AnasayfaBlogTürkiye'nin Yeni Uydusu TÜRKSAT 5A
Haber

Türkiye'nin Yeni Uydusu TÜRKSAT 5A

29 Haziran 2021
Türkiye'nin Yeni Uydusu TÜRKSAT 5A

Türkiye 37 yıl önce uzayda uydusu olan ülkeler arasında yerini aldı. İlk deneme 24 Ocak 1994’te yapıldı. Bu deneme roketteki arıza sebebiyle başarısız oldu. TÜRKSAT 1A uydusu fırlatılmasından dakikalar sonra okyanusa düştü. Başarısız denemeden sonra da çalışmalar devam etti. 10 Ağustos 1994'te TÜRKSAT 1B, uzaydaki yerini aldı. Bu başarılı fırlatma ile Türkiye uzaydaki uydusu olan ülkeler arasına katıldı. En son fırlatılan TÜRKSAT 5A ile birlikte ülkemizin uzaydaki aktif uydu sayısı 7 oldu. Uzayda uydusu bulunan 30 ülke var, notunu düşüp Türkiye’nin uydu çalışmalarına göz atalım. 

TÜRKSAT 5A Özellikleri

TÜKRSAT 5A uydusunu AIRBUS D&S firmaları tarafından üretildi. Üretim üssü Fransa idi: AIRBUS'ın Toulouse kentindeki üretim merkezi. Gerekli test aşamalarının tamamlanmasının ardından da teslim edildi. TÜRKSAT yetkililerine teslim edildiği tarih 2 Ekim 2020. 

Fırlatılması için Elon Musk'ın Space X firması ile anlaşıldı. Fırlatma tarihi sürekli ertelendi ve en sonunda TÜRKSAT 5A, 8 Ocak 2021’de fırlatıldı. Bu fırlatma Space X firmasının Florida’da bulunun merkezinden gerçekleştirildi. Falcon 9 roketiyle yapılan fırlatma başarılıydı. TÜRKSAT 5A uydusundan ilk sinyal 05.15'te fırlatılmasından 35 dakika sonra geldi. Yörüngesine ise 4 Mayıs’ta yerleşti. Bu yörünge 31 derece doğu boylamında.

TÜRKSAT 5A, yörüngesine oturduktan sonra bir dizi teste tabi tutuldu. Bu testlerin tamamlanmasının ardından da 28 Haziran’da hizmete alındı. Böylece aktif haberleşme uydu sayısı 4 oldu. Uzaydaki toplam aktif uydu sayımız ise 7. TÜRKSAT 5A’nın hizmete alınan törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

TÜRKSAT 5A, veri yayıncılığı ve TV haberciliği alanlarında hizmet verecek. 31 derecedeki yörüngesiyle kapsadığı alanlar şöyle: TÜRKSAT 5A, Türkiye, Orta Doğu, Akdeniz, Karadeniz, Ege Denizi, Avrupa ve Afrika. Ku Bandını kullanan TÜRKSAT 5A, elektrikli ve 12 kilovat güçle çalışıyor. 31 derece doğu yörüngesinde 35 yıl kalması bekleniyor. 

Fırlatılacak Diğer Uydular: TÜRKSAT 5B ve TÜRKSAT 6A

TÜRKSAT 5A’nın ardından fırlatılacak uydu ise TÜRKSAT 5B. TÜRKSAT 5B’nin üretimi tamamlandı ve test süreci devam ediyor. Bu fırlatma için planlanan tarih 2021 yılının son çeyreği. Planlan tarihteki başarılı fırlatmanın ardından TÜRKSAT 5B 42 derece doğu boylamına yerleşecek. Uydu filosunun en güçlüsü olacak ve Ka-Bant yayın kapasitesini artıracak. (15 kat) TÜRKSAT 5B ile birlikte ülkemiz yeni frekans haklarına da sahip olacak. Elde edilecek bu frekanslar yeni nesil haberleşme uyduları için kullanılacak. 

TÜRKSAT 5B uydusunun ardından TÜRKSAT 6A uydusu gündeme gelecek. TÜRKSAT 6A yerli imkanlarla üretildi. Üretime TÜRKSAT, Aselsan, CTECH, TÜBİTAK ve TUSAŞ destek verdi. Planlanan fırlatma tarihi ise 2022 yılı. Bu uydularla birlikte kapsamaalanı genişleyecek ve Türkiye, Rusya ve Çin hariç Asya’yı Avrupa ve Afrika kıtalarını kapsayacak. TÜRKSAT 6A başarılı bir şekilde fırlatılır ise Türkiye haberleşme uydusunu kendi üreten 10 ülkeden biri olacak.

Türkiye'nin Aktif Uyduları

TÜRKSAT 5A uzaydaki aktif uygulardan biri artık. Böylece uzaydaki haberleşme uydusu sayısı 4, toplam uydu sayısı da 7 oldu. Aktif haberleşme uyduları; TÜRKSAT 4B, TÜRKSAT 4A ve TÜRKSAT 3A. RASAT, Göktürk-2 ve Göktürk-1 ise aktif olan gözlem uyduları. 

  • TÜRKSAT 3A; 2008 yılında fırlatılmıştı. 20 yıl hizmet vermesi planlanan uydunun üretiminde de 22 Türk mühendis görev almıştı. 

  • TÜRKSAT 4A 2014 yılında; TÜRKSAT 4B ise 2015 yılında fırlatıldı. Her iki uyduyu da Japon firma üretmişti. 

  • Yer gözlem uydusu RASAT 2011 yılında fırlatıldı. Türkiye’de üretilen ilk uydu aynı zamanda. Fırlatıldığında.3 yıl hizmet vereceği düşünülüyordu ancak hala aktif. 

  • Göktürk-1’in fırlatılma yılı 2016. Askeri amaçla fırlatılan Göktürk-1 7 yıl boyunca aktif olarak hizmet verecek. 

  • Göktürk-2 ise 2021 yılında fırlatıldı. Keşif ve gözlem uydusu olan Göktürk-2 yüksek çözünürlüklü ve dünyanın her yerinden görüntü alma özelliğine sahip. 

  • TÜRKSAT 2A, TÜRKSAT 1C ve TÜRKSAT 1B ise ömrünü tamamlayan haberleşme uyduları. 

Ülkemizin uydular konusundaki çalışmalarını "Türkiye'nin Uzaydaki Gözleri: Uyduları" bşlıklı yazımızdan okuyabilirsiniz. 

Türkiye'nin Yeni Uydusu TÜRKSAT 5A TÜRKSAT 5A Özellikleri TÜRKSAT 5A nedir
Neşe Polat
Neşe Polat
Blog Yazarı

Bayburt'ta doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. Medya sektöründe çalıştı. Yayınevlerinde editörlük yaptı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.