AnasayfaBlogSosyal Medya Takipçi Rekoru Cristiano Ronaldo’nun
Haber

Sosyal Medya Takipçi Rekoru Cristiano Ronaldo’nun

22 Haziran 2021
Sosyal Medya Takipçi Rekoru Cristiano Ronaldo’nun

Futbolun efsane isimlerinden Cristiano Ronaldo hem oynadığı futbolla hem tepkileriyle sıklıkla gündemin ilk sıralarında yer alıyor. Avrupa Şampiyonası basın toplantısında içecek şişelerini kaldırmasıyla bir kere daha tartışmaların odağındaydı. Destek veren de vardı, haksız bulan da. 

Bu tartışmaların ortasında bir rekora daha imza attı Ronaldo. Instagram’da takipçi sayısı 300 milyonu aştı. 300 milyon takipçiyi geçen ilk isim oldu ve dünya rekoru kırdı. Sosyal medyadaki rekorları sadece Instagramla sınırlı değildi. Facebook, Instagram, YouTube, ve Tiktok gibi popüler sosyal medya uygulamalarının tamamında da en çok takip edilen isim oldu. Bu bilgi Visual Capitalist adlı şirketin araştırmasından. 

Ronaldo Instagramda 300 Milyon Takipçiyi Aştı

Cristiano Ronaldo, kariyerinde pek çok rekora imza atıp dünya futbol tarihine geçti. Henüz futbolu bırakmadı ancak futbol efsanesi sıfatını aldı. Futboldaki başarısını başka alanlara da taşıdı. Dünyada ses getiren bazı tavır ve davranışları yüz milyonların ona sempati beslemesinin sebeplerinden. En son yaşanan şişeleri kaldırması ve su için mesajı vermesi de o davranışlardan biriydi. Instagramda takipçi rekoru kırması da çok sevildiğinin bir göstergesi. Şişe tartışmaları sürerken Instagramda 300 milyon takipçiyi geçti. Bu takipçi sayısına ulaşan ilk isim oldu. 

Ronaldo’nun ardından Instagramda çok takip edilen isim oyuncu Dwayne Johnson ve takipçi sayısı 247 milyon. Ronaldo en yakın rakibine 50 milyondan fazla takipçi farkı atmış oldu. Hemen küçük bir not düşelim: Ronaldo, 300 milyon takipçiye ulaşmadan önce de dünyada en çok takip edilen kişi idi.

3 binden fazla paylaşım yapan Cristiano Ronaldo'nun Instagram profili fazlasıyla samimi kabul ediliyor. Paylaşımlarında kariyer hayatı ve ailesi dikkat çekiyor. Hemen her paylaşımı milyonlarca bazen on milyonlarca beğeni alıyor. Ronaldo, dünyanın en büyük sosyal medya fenomeni değerlendirmesini yapmak yanlış olmaz. Bu fenomenlikle milyon dolarlar kazandığı da konuşuluyor. Sosyal medyadan elde ettiği gelirin futbol kazancından çok olduğu da bu iddialar arasında. 2019-2020 yılları arasında sosyal medyadan 50 milyon dolar üzerinde para kazandığı; futboldan ise 33 milyon kazandığı da iddialardan biriydi. 

Instagramda En Çok Takip Edilen 10 İsim

 1. Cristiano Ronaldo: 303 Milyon

 2. The Rock: 247 Milyon

 3. Ariana Grande: 244 Milyon

 4. Kylie Jenner: 241 Milyon

 5. Selena Gomez: 238 Milyon

 6. Kim Kardashian: 229 Milyon

 7. Lionel Messi: 218 Milyon

 8. Beyonce: 186 Milyon

 9. Justin Bieber: 178 Milyon

 10. Kendall Jenner: 170 Milyon

Sosyal Medyada En Çok Ronaldo Takip Ediliyor

Cristiano Ronaldo, sadece Instagramda takip edilmiyor. Facebook, Instagram, YouTube ve Twitter gibi en çok kullanılan sosyal medya platformlarının da zirve ismi. Visual Capitalist şirketi sosyal medyanın en çok takip edilen isimleriyle ilgili bir araştırma yaptı. Araştırmada Facebook, Instagram, YouTube, Twitter ve Tiktoktaki toplam takipçi sayısı dikkate alındı. Bu araştırmaya göre Ronaldo yarım milyarın üstündeki toplam takipçi sayısıyla sosyal medyanın en etkili ismi oldu. Ufak bir not düşelim Ronaldo’nun TikTok hesabı yok ve yine de zirvede.

Visual Capitalist sosyal medyanın en etkili ismini araştırdı. Listede; futbolcu, oyuncu, eski devlet başkanı, sanatçı ve sosyal medya fenomenleri yer aldı. Cristiano Ronaldo’nun zirvede yer aldığı listede ikinci sırada Justin Bieber; üçüncü sırada ise Ariana Grande yer aldı. Eski ABD Başkanı Barack Obama, YouTuber PewDiePie, dünyaca ünlü oyuncu Salman Khan ve komedyen Kevin Hart listede dikkat çeken diğer isimlerdi. Barack Obama, Twitter'da takipçi sayısı olarak dünyanın zirvesinde.

Sosyal Medyanın En Etkili 20 İsmi

Sosyal medyanın en etkili 50 ismini belirlerken Visual Capitalist şirketi dünyada en çok kullanılan platformları göz önünde bulundurduğu bir kere daha söylemek isterim. Bu platformlar Facebook, Instagram, YouTube, Twitter ve Tiktok. Değerlendirme de toplam takipçiler üzerinden.

 1. Cristiano Ronaldo (517 Milyon) 

 2. Justin Bieber (455 Milyon) 

 3. Ariana Grande (429 Milyon) 

 4. Selena Gomez (425 Milyon)

 5. Taylor Swift (361 Milyon)

 6. Dwayne Johnson (342 Milyon)

 7. Katy Perry (338 Milyon)

 8. Kylie Jenner (333 Milyon)

 9. Rihanna (332 Milyon)

 10. Kim Kardashian (319 Milyon)

 11. Lionel Messi (298 Milyon)

 12. Neymar (283 Milyon)

 13. Shakira (282 Milyon)

 14. Jennifer Lopez (277 Milyon)

 15. Beyonce (267 Milyon)

 16. Ellen DeGeneres (260 Milyon)

 17. Miley Cyrus (235 Milyon)

 18. Nicki Minaj (232 Milyon)

 19. Barack Obama (221 Milyon)

 20. Will Smith (217 Milyon)

Sosyal medyada takipçi sayılarının sürekli değiştiğini de unutmamak gerekiyor. Yazının yazıldığı an ile sizin okuduğunuz an ya da 3 gün sonra rakamlar muhakkak değişecek. İsimlerin başarıları, davranışları ve gündemde yer almaları da bu durumu etkiliyor. Ronaldo’nun basın toplantısında şişeleri kaldırmasının ardından yaşananlar gibi.

Türkiye’de En Çok Kimler Takip Ediliyor?

Dünyada en çok takip edilen ünlü isimlerden sonra bir de Türkiye’ye göz atalım. Konuyla ilgili detaylı bir inceleme gerektiği notunu düşerek Türkiye’de 100 milyon sınırını geçen kimsenin olmadığını hatırlatalım. 

 • Instagram'da en çok takip edilen isimler Nusret, Mesut Özil ve Burak Özdemir. 

 • Twitter'da ise en çok siyasetçiler takip ediliyor. 

 • YouTube'da müzik kanalları ve youtuberlar zirvede. 

Sosyal medya öncesinde, geleneksel medyanın popüler olduğu dönemlerde; ünlü isimlerle iletişim kurmak çok da kolay değildi. Filmlerde, dizilerde, galalarda giydikleri kıyafetler moda olurdu. Spor, sanat ve siyasetin ünlü simalarıyla ilgili bilgiler haber bültenlerinde, televizyon programlarında ya da magazin programlarında yer aldığı kadardı. Sosyal medya ile birlikte ünlü isimlerin günlük yaşantıları dahi görünür hale geldi. Evini, okuduğu kitabı ya da yediği yemeği paylaşıyor ve takipçileri de görebiliyor.

Takipçi rekoru kıran ünlü isimler sosyal medyanın da en etkili isimleri haliyle. Hepsi birer Influencer, sosyal medya fenomenleri. Zaman zaman sosyal medya gelirleriyle ilgili bilgiler, haberler ve tahminler de yer alıyor. Bu gelirlerde takipçi sayılarıyla ve etkileriyle doğru orantılı. 

Cristiano Ronaldo, sosyal medyanın en etkili ve en büyük sosyal medya fenomeni. Uzun zaman da böyle devam edecek gibi görünüyor diyelim ve gelelim yazıyı özetleyen soru cevaplarımıza. 

Sosyal Medya Takipçi Rekoru Ronaldo’nun Ronaldo Instagramda 300 Milyon Takipçiyi aştı Sosyal Medyada En Çok Ronaldo Takip Ediliyor Sosyal Medya Takipçi Rekoru Cristiano Ronaldo’nun
Neşe Polat
Neşe Polat
Blog Yazarı

Bayburt'ta doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. Medya sektöründe çalıştı. Yayınevlerinde editörlük yaptı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
180119
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
200119