AnasayfaBlogDijital Pazarlama Yöneticisi Nedir? Ne İş Yapar?
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Yöneticisi Nedir? Ne İş Yapar?

24 Nisan 2021
Dijital Pazarlama Yöneticisi

Çevrimiçi kaynaklar ve eğitim programları aracılığıyla bazı temel dijital pazarlama stratejileri ve tekniklerini öğrenmek günümüzde artık kolay görünmeye başlamıştır. Peki başarılı bir Dijital Pazarlama Yöneticisi olmak için ne yapmak gerekiyor? Bu meslekte kariyeri sürdürmek isteyenler, bu alanda yıllarca tecrübe ve benzersiz bir beceri kombinasyonu gerektiren, özellikle zorlu bir iş olduğunu anlamalıdırlar.

Bu heyecan verici ve zorlu rol için uygun olup olmadığınızı öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Yöneticisi Nedir?

Dijital Pazarlama Yöneticisi, hali hazırdaki bütün dijital pazarlama kanallarında herhangi bir markayı, hizmetleri veya ürünleri tanıtmak için dijital pazarlama kampanyası planlamak ve yürütmekten sorumlu olan kişilere denir. Rolü, ekibinde çalışan diğer uzmanların denetimini de içermektedir. Dijital Pazarlama Yöneticileri, küçük girişimlerden büyük şirketlere kadar değişen işletmeler için çevrimiçi pazarlama stratejileri geliştirmek ve denetlemekten sorumlu kişilerdir. Oluşturdukları projeleri denetlemekten ve dijital pazarlama kampanyalarının başından sonuna sorunsuz bir biçimde çalışmasını sağlamaktan sorumludurlar.

Muhtemelen lider ekiplerden sorumlu olacaklar ve aynı zamanda bir B2B pazarlama (Business to Business) yani "Firmadan firmaya" kavramı bağlamında müşteriler için kilit bir iletişim noktası olarak hareket etmektedirler. Bunlar aslında dijital pazarlama ajansındaki işletme yöneticileridir. Bu nedenle hem içeriği yönetirken hem de strateji oluştururken iyi insan becerilerine sahip olmaları gerekmektedir. Az ya da çok, adil bir SEO, analiz, reklamcılık, iş uygulamaları, sosyal medya, e-posta pazarlaması, web geliştirme ve metin yazarlığı bilgisine ihtiyaç duyabilmektedirler. Dijital alanda markanız ve ürününüz hakkında bilgi vermek, bu talep gören rolün anahtarı anlamana da gelmektedir.

Dijital Pazarlama Yöneticileri, çalıştıkları şirketi ve hizmetlerini ya da ürünlerini tanıtan pazarlama kampanyaları geliştirmek, uygulamak ve yönetmekle uğraşmaktadırlar. Dijital alanlarda markaların farkındalığını artırmanın yanında web sitesi trafiğini artırmak ve potansiyel müşteriler edinmek için de önemli bir rol oynamaktadır. Bir Dijital Pazarlama Yöneticisi aynı zamanda yeni dijital teknolojileri tanımlar ve değerlendirir. Ayrıca pazarlama kampanyalarını, e-posta pazarlamasını, sosyal medyayı ve görüntülü ve arama reklamcılığını daha iyi optimize etmek için site trafiğini ölçmek için Web analizi araçlarını iyi bir biçimde kullanmaktadır.

Genel olarak, dijital pazarlama alanı oldukça çeşitlidir. Bir dizi sert ve yumuşak beceri setini kapsamaktadır. Zor becerileriniz veya yeteneğiniz ne olursa olsun, işte bu sektöre giren insanların sahip olması ve uygulaması gereken genel özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikleri şu şekilde açıklayabiliriz:

 • Uyarlanabilir olma,

 • Yeni bilgiler öğrenmeye açık olma,

 • Teknolojiyi ve iş alanı ile ilgili her türlü bilgiyi takip etme,

 • Pazarlama işlerinde çok yönlü olma,

 • Liderlik özelliğine sahip olma,

 • İnisiyatif alma,

 • Meraklı olma,

 • İleri düşünme özelliğine yatkın olma,

 • Yaratıcı problem çözücü olma,

 • İş odaklı olma,

 • İnsan merkezli olma,

 • İşletme ve pazarlama stratejisini anlamak.

Dijital Pazarlama Yöneticisi Ne İş Yapar?

Dijital Pazarlama Yöneticisinin bazı sorumlulukları bulunmaktadır. İşlerinde ve birlikte çalıştığı, liderlik yaptığı kişilere karşı sorumlu olduğu bazı özellikler şunlardır:

 • Pazarlama veri tabanı, e-posta, SEO ve SEM, sosyal medya ve görüntülü reklamların kampanyaları da dahil olmak üzere tüm dijital pazarlamayı planlayıp, yürütmektedir.

 • Firmaların sosyal medyadaki varlıklarını tasarlayıp, inşa eder ve sürdürür.

 • Tüm dijital pazarlama kampanyalarının performansını ölçer, raporlar ve hedeflere göre değerlendirir.

 • Trendleri ve ölçümlerin analizini tespit eder, ölçümlere göre harcama ve performansı optimize eder.

 • Yeni ve yaratıcı büyüme stratejileri için beyin fırtınası yapar.

 • Deneyleri ve dönüştürme testlerini planlar, yürütür ve ölçümlerini yapar.

 • Açılış sayfaları (Landing Page) oluşturmak ve kullanıcı deneyimini en uygun hale getirme için dahili ekiplerle iş birliği yapar.

 • Birden fazla müşteri temas noktalarında ve kanalda uçtan uca müşteri deneyimini değerlendirmek için kuvvetli analitik yetenekten yararlanır.

 • Ajanslar ve diğer satıcı ortaklarıyla iş birliği yapar.

 • Yeni teknolojileri değerlendirir. 

 • Uygun olduğunda benimsemek için düşünce liderliği ve perspektif sağlamaktadır.

Bir Dijital Pazarlama Yöneticisi yöneticilik haricinde aşağıdaki işleri de yapabilmektedir. Bunlar;

Liderlik: Dijital Pazarlama Yöneticisi, çeşitli dijital pazarlama programlarını denetleyen bir ekibe liderlik etmektedir. Bu ekip, içerik, e-posta, mobil, sosyal medya, SEO, ücretli arama ve daha fazlası gibi bir dizi farklı dijital pazarlama bileşenini planlamakta, yürütmekte ve yönetmektedir. Dijital Pazarlama Yöneticisi, her departmandaki liderlere, ekiplere rehberlik sağlamakta ve dijital medyanın birçok farklı yönünü, dijital pazarlama alanında oynadıkları rolü anlamaktadır.

Kampanya yönetimi: Dijital Pazarlama Yöneticisi, bir firmayı ya da firmaya ait ürünleri tanıtan dijital pazarlama kampanyaları geliştiren kişilerdir. Kampanyayı geliştirdikten sonra ürün veya hizmeti uygular ve yönetir. Dijital Pazarlama Yöneticisi, dijital çevrimiçi pazarlamanın tüm alanlarında güçlü bir bilgiye sahip olmalıdır. Ayrıca dijital pazarlamanın her bir uzmanlık alanında kampanyaları başarılı bir şekilde yönetebilmeli, yürütebilmeli ve dönüştürebilmelidir.

Strateji ve Müşteri Hizmetleri: Dijital Pazarlama Yöneticisi, dijital pazarlama kampanyalarının bir kuruluşa getirebileceği değerle iç (üst düzey liderlik) veya dış (müşteriler/potansiyel müşteriler) paydaşlarla çalışabilmeli ve onlarla iletişim kurabilmelidir. Dijital Pazarlama Yöneticilerinin ayrıca bütçeleme deneyimine sahip olması, her bir kampanya için bütçe ve fırsatı nasıl en üst düzeye çıkaracağını anlayabilmesi gerekmektedir.

Dijital Pazarlama Yöneticisi Maaşları

Dijital Pazarlama Yöneticisi maaşları firmadan firmaya farklılıklar göstermektedir. Her şirket farklı prosedür ve iş planlaması yaptığından dolayı net bir tutar söylemek maalesef mümkün olmamaktadır. 2021 son verilerine baktığımızda ortalama olarak bir Dijital Pazarlama Yöneticisi maaşı 7000 TL olarak görülmektedir. En düşük 3.210 TL, en yüksek ise 9840 TL olarak verilere geçmektedir.

Bu maaş tutarları her firmaya göre farklılıklar göstermektedir. Daha büyük firmalarda çalışan yönetici fiyatları daha fazla maaşlarda alabilmektedirler. Çalıştıkları firmalar baz alındığında yapılan işlerin bir uzmandan daha fazlasını yaptıkları göz ardı edilmemektedir. Dijital Pazarlama Yöneticisi bir uzmanın ve altında çalışan kişilerinde sorumluluğunu fazlasıyla almaktadır. Yönetici bir lider pozisyonunda olduğundan dolayı yapılan işlerin son işlemleri onun gözetiminde olmakta ve onun kontrolünden geçmektedir. İşe onay veren kişi Dijital Pazarlama Yöneticisidir. Üzerinde çok fazla sorumluluk barındıran bu mesleğin maaş oranları da diğer uzmanlardan daha fazla olmaktadır.

Dijital Pazarlama Yöneticisi Nasıl Olunur?

Dijital Pazarlama Yöneticileri, bir şirketin markasını, ürünlerini ve hizmetlerini tanıtan pazarlama kampanyalarının planlanmasından ve yönetilmesinden sorumludurlar. Görevleri arasında kampanyaları planlama, ölçümleri analiz etme ve eğilimleri belirleme yer almaktadır. Genellikle sanat yönetimi ve sosyal medyada deneyime sahiptirler. Çoğu şirket, dijital pazarlama yönetimi konusunda resmi eğitim almış kişileri aramaktadır. Bu tür bir eğitim bulmak ülkemizde biraz zordur.

Firmaların aslında daha çok ilgilendikleri şey, bir adayın dijital pazarlama teorilerini uygulamaya koyma ve firma için gerçek sonuçlar üretme becerisidir. Bu düşünce oldukça yanlıştır. Dijital pazarlamanın temellerini bilmeyen, bu işi daha önce yapmamış ve eğitimini almamış kişilerle çalışmak bir hayli de zor olmaktadır. İnsanlar çeşitli yollar aracılığıyla Dijital Pazarlama Yöneticisi olmaktadırlar. Ancak, bir pozisyona ulaşma şansınızı en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, bir dizi gerekli beceriyi öğrenmeniz ve en son trendleri takip etmeniz gerekmektedir. Üstlenmek isteyeceğiniz ilk alan SEO'dur. Nasıl SEO uzmanı olunacağına ve becerilerinizi pazara nasıl taşıyacağınıza dair düzinelerce bilgi ve eğitim bulabilirsiniz. Ama yine, bu sadece teoriyi öğrenmekle ilgili değil, öğrendiklerinizi pratiğe dökmekle ilgilidir. Teoride kalan bilgiler pratiğe dökülmedikçe kafanızdaki yazılı bilgileri de deneyimlemeniz oldukça zorlaşmaktadır.

Dijital Pazarlama Yöneticisinin pozisyonu, giriş seviyesi bir rol değildir. Pazarlama yöneticisi olan çoğu insan, içerik üreten veya tıklama başına maliyet işi yapan bir dijital pazarlama ekibinde çalışma deneyimine zaten sahiptirler. Son olarak, Google Analytics ve SEMrush gibi diğer SEO araştırma araçları hakkında derinlemesine bir anlayışa sahip olmanız gerekmektedir. Böylece kampanyaların etkinliğini değerlendirebilecek bir konumda olabilirsiniz. Bu araçları kullanabilmek size pazarlama operasyonlarına hem düşük hem de yüksek düzeyde genel bir bakış sağlamaktadır. Bununla birlikte, temel dijital pazarlama becerilerine mükemmel bir şekilde hâkim olmak, hikâyenin sadece küçük bir kısmında yer almaktadır. En etkili yöneticiler, yalnızca ayrıntılı prosedür bilgisine sahip olanlar değil, aynı zamanda ekip üyeleriyle etkili bir şekilde iletişim kurabilen ve başarılı olmalarına yardımcı olanlardır.

Kısaca Dijital Pazarlama Yöneticisi olmak isteyenler için, üniversitelerde bulunan 4 yıllık lisans eğitimi veren İletişim, İşletme ve Pazarlama bölümlerinden başarılı olarak mezun olmak gerekmektedir. Ayrıca İstanbul İşletme Enstitüsü'nün Dijital Pazarlama Uzmanlığı eğitimini de alabilirsiniz. 5 video içeriği ya da online olarak 5 canlı derse katılım sağlayarak dijital pazarlama eğitiminin geldiği son noktaya kadar bilgiler edinebilirsiniz. Eğitim sonunda sertifika sınavına girip, başarılı olduğunuz takdirde Dijital Pazarlama Uzmanı sertifikanızı da alabilir, bu alanda dilediğiniz firmaya başvuru yapabilirsiniz.

dijital pazarlama yöneticisi dijital pazarlama yöneticisi nedir dijital pazarlama yöneticisi ne iş yapar dijital pazarlama yöneticisi maaşları dijital pazarlama yöneticisi nasıl olunur dijital pazarlama
Fatma Aykut
Fatma Aykut
Blog Yazarı

Süleyman Demirel Üniversitesi Radyo Televizyon bölümü mezunu olan Fatma Aykut, 7.5 yıl yerel bir televizyonda Yayın Operatörlüğü ve Muhabirlik yaptı. Şu an Atatürk Üniversitesi Reklamcılık bölümünü okuyor ve İstanbul İşletme Enstitüsü’nde içerik editörlüğü yapıyor.    

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dijital Pazarlama Kanalları
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Kanalları

03 Mayıs 2021
Dijital Pazarlama Araçları Nelerdir?
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Araçları Nelerdir?

03 Eylül 2021
2019 Yılı Dijital Pazarlama Stratejileri
Dijital Pazarlama

2019 Yılı Dijital Pazarlama Stratejileri

21 Mayıs 2019
Dijital Pazarlama İle Ürün Satışı
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama İle Ürün Satışı

24 Mayıs 2019
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
200119
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
180119