AnasayfaBlogKişisel Gelişim ve Mandıra Filozofu
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim ve Mandıra Filozofu

08 Ağustos 2018
Kişisel Gelişim ve Mandıra Filozofu

Günümüzde İnsan kaynağının en iyi şekilde yönetilmesi, çalışma hayatındaki değişimin hızını yakalamak, çağa ayak uydurabilmek ve kurum içinde mutlu, tatmin olmuş bir iş gücünün oluşturulması ile mümkün olabileceği görülmektedir. Bunun sağlanabilmesi için bireyin temel ihtiyaçları doğrultusunda ortaya koyduğu kişisel gelişimine yönelik hedefleri ile kurumsal hedefler arasında uyum sağlanması ile mümkün olabilmektedir. Bu durum ise insan kaynakları yönetiminin ayrılmaz bir parçası olan kişisel gelişim kavramını ortaya çıkarmaktadır.

Kişisel Gelişim Kavramı

"Kişisel Gelişim" kavramını günümüzde çokça duymaktayız. Bu kavram çalışma hayatında hatırı sayılır ölçüde itibar görmektedir. Mandıra filozofunun özlü sözlerinde de yer almıştır. "Niye kişisel gelişiyoruz, topluca gelişelim..." diyerek, mizahla karışık bir eleştiride bulunmuştur.

Kişisel gelişim kavramı, "Kişisel" kelimesi nedeniyle bireysel olarak algılanmaktadır. Ancak, kişisel gelişim; bireysel hedeflere ulaşma yolunda sarf edilen emeklerin kurumsal hedefler doğrultusunda olmasına neden olmaktadır. Dolaylı olarak bireysel hedefler, toplumsal gelişmeye neden olmaktadır.

Kişisel gelişim, bireyin iş yaşamına ilişkin hedeflerini gerçekleştirmesi amacı ile kendisine yönelik faaliyetleri planlaması, yönetmesi, icra etmesi, koordinasyonu ve değerlendirmesi gibi kavramlarla tanımlanabilir.

Kişisel gelişim yönetimi kapsamında değerlendirilen başlıca faaliyetler

 • Kişisel vizyonu belirleme,

 • Kariyer hedeflerini belirleme,

 • Yetkinlikleri belirleme,

 • Meslek seçimi,

 • İşe başvurma ve başvuru takibi,

 • İş görüşmesi,

 • İşe başlama ve işe uyum,

 • Firma kültürüne uyum sağlanması,

 • Mesleki yenilikleri takip etme,

 • İş ilişkilerini yönlendirme,

 • Kurumun eğitim ve kariyer yönetim politikalarına uygun davranışların sergilenmesi,

 • Emeklilik yaşamına hazırlık,

 • Bireysel ve kariyer hedefleri ile bulunulan noktayı gözden geçirme

 • Gerekli önlemleri alma.

Bu faaliyetler, çalışma yaşamı süresince birden fazla tekrarlanabilme durumu söz konusudur.

Bu noktada özellikle belirtmekte fayda var ki, bireysel vizyonun, kariyer hedeflerinin belirlenmesi ve meslek seçiminin, yüksek öğrenime başlamadan önce veya en geç çalışma yaşamının başlarında yapılmasının faydalı olabileceğini değerlendirmekteyim.

Bireysel Vizyon

Bireyin özellikle bireysel vizyonunu ve kariyer hedeflerini net olarak belirlememiş olması, yanlış meslek seçmiş olması durumunda, çalışma yaşamının hangi döneminde olursa olsun, bunları belirlemesi gerekir. Ayrıca bireyin yaşam tarzındaki değişiklikler yada bulunduğu noktayı gözden geçirmesi neticesinde, bunların yeniden belirlenmesinin mümkün olabileceğini değerlendirmekteyim.

Bireyler, kişisel gelişimlerini yönetmeli, hedeflerini açık bir şekilde belirlemelidir. Hedefsiz kişisel gelişimden söz etmek mümkün değildir. Ayrıca, kişisel vizyonun da belirlenmesi gereklidir. Daha anlaşılır olması maksadıyla, örneklerle konuyu genişleteyim.

