AnasayfaBlogDesen Tasarımcısı Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Desen Tasarımcısı Nedir? Ne İş Yapar?

30 Haziran 2021
Desen Tasarımcısı

Moda ile ilgilenenler, çizmeyi sevenlerdenseniz size göre bir meslek yazısı daha geliyor. Tekstille ilgili yazdığım diğer yazılarda olduğu gibi bu yazımızda da desen tasarımı bölümünden mezun olacak desen tasarımcılarından bahsedeceğim. Desen tasarımı hakkında işinize yarayacak bilgiler bulacaksınız. Desen tasarımcısı nedir? Desen tasarımı bölümünü okumak için nelere sahip olmanız gerek? Desen tasarımcısı olunca ne kadar maaş alınır? Aklınıza gelebilecek soruların cevaplarını, başlıklar halinde bulabileceksiniz. 

Bildiğiniz gibi tekstil üzerine bir çok meslek bölümü mevcut ve bu meslekler birbirlerine bağlı olarak iş yapan branşlardan oluşmakta. Stilisti, Moda tasarımcısı, Tekstil teknolojileri gibi birçok genel kapsamlı bölümler, sektöre giriş yapıldığında istediğiniz alana göre yönelmenizi sağlamaktadır. Moda tasarımcısı tekstilin en geniş kapsamlı bilgilerine sahip olurken, Stilist çizdiği kıyafetlerin en ince ayrıntısına kadar olan dikiş tekniklerine hakim olabilir. Teknoloji bölümünde ise, bu ürünleri makinelerde nasıl hayat bulacağını inceleyip, uygular. İşin en zevkli tarafı da hayal gücünüzde oluşturduğunuz tasarımları hayata geçirdiğiniz andır. İşte o anları sizde yaşamak istiyorsanız o tasarlanan elbiselerin kumaşlarına can verebilir, hareket katabilirsiniz. Peki neler yapmak gerek? Ne tür bilgilere sahip olunmalı? Gelin birlikte bakalım. 

Desen Tasarımcısı Nedir? 

Desen tasarımı, giysi mağazalarında olsun, çantacılarda olsun, aksesuarlarda olsun birçok alanda gördüğümüz desenli materyallerin desenlerini tasarlayarak çizmektir. Bunları çizen kişilere de desen tasarımcısı denir. Desen tasarımcısı kimi zaman Modacının tasarlamış olduğu koleksiyona uygun olacak taleplere göre yaratıcılığını konuşturur, kimi zaman da kendi hayal gücünü özgür bırakacak, baskıya girmek üzere özgün desenler tasarlayabilir. 

İşin teknik tanımına gelirsek de desen tasarımcısı, kumaş üretimi vb. materyal üretimi aşamasında, dokuma. örme, dokusuz zeminler gibi kumaş teknikleri üzerine baskı olarak uygun teknikleri bilen ve çizimleri oluşturan kişidir. Bilgisayarda ya da el ile hazırladığı desenleri, hangi tür kumaş üzerine uygulanabileceğini, böylece o baskının ne kadar dayanıklı olacağı gibi konulara hakimdir. Boyaları, gramajlarını ve karışımların derecesini bilen kişilerdir. Tüm bu bilgilere göre maliyet bilgilerine de hakim olmalıdırlar. Böylece çalıştığı firmanın ya da atölyesinin mali oranlarına uygun olabilecek en iyi kaliteyi üretmek için çalışır. Piyasaya daha hakim olur. 

Desen Tasarımcısı Ne İş Yapar? 

Desen tasarımcısı, moda sektörünün önemli birimlerinden biridir. Özel sektörde bulunan tekstil, ev tekstili ya da mobilya, aksesuar gibi birçok çalışma alanı mevcuttur. Moda evlerinde moda tasarımcısının oluşturduğu koleksiyona can suyunu veren gizli kahramandır. Modacının taleplerini anlamadan tasarlanmış bir desen bütün koleksiyonu olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden hissetmek ve anlamak ile hayal gücü arasındaki ince çizgiyi çok çok iyi ayarlamalıdır. İster kendi için çalışsın, ister Modacı için... Hangi materyale ne tür bir görsel etki oluşturacağını iyi bilmelidir. Kendini sürekli güncel tutmalı ve modayı ileriden takip etmelidir. Ürün yönetimine hakim olmalıdır. 

Girdiği bir şirkette marka hedefine uygun kadın, erkek, çocuk vb gibi belirlenen trend üzerine çalışır. Yaratıcılığının yanı sıra ticari desenler çıkarabilmelidir. Bu desenler hayata geçerken tüm aşamalarında bulunmalı, kalite kontrolünü yapmalıdır. Çizdiği desenlerin raporlamasını yapar. Hem müşterinin beklentilerini karşılayacak hem de özgün yeni çizimler oluşturabilecek kadar geniş düşünebilmelidir. Ölçü, tekstil teknolojisi, hesap ve maliyet bilgilerine hakim olmalıdır. Dijital olarak kendisini ilgilendiren bilgisayar programlarını iyi kullanmalıdır. Gerektiğinde el çizimi gibi yeteneklerini sergileyebilmelidir. İşte desen tasarımcısı bu işlerle uğraşır.

Atölye ya da baskı mağazası da kurabilir. Tercih edeceği uygun baskı makinelerini alarak, kendi dijital kumaş baskılarını yapabilir. Bu alanın müşterileri genelde mefruşat gibi, patchwork gibi hobi ya da profesyonel kişilerdir. Sezonluk hayal gücünüzün ve modanın nabzına uygun desenleri materyallerine uygun kumaşlara basarak ister sipariş üstüne, isterseniz de toptan olarak satışa sunabilirsiniz. Asıl merak konusu ise maaşlar...

Desen Tasarımcısı Maaşları

Desen Tasarımcıları özel şirketlerde çalışırlar. Yeni işe başlayan desen tasarımcısı, diğer mesleklerde de olduğu gibi asgari ücret üzerinden düşünürsek eğer yaklaşık üç bin gibi bir maaş ile başlayabilir. Orta seviyelere gelindiğinde yaklaşık maaş dört bin ya da dört bin beş yüz (4000- 4500 TL) gibi bir tutarda olacaktır. Üst seviyeye gelen desen tasarımcı maaşları ise altı bin (6000 TL) civarlarında maaş alabilirler. Bunun haricinde özel sektör tercih etmek istemeyenler için de kendi işlerini yapma imkanı da sunan bir meslek dalıdır desen tasarımcılığı.

Kendi işini yapan desen tasarımcıları ise, çizdiği desen başına belirlediği fiyata göre kazancı yine orta ve üst seviyelerdeki çalışan desen tasarımcıları ile yaklaşık kazançlarda olabilir. Farklı çizim tekniklerini biliyorsa bu onun için alternatiftir. Çünkü, meraklılarına çeşitli uygulamalı hobi eğitimleri ve workshoplar verebilir. Bunlardan kazandıkları ek bütçelerle atölye maliyetlerini karşılayabilirler. Sosyal medya üzerinden ve internet üzerinden kendi atölye tanıtımlarını yaparak, e-ticaret üzerinden desenlerini satışa çıkarabilir. 

Tüm bunları gördük iyi hoş ama yapacağınız meslek tercihi için alacağınız maaş üzerine %30, severek yapacağınız ve bir ömür aslında evli kalacağınız mesleğiniz için %70 isteme payı kullanın. Hayatınız boyunca sevmediğiniz bir iş ile kahrolup mutsuz bir hayat geçirmek yerine, sevdiğiniz mesleği yaparak işinizi sahiplenebilme ihtimaline karşı, beklentinizden biraz daha az bir maaşla çalışarak mutlu olmak da bir gerçek. Unutmayın ki çoğu çalışan, istemeyerek seçtiği mesleğini ya sürdürmüyor başka alana yöneliyor, ya da mutsuz olarak mesleğini yapmaya devam ediyor. Ama mesleğini seven kişiler, yetersiz gelen maaşlarına ek, kendine birçok alan yaratabiliyor. Kendi işini kurabiliyor ya da işine sahip çıktığı için yükselerek maaşını da bu başarısına karşılık katlayabiliyor. 

Desen Tasarımcısı Nasıl Olunur? 

Desen Tasarımcısı olmak isteyen adaylar, modayı takip eden ve yaratıcı bir yeteneğe sahip olmalıdırlar. Çizim yeteneği yoksa bile temel kavramları bilmesi, desen tasarımcısının işini kolaylaştıracaktır. Üniversitelerin Tekstil, Tekstil Tasarım Bölümü veya Güzel Sanatlar Fakültelerinden mezun olabilirler. Ön lisans programları da mevcut. Üniversite sınavlarından yeterli puanları sağladıktan sonra Ön lisans yani iki yıllık program içerisine de kendilerini kayıt ettirebilirler. 

Tabi bu işi hobi olarak da yapmak isteyenler olacaktır. Bu kişiler ya var olan yeteneklerini, farklı mesleklerde de olsa hobi olarak değerlendirebilirler. Birbirine uygun mesleklere sahip olduğundan da desen tasarım hobi atölyeleri ya da online eğitimlerden faydalanabilir. Belediyelerin de vermiş olduğu Desen Tasarımı gibi eğitim sınıfları bulunmaktadır. Çok yoğun kişiler online platformları tercih edebilmektedirler. Eğer siz de kendinize bir hobi, ikinci bir meslek ya da mesleğinizi daha da geliştirmek istiyorsanız, kişisel gelişiminize katkı sağlayacak, aşağıda paylaşacağım bilgileri iyi not edip ve incelemenizi isterim. 

Kariyerinizde yükselmek isteyen ya da kişisel gelişimini tamamlamak üzere yola çıkmış olanlar için IIENSTITU online eğitim internet sitesini incelemenizi tavsiye ederim. Bu sitede bulabileceğiniz birçok ücretsiz online eğitim mevcut. Ayrıca katılmayı planladığınız eğitimler sonunda tutulacağınız bilgi birikimi sonucu, CV dosyanızda işe yarayacak bir sertifika da verilmekte. Eğitim harici çok geniş içeriklere sahip IIENSTITU Blog sayfasından da birbirinden eğitici ve bilgi dolu yazılara da göz gezdirebilirsiniz. Her şekilde verimli vakit geçirebileceğiniz, zengin içeriklere sahip IIENSTITU ile kişisel gelişiminize fayda sağlayacak bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz.

Desen Tasarımcısı nedir Desen Tasarımcısı ne iş yapar Desen Tasarımcısı maaşları Desen Tasarımcısı nasıl olunur
Dilara Şimşek Yılmaz
Dilara Şimşek Yılmaz
Blog Yazarı

Kadir Has Üniversitesi Grafik Tasarım mezunudur. Yaklaşık on iki yıldır pazarlama, kurumsal iletişim ve perakende gibi büyük markaların direktörlüklerine bağlı olarak çalışmıştır. Yaklaşık üç sene öncesinde hobi olarak başladığı blog/içerik yazarlığının eğitimlerini almıştır. IIENSTITU başta olmak üzere, çeşitli blog sitelerinde karma ve mesleki konularda içerik yazarlığı yapmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Tekstil Tasarımı Bölümü
Bölümler

Tekstil Tasarımı Bölümü

29 Kasım 2020
El Sanatları Bölümü
Bölümler

El Sanatları Bölümü Nedir?

24 Ağustos 2020
Stilist Nedir? Nasıl Olunur?
Pozisyonlar

Stilist Nedir? Nasıl Olunur?

28 Aralık 2020
3D Görselleştirme Eğitimi
Şerife DemirŞerife Demir
775209
3D Studio Max Eğitimi
5
(7)

3D Studio Max Eğitimi

26 Konu16 Saat
Şerife DemirŞerife Demir
775209
Vray Render Kursu
5
(2)

Vray Render Kursu

11 Konu12 Saat
Şerife DemirŞerife Demir
500209
Marvelous Designer Eğitimi
Şerife DemirŞerife Demir
500209