AnasayfaBlogDesen Tasarımcısı Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Desen Tasarımcısı Nedir? Ne İş Yapar?

30 Haziran 2021
Bir kadın dikkatle bir kâğıt parçasına odaklanmış, bir desen çizerken eli sürekli hareket ediyor. Çizgilerinin düz ve eşit olduğundan emin olmak için bir cetvel kullanıyor ve yanında bir iplik makarası var. Yakın planda, çalışırken elinin bir kalemi kavradığı görülüyor, kâğıt hâlâ diğer elinde. Gözleri kâğıda odaklanmıştır, konsantrasyonu belirgindir. Kâğıt üzerinde dikkatle bir desen oluşturuyor, eli ve cetveli mükemmel çizgiler yaratıyor. Zanaatına olan bağlılığı ve becerisi açıkça görülüyor.
KonuAçıklamaÖnemli Notlar
Desen Tasarımcısı Nedir?Desen tasarımcısı, birçok alanda gördüğümüz desenli materyallerin desenlerini tasarlayarak çizen kişilere denir. Desen tasarımcısı, kumaş üretimi vb. materyal üretimi aşamasında, dokuma, örme, dokusuz zeminler gibi kumaş teknikleri üzerine baskı olarak uygun teknikleri bilen ve çizimleri oluşturan kişi.Desen tasarımcıları, boyaları, gramajlarını ve karışımların derecesini bilen kişilerdir. Tüm bu bilgilere göre maliyet bilgilerine de hakim olmalıdırlar.
Desen Tasarımcısı Ne İş Yapar?Desen tasarımcısı, moda sektörünün önemli birimlerinden biridir. Moda evlerinde, tekstil veya ev tekstili firmalarında, aksesuar ve mobilya sektörlerinde vb. alanlarda çalışabilir. Desenlerin çiziminden, kalite kontrolüne kadar birçok süreçte görev alır.Desen tasarımcıları, ölçü, tekstil teknolojisi, hesap ve maliyet bilgilerine hakim olmalıdır. Ayrıca, kendisini ilgilendiren bilgisayar programlarını iyi kullanabilmeli, gerektiğinde el çizimi gibi yeteneklerini sergileyebilmelidir.
Desen Tasarımcısı MaaşlarıDesen tasarımcılarının maaşları, tecrübe ve seviyelerine göre farklılık gösterir. Asgari ücret üzerinden başlamakla birlikte, yıllar içerisinde artar ve üst seviyeye gelen desen tasarımcılar altı bin TL gibi maaşlar alabilirler.Desen tasarımcıları, özel sektör dışında kendi işlerini de yapabilirler. Bu durumda, çizdiği desen başına belirlenen bir ücret alırlar.
Desen Tasarımcısı Olmak İçin Gerekli ÖzelliklerDesen tasarımcıları, yaratıcılık, hayal gücü, çizim yeteneği ve renk bilgisine sahip olmalıdırlar. Ayrıca, moda ve tasarım trendlerini takip etme, teknolojiyi iyi kullanma gibi yeteneklere de ihtiyaç duyulur.Desen tasarımcıları, moda sektörünün nabzını tutabilmeli ve piyasada meydana gelen değişimlere hızlı bir şekilde uyum sağlayabilmelidirler.
Desen Tasarımcılığı EğitimiDesen tasarımcılığına yönelmek isteyenler, tercih ettikleri alanda eğitim alabilirler. Bu eğitimleri genellikle tasarım ve sanat fakültelerinin moda veya tekstil tasarımı bölümlerinde verilir.Eğitim sürecinde, çizim teknikleri, renk teorisi, desen tasarımı, tekstil bilgisi gibi temel konular üzerinde durulur.
Desen Tasarımcılığının AlanlarıDesen tasarımcılığı, moda sektörünün yanı sıra iç dekorasyon, ev tekstili, mobilya, aksesuar gibi birçok alanda da kullanılır.Desen tasarımcıları, çizdikleri desenleri, hazırladıkları koleksiyonlara uygun materyal ve renklerle birleştirerek baskıya hazır hale getirirler.
Desen Tasarımcılığının GeleceğiDesen tasarımcılığı, dijitalleşen dünya ile birlikte giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Bu sektördeki iş imkanları ve maaşlar da bu sebeple artış göstermektedir.Dijital desen tasarımına ilgi her geçen gün artmaktadır ve bu da desen tasarımcılarına büyük olanaklar sunmaktadır.
Desen Tasarımcılığı AraçlarıDesen tasarımcıları, çizimlerini oluştururken bilgisayar programlarından yararlanır. Adobe Illustrator, Adobe Photoshop gibi programları iyi kullanabilmelidirler.Bu araçları etkin kullanabilmek, bir desen tasarımcısının işlerini kolaylaştırır ve verimliliğini artırır.
Desen Tasarımcısı Olmanın AvantajlarıDesen tasarımcısı olmak, çizimi ve tasarımı seven, yaratıcılığını kullanmayı ve farklılık yaratmayı sevenler için oldukça tatmin edici bir iş alanıdır.Ayrıca, kendi işini kurarak serbest çalışma imkanı da sunduğu için tercih edilebilir bir meslek dalıdır.
Desen Tasarımcısı Olmanın ZorluklarıDesen tasarımcılığı, sürekli yeni fikirler üretme ve bu fikirleri esnek bir şekilde uygulama becerisini gerektirir. Ayrıca, bu alanda genellikle yoğun bir iş temposu vardır ve rekabet oldukça yüksektir.Bu sebeplerle, desen tasarımcılığı hem zihinsel hem de fiziksel olarak zorlayıcı bir meslek olabilir.

