AnasayfaBlogKorece Öğrenmek İçin 5 Adım
Yabancı Dil Eğitimi

Korece Öğrenmek İçin 5 Adım

04 Mart 2020
Korece Öğrenmek İçin 5 Adım

Yeni bir dil öğrenmek her zaman ilgi çekici bir fikirdir. Korece öğrenmek söz konusu olduğunda ise alışık olmadığımız alfabesi nedeniyle ön yargılı olabiliyoruz. Dil öğrenmenin kendine has bir zorluğu olsa da düzenli bir çalışma stratejisi çok faydalı olacaktır. Korece ile ilgili en çarpıcı gerçek dil bilimcilerinin dünyanın en verimli alfabesine sahip olduğunu düşünmeleridir. Korece öğrenmek için pek çok nedeniniz olabilir. Daha önce kaleme aldığım neden Korece öğrenmeliyiz başlıklı yazı bu konuda size fikir verecektir.

Bugün dünya genelinde 5 farklı ülkede 100 milyona yakın insan Korece konuşuyor. Dünyada en çok konuşulan diller arasında 13. sırada bulunmaktadır. Kore alfabesi 1400'lü yılların ortasında Kral Sejong tarafından geliştirildi. Koreliler bu alfabeye Hangul (한글) diyorlar. Harfler, dilin aldığı şekillerden esinlenilerek belirlenmiş. Kore dili 14 ünsüz ve 10 ünlü harften oluşur. Bunlara ek olarak 11 adet yarı ünlü ve 5 adet çift ünsüz harf bulunur. Bir yabancı dil olarak Korece öğrenmek için farklı motivasyonlarınız olabilir. Bunlar ne olursa olsun bu yazıda bahsedeceğimiz 5 kolay adım size yardımcı olacaktır.

Alfabeyi Öğrenin

Korece öğrenmeye başlamak için atılabilecek ilk adım Hangul öğrenmektir. Bizzat kendim Korece öğrenmeye çalıştığım için çok eğlenceli bir süreç olduğunu söylemeliyim. Karışık şekillerden oluşan bir alfabeye sahip olduğu ön yargısından kurtulduğunuzda, işler çok eğlenceli bir hal alıyor. Alfabeyi öğrenebilmek için pek çok araç internetten bulunabilir. Kore dili öğrenebilmek için size kullandığım birkaç araçtan bahsetmeme izin verin. PlayStore ve AppStore'da dil öğrenmek için pek çok uygulama bulunuyor. Ben Korece öğrenmek için kullandığım uygulamalardan bahsediyor olacağım. Siz diğer uygulamaları değerlendirebilirsiniz.

SUN LEI Hungeul adlı uygulamayı indirin. Bu uygulama sesli ve sessiz harfleri tanıtan bir bölüme sahip. Hatta harflerin seslendirilmesiyle ilgili videolar bile mevcut. Bir süre harfler üzerinde çalıştıktan sonra test bölümünde kendinizi sınayabiliyorsunuz. Uygulama bir harfi seslendiriyor ve siz ekrandan hangisi olduğunu işaretliyorsunuz. Motivasyonu artırmak için test sonucunda size bir puan da veriliyor. Dersler kolay sesli harflerden başlayıp görece daha zor olanlara doğru ilerliyor. Bu arada pek çok harfin neredeyse aynı sesi çıkardığını düşüneceksiniz. Ancak öyle değil. Kore dili her ses için farklı bir harf kullanır.

Online Kore klavyesi kullanın. Bu klavye uygulaması ile sisteminizde Korece yazmak için bir klavyeniz bulunmasa bile yazı yazabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Sanal klavyeyi kullanabileceğiniz gibi Latin harflerinden oluşan klavyenizdeki tuşlara basarak Korece yazabilirsiniz. Tabii bunun için yine bir sanal klavyeye ihtiyacınız olacak. Bu site o açıdan çok kullanışlı.

Kelime Haznenizi Geliştirin

Hangul'a iyice aşina olduğunuzda kelime haznenizi genişletmeye başlayabilirsiniz. Her gün birkaç yeni kelime ve günlük konuşma kalıplarını öğrenerek işe başlayabilirsiniz. Sayılar, renkler, canlı ve cansız nesne isimleri gibi temel kavramlardan yola çıkın. Infinite Korean adlı uygulamayı indirin. Bu uygulama aslında bir oyun. Sayılar, renkler, hayvan ve meyve isimleri gibi kategorileri mevcut. Uygulamada yukarıdan düşen yağmur tanelerine tıkladığınızda ilgili nesne seslendirilir. Siz de doğru olanı bulmaya çalışırsınız.

AnkiDroid Bilgi Kartları uygulamasını indirin. 5 milyona yakın insanın kullandığı bir kelime öğrenme uygulaması. Oldukça başarılı bir uygulama. Kendi kelime kartlarınızı oluşturabiliyorsunuz. Hazır kelime kartlarını indirerek hızlıca kelime öğrenebilirsiniz.

Kelime Listesi Oluşturun

Korece kelimeler içeren kelime tablosu oluşturabilirsiniz. Korece kelimeleri bir sütuna yazarken yanında ki sütuna da anlamlarını yazın. İlerleyen zamanlarda üçüncü sütuna örnek cümleler eklemeye çalışın. Haftada en az bir kez bu kelimeleri gözden geçirin. Problemli olanları işaretleyin ki akılda kalıcı olsun. Kelime listelerini kategorilere ayırmak iyi bir fikirdir. Bir kelime listesini iyice öğrendiğinizi düşünseniz bile tekrar etmeyi unutmayın. Ayrıca karışık Korece kelimeler içeren listeler oluşturun. Egzersiz yaparken sayı, renk, havyan, sebze ve meyve isimlerini kullanarak anlamlı ya da anlamsız basit cümleler kurun. Örneğin: "İki beyaz tavşan havuç" ya da "Yeşil kurbağa yaprak" gibi. İleri de bu cümleler daha anlamlı hale gelecektir.

Sözlük Kullanın

Korece kelimelerin anlamlarını kalıcı kılabilmek için sık sık kullanmak gerekir. Günlük hayatınızda etkileşim içinde olduğunuz nesne ve olayları Korece kelimeler kullanarak ifade etmeye çalışın. Anlamını bilmediğiniz kelimeler için sözlük kullanın. Bu kelimelerin anlamlarını öğrenmenizi sağlayacağı gibi harfler için göz alışkanlığı elde etmenizi de sağlayacaktır. Google Çeviri hizmetini kullanarak hem Korece kelime anlamlarını öğrenebilir hem de seslendirmelerini dinleyebilirsiniz.

Her Gün Korece Konuşun

Öyle bülbüller gibi şakımanıza gerek yok. Çok basit de olsa her gün Korece konuşma pratiği yapın. Hatta sanki biriyle konuşuyormuş gibi davranmanız akıcılık kazanmanıza yardımcı olacaktır. Zamanla akıcılığınız arttığında konuşma çalışmalarınızı birkaç adım öteye taşıyın. Sosyal medya aracılığı ile Korece konuşabileceğiniz insanlara ulaşın. Etrafınızda Korece konuşacak birileri yoksa bu en iyi yoldur. Korece şarkılar indirip dinleyin. Şarkı sözlerini internetten edinip tekrar etmeye çalışın.

Kore’de çok yaygın olarak kullanılan KakaoTalk uygulaması ile Korece konuşacak arkadaşlar bulabilirsiniz. Bu uygulama Kore’de tüm cep telefonlarında varsayılan olarak yüklüdür. Ana dili Korece olan kişilerle pratik yaparak, yerel deyimleri tanıyacak ve aksanınızı geliştirebileceksiniz.

Yazma Çalışmaları Yapın

Korece karakterler yazmak, Kore kültürü hakkında daha fazla bilgi edinmek için iyi bir yoldur ve dilin kendisini anlamada iyi bir araçtır. Karakterler ilk başta ürkütücü görünmesine rağmen, doğru çalışma disiplini ile kolayca öğrenebilirsiniz.

  • Yazma, Korece'de de okumayı öğrenmenin anahtarıdır. SUN LEI – Hungeul uygulaması Korece karakterlerin nasıl yazıldığını göstermektedir.

  • Çekim ve bağlaçları ne kadar iyi kullanırsanız yazınız o kadar iyi (Korece) olur. Aynı cümleleri farklı bağlaç ve çekimler kullanarak yazmaya çalışın.

  • Sektöre, alana özel kelimeler üzerinde yoğunlaşın. Bir Kore firmasında çalışacaksanız ya da bir Kore üniversitesinde okuyacaksanız günlük konuşma dilinden daha fazlasına ihtiyacınız olacak. Alanınıza göre politika, ekonomi, eğlence ve spor alanlarında daha fazla kelime öğrenin.

Korece Eğitimi Alın

Online Korece eğitimi alarak sizinle aynı dili konuşan ve Korece öğrenen insanlarla tanışırsınız. Korece konuşmayı bilen, dil bilgisine hâkim öğretmenlerden, dili hızlıca nasıl konuşabileceğinizi öğrenirsiniz. Türkçe ile aynı dil ailesine sahip olan Korece Eğitimi, Enstitü online eğitimlerinden biridir.

Eğitiminiz süresince öğrendiklerinizi benimle paylaşabilirsiniz. Korece dili ile ilgili deneyimlerinizi yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın.

İlgili Eğitim: Korece Eğitimi

korece öğrenmek kore dili korece kelimeler korece korece eğitimi
Gökşah Taşyürek
Gökşah Taşyürek
Blog Yazarı

İzmir Namık Kemal Lisesi mezunuyum. Girişimcilik, Bilgisayar Programcılığı ve Seo eğitimleri aldım. Anahtar kelime çalışması, short-tail ve long-tail keyword kullanımı, anahtar kelime gruplandırması, SEO’yu destekleyen site yapısı, teknik seo, site içi SEO konularında bilgi sahibiyim. 20 yıllık süreç içinde bu konular ile yakından ilgilendim. Pek çok okumalarım oldu. Bu alanlarda içerik üretmekte zorlanmıyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Korece Kız İsimleri
Yabancı Dil Eğitimi

Korece Kız İsimleri

26 Şubat 2021
Kore Dili ve Edebiyatı Bölümü
Bölümler

Kore Dili ve Edebiyatı Bölümü

07 Aralık 2020
Korelilerin alfabesine hangıl denilmektedir. Koreliler 15. yüzyıla kadar Çin yazı sistemini kullanmışlardır. Daha sonra ise kendi alfabelerini yapmışlardır. Kore alfabesinde temelde 14 ünsüz, 10 ünlü bulunmakta. Ayrıca 11 tane yarı ünlü harf vardır. 5 tane de çift ünsüz vardır ama alfabede yer almaz. Toplamda Korece’de 40 harf vardır. Hangıl’ın ilham kaynağında üç temel nokta vardır. Birincisi insanı temsil eden dikey “I” çizgilerdir. İkincisi yeryüzünü temsil eden yatay “ㅡ” çizgilerdir. Üçüncüsü gökyüzünü temsil eden yuvarlak “o” çizgilerdir.
Yabancı Dil Eğitimi

Korece Kelimeler Nelerdir?

01 Mayıs 2021
Korece Eğitimi
5
(35)

Korece Eğitimi

7 Konu5 Saat
Asuhan TurhalAsuhan Turhal
16079
Japonca Online Eğitim
5
(35)

Japonca Eğitimi

16 Konu5 Saat
Bahadır AtmacaBahadır Atmaca
11089