AnasayfaBlogEğitmenlerin Bilmesi Gereken Eğitici Oyunlar
Kişisel Gelişim

Eğitmenlerin Bilmesi Gereken Eğitici Oyunlar

08 Ekim 2021
Gözlüklü bir kadın beyaz bir duvarın önünde durmaktadır. Üzerinde uzun kollu mavi bir gömlek var ve ellerini önünde birleştirmiş. Yüzü hafifçe aşağı eğiktir ve gözleri yukarı bakmaktadır. Saçları düz ve yüzünden geriye doğru toplanmış. Dudakları parlak kırmızı renktedir. Gözlükleri ince metal çerçeveli ve şeffaf camlı. Yüzünün sağ tarafında, göz kapaklarının şeklini ve koyu kahverengi irislerini gösteren gözlerinin yakın çekimi var. Sol tarafta ise renkli bir dairenin yakın çekimi yer alıyor. Resmin alt kısmında, kolyesini ve gömleğinin düğmelerini gösteren göğsünün yakın çekimi yer alıyor. Başının üstünde siyah beyaz bir metin var. Kadın çerçevenin ortasında tek başına duruyor, gözleri yukarı bakıyor ve kollarını kavuşturmuş, sakinliğin ve konsantrasyonun bir resmi.
Eğitici Oyun AdıKullanım AlanıOyunun Geliştirdiği Yeterlilikler
Yapboz OyunuHer tür ders, Zeka ve beceri geliştirmeZeka geliştirme, Gözlem yeteneği, Detaylı düşünme, Analitik düşünme
Soru Cevap OyunuHer tür ders, Dikkat geliştirmeDersi daha dikkatli dinleme, Hızlı düşünme, Bilgileri hatırlama
Tabuİngilizce ve diğer dersler, İletişim becerilerinin gelişimiDil gelişimi, Hızlı düşünme ve ifade etme, Takım çalışması
Kelime OyunuDil dersleri, Kelime dağarcığı geliştirmeDil gelişimi, Hafıza geliştirme, Hızlı düşünme
Benzetişim OyunlarıFen ve matematik dersleri, Problem çözmeProblem çözme, Somut olayları soyuta dönüştürme, Analitik düşünme
Eşleştirme OyunuMatematik ve fen dersleri, Zihin geliştirmeHafıza geliştirme, Görsel algı geliştirme, Logiksel düşünme
Dinleme OyunlarıMüzik ve dil dersleri, İletişim becerileriDikkat geliştirme, İletişim becerileri, Algı geliştirme
Drama OyunlarıTürkçe dersi ve sosyal artiviteler, Kişilik geliştirmeEmpati yeteneği, Yaratıcılık, İfade yeteneği
Deney Amaçlı OyunlarFen ve teknoloji dersleri, Pratik bilgi geliştirmeBilimsel düşünme, Araştırma yetenekleri, Eleştirel düşünme
Harita OyunlarıCoğrafya ve tarih dersleri, Yönlendirme becerisiYönlendirme becerisi, Coğrafi bilgi, Hafıza geliştirme

Her sektörde bir işin gerçekleştirilebilmesi için izlenmesi gereken yollar bulunmaktadır. İzlenen bu yolların her birine yöntem adı verilmektedir. Aynı yöntem içerisinde de farklılaştırılmış teknikler bulunmaktadır. Bu yöntem ve teknikler, bireylerin gelişimine katkı sunduğu yapılan bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Yöntem ve tekniklerin kullanıldığı alanların içerisinden eğitim alanı yer almaktadır. Eğitimciler öğrencilerinin bazı konuları daha kolay ve zevkli anlamasını sağlamak için bazı yöntem ve teknikleri kullanmaya başvurur. Bu sayede eğitimciler anlatmak istedikleri konuyu öğrencilerine sevdirerek dersin keyifli geçmesini sağlamakta aynı zamanda konunun eğlenceli bir şekilde öğrenilmesini de desteklemektedir.

bir birey doğumundan hayatının sonuna kadar öğrenme süreci içerisinde yer alır. bu yüzden de bireylerin öğrenme eylemini kolaylaştırmak için birçok öğretim yöntemi ortaya konulmuştur. buradan yola çıkarak her yaş grubuna ithafken farklı yöntemler kullanılabilmektedir. Özellikle günümüz şartları incelendiğinde çocukların eğitiminde eğitmenlerin en çok kullandığı yöntemlerin başında oyun yöntemi gelir. Oyun yöntemi içerisinde diğer yöntemleri de barındırmaktadır. Oyun yöntemi ile gözlem, sözlü anlatım, sorun çözme, benzetişim, deneme gibi birçok farklı yöntem de kullanılmaktadır.

Günümüzde eğitmenler daha verimli bir eğitim sürecine rehberlik edebilmek için oyun yöntemi kullanmayı ihmal etmemektedirler. Eğitmenler hangi dersi işlerlerse işlesinler oyun yöntemi kullanmalıdır. Çünkü yapılan araştırmalara göre oyun yöntemini kullanan eğitmenler geleneksel yöntemleri kullananlara göre daha başarılı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Buradan yola çıkarak eğitici oyunlar kullanarak ne kadar keyifli ve verimli bir öğrenmenin gerçekleşebileceğini gördük. Peki, eğitmenlerin bilmesi gereken eğitici oyunlar nelerdir?

Eğitmenlerin Bilmesi Gereken Eğitici Oyunlar Nelerdir?

Bir öğretmen, dersinde bir konuyu öğretirken oyun yöntemi kullanacaksa öğrencilerinin ilgi, istek ve ihtiyaçlarını dikkate alarak bir eğitici oyun seçmelidir. Öğretmenin seçtiği eğitici oyunlar her ne kadar konuyla ilişkiliyse de öğrencilerinin keyif alacağı ve eğleneceği unsurlarla mutlaka desteklenmelidir. Bu belirtilenlerin bir eğitmen tarafından yapılabilmesi için o eğitmenin öğrencilerinin bireysel özelliklerini iyi tanıması gerekmektedir. Aynı zamanda öğrencilerini bir hedef kitle olarak görüp hedef kitleyi bütün olarak tanıması da yapması gerekenler arasındadır. Eğer bir eğitmen belirtilenlere uygun bir şekilde eğitici oyun seçerse; öğrencilerinin süreçlerde etkileşimlerinin arttığını, öğrenirken aynı zamanda öğrencilerinin keyif aldığını ve öğrencilerinin tüm duyularını kullanmaya başladıklarını görür. Peki, eğitmenlerin bilmesi gereken eğitici oyunlar listesi nedir?

Eğitici Oyunlar Listesi

Yapboz Oyunu:

Eğitmenlerin bilmesi gereken eğitici oyunlar listesinin başında yapboz oyunu gelir. Yapboz oyunu zeka geliştirme özelliği ile tüm otoritelerden onay almıştır. Eğitimcilerin bir konuyu anlatırken yapboz oyunu kullanması çocuğun zekasını geliştirmesine dikkat ettiği anlamı taşır. Örneğin, bir öğrencinin robot hayal ederek birleştirmesi o öğrencinin hayal gücünü geliştirmektedir. Başka bir örnekle devam edersek bir orman ve içindeki hayvanları gösteren bir yapboz oyunu verilen bir öğrenci bu parçaları birleştirirken de analitik düşünme becerisini geliştirir. Yapboz oyunu öğrencinin hatalı parçaları fark edip doğru gözlem ve deneyim ile doğru parçaların yerleştirilmesini sağlayan bir oyundur. Bu özelliği ile yapboz oyunu zeka ve beceri oyunları arasında bir numara olarak bilinmektedir.