Moda ile ilgilenenler, çizmeyi sevenlerdenseniz size göre bir meslek yazısı daha geliyor. Tekstille ilgili yazdığım diğer yazılarda olduğu gibi bu yazımızda da desen tasarımı bölümünden mezun olacak desen tasarımcılarından bahsedeceğim. Desen tasarımı hakkında işinize yarayacak bilgiler bulacaksınız. Desen tasarımcısı nedir? Desen tasarımı bölümünü okumak için nelere sahip olmanız gerek? Desen tasarımcısı olunca ne kadar maaş alınır? Aklınıza gelebilecek soruların cevaplarını, başlıklar halinde bulabileceksiniz. 

Bildiğiniz gibi tekstil üzerine bir çok meslek bölümü mevcut ve bu meslekler birbirlerine bağlı olarak iş yapan branşlardan oluşmakta. Stilisti, Moda tasarımcısı, Tekstil teknolojileri gibi birçok genel kapsamlı bölümler, sektöre giriş yapıldığında istediğiniz alana göre yönelmenizi sağlamaktadır. Moda tasarımcısı tekstilin en geniş kapsamlı bilgilerine sahip olurken, Stilist çizdiği kıyafetlerin en ince ayrıntısına kadar olan dikiş tekniklerine hakim olabilir. Teknoloji bölümünde ise, bu ürünleri makinelerde nasıl hayat bulacağını inceleyip, uygular. İşin en zevkli tarafı da hayal gücünüzde oluşturduğunuz tasarımları hayata geçirdiğiniz andır. İşte o anları sizde yaşamak istiyorsanız o tasarlanan elbiselerin kumaşlarına can verebilir, hareket katabilirsiniz. Peki neler yapmak gerek? Ne tür bilgilere sahip olunmalı? Gelin birlikte bakalım. 

Desen Tasarımcısı Nedir? 

Desen tasarımı, giysi mağazalarında olsun, çantacılarda olsun, aksesuarlarda olsun birçok alanda gördüğümüz desenli materyallerin desenlerini tasarlayarak çizmektir. Bunları çizen kişilere de desen tasarımcısı denir. Desen tasarımcısı kimi zaman Modacının tasarlamış olduğu koleksiyona uygun olacak taleplere göre yaratıcılığını konuşturur, kimi zaman da kendi hayal gücünü özgür bırakacak, baskıya girmek üzere özgün desenler tasarlayabilir. 