Örnek: Bir kişi, dünyaca tanınmış bir ressam olmak istiyor ise. Bu durum kişinin vizyonudur. Hedefi ise sanat galerisi işletmesi, dünyanın bir şehrinde resim sergisi açması kişisel gelişim hedefleridir. Küçük, küçük belirlenen hedefler sonunda kişinin vizyonuna ulaşmasını sağlayacak.

Özetlemek gerekirse kişisel hedefler yanı başımızda, vizyon ise ufuk çizgisindedir. İyi bir ressam olmak için, renkleri iyi bilmek, tuvalleri, fırçaları veya ışık açılarını iyi bilmeyi gerektiriyor ise bu uğurda alınan örgün ya da online eğitimler, harcanan emeklerin her biri kişisel gelişimdir diyebiliriz. Yetenek ise bir anlamda yetkinliktir. Bireyler kendilerinin yeteneklerini iyi analiz etmelidir. Resim yapma konusunda yeteneği olmayan bir kişinin, vizyonu dünyanın tanınmış bir ressamı olmak ise bu durumda anlamlı değildir. Diğer bir ifadeyle, yetkinlikler, yetenekler, hedefler ve vizyon uyumlu olmalıdır.

Bireylerin hali hazırda veya gelecekte hedeflediği mesleği, pozisyonu veya durumu ile kişisel gelişim hedefleri uyumlu olmalıdır. Örneğin; bir helikopter pilotunun, uluslar arası kara yolu taşımacılığına yönelik kişisel gelişim hedefleri gerçekçi durmamaktadır. Aslında bu noktada bir açıklama yapmam gerekiyor.

"Nasıl yani bir pilot uluslar arası kara yolu taşımacılığı konusunda kişisel gelişim sağlayamaz mı?"

"Pilot beyefendinin içinde uhde kalmış, emekli olunca tır şoförü olacak! Nereden biliyorsun kardeşim...?"

sorularını duyar gibi oluyorum. Aslında, ifade etmeye çalıştığım konu, hayatının hiçbir döneminde kullanmayacağı bir konuda kişisel gelişim hedefinin olamayacağıdır. Bir pilotun tır şoförü olması çok düşük bir ihtimaldir. Ancak bir helikopter pilotunun, Airbus Pilotu olması yüksek bir ihtimaldir. Bir helikopter pilotunun, Airbus Pilotu olma yolundaki emek ve çabaları kişisel gelişim hedefidir. Dünyanın en iyi hava yollarında üst düzey bir pozisyonda görev alması yine kişisel gelişim hedefidir. Dünyanın en iyi Airbus pilotu olması ise kişisel gelişim vizyonudur.

Bakış açımızı değiştirerek şöyle bir değerlendirme yapabiliriz. Bir hava yolu şirketinde yönetici olduğunu varsayalım. Amiri konumunda olduğunuz bir pilotun, gece gündüz tır şoförlüğü konusunda eğitim aldığını, kişisel gelişimi bu yönde yaptığını düşünün. Olaya tepkiniz ne olurdu? İşte bu noktada kişisel gelişim ile yaptığınız işin bir noktada uyumlu olması. Diğer bir ifadeyle kişisel gelişim hedefleri ile kurumsal hedeflerin uyum içinde olması gerekmektedir.

Sonuç olarak; kişisel gelişim, her bir bireyin kişisel vizyon ve hedeflerine ulaşma yolunda harcadığı emek ve çabasıdır. Bir kişinin kişisel gelişim hedefi emeklik olabilir. Önemli olan bu emeklilik sürecine ulaşana kadar gelişim hedeflerini zamanında ve doğru bir şekilde planlaması ve tamamlamasıdır. Her bir birey kişisel gelişim hedefine ulaşması, toplumun gelişmesini sağlayacaktır.

Yazar: Mustafa Gölbaşı

Kişisel Gelişim ve Mandıra Filozofukişisel gelişimin önemi kişisel gelişim kursları kişisel gelişim nasıl olur kişisel gelişim nedir
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kişisel Başarı ve Gelişim Serüveni
Kişisel Gelişim

Kişisel Başarı ve Gelişim Serüveni

23 Ağustos 2019
Kişisel Gelişim Üzerine Düşünceler
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Üzerine Düşünceler

08 Mayıs 2018
Kişisel Gelişim İçin Neler Yapılmalı?
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim