlı sorumlulukları vardır. Tekstil ve Halı Makineleri Bölümü çalıştığı sektörde ortaya çıkacak problemleri çözme yeteneğine sahip olmalıdır. Tekstil ve Halı Makineleri Bölümü mezunlarının belli başlı görevleri aşağıdaki gibidir.

 • Çağımızın gerektirdiği yeniliklere açık olmak ve sürekli kendini geliştirerek güncelliğini sağlamak.

 • Tekstil alanında olmaz olmaz İplik, dokuma, boya ve kalite kontrol gibi önemli görevleri yerine getirmek.

 • Halı işleme planlama, dokuma, desen tasarımı becerilerini barındırması gerekir. 

 • Üretilen ürünlerin satış ve pazarlaması da teknikerlerin sorumlulukları arasındadır.

 • Tüm üretim aşamasında yer alan; analiz, gözlem ve yorumlara becerilerine sahip olmaları beklenir.

 • Teknolojiye ayak uydurma, inovatif olma ve tüm bunları üretimde kullanmaları beklenir.

Tekstil ve Halı Makineleri Bölümü Dersleri Nelerdir?

Tekstil ve Halı Makineleri bölümü ön lisans bölümü olup, meslek yüksekokulu çatısı altında yer alır. Programı tercih edecek kişiler 2 yıl süresince hangi dersler ile karşılaşacaklarını araştırır. 2 yıllık eğitim süresi içinde yer aldıkları sektörde yararlı olacak birçok teknik bilginin yer aldığı dersle karşılaşır. Bölüm öğrencilerinin üniversite mezuniyet şartlarından biri zorunlu stajdır.

Tekstil ve Halı Makineleri bölümünü tamamlayanlar, mesleklerinde başarılı birer Tekstil ve Halı Makineleri teknikeri olarak çalışmaya başlayabilir. Bölümü başarıyla tamamlayan öğrenciler için kariyerlerine farklı devam etmenin bir seçeneği de bölüm için belirlenen lisans bölümüne devam etmeleridir. Tekstil ve Halı Makineleri bölümünü seçen öğrencilerin eğitim yaşamlarında alacağı temel dersler aşağıdaki gibidir.

 • Elyaf bilgisi

 • İplik dokuma

 • Genel dokuma teknikleri

 • Boya,

 • Genel Terbiye teknolojisi

 • Temel desen bilgisi

 • Bilgisayarlı desen tasarım

 • Makine halıcılığında planlama,

 • Makine halısı üretim teknolojisi,

 • Makine halıcılığında bitim ve konfeksiyon işlemleri

 • Genel ve mesleki etik

 • Araştırma yöntem ve teknikler

 • Tekstilde maliyet hesapları

 • Makine halıcılığında planlama

Tekstil ve Halı Makineleri Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

2020 Tekstil ve Halı Makineleri Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları açıklandığı şekliyle aşağıda listeledik. Sizler için listelediğimiz puan ve sıralama 1 eğitim kurumunun bilgilerini içermektedir. Yazımızda belirttiğimiz puan ve sıralama ÖSYM-YÖK tarafından açıklanmış olan en son güncel bilgileri kapsamaktadır.

Üniversite  Fakülte  Bölüm  Taban Puan  Sıralama

ÜniversiteFakülteBölümTaban PuanSıralamaColumn B
GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİNaci Topçuoğlu MYOTekstil ve Halı Makineleri204,129041.512.599
tekstil ve halı makineleri tekstil ve halı makineleri teknikeri tekstil ve halı makineleri bölümü tekstil ve halı makineleri bölümü MYO
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Tekstil Mühendisliği Bölümü
Bölümler

Tekstil Mühendisliği Bölümü

26 Nisan 2021
Tekstil Tasarımı Bölümü
Bölümler

Tekstil Tasarımı Bölümü

29 Kasım 2020
3D Görselleştirme Eğitimi
Şerife DemirŞerife Demir
775209
3D Studio Max Eğitimi
5
(7)

3D Studio Max Eğitimi

26 Konu16 Saat
Şerife DemirŞerife Demir
775209
Vray Render Kursu
5
(2)

Vray Render Kursu

11 Konu12 Saat
Şerife DemirŞerife Demir
500209
Marvelous Designer Eğitimi
Şerife DemirŞerife Demir
500209