AnasayfaBlogSosyal Medya Fenomenleri, İşletmeler ve Tüketiciler
Sosyal Medya

Sosyal Medya Fenomenleri, İşletmeler ve Tüketiciler

15 Ocak 2019
Sosyal Medya Fenomenleri, İşletmeler ve Tüketiciler

Sosyal medya; günümüz insanların internet ortamında birçok insanla bağlantı kurarak duygu, düşünce, eser ve anlık durumlarını fotoğraf, video ve metin olarak paylaştıkları bir platformdur. Ayrıca arkadaşlık etme, bilgi edinme, boş vakit değerlendirme vb., amaçlar için kullanılabilir. “Sosyal Medya= Paylaşım” en kısa haliyle sosyal medyanın tanımıdır.

Sosyal Medya Fenomenleri

Sesli mesaj gönderimi, fotoğraf ve video paylaşımının olması, başkalarını takip edebilme vb., fırsatlarının sunulduğu sosyal medya platformlarından bazıları şunlardır; Facebook, Twitter, Youtube, WhatsApp, LinkedIn, Tumblr, Instagram vb. sayılabilir.
Günümüzde sosyal medya platformunu kullanan birçok insan hem eğlenebilmekte hem de para kazanabilmektedir. Özellikle mizah yönü ağır basan kişiler, insanların ilgisini çekmekte ve bu durum hayranlığa kadar gitmektedir. Fenomen kime denir? Paylaşımlarıyla dikkat çeken insanlar “Fenomen” olarak adlandırılmaktadır. Bu kapsamda Fenomenlerin, topluma örnek davranışlar sergilemesi oldukça önemli olmaktadır.

Fenomenlerin bir diğer değişle influencer dediğimiz kişilerin her geçen gün daha fazla hedef kitlesine sahip olmak gibi amaçları vardır. Son yıllarda birçok işletme ürünleri hakkında bilgi vermek, satışlarını artırmak ve tüketicilerin hafızasında yer edinmek için sosyal medya uygulamalarını tercih etmektedir.

Barış Özcan:  Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Özcan, Hukuk Fakültesi'nden sonra hukuki bir meslek edinmedi, Abak.us kreatif medya ajans başkanı oldu. Abak.us; THY, LC Waikiki, Türk Telekom gibi firmaların video içerik ve sunum ajansıdır. Özcan bir dönem Apple, Adobe ve LinkedIn gibi uluslararası yazılım firmalarına da sosyal medya hizmeti verdi.

Fenomenler ile İşletmeler Arasındaki İlişki Nedir?

Günümüzdeki birçok işletme, ürün ve hizmet satışlarını artırabilmek için birçok pazarlama stratejisi uygulamaktadır. İşletmeler, geleneksel pazarlama karması unsurlarından olan tutundurma bileşenini online pazarlama karmasıyla uyumlaştırarak sosyal medya platformlarında uygulamaktadırlar. Bu kapsamda işletmeler, tutundurma bileşeninde AIDA modelini kullanmaktadırlar. Dolayısıyla: “ürün ve markaların dikkat çekmesi, ilgi uyandırması, harekete geçirmesi, satın alımının sağlanması” amacıyla sosyal medya fenomenleriyle iş birliği içinde olmaktadırlar. Böylelikle işletmeler için daha fazla tüketici ve Fenomenler için daha fazla takipçi kitlesi oluşmaktadır. Markalaşma faaliyetleri kapsamında daha fazla kitleye hitap etmek için satış geliştirme yöntemlerinden indirimlere, çekilişlere, yarışmalara yer verilmektedir.

Tüketiciler ile Fenomenler Arasında Bir Etkileşim Var mı?

Fenomenlerin önerisiyle tüketicilerin satın alma davranışları arasında bir bağ var mıdır? veya Sosyal medya, takipçilerinin satın alma tercihlerine etki ediyor mu? Bu soruya cevap olarak birçoğunuz hemen hemen şu şekilde cevap vermektedir:

  • Beni etkilemiyor ama sayıca fazla olduklarına göre mutlaka bir hedef kitlesi vardır diyebilirsiniz,

  • Fenomenleri samimi bulmuyorum diyebilirsiniz,

  • Fenomenlerin önerdikleri ürünleri gerçekten kullanıp kullanmadıklarını düşünebilirsiniz,

  • Fenomenleri ve reklamlarını samimi bulmuyor ve güvenmiyor olabilirsiniz,

  • Bu iyi bir Fenomen, acaba ürün gerçekten iyi olabilir mi? Diye düşünüyor, dolayısıyla ikilemde kalıyor olabilirsiniz.

  • Bir seferlik deneyeyim beğenmezsem bir daha satın almam diyebilirsiniz, ürünleri deneyip memnun kalıp, önermiş de olabilirsiniz

Ruhi Çenet: “Ruhi Çenet Videoları” önemli çünkü onları değerli kılan özellikleri bilgi verici olmaları. Çenet, YouTube kanalıyla yaptığı araştırmaları, öğrendiği bilgileri ilgi çekici bir üslupla sunuyor.

Abonelerine bilgi verici, ufuk açıcı ve bazen de “korkutucu” videolar sunan Çenet’in şu anda 2 YouTube kanalı bulunuyor. “Ruhi Çenet Videoları” adlı ilk kanalının 1. 6 milyondan fazla abonesi bulunuyor. Kanal bugüne kadar yaklaşık 200 milyon izlenme sayısına ulaşmış durumda.

Bunlar bu şekilde çoğaltılabilir.

Görgülü, 2017 yılındaki araştırmasında “Sosyal Medya Fenomenleri Takipçilerinin Satın Alma Tercihlerini Ne Kadar Etki Ediyor?” Konusunu incelemiştir. Bu amaçla bu araştırma sosyal medya üzerinden yapılmış ve 340 kişiye ulaşılmıştır. Bu çalışmadan hareketle şu sonuçlar elde edilmiştir: 

Fenomenlerden etkilenenlerin %42’sini kadın, %19’unu erkekler oluşturmaktadır. Katılımcıların %71,9’u marka seçimlerinde Fenomenlerden etkilenmemektedir. Satın alma karar sürecinde; kadınların %60’ı, erkeklerin %84’ü Fenomenlerin paylaşımlarından hiçbir şekilde etkilenmemektedir. Sosyal medya Fenomenlerinin tanıttığı ürün ve hizmetlerin yer aldığı 18 sektör içinden;

En çok tercih edilen beş sektör: Yeme içme, turizm-seyahat, kişisel bakım, sanat-eğlence ve hazır giyim-moda olmaktadır.

En az tercih edilen beş sektör: Anne-çocuk, sağlık, otomotiv, dayanıklı tüketim ve ev dekorasyonudur.

Bu sonucun elbette ki bu alanda yapılan bütün sonuçları genellemesi doğru değildir. Ancak geleneksel mağazacılığın sosyal medya platformuna taşındığı bu noktada, birçok insanın Fenomenlerin etkisinde kalmamasının nedeni; tüketicinin bir sonraki adımı ve ürünün kalitesini öngörememesidir. Dolayısıyla bazı tüketiciler satın alma tercihlerinde aktif bir şekilde Fenomenlerden etkilenirken bazı tüketiciler ise bu konuda çekimser kalabilmektedir. Çekimser kalan tüketici de ürünü çok beğenmiş olsa dahi satın alma noktasında geleneksel mağazaları tercih edecektir.

Sosyal medya platformu üzerinden gerçekleştirilen faaliyetlere katı yasal düzenlemeler getirilmelidir. Ayrıca yer ve zaman sınırlandırmasının olmadan herkese açık bir şekilde paylaşımın yapıldığı sosyal medya platformları, amacına uygun ve nitelikli bir biçimde kullanıldığı sürece uzun vadeli olacaktır. Böylece işletmeler ve tüketiciler ile Fenomenler ve takipçileri bu durumdan verimli bir şekilde faydalanabileceklerdir.

Sosyal Medya Fenomenleridijital marketing dijital pazarlama influencer nedirsosyal medya Tüketici davranışları
Funda Yılmaz
Blog Yazarı

2018 yılında yüksek lisans eğitimini tamamlayan yazarımız, İstanbul İşletme Enstitüsü'nde öne çıkan başlıklar hakkında yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.