İşin teknik tanımına gelirsek de desen tasarımcısı, kumaş üretimi vb. materyal üretimi aşamasında, dokuma. örme, dokusuz zeminler gibi kumaş teknikleri üzerine baskı olarak uygun teknikleri bilen ve çizimleri oluşturan kişidir. Bilgisayarda ya da el ile hazırladığı desenleri, hangi tür kumaş üzerine uygulanabileceğini, böylece o baskının ne kadar dayanıklı olacağı gibi konulara hakimdir. Boyaları, gramajlarını ve karışımların derecesini bilen kişilerdir. Tüm bu bilgilere göre maliyet bilgilerine de hakim olmalıdırlar. Böylece çalıştığı firmanın ya da atölyesinin mali oranlarına uygun olabilecek en iyi kaliteyi üretmek için çalışır. Piyasaya daha hakim olur. 

Desen Tasarımcısı Ne İş Yapar? 

Desen tasarımcısı, moda sektörünün önemli birimlerinden biridir. Özel sektörde bulunan tekstil, ev tekstili ya da mobilya, aksesuar gibi birçok çalışma alanı mevcuttur. Moda evlerinde moda tasarımcısının oluşturduğu koleksiyona can suyunu veren gizli kahramandır. Modacının taleplerini anlamadan tasarlanmış bir desen bütün koleksiyonu olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden hissetmek ve anlamak ile hayal gücü arasındaki ince çizgiyi çok çok iyi ayarlamalıdır. İster kendi için çalışsın, ister Modacı için... Hangi materyale ne tür bir görsel etki oluşturacağını iyi bilmelidir. Kendini sürekli güncel tutmalı ve modayı ileriden takip etmelidir. Ürün yönetimine hakim olmalıdır. 

Girdiği bir şirkette marka hedefine uygun kadın, erkek, çocuk vb gibi belirlenen trend üzerine çalışır. Yaratıcılığının yanı sıra ticari desenler çıkarabilmelidir. Bu desenler hayata geçerken tüm aşamalarında bulunmalı, kalite kontrolünü yapmalıdır. Çizdiği desenlerin raporlamasını yapar. Hem müşterinin beklentilerini karşılayacak hem de özgün yeni çizimler oluşturabilecek kadar geniş düşünebilmelidir. Ölçü, tekstil teknolojisi, hesap ve maliyet bilgilerine hakim olmalıdır. Dijital olarak kendisini ilgilendiren bilgisayar programlarını iyi kullanmalıdır. Gerektiğinde el çizimi gibi yeteneklerini sergileyebilmelidir. İşte desen tasarımcısı bu işlerle uğraşır.

Atölye ya da baskı mağazası da kurabilir. Tercih edeceği uygun baskı makinelerini alarak, kendi dijital kumaş baskılarını yapabilir. Bu alanın müşterileri genelde mefruşat gibi, patchwork gibi hobi ya da profesyonel kişilerdir. Sezonluk hayal gücünüzün ve modanın nabzına uygun desenleri materyallerine uygun kumaşlara basarak ister sipariş üstüne, isterseniz de toptan olarak satışa sunabilirsiniz. Asıl merak konusu ise maaşlar...

Desen Tasarımcısı Maaşları

Desen Tasarımcıları özel şirketlerde çalışırlar. Yeni işe başlayan desen tasarımcısı, diğer mesleklerde de olduğu gibi asgari ücret üzerinden düşünürsek eğer yaklaşık üç bin gibi bir maaş ile başlayabilir. Orta seviyelere gelindiğinde yaklaşık maaş dört bin ya da dört bin beş yüz (4000- 4500 TL) gibi bir tutarda olacaktır. Üst seviyeye gelen desen tasarımcı maaşları ise altı bin (6000 TL) civarlarında maaş alabilirler. Bunun haricinde özel sektör tercih etmek istemeyenler için de kendi işlerini yapma imkanı da sunan bir meslek dalıdır desen tasarımcılığı.

Kendi işini yapan desen tasarımcıları ise, çizdiği desen başına belirlediği fiyata göre kazancı yine orta ve üst seviyelerdeki çalışan desen tasarımcıları ile yaklaşık kazançlarda olabilir. Farklı çizim tekniklerini biliyorsa bu onun için alternatiftir. Çünkü, meraklılarına çeşitli uygulamalı hobi eğitimleri ve workshoplar verebilir. Bunlardan kazandıkları ek bütçelerle atölye maliyetlerini karşılayabilirler. Sosyal medya üzerinden ve internet üzerinden kendi atölye tanıtımlarını yaparak, e-ticaret üzerinden desenlerini satışa çıkarabilir. 

tüm bunları gördük iyi hoş ama yapacağınız meslek tercihi için alacağınız maaş üzerine %30, severek yapacağınız ve bir ömür aslında evli kalacağınız mesleğiniz için %70 isteme payı kullanın. hayatınız boyunca sevmediğiniz bir iş ile kahrolup mutsuz bir hayat geçirmek yerine, sevdiğiniz mesleği yaparak işinizi sahiplenebilme ihtimaline karşı, beklentinizden biraz daha az bir maaşla çalışarak mutlu olmak da bir gerçek. unutmayın ki çoğu çalışan, istemeyerek seçtiği mesleğini ya sürdürmüyor başka alana yöneliyor, ya da mutsuz olarak mesleğini yapmaya devam ediyor. ama mesleğini seven kişiler, yetersiz gelen maaşlarına ek, kendine birçok alan yaratabiliyor. kendi işini kurabiliyor ya da işine sahip çıktığı için yükselerek maaşını da bu başarısına karşılık katlayabiliyor. 

Desen Tasarımcısı Nasıl Olunur? 

Desen Tasarımcısı olmak isteyen adaylar, modayı takip eden ve yaratıcı bir yeteneğe sahip olmalıdırlar. Çizim yeteneği yoksa bile temel kavramları bilmesi, desen tasarımcısının işini kolaylaştıracaktır. Üniversitelerin Tekstil, Tekstil Tasarım Bölümü veya Güzel Sanatlar Fakültelerinden mezun olabilirler. Ön lisans programları da mevcut. Üniversite sınavlarından yeterli puanları sağladıktan sonra Ön lisans yani iki yıllık program içerisine de kendilerini kayıt ettirebilirler. 

Tabi bu işi hobi olarak da yapmak isteyenler olacaktır. Bu kişiler ya var olan yeteneklerini, farklı mesleklerde de olsa hobi olarak değerlendirebilirler. Birbirine uygun mesleklere sahip olduğundan da desen tasarım hobi atölyeleri ya da online eğitimlerden faydalanabilir. Belediyelerin de vermiş olduğu Desen Tasarımı gibi eğitim sınıfları bulunmaktadır. Çok yoğun kişiler online platformları tercih edebilmektedirler. Eğer siz de kendinize bir hobi, ikinci bir meslek ya da mesleğinizi daha da geliştirmek istiyorsanız, kişisel gelişiminize katkı sağlayacak, aşağıda paylaşacağım bilgileri iyi not edip ve incelemenizi isterim. 

Kariyerinizde yükselmek isteyen ya da kişisel gelişimini tamamlamak üzere yola çıkmış olanlar için IIENSTITU online eğitim internet sitesini incelemenizi tavsiye ederim. Bu sitede bulabileceğiniz birçok ücretsiz online eğitim mevcut. Ayrıca katılmayı planladığınız eğitimler sonunda tutulacağınız bilgi birikimi sonucu, CV dosyanızda işe yarayacak bir sertifika da verilmekte. Eğitim harici çok geniş içeriklere sahip IIENSTITU Blog sayfasından da birbirinden eğitici ve bilgi dolu yazılara da göz gezdirebilirsiniz. Her şekilde verimli vakit geçirebileceğiniz, zengin içeriklere sahip IIENSTITU ile kişisel gelişiminize fayda sağlayacak bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz.

Desen Tasarımcısı Nedir?, Desen tasarımcısı, birçok alanda gördüğümüz desenli materyallerin desenlerini tasarlayarak çizen kişilere denir Desen tasarımcısı, kumaş üretimi vb materyal üretimi aşamasında, dokuma, örme, dokusuz zeminler gibi kumaş teknikleri üzerine baskı olarak uygun teknikleri bilen ve çizimleri oluşturan kişi, Desen tasarımcıları, boyaları, gramajlarını ve karışımların derecesini bilen kişilerdir Tüm bu bilgilere göre maliyet bilgilerine de hakim olmalıdırlar, Desen Tasarımcısı Ne İş Yapar?, Desen tasarımcısı, moda sektörünün önemli birimlerinden biridir Moda evlerinde, tekstil veya ev tekstili firmalarında, aksesuar ve mobilya sektörlerinde vb alanlarda çalışabilir Desenlerin çiziminden, kalite kontrolüne kadar birçok süreçte görev alır, Desen tasarımcıları, ölçü, tekstil teknolojisi, hesap ve maliyet bilgilerine hakim olmalıdır Ayrıca, kendisini ilgilendiren bilgisayar programlarını iyi kullanabilmeli, gerektiğinde el çizimi gibi yeteneklerini sergileyebilmelidir, Desen Tasarımcısı Maaşları, Desen tasarımcılarının maaşları, tecrübe ve seviyelerine göre farklılık gösterir Asgari ücret üzerinden başlamakla birlikte, yıllar içerisinde artar ve üst seviyeye gelen desen tasarımcılar altı bin TL gibi maaşlar alabilirler, Desen tasarımcıları, özel sektör dışında kendi işlerini de yapabilirler Bu durumda, çizdiği desen başına belirlenen bir ücret alırlar, Desen Tasarımcısı Olmak İçin Gerekli Özellikler, Desen tasarımcıları, yaratıcılık, hayal gücü, çizim yeteneği ve renk bilgisine sahip olmalıdırlar Ayrıca, moda ve tasarım trendlerini takip etme, teknolojiyi iyi kullanma gibi yeteneklere de ihtiyaç duyulur, Desen tasarımcıları, moda sektörünün nabzını tutabilmeli ve piyasada meydana gelen değişimlere hızlı bir şekilde uyum sağlayabilmelidirler, Desen Tasarımcılığı Eğitimi, Desen tasarımcılığına yönelmek isteyenler, tercih ettikleri alanda eğitim alabilirler Bu eğitimleri genellikle tasarım ve sanat fakültelerinin moda veya tekstil tasarımı bölümlerinde verilir, Eğitim sürecinde, çizim teknikleri, renk teorisi, desen tasarımı, tekstil bilgisi gibi temel konular üzerinde durulur, Desen Tasarımcılığının Alanları, Desen tasarımcılığı, moda sektörünün yanı sıra iç dekorasyon, ev tekstili, mobilya, aksesuar gibi birçok alanda da kullanılır, Desen tasarımcıları, çizdikleri desenleri, hazırladıkları koleksiyonlara uygun materyal ve renklerle birleştirerek baskıya hazır hale getirirler, Desen Tasarımcılığının Geleceği, Desen tasarımcılığı, dijitalleşen dünya ile birlikte giderek daha fazla önem kazanmaktadır Bu sektördeki iş imkanları ve maaşlar da bu sebeple artış göstermektedir, Dijital desen tasarımına ilgi her geçen gün artmaktadır ve bu da desen tasarımcılarına büyük olanaklar sunmaktadır, Desen Tasarımcılığı Araçları, Desen tasarımcıları, çizimlerini oluştururken bilgisayar programlarından yararlanır Adobe Illustrator, Adobe Photoshop gibi programları iyi kullanabilmelidirler, Bu araçları etkin kullanabilmek, bir desen tasarımcısının işlerini kolaylaştırır ve verimliliğini artırır, Desen Tasarımcısı Olmanın Avantajları, Desen tasarımcısı olmak, çizimi ve tasarımı seven, yaratıcılığını kullanmayı ve farklılık yaratmayı sevenler için oldukça tatmin edici bir iş alanıdır, Ayrıca, kendi işini kurarak serbest çalışma imkanı da sunduğu için tercih edilebilir bir meslek dalıdır, Desen Tasarımcısı Olmanın Zorlukları, Desen tasarımcılığı, sürekli yeni fikirler üretme ve bu fikirleri esnek bir şekilde uygulama becerisini gerektirir Ayrıca, bu alanda genellikle yoğun bir iş temposu vardır ve rekabet oldukça yüksektir, Bu sebeplerle, desen tasarımcılığı hem zihinsel hem de fiziksel olarak zorlayıcı bir meslek olabilir
Desen Tasarımcısı nedir Desen Tasarımcısı ne iş yapar Desen Tasarımcısı maaşları Desen Tasarımcısı nasıl olunur
Gözlük takan ve genişçe gülümseyen genç bir kadın. Orta uzunlukta kahverengi saçları var ve gözleri parlak ve ışıltılı. Gülümsemesi geniş ve doğrudan kameraya bakıyor. Pembe yanakları ve dostça bir ifadesi var. Gözlükleri kahverenginin açık bir tonunda ve yüzünde hafifçe orantısız duruyor. Üzerinde gri bir gömlek ve boynunda siyah bir eşarp var. Rahat ve mutlu görünüyor.
Dilara Şimşek Yılmaz
Blog Yazarı

Kadir Has Üniversitesi Grafik Tasarım mezunudur. Yaklaşık on iki yıldır pazarlama, kurumsal iletişim ve perakende gibi büyük markaların direktörlüklerine bağlı olarak çalışmıştır. Yaklaşık üç sene öncesinde hobi olarak başladığı blog/içerik yazarlığının eğitimlerini almıştır. IIENSTITU başta olmak üzere, çeşitli blog sitelerinde karma ve mesleki konularda içerik yazarlığı yapmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İki kadın bir renk kartelasına bakarken gözlemlenir. Kadınlardan biri mavi bir gömlek giymekte ve elinde bir kitap tutmakta, diğeri ise bir kağıt parçası tutmaktadır. İki kadın renk kartelasına odaklanmıştır. Ellerine yakından bakıldığında bir parça sabun görülürken, arka planda bir masanın bulanık görüntüsü görülebiliyor. Kartelanın renkleri açık maviler ve morlardan canlı turunculara ve sarılara kadar değişmektedir. Kadınlar renk örneğini ve bunun projelerinin renklerini nasıl etkileyebileceğini tartışıyorlar.
Bölümler

Tekstil Tasarımı Bölümü

29 Kasım 2020
Bir kişinin elinin yakın çekimi gösteriliyor, bir kalemi tutuyor ve bir tasarım çiziyor. Kişinin teni soluktur ve kalemi işaret ve orta parmağı arasında sıkıca tutmaktadır. Çizilen tasarım hassas çizgiler ve açılarla karmaşık ve ayrıntılıdır. Elin altındaki yüzey açık gri renktedir ve arka plan odak dışıdır. El bir ışık kaynağıyla aydınlatılmıştır ve odak kalemin ve çizilen tasarımın üzerindedir. Görüntü canlı ve ayrıntılar keskin, kalem ve tasarım çerçevenin çoğunu kaplıyor.
Bölümler

Takı Tasarımı Bölümü

23 Kasım 2020