AnasayfaBlogÖzgeçmiş Hazırlamayla İlgili Bilinmeyen 4 Hata
Özgeçmiş Hazırlama

Özgeçmiş Hazırlamayla İlgili Bilinmeyen 4 Hata

16 Mart 2018
Özgeçmiş Hazırlamayla İlgili Bilinmeyen 4 Hata

Özgeçmiş konusuyla ilgili daha önce çok fazla makale paylaştım ve özgeçmiş hazırlamanın zorluğunu ve hatalarını kaleme aldım. Ancak bu yazıda kendi düşüncelerimden daha çok dışardan bir bakış açısını size aktaracağım. Geçen ay tesadüfen elime geçen kitapta özgeçmiş ile ilgili çok fazla şey öğrendim. Özgeçmiş hataları bunlardan en önemlileri... Kitaptan aldığım değerli bilgileri çevirerek sizlere sunuyorum. Bazı hatalar sizi yeni bilgilere, bağlantılara ve yeni sistemlerin tepelerine tırmanmanızı sağlayabilir. Gözünüzde çok büyüttüğünüz dağlar geçilemez gibi gözüküyor olabilir. Ama biz yeteneklerimizin ve özelliklerimizin tavana vuracağı dönüm noktasına ulaşabiliriz. İşte hataların eğlenceli olan bu kısmı başarının yeni zirvelerini oluşturur.’ Bu görsel açıdan ilham verici olmakla beraber aynı zamanda korkutucudur da. Özgeçmişiniz hatalarla dolu olabilir, özellikle özegeçmişinizi gözden geçirmenizin üzerinden birden fazla yıl geçtiyse. Bu süreç iç karartıcı ve bunaltıcı olabilir, aynı zamanda sizi fazlasıyla zorlayabilir. Birçok arkadaşım bana özgeçmiş düzenlemek için vakit ayırmak istemediklerini çünkü fazlasıyla sıkıcı olduğunu söylüyorlar. Johnson’ın kitabı özgeçmişinizi yenilemek için kolayca uygulanabilecek birçok tavsiye içermektedir. Ben sadece birkaçını burada yazacağım.

Özgeçmiş hataları.

Per Whitney Jonhson diyor ki: ‘’İnsanlar bir değişim yapma karar aldıklarında bu genellikle onların başta işe alınma sebebi olan duygusal iş kısmının artık karşılamıyor oluşundan veya pozisyon ile birlikte gelen adı geçmeyen ‘’işlerden’’ tat alma arzusundan gelir. Yani harekete geçmeden önce işin şirketin ve sizin bakış açınız tarafından hem işlevsel hem de duygusal olarak ne anlama geldiği konusunda çok net olun.’’ Bu sizin özgeçmiş stratejiniz için neden önemlidir? Birçok insan için iş değişikliği duygusal olarak çok ağır ve yorucu geçer ve sonuç olarak ortaya çıkan kaygılar da özgeçmişinizi ihtiyaçları karşılamak adına hızlıca yazmanıza sebep olur.

Bu da tahmin edilebilir ve önemli sonuçlara yol açar. Aynı şekilde kendinizi duygusal bir sürünme ve moral bozukluğuna yol açan şirket kültürlerine benzer aynı ve de eski tiplerde ve pozisyonlarda mülakata girerken bulabilirsiniz. Yani bir duygu selinin sizi kontrol etmesine izin vermekten ziyade düşünceli bir şekilde kariyer değişiminizin adımlarını düşünmelisiniz. Özgeçmişiniz çok daha iyi limana yanaşmanızı sağlayabilir. İşte sizi motive eden neyse onu tanıyarak işe başlayın; bu da bizi ikinci maddeye götürüyor: ‘’Hepimiz iyi oranlarda peşin para almak isteriz’’ diyor Johnson. Ama aynı zamanda bize bu maaş eşitliğinin duygusal ödüllendirme taraflarını da hatırlatıyor. ‘’İnsanlar için dolarlardan ve sentlerden çok daha fazla değerli olan duygusal ödüller ne olacak?’’ Siz uzun dönemli fırsatlar, önemli bir görev aldığınız ettiğiniz inancı veya masada bir yeriniz olduğu hissi gibi soyut şeyler yüzünden işte daha uzun kalmaz mıydınız?’’

Bu özgeçmiş stratejisine neden önemlidir? Son işinizdeki duygusal çatışmaları tetikleyen faktörlerin farkına varmak sizin yeni bir pozisyonda doldurmanız gereken faktörleri keşfetmenize yardımcı olur. Gelecekteki pozisyonunuza dair özelliklerin bir listesini çıkarmak sizin bir sonraki pozisyonda aradığınız kültürel özellikleri, gereklilikleri ve ilişki tiplerini tanımlamanıza yardımcı olur. Aslında bunlar sizin doldurmak istediğiniz işlevsel gerekçelerden çok daha fazlası. Teknik olarak ve işlevsel olarak nasıl yeteneklere sahip olduğunuzu belirtmek bir yana aynı zamanda sosyal becerilerinizin ve duygusal zekanızın sizi nasıl kurum kompleksi ve kişisel başarıyla birlikte ileriye atacağını da göstermelisiniz. Whitney Johnson Henrik Ibsen’in bu ahenkli alıntısıyla birlikte sizi ayrıcalıklı kılan özellikleriniz üzerine oynamak adına bir bölüme başlıyor ‘’her kuş kendi gırtlağından ötmelidir.’’

Johnson’a göre ‘’ayırt edici özellik sizin çevrenizdeki insanlardan daha iyi olduğunuz bir şeydir. Bu özelliği bir ihtiyaçla birlikte eşlemek size mükemmel bir büyüme için gereken hızı sağlar.’’

Bunun özgeçmiş stratejisinde önemi nedir?

Çoğu zaman yöneticilerin ‘’ben de oyunu’’ tuzağına düştüğünü görüyorum; uygun olan ‘’öngörülü, büyüme odaklı ve değişim liderliği’’ dilini kullanmayarak harika fırsatları kaçırma korkusu yaşıyorlar. Maalesef bu göz alıcılığı azaltır ve okuyucuyu şaşkın bırakır. Bunun yerine sizi ayrıcalıklı kılan özellikleriniz tarafından hazırlanan özgeçmiş hikayeleriyle bir vizyon oluşturmaya odaklanmanız gerekir.

Whitney Johnson bu özellikleri keşfetmek adına yöntemler sunuyor ama aynı zamanda alıştığınız gibi görmezden geldiğiniz övgülere, bunu da utangaçlıktan olduğunuzdan değil ama bu küçük ‘’şeyin’’ nefes almak kadar doğal bir şey olduğundan dolayı dikkat etmeniz gerektiğini söylüyor. Diğer bir deyişle bize kolay gelen başkasına kolay gelmeyebilir ve yine de biz doğal olarak bizi ayrıcalıklı kılan özelliklerimizi görmezden geliriz. Johnson şöyle devam ediyor ‘’Refleks olarak övgüleri başka yöne çevirme eğilimi anlaşılabilir ama bir kariyer boyunca normal değerimize göre aşağı bir maaş istememize sebep olur.’’

Zorlu çalışmada soru sorma kısmını yapmaya istekli olduğunuzda ölçeğin ne olması gerekir? Bunun özgeçmiş stratejisinde önemi nedir? özgeçmişi özgeçmiş yapan metrikler değildir ama başarılarınızla alakalı ölçümler sizin aday yığınında en aşağıdan yukarıya çıkmanıza engel olabilir. Kendi katkılarınızı departman olarak, bölgesel olarak ve hatta küresel kurum sonuçlarıyla birlikte rakam ve yüzdelerle daha büyük bir resme dökmek katkılarınızı üste taşımak için zorunludur.

özgeçmiş hazırlama hataları cv hazırlama hataları özgeçmiş nasıl hazırlanır cv nasıl hazırlanır
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Özgeçmiş Hazırlamanın Önemli Detayları
Özgeçmiş Hazırlama

Özgeçmiş Hazırlamanın Önemli Detayları

14 Ekim 2019
Özgeçmiş Hazırlamanın Altın Kuralları
Özgeçmiş Hazırlama

Özgeçmiş Hazırlamanın Altın Kuralları

29 Kasım 2019
CV Hazırlama İpuçları ve CV Örnekleri
CV - Özgeçmiş

CV Hazırlama İpuçları ve CV Örnekleri

11 Aralık 2019