Soru Cevap Oyunu:

Eğitmenlerin bilmesi gereken eğitici oyunlar listesinde soru cevap oyunu yer alır. Bilmece oyunu olarak da bilinir. Kimi çevreler tarafından geleneksel olarak da nitelendirilen bu oyun zeka geliştirme adına oldukça etkili görülmektedir. Özellikle öğrencinin derse dikkatini çok fazla vermesini sağlama özelliği de bulunmaktadır. Soru cevap oyunu hemen hemen her derste kullanılabilen bir oyun türüdür. Soru cevap oyunu oynanan bir sınıfta öğrencilerin dikkati oldukça yüksek olur. Öğrenci kendini derse vermeyi zorunlu gibi görür. Çünkü dersi iyi dinlerse öğretmeninin soracağı soruları doğru cevaplayarak oyunu kazanabilir. Oyunu kazanabilmesi için bu yüzden dersi iyi anlaması gerekmektedir. Soru cevap oyunu türüne örnek vererek devam edelim. Bir öğretmen matematik dersinde çıkarma işlemini işledikten sonra soru cevap oyunu oynasın. Öğrencilerine “9 adet cipsim var 4 adedini sana verirsem kaç cipsim  kalır?” diye sorabilir. Soru cevap oyunu bu şekilde örneklerle çoğaltılabilir.

Tabu:

Eğitmenlerin bilmesi gereken eğitici oyunlar listesinde tabu da yer alır. Tabu genellikle İngilizce derslerinde öğretmenlerin öğrencilerine oynattığı bir oyundur. Ancak tabu oyunu diğer derslerde de oynanabilmektedir. Tabu oyunu 2 ekip oluşturularak oynanan bir oyundur. Tabu oyununun amacı kart üzerinde yazan kelimeyi altında yer alan tabu kelimelerini kullanmadan arkadaşlarına anlatmak ve onların doğru sözcüğü bulmalarını sağlamaktadır. İngilizce derslerinde kelime bilgisini geliştirmek için özellikle tabu oyunu oynanmaktadır.

Kelime Türetme Oyunu:

Öğrencilerin kelime dağarcıklarını geliştirmek için kullanılan eğitici oyunlardan biridir. Öğrencilerin Türkçe ya da İngilizce kelime bilgilerini geliştirmek için oldukça sık oynatılan bir oyundur. Eğitmen sınıfı gruplara ayırır. Ardından tahtaya içinde bolca farklı harf olan uzun kelime yazar. Amaç belirli süre içerisinde tahtada yazılı olan kelimenin harflerini kullanarak yeni kelimeler üretmektir. Örneğin, öğretmenin tahtaya yazdığı kelimede bir tane “s” harfi varsa öğrencinin de yazacağı kelimede bir tane “s” harfi olmalıdır. En çok kelimeyi yazan kazanmaktadır.

Scrabble:

En az iki kişilik grup arasında oynanan bir oyundur. Soldan sağa ve yukarıdan aşağıya oynanan kare bulmacalara da benzeyen bir oyundur. Her öğrenci oyun torbasından rastgele bir şekilde 7 adet taş çeker. Merkez içerisinde yer alan harfi de içine alarak en az iki harf kullanılıp anlamlı bir sözcük oluşturmayı başaran kişi harfleri dizerek puanı kapar. Bu oyun genellikle İngilizce veya yeni bir dil öğrenen kişilerin kelime bilgisini arttırmak için kullanılmaktadır.

Eğiticinin Eğitimi Nedir?

Yukarıda eğiticilerin bilmesi gereken oyunlardan bahsederek ilerledik. Eğitimci olmak isteyen ve bu yolda başarılı bir performans sergilemek isteyen kişilerin alması gereken bir eğitimdir. Örneğin, eğitici oyunlardan bahsederken seçilen oyunun dersle ne kadar ilgili ve öğrencilere ne kadar kazanım sağlamasından ziyade öğrencinin o oyundan keyif alması gerektiğini belirttik. Bir eğiticinin öğrencisinin hangi oyundan keyif alarak ve eğlenerek öğrenme gerçekleşeceğini bilmesi o kişinin başarılı bir eğitici olduğunu gösterir. Başarılı eğitici olmak için ise mevcut bakış açılarınızı ve becerilerinizi geliştirerek olabilirsiniz. Eğitici olarak aldığınız her eğitim sizlerin niteliğe kavuşmasını sağlamaktadır. Eğiticinin eğitimi de tam bu noktada ulaşılması gereken hedefe ulaşmayı sağlamada etkin rol oynamaktadır.

Eğiticinin eğitimi öğretmenlik rolünü oynayacak kişilere bilgi, bakış açısı ve beceri kazandırmayı amaçlayan bir eğitimdir. Eğiticinin eğitimi ile kursiyerler eğiticilikle ilgili ilkeleri öğrenme fırsatına kavuşacaktır. Eğiticinin eğitimi ile kursiyerler etkin bir eğitim sürecinin nasıl yönetileceğine dair bilgi sahibi olma fırsatına da kavuşacaktır. Aynı zamanda eğiticinin eğitimi alan kişiler eğitmenlik ve eğitim dizaynı konularında derinlemesine bilgi sahibi olarak büyük kazanım elde edeceklerdir. Eğiticinin eğitimi kursiyerlerine öğrenme ve öğretme ile ilgili güncel literatür hakkında bilgi vermeyi de amaçlayan bir eğitimdir. Son olarak eğiticinin eğitimi ile eğitimciliğin alfabesini, iyi bir eğiticide bulunması gereken özellikleri ve eğitim yönetimi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yapboz Oyunu, Her tür ders, Zeka ve beceri geliştirme, Zeka geliştirme, Gözlem yeteneği, Detaylı düşünme, Analitik düşünme, Soru Cevap Oyunu, Her tür ders, Dikkat geliştirme, Dersi daha dikkatli dinleme, Hızlı düşünme, Bilgileri hatırlama, Tabu, İngilizce ve diğer dersler, İletişim becerilerinin gelişimi, Dil gelişimi, Hızlı düşünme ve ifade etme, Takım çalışması, Kelime Oyunu, Dil dersleri, Kelime dağarcığı geliştirme, Dil gelişimi, Hafıza geliştirme, Hızlı düşünme, Benzetişim Oyunları, Fen ve matematik dersleri, Problem çözme, Problem çözme, Somut olayları soyuta dönüştürme, Analitik düşünme, Eşleştirme Oyunu, Matematik ve fen dersleri, Zihin geliştirme, Hafıza geliştirme, Görsel algı geliştirme, Logiksel düşünme, Dinleme Oyunları, Müzik ve dil dersleri, İletişim becerileri, Dikkat geliştirme, İletişim becerileri, Algı geliştirme, Drama Oyunları, Türkçe dersi ve sosyal artiviteler, Kişilik geliştirme, Empati yeteneği, Yaratıcılık, İfade yeteneği, Deney Amaçlı Oyunlar, Fen ve teknoloji dersleri, Pratik bilgi geliştirme, Bilimsel düşünme, Araştırma yetenekleri, Eleştirel düşünme, Harita Oyunları, Coğrafya ve tarih dersleri, Yönlendirme becerisi, Yönlendirme becerisi, Coğrafi bilgi, Hafıza geliştirme
eğiticinin eğitimi eğitici oyunlar
Kalın, koyu renk sakallı bir adam beyaz bir duvara yaslanmış duruyor. Otuzlu yaşlarında görünüyor ve yüzünde ciddi bir ifade var. Sakalları dolgun ve gür, yüzünün ve boynunun büyük bir kısmını kaplıyor. Üzerinde açık gri desenli siyah bir tişört ve mavi bir kot pantolon var. Adamın kısa, koyu renk saçları var ve gözleri koyu kahverengi. Sert bir ifadeyle dosdoğru karşıya bakıyor. Arka plan beyaz bir duvar ve ışık görüntünün sol tarafından geliyor.
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.