AnasayfaBlogÖzgeçmiş Hazırlamanın Önemli Detayları
Özgeçmiş Hazırlama

Özgeçmiş Hazırlamanın Önemli Detayları

14 Ekim 2019
Özgeçmiş Hazırlamanın Önemli Detayları

Günümüzde iş başvuruları özgeçmişlerle yapılmaktadır. İnsan kaynakları çalışanları bir günde yüzlerce özgeçmişi hızlı bir şekilde okuyup değerlendirmektedir. İnsan kaynakları istenilen kriterlere göre işe başvuran kişilerin özgeçmişlerine bakarak seçim yapıp mülakata çağırmaktadır.

Özgeçmişin Seçilmesi İçin Yapılması Gerekenler Neler?

İnsan kaynakları başarılı özgeçmişleri seçerken ilk önce cümlelerin kısa ve öz olmasına dikkat eder. Sonra seçtikleri özgeçmişlerin içeriğini incelemektedirler. Özgeçmişlerin içeriğinde olmaması gerekenlerin de bilinmesi gerekir. Özgeçmişin içinde bulunmaması gerekenlere dikkat ederseniz başarılı bir özgeçmiş hazırlamış bulunursunuz.

Yayınlanan bir ilana yapılan başvuruların sayısı kimi zaman binleri bulduğundan etkili bir özgeçmiş hazırlamanın önemi daha da net anlaşılıyor. İşte size etkili cv ve özgeçmiş hazırlama teknikleri hakkında biraz ipuçları.  

Fotoğraf Seçimi Çok Önemli

İnsan kaynakları çalışanları özgeçmişleri incelerken fotoğrafa da bakmaktadır. Bu yüzden özgeçmiş hazırlarken doğru bir fotoğraf seçimi önemlidir. 

Özgeçmiş için fotoğraf seçimi nasıl yapılır?

Özgeçmiş için kullanılması gereken vesikalık fotoğraflardır. Fotoğrafınızı güncel tutun. Yıllar önce çektirdiğiniz fotoğrafı özgeçmişinizde bulundurmayın. Fotoğrafınız size uygun gelebilir ancak yıllar içinde değişime uğramamanız pek mümkün değil. Bu yüzden gerçekliği yansıtmayan bir fotoğraf kullanmaktan kaçının. Uygun olmayan farklı fotoğrafların özgeçmişler için kullanılmaması gerekir. Örneğin;

 • Boydan resim

 • Tatil fotoğrafları

 • Çocuklu resimler

 • Mekân resimleri

 • Sosyal medyada kullanılan fotoğraflar

Özgeçmişte Deneyim Bölümü Nasıl Yazılmalı? 

Deneyimlerinizi tarih sırasına göre yazın. En başta, en güncel deneyiminiz olmalı. Abartılardan kaçının. Mükemmel ekip üyesi gibi tanımlamalar artık eskide kaldı. Dürüst ve net olun. Süslü cümleler sadece kalabalık yapar. Başvuru yapacağınız bölümü/işi net bir şekilde belirtin.

Özgeçmişinizi online olarak gönderirken karşı tarafın da görüntüleyebileceğinden emin olduğunuz bir dosya tipinde kaydedin. Özellikle word formatı bilgisayarlarda farklılık gösterebileceği için pdf formatında göndermeniz önerilir. Özgeçmişinize ekleyeceğiniz sınav sonucu gibi dosyaların düzgünce tarandığından emin olun. Okunmayan dosyalar sıkıntı çıkarabilir.

İş Deneyimlerinin Sıralanması

Etkili bir özgeçmiş hazırlamak için ikinci ipucu iş tecrübelerinin doğru sıralanmasıdır. En çok tercih edilen yöntem ters kronolojik sıra ile yazma. Ancak başvurulan pozisyon ile benzer yeterlilikleri gerektiren deneyimleri ilk sıralara yerleştirmek etki edicidir. Ayrıca kısa süren iş deneyimleri özgeçmişi inceleyen kişi tarafından olumsuz algılanabilir. Dolayısı ile sıralamaya dahil edilmemelidir. Eğer bu durum işletmenin taşınması, iflası gibi sebeplerden kaynaklanıyorsa açıklamada belirtilmelidir. Olumsuz algı bu şekilde önlenebilir.

Özgeçmişte Yapılan Yanlışlar Neler?

Özgeçmişinizi hazırlarken yapılan tek yanlış bile özgeçmişin elenmesine neden olur. Özgeçmişe yazılan fakat doğru olmayan bir bilgi mülakatta sizin karşınıza çıkabilir. Özgeçmişlerde en yaygın yapılan hatalar şunlardır;

 • Resmi olmayan mail kullanılması
  çılgınçiçek@gmail.com (yanlış) 
  melistas@gmail.com (doğru)  

 • Alışkanlıkların hobi olarak yazılması
  Kitap okumak (yanlış)
  Tenis (doğru) 

 • Bilgisayar kullanımı
  İyi (yanlış)  
  Word, Powerpoint, Excel (doğru)

 • Yabancı dil bölümü
  Speaking: iyi… (yanlış)
  YDS, TOFL veya IETS sonuçları (doğru)

Başarılı bir özgeçmiş diğer özgeçmişlerin önüne geçmektedir. Başarılı özgeçmişin devamlılığı için özgeçmişinize ekleyeceğiniz önemli örgün veya online eğitimleri, sertifikaları, yabancı dilleri ve başarıları ekleyip güncellemeyi unutmayın. 

özgeçmiş özgeçmiş hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler özgeçmiş hataları
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Özgeçmiş Hazırlamanın Altın Kuralları
Özgeçmiş Hazırlama

Özgeçmiş Hazırlamanın Altın Kuralları

29 Kasım 2019
CV Hazırlama İpuçları ve CV Örnekleri
CV - Özgeçmiş

CV Hazırlama İpuçları ve CV Örnekleri

11 Aralık 2019
Kapsamlı Bir Özgeçmiş Nasıl Hazırlanmalı?
Özgeçmiş Hazırlama

Kapsamlı Bir Özgeçmiş-CV Nasıl Hazırlanmalı?

30 Ağustos 2019