AnasayfaBlogTürkiye'nin Yeni Uydusu TÜRKSAT 5A
Haber

Türkiye'nin Yeni Uydusu TÜRKSAT 5A

29 Haziran 2021
Bu görüntü, Dünya yüzeyinin üzerinde uzayda yörüngede dönen bir uyduyu gösteriyor. Uydu beyaz ve mavi bir dış yüzeye sahip ve güneş panelleriyle donatılmış. Gökyüzü parlak mavi, beyaz, kabarık bulutlar ve aradan sızan güneş ışınları görülüyor. Ufukta, kara ve suyun görülebildiği aşağıdaki kavisli Dünya'nın bir görüntüsü var. Görüntüde büyük bir derinlik hissi var; dağlar, ağaçlar ve diğer yeryüzü şekilleri uzaktaki manzarada görülebiliyor. Daha yakından bakıldığında uydunun içinde, iç yapısının bir parçası olabilecek daha küçük, siyah bir nesne ortaya çıkıyor. Bu görüntü Dünya gezegenine uzaydan eşsiz bir bakış açısı sunmakta ve izleyicileri evrenin harikalarını keşfetmeye davet etmektedir.
Uydu AdıFırlatılan TarihÖzellikler
TÜRKSAT 1A24 Ocak 1994Fırlatma başarısız ve uydusu okyanusa düştü
TÜRKSAT 1B10 Ağustos 1994Türkiye'nin uzaydaki ilk başarılı uydu fırlatması
TÜRKSAT 5A8 Ocak 2021Veri yayıncılığı ve TV haberciliği alanlarında hizmet veriyor
TÜRKSAT 5B2021 Son Çeyrek (planlanan)Ka-Bant yayın kapasitesini artıracak
TÜRKSAT 6A2022 (planlanan)Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarını kapsayacak
TÜRKSAT 3A200820 yıl hizmet vermesi planlanmıştı
TÜRKSAT 4A2014Japon üretimi bir uydu
RASAT2011Türkiye'de üretilen ilk ok gözlem uydusu
Göktürk-12016Askeri amaçlarla kullanılmak üzere fırlatıldı
Göktürk-22021Keşif ve gözlem uydusu

Türkiye 37 yıl önce uzayda uydusu olan ülkeler arasında yerini aldı. İlk deneme 24 Ocak 1994’te yapıldı. Bu deneme roketteki arıza sebebiyle başarısız oldu. TÜRKSAT 1A uydusu fırlatılmasından dakikalar sonra okyanusa düştü. Başarısız denemeden sonra da çalışmalar devam etti. 10 Ağustos 1994'te TÜRKSAT 1B, uzaydaki yerini aldı. Bu başarılı fırlatma ile Türkiye uzaydaki uydusu olan ülkeler arasına katıldı. En son fırlatılan TÜRKSAT 5A ile birlikte ülkemizin uzaydaki aktif uydu sayısı 7 oldu. Uzayda uydusu bulunan 30 ülke var, notunu düşüp Türkiye’nin uydu çalışmalarına göz atalım. 

TÜRKSAT 5A Özellikleri

TÜKRSAT 5A uydusunu AIRBUS D&S firmaları tarafından üretildi. Üretim üssü Fransa idi: AIRBUS'ın Toulouse kentindeki üretim merkezi. Gerekli test aşamalarının tamamlanmasının ardından da teslim edildi. TÜRKSAT yetkililerine teslim edildiği tarih 2 Ekim 2020. 

Fırlatılması için Elon Musk'ın Space X firması ile anlaşıldı. Fırlatma tarihi sürekli ertelendi ve en sonunda TÜRKSAT 5A, 8 Ocak 2021’de fırlatıldı. Bu fırlatma Space X firmasının Florida’da bulunun merkezinden gerçekleştirildi. Falcon 9 roketiyle yapılan fırlatma başarılıydı. TÜRKSAT 5A uydusundan ilk sinyal 05.15'te fırlatılmasından 35 dakika sonra geldi. Yörüngesine ise 4 Mayıs’ta yerleşti. Bu yörünge 31 derece doğu boylamında.

TÜRKSAT 5A, yörüngesine oturduktan sonra bir dizi teste tabi tutuldu. Bu testlerin tamamlanmasının ardından da 28 Haziran’da hizmete alındı. Böylece aktif haberleşme uydu sayısı 4 oldu. Uzaydaki toplam aktif uydu sayımız ise 7. TÜRKSAT 5A’nın hizmete alınan törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

TÜRKSAT 5A, veri yayıncılığı ve TV haberciliği alanlarında hizmet verecek. 31 derecedeki yörüngesiyle kapsadığı alanlar şöyle: TÜRKSAT 5A, Türkiye, Orta Doğu, Akdeniz, Karadeniz, Ege Denizi, Avrupa ve Afrika. Ku Bandını kullanan TÜRKSAT 5A, elektrikli ve 12 kilovat güçle çalışıyor. 31 derece doğu yörüngesinde 35 yıl kalması bekleniyor. 

Fırlatılacak Diğer Uydular: TÜRKSAT 5B ve TÜRKSAT 6A

TÜRKSAT 5A’nın ardından fırlatılacak uydu ise TÜRKSAT 5B. TÜRKSAT 5B’nin üretimi tamamlandı ve test süreci devam ediyor. Bu fırlatma için planlanan tarih 2021 yılının son çeyreği. Planlan tarihteki başarılı fırlatmanın ardından TÜRKSAT 5B 42 derece doğu boylamına yerleşecek. Uydu filosunun en güçlüsü olacak ve Ka-Bant yayın kapasitesini artıracak. (15 kat) TÜRKSAT 5B ile birlikte ülkemiz yeni frekans haklarına da sahip olacak. Elde edilecek bu frekanslar yeni nesil haberleşme uyduları için kullanılacak. 

TÜRKSAT 5B uydusunun ardından TÜRKSAT 6A uydusu gündeme gelecek. TÜRKSAT 6A yerli imkanlarla üretildi. Üretime TÜRKSAT, Aselsan, CTECH, TÜBİTAK ve TUSAŞ destek verdi. Planlanan fırlatma tarihi ise 2022 yılı. Bu uydularla birlikte kapsamaalanı genişleyecek ve Türkiye, Rusya ve Çin hariç Asya’yı Avrupa ve Afrika kıtalarını kapsayacak. TÜRKSAT 6A başarılı bir şekilde fırlatılır ise Türkiye haberleşme uydusunu kendi üreten 10 ülkeden biri olacak.

Türkiye'nin Aktif Uyduları

TÜRKSAT 5A uzaydaki aktif uygulardan biri artık. Böylece uzaydaki haberleşme uydusu sayısı 4, toplam uydu sayısı da 7 oldu. Aktif haberleşme uyduları; TÜRKSAT 4B, TÜRKSAT 4A ve TÜRKSAT 3A. RASAT, Göktürk-2 ve Göktürk-1 ise aktif olan gözlem uyduları. 

  • TÜRKSAT 3A; 2008 yılında fırlatılmıştı. 20 yıl hizmet vermesi planlanan uydunun üretiminde de 22 Türk mühendis görev almıştı. 

  • TÜRKSAT 4A 2014 yılında; TÜRKSAT 4B ise 2015 yılında fırlatıldı. Her iki uyduyu da Japon firma üretmişti. 

  • Yer gözlem uydusu RASAT 2011 yılında fırlatıldı. Türkiye’de üretilen ilk uydu aynı zamanda. Fırlatıldığında.3 yıl hizmet vereceği düşünülüyordu ancak hala aktif. 

  • Göktürk-1’in fırlatılma yılı 2016. Askeri amaçla fırlatılan Göktürk-1 7 yıl boyunca aktif olarak hizmet verecek. 

  • Göktürk-2 ise 2021 yılında fırlatıldı. Keşif ve gözlem uydusu olan Göktürk-2 yüksek çözünürlüklü ve dünyanın her yerinden görüntü alma özelliğine sahip. 

  • TÜRKSAT 2A, TÜRKSAT 1C ve TÜRKSAT 1B ise ömrünü tamamlayan haberleşme uyduları. 

Ülkemizin uydular konusundaki çalışmalarını "Türkiye'nin Uzaydaki Gözleri: Uyduları" bşlıklı yazımızdan okuyabilirsiniz. 

TÜRKSAT 1A, 24 Ocak 1994, Fırlatma başarısız ve uydusu okyanusa düştü, TÜRKSAT 1B, 10 Ağustos 1994, Türkiye'nin uzaydaki ilk başarılı uydu fırlatması, TÜRKSAT 5A, 8 Ocak 2021, Veri yayıncılığı ve TV haberciliği alanlarında hizmet veriyor, TÜRKSAT 5B, 2021 Son Çeyrek (planlanan), Ka-Bant yayın kapasitesini artıracak, TÜRKSAT 6A, 2022 (planlanan), Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarını kapsayacak, TÜRKSAT 3A, 2008, 20 yıl hizmet vermesi planlanmıştı, TÜRKSAT 4A, 2014, Japon üretimi bir uydu, RASAT, 2011, Türkiye'de üretilen ilk ok gözlem uydusu, Göktürk-1, 2016, Askeri amaçlarla kullanılmak üzere fırlatıldı, Göktürk-2, 2021, Keşif ve gözlem uydusu
Türkiye'nin Yeni Uydusu TÜRKSAT 5A TÜRKSAT 5A Özellikleri TÜRKSAT 5A nedir
Boynuna parlak kırmızı bir başörtüsü bağlamış bir kadın kameraya bakıyor. Koyu renk gözleri uzun siyah kirpikleriyle çerçevelenmiş ve yüzünde ciddi bir ifade var. Hafif bir kumaştan yapılmış olan eşarp omuzlarından ve göğsünden aşağıya yumuşak bir şekilde düşüyor. Saçları yüzünden geriye doğru toplanmış ve kollarını önünde kavuşturmuş bir şekilde duruyor. Kendinden emin ve kararlı görünüyor, karşısına ne çıkarsa çıksın üstesinden gelmeye hazır.
Neşe Polat
Blog Yazarı

Bayburt'ta doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. Medya sektöründe çalıştı. Yayınevlerinde editörlük yaptı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu resimde, muhtemelen Alman eğitimini temsil eden bir bayrak üzerinde oyuncak bir uçak görülüyor. Bayrak, kursun zorluk seviyesini simgeleyen kırmızı ve siyah renktedir ve üzerindeki sayı B1-B2 seviyesini göstermektedir. Oyuncak uçağın yakın çekimi eğitim temasını daha da vurguluyor. Genel olarak, bu resim yoğun ama ödüllendirici bir deneyim fikrini aktarıyor.
5
(16)

Almanca Eğitimi (B1-B2)

10 Konu5 Saat
Bu görüntü, içinde bir insan olan siyah bir daireden oluşuyor. Kişi kollarını iki yana açmış, kameraya dönük bir şekilde durmaktadır. Kişi beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Arka plan gri tonda. Kişinin açık kahverengi gözleri ve kısa siyah saçları var. Daire pürüzsüz, kavisli bir dokuya ve parlak bir yüzeye sahip. Kişi kendinden emin ve güçlü görünüyor. Çemberin ortasında dururken kararlı bir ifadesi var. Resmin atmosferi davetkâr ve sıcak.Ders Eğitmeni
12490
Bu görselde kollarını kavuşturmuş, kendinden emin ve özgüvenli bir tavır sergileyen bir kadın tasvir edilmiştir. İspanyolca Kursu A2, dili orta seviyede öğrenmek için harika bir yoldur. İspanyolca gramer, telaffuz ve kelime bilgisinin tüm temellerini açık ve anlaşılması kolay bir şekilde öğretir. Kursun ses ve video dosyaları, öğrencilerin pratik yapmalarına ve İspanyolca konuşma becerilerinde güven kazanmalarına olanak tanır. Ayrıca, kurs öğretilen kavramları pekiştirmeye yardımcı olan interaktif alıştırmalar da içermektedir. Bu kurs sayesinde öğrenciler, İspanyolca konuşan kişilerle etkili bir şekilde iletişim kurmalarına yardımcı olacak güçlü bir İspanyolca temeli oluşturabilirler. Ayrıca, kursun çevrimiçi eğitmeni öğrencilere kişiselleştirilmiş tavsiye ve geri bildirim sağlamak için hazırdır. Bu kurs, orta seviyede İspanyolca öğrenmek için ideal bir yoldur.
5
(3)

İspanyolca Kursu (A2)

12 Konu5 Saat
Çağla AlperÇağla Alper
12570
Bu resimde bir kadın kırmızı bir kazak giyerken kameraya gülümsüyor. Arka planda siyah metinli mavi beyaz bir işaret var, bu da kadının A1 seviyesinde bir Fransızca dil kursuna katıldığını gösteriyor. Buna ek olarak, beyaz metinli siyah ve kırmızı bir dikdörtgen var ki bu bir logo ya da kursla ilgili bir mesaj olabilir. Genel olarak bu görüntü, yeni bir dil öğrenmek için harika bir motivasyon olan neşe ve başarı duygusunu yansıtıyor.
5
(12)

Fransızca Kursu (A1)

14 Konu5 Saat