AnasayfaBlogKuran Kursu Öğreticisi Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Kuran Kursu Öğreticisi Nedir? Ne İş Yapar?

04 Ağustos 2021
Kuran Kursu Öğreticisi Nedir? Ne İş Yapar?

Ülkemizde son 10 yılda en çok tercih edilen meslekler arasında Kuran kursu öğreticiliği yer alıyor. Daha çok bayanların tercih ettiği bu meslek bir nevi öğretmenlik gibidir. Ancak Kuran kursu öğreticisi Milli Eğitim Bakanlığı’nın değil, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın personelidir. Diyanet İşleri Başkanlığı 2009 yılından bu yana çok sayıda Kuran kursu öğreticisi ataması yapıyor. Son yıllara baktığımızda ise 2018 yılı KPSS-DHBT sonuçlarını esas alarak Şubat 2019 yılında 3000, Ekim 2020 yılında ise 1500 Kuran kursu öğreticisi ataması yapılmış/yapılacak.

Bu rakamları Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmen atamalarıyla kıyasladığımızda Kuran kursu öğreticisi atama sayılarının hayli yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Milli Eğitim Bakanlığı’nda en çok atanan İngilizce öğretmeni bile en son 3470 kişi atanmış. Yani bu rakamlar Kuran kursu öğreticiliğinin son 10 yılda neden en çok tercih edilen meslekler arasına girdiğini bizlere açıklıyor. Çeşitli branş öğretmenlerinden daha fazla atanan bu mesleğin çoğunluğunu kadınlar oluşturuyor. Son açıklanan rakamlara göre Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bünyesinde 20 bini sözleşmeli, 20 bini kadrolu toplam 40 bin Kuran kursu öğreticisi bulunuyor.

Son yıllarda en kolay iş bulan mesleklerden olan Kuran kursu öğreticisinin ne olduğunu, ne iş yaptığını, maaşlarını ve nasıl Kuran kursu öğreticisi olunacağını gelin hep beraber inceleyelim.

Kuran Kursu Öğreticisi Nedir?

Kuran kursu öğreticisi, Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesindeki camilerde ve Kuran kurslarında Kuran-ı Kerimi usulüne göre okumayı öğreten, ibadetler için gereken sure ve duaları ezberleten, hafızlık yaptıran, İslam’ın temel dini inanç, ahlak ve ibadet esasları hakkında bilgi veren kişidir. Kuran kursu öğreticiliğini 4 kategoride açıklayabiliriz:

 • Yetişkinlere yönelik Kuran kursu(Kış eğitim sezonu)

 • 4-6 yaş grubu Kuran kursu

 • Hafızlık eğitimi verilen Kuran kursları

 • Yaz Kuran kursları (4-22 yaş arası katılabilir.)

Kuran kursu öğreticisi, haftada 40 saat Kuran kursu ve diğer vazifeli olduğu kurs dışı etkinliklerde bulunmalıdır. Bunun 30 saate kadar olanı aylık ve ücret karşılığıdır. Kuran kursu öğreticiliğinde Nisan 2020 yılında yayınlanan kararda ek ders alma saatleri şu şekilde düzenlenmiştir:

 • Yüksekokul mezunu Kuran kursu yöneticisi isterse haftada 18 saate kadar,

 • Yüksekokul mezunu olmayan Kuran kursu yöneticisi isterse haftada 15 saate kadar,

 • Yüksekokul mezunu Kuran kursu hem yöneticisi hem de öğreticisi olan kişi haftada 9 saati zorunlu 15 saate kadar,

 • Yüksekokul mezunu Kuran kursu öğreticisi 9 saati zorunlu 20 saate kadar ek ders alabilir.

Kuran Kursu Öğreticisi Ne İş Yapar?

Kuran kursu öğreticisi, hem Kuran kursunda hem de müftülüğün belirlediği kurs dışı etkinliklerde görevlendirilir. Bir Kuran kursu öğreticisi hem yetişkinlere hem de çocuklara eğitim verdiği için her yaş grubuna hitap edebilen, insan ilişkileri kuvvetli biri olmalıdır. Kuran kursu öğreticisinin görevleri şunlardır:

 • Kurs öğrencilerine Kuran-ı Kerimi yüzünden okumayı öğretir. 

 • Diyanet İşleri Başkanlığı’nca hazırlanan Hafızlık Eğitim Programına göre hafızlık yapmak isteyenlere hafızlık çalıştırır. 

 • Kursun temiz, düzenli olmasını sağlar.

 • Yaz kurslarında görev alır.

 • Müftülük tarafından düzenlenen panel, sempozyum, seminer ve eğitim programlarına katılır.

 • Pansiyon ve yurt bulunan kurslarda nöbet tutar, öğrencilerin yiyecek ve içecek işlerini düzenler.

 • Ders saatleri dışında öğrencilere rehberlik yapar.

 • Öğrencilere namaz sureleri ve dualarını ezberletir, meal öğretir.

 • Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hazırladığı programa göre kurs öğrencilerine siyer, ibadet, ahlak ve itikat dersleri anlatır.

 • Kursta tek başına görev yapan Kuran kursu öğreticisi kursun yöneticisi de kabul edilir.

 • Kursta birden fazla Kuran kursu öğreticisi varsa öğreticiler yöneticiye karşı sorumludur.

Kuran Kursu Öğreticisi Maaşları

Kuran kursu öğreticisi maaşları her devlet memuru gibi kıdem yılı ve derecesine göre değişir. Ama Kuran kursu öğreticisine göre ayrıca bir durum daha var. Kuran kursu öğreticisinin maaşı mezuniyet durumuna göre de değişiklik gösterir. Yani Kuran kursu öğreticisinin lisans, ön lisans ve imam hatip lisesi mezunu oluşuna göre maaşlar farklılaşır. 2021 yılı maaşları şu şekildedir:

DereceKıdem YılıEğitimMaaş
9/11Lisans4779 TL
8/13Lisans4846 TL
6/19Lisans4917 TL
4/115Lisans5003 TL
2/121Lisans5185 TL
11/11İmam Hatip Lisesi4729 TL
10/21Ön Lisans4770 TL

Bu tablo bekâr, çocuksuz Kuran kursu öğreticisi için hesaplanmıştır. Sendika üyeliği yoktur.

Kuran Kursu Öğreticisi Nasıl Olunur?

Kuran kursu öğreticisi olmak isteyen kişi, en az imam hatip lisesi mezunu olması gerekir. Bunun yanı sıra ilahiyat (ön lisans) bölümü ve ilahiyat bölümü mezunları da Kuran kursu öğreticisi olabilir. İlahiyat( lisans) mezunları ilk tercih edilecekler arasında yer alır. Ayrıca Kuran kursu öğreticisi olarak atanabilmek için kişiyi öne çıkaran özelliklerden biri de hafız olmaktır. Hafız olan kişi tüm eğitim durumları (İHL, ön lisans, lisans) arasında bir adım öne çıkar. 

Kuran kursu öğreticisi olmak için 2. Şart, KPSS+DHBT ‘ye girmektir. DHBT, Din Hizmetleri Bölüm Testidir. İlk kez 2014 yılında uygulanan bu sınav KPSS’ de genel yetenek ve genel kültür oturumuna ek olarak DHBT oturumuna katılmaları ve bu iki sınav sonunda alacakları puanlara göre hesaplanır. Yani KPSS başvurusu sırasında DHBT başvurusunu da yapmanız gerekiyor. Ortaöğretim KPSS’ ye giren imam hatip lisesi mezunu aynı sınavda DHBT oturumuna da giriyor. Ön lisans KPSS’ ye giren kişi aynı oturumda DHBT oturumuna giriyor. Lisans KPSS’ ye giren kişi aynı oturumda DHBT oturumuna giriyor. ( Ancak 2020 DHBT sınavı pandemiden dolayı Nisan 2021 de yapıldı. KPSS’ den ayrı oturum olarak düzenlendi.) Her eğitim düzeyinin DHBT soruları farklıdır.

DHBT iki bölümden oluşur. DHBT-1 İslam inanç esasları, İslam ibadet esasları, Kuran Bilgisi, Siyer, İslam ahlakı konularından oluşur. DHBT-2 ise Tefsir, Fıkıh, Hadis, Akaid, İslam Tarihi, Dini Hitabet ve Dinler ve Mezhepler Tarihi konularından oluşur. Bu sınavdan en az 60 puan almak gerekir.

Kuran kursu öğreticisi olmak için 3. şart, sözlü sınavdan en az 70 puan almaktır. DHBT sonucu 60 ve yukarı puan olan adaylar sözlü mülakata çağrılır. Bu mülakatta Kuran-ı Kerimi yüzünden okutma, ezber verme, dini bilgi soruları ve kişinin hitabet yeteneğini ölçmeye yönelik sorular sorulur. Mülakatta 70 ve üzeri puan alan adaylar atanma sırası beklerler.
4-6 yaş grubuna yönelik Kuran kursu öğreticisi olmak isteyen kişiler tüm bu şartları taşıyarak ayrıca "Çocuk Gelişimi Sertifikası" (en az 380 saat) almaları gerekir.

Kuran Kursu Öğreticisi Kuran Kursu Öğreticisi nedir Kuran Kursu Öğreticisi ne iş yapar Kuran Kursu Öğreticisi maaşları Kuran Kursu Öğreticisi nasıl olunur
Nurcan Büyükelyas
Nurcan Büyükelyas
Blog Yazarı

Süleyman Demirel Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünü, Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ni bitirdi. Amerika’da bulunduğu dönemde ‘’Tesol’’ ve ‘’Child Psychology’’ sertifikalarını aldı. Anaokullarında çalıştı. Türkiye’de ise çeşitli kurslarda Arapça öğreticiliği yaptı. Orta derecede İngilizce ve Arapça bilmektedir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İşaret dili öğrenmenin, işitme engelli kişilerle daha iyi iletişim kurabilmek ve yeni bir beceri öğrenmek gibi birçok faydası vardır. İşaret dili eğitimi hem kişisel hem de profesyonel amaçlar için faydalı olabilir.
4.7
(223)

İşaret Dili Eğitimi

4 Konu5 Saat
Asuman ÇalışkanAsuman Çalışkan
750229
Empati ve İletişim Eğitimi
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
775209
Kariyer Yönetimi Eğitimi
5
(26)

Kariyer Yönetimi Eğitimi

23 Konu4 Saat