Close
Mobil Menu Bars

Aktüerya Bölümü

20 Eylül 2020, 674 defa okundu.
Aktüerya Bölümü
aktüerya bölümü, aktüerya, aktüerya bölümü iş imkanları, aktüerya bölümü mezunları, aktüerya bölümü taban puanları ve sıralama

Günümüzde otoriteler tarafından en prestijli meslekler sıralaması yapıldığında ilk üç sırada mutlaka aktüerya disiplini yer alır. Herkes tarafından kabul edilen bir bilim dalı olarak görülür. Bireylerin doğum, ölüm, hastalık, emeklilik gibi yaşamını, mal varlığına etki edecek olan doğal afetleri, önceden bilinmesi beklenmeyen durumları, bu olaylardan kaynaklanacak finansal etkileri inceleyen bir disiplindir. Yani aktüerya, finansal riskleri değerlendirebilen ve çözümler öneren bir disiplindir. Aynı zamanda aktüerya önerilen her çözümün uzun dönemdeki sonuçlarını da inceleyen bir disiplindir.

Aktüerya, sadece günümüzü değil yarınları da inceleyerek finansal belirsizlikleri inceleyen bir disiplindir. Aktüerya, finansal alandaki riskleri değerlendiren ve bu değerlendirme sonuçlarına göre çözüm önerileri sunan ve raporlar yazan bir disiplindir. Ayrıca aktüerya, bütçe ve kar çizelgelerinin çıkartıldığı bir disiplin olma özelliği taşır. Aktüerya disiplini sigortacılık alanı ile yakın ilişkiler içerisindedir. Sigortacılık alanında oluşan risklerin hesaplanması ve raporlanması olarak da tanımlayanlar bulunur.

Günümüzde şirketler ya da kuruluşlar finansal etkileri araştıran ve çözüm önerileri sunan bir yönetim anlayışı dahilinde aktüerya disiplinine geniş yer açmaktadırlar. Riskin nasıl meydana geleceği ve hangi sonuçları doğuracağı şirketlerin ya da kuruluşların karı ve itibarı için oldukça önemlidir. Bu yüzden bu disipline oldukça büyük ilgi gösterirler. Aktüerya disiplini içerisinde matematik, ekonomi, finans, felsefe, sosyoloji, istatistik ve olasılık gibi disiplinleri de barındırır. Bu disipline giriş yaptıktan sonra şimdi de aktüerya bölümü hakkında bilgi sahibi olalım.

Aktüerya Bölümü Nedir?

Aktüerya bölümü, üniversitelerde okutulan 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Aktüerya bölümü, bireyleri ya da kuruluşları bizlerin bilemeyeceği risklere karşı korumak ve olayları en az riskle atlatmayı sağlayan bir bölümdür. Aktüerya bölümü, iş sorunlarını çözmeye yardımcı olmak için finansal ve istatiksel olarak oluşturulmuş teorilerin uygulanmasını amaçlayan bir bölümdür. Aktüerya bölümü, gelecekte oluşabilecek finansal riskleri değerlendirmek ve yönetmek, teknikler ve beceriler geliştirilmesini sağlayan bir bölümdür.

Aynı zamanda uzun vadeli finansal alanlarda çeşitli sorunları inceleyen bir bölümdür. Aktüerya bölümü, oluşan belirsizlik durumlarında sigorta prim ve rezervlerini tespit etmek için diğer bölümlerin yöntemlerini kullanarak her türlü risk ölçüm ve hesaplamaları yapmaktadır. Aktüerya bölümü genel olarak risk yönetimi, risk yönetimi süreci, hasar tahmini, ekonomik faaliyetleri ve kalkınmayı tehlikeye atan etkilere karşı bireylerin ve şirketlerin korunması için çalışmalar yapmaktadır.

Bu bölüm güçlü problem çözme yeteneğine sahip öğrenciler, eleştirel düşünebilen ve analiz yeteneği gelişmiş kişiler için uygun görülür. Aktüerya bölümü olası riskleri ölçerek, değerlendirerek ve en iyi şekilde yöneterek bireysel ve toplumsal anlamda refahın sağlanmasını sağlamaktadır. Aktüerya bölümü hakkında bilgi sahibi olduktan sonra aktüerya bölümü iş imkanları hakkında bilgi sahibi olalım.

Aktüerya Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Aktüerya bölümü iş imkanları, finansın ve riskin bir araya geldiği her sektörde iş yapabilirler. Aktüerya bölümü iş imkanları arasında ilk sırayı sigortacılık alır. Özel ve kamu bankalarında çalışabilme durumları bulunur. Bunların yanı sıra Sosyal Güvenlik Kurumunda çalışmakta aktüerya bölümü iş imkanları arasında yer alır.  Hazine ve Maliye Bakanlıkları ve Sermaye Piyasaları Kurumunda çalışmakta aktüerya bölümü iş imkanları arasında yer alır.

Yukarıda belirtilen yerlerin yanı sıra aktüerya bölümü iş imkanları arasında sigorta acentaları ve ekspertiz firmaları da yer alır. Yatırım firmaları, finans şirketleri ve fon yönetim şirketleri aktüerya bölümü iş imkanları arasında yer alır. Son olarak aktüerya bölümü iş imkanları arasında bütçe planlama analistliği yapmak, özel sosyal güvenlik kurumlarında ve ürün yönetim yetkililiklerinde çalışmak yer alır. Bu konu hakkında bilgi sahibi olduktan sonra aktüerya bölümü mezunları ne iş yapar başlığını inceleyelim.

Aktüerya Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Aktüerya bölüm mezunları “Aktüer” unvanını alırlar. Aktüerya bölüm mezunları aktüer olabilmek için Hazine Bakanlığı tarafından düzenlenen dört aşamalı sınavı geçmeleri gerekir. Aktüerya bölümü mezunları bir olayın ne kadar olası olabileceğini ve o olayla ilişkili maliyetlerin değerlendirmesini yaparlar. Aktüerya bölümü mezunları en genel haliyle sigorta yapılan birey, eşya, para, mal vb. ortaya çıkan kayıp ve hasar miktarını hesaplarlar. Risk analizi işlemi gerçekleştirirler.

Yangın, deprem, kaza ve ölüm gibi felaket olayların görülme sıklıklarını takip ederler ve bunların gelecekte ortaya çıkabilme ihtimallerini hesaplarlar. Bu da aktüerya bölümü mezunları işleri arasında en çok yaptıklarıdır. Aktüerya bölümü mezunları en genel haliyle şirket veya bireyleri oluşabilecek risklere karşı korumak ve en az seviyede zarar görmelerini sağlamaktır. Bunların yanında aktüerya bölümü mezunları, çalıştıkları şirketlerin finansal raporunu hazırlar ve yükümlülüklerini belirlerler. Son olarak oluşabilecek risk raporlarını grafik veya tablolara aktararak yedek kaynak ve kar payı belirlerler. Bu başlık hakkında bilgi sahibi olduktan sonra bölüm derslerini inceleyelim.

Aktüerya Bölümü Dersleri Nelerdir?

 • Matematik
 • İstatistik
 • İktisada Giriş
 • Analiz
 • Sigortacılığın Temelleri
 • Bilgisayar Programlama
 • İşletmeye Giriş
 • Olasılık
 • Hukukun Temel Kavramları
 • Doğrusal Cebir
 • Olağan Diferansiyel Denklemler
 • Genel Muhasebe
 • Hayat Sigortasının İlkeleri
 • Yönetim İlkeleri
 • İleri Analiz
 • Finansal Matematik
 • Aktüeryada İstatiksel Dağılımlar
 • Hayat Sigortaları Matematiği
 • Aktüerya Matematiği
 • Hayat Dışı Sigortalar Matematiği
 • Optimizasyon
 • Aktüeryal Risk Yönetimi
 • Sigorta ve Finans İçin Stokastik Süreçler
 • Risk Analizi ve Aktüeryal Modelleme
 • Risk Kuramı
 • Sigorta Hukuku
 • Uluslararası Finans
 • Para ve Bankacılık
 • Veri Madenciliği
 • Sağlık Sigortaları
 • İflas Teorisi

Yukarıda verilen dersler genel olarak belirtilmiştir. Dersler üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterebilir. Bölüm dersleri hakkında bilgi sahibi olduktan sonra şimdi de aktüerya bölümü taban puanları ve sıralama hakkında bilgi sahibi olalım.

Aktüerya Bölümü Taban Puanları ve Sıralama Hakkında

Aktüerya bölümü taban puanları ve sıralama hakkında bilgi sahibi olmadan önce bazı bilgileri öğrenmeniz gerekir. İlk önce bu bölümü okuyabilmeniz için YKS (TYT-AYT) sınavına girmeniz gerekir. Sınava girdikten sonra bu bölüm için tercih yapabilirsiniz. Unutmayın ki tercih yaparken taban puandan ziyade başarı sıralaması daha önemlidir. Sizin bölümlere yerleşmenizi sağlayacak olan asıl etken sizin başarı sıralamanızdır. Bu bölüm sayısal alanından öğrenci alan bir bölümdür. Sayısal alandaki başarı sıralamanız bölüme yerleşmeniz için etkilidir. Aşağıda sizlere hazırlamış olduğum liste en güncel verilere sahiptir.

En İyi Aktüerya Bölümü Taban Puanları ve Sıralama;

 • Hacettepe Üniversitesi Aktüerya Bölümü Taban Puanları ve Sıralama: 256,17518 (puan) 317248 (sıralama)
 • Ankara Üniversitesi Aktüerya Bölümü Taban Puanları ve Sıralama: 240,28299 (puan) 390042 (sıralama)
 • Doğu Akdeniz Üniversitesi Aktüerya Bölümü Taban Puanları ve Sıralama: 214,66427 (puan) 477643 (sıralama)
 • Kırıkkale Üniversitesi Aktüerya Bölümü Taban Puanları ve Sıralama:Dolmadı

Aktüerya Bölümü Nedir?

Bireyleri ya da şirketleri bizlerin bilemeyeceği risklere karşı koruyan ve en az riskle durumu atlatmayı sağlayan bir bölümdür. Bir bireyin ya da şirketin gelecek zaman içerisinde oluşabilecek finansal riskleri değerlendirecek ve yönetecek kişilerin yetiştirilmesini sağlayan bir bölümdür. Her türlü risk ölçüm ve hesaplamaları yapan bir bölümdür.

Aktüerya Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Finans ve risk kavramlarının bir araya geldiği her sektörde çalışabilirler. Başlıca sigortacılık alanında çalışırlar. Bunların yanı sıra Sosyal Güvenlik Kurumu, bankalar, finans şirketleri, Hazine ve Maliye Bakanlıkları, fon yönetim şirketleri, yatırım şirketleri vb. gelir.

Aktüerya Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Bir olayın ne kadar olası olabileceini ve o olayla ilişkili maliyetlerin değerlendirilmesi işini yaparlar. Sigorta yapılan birey, eşya, para vb. ortaya çıkan hasar ve kayıp miktarını hesaplarlar. Şirket veya bireyleri oluşabilecek risklere karşı korurlar ve en az seviyede zarar almalarını sağlarlar.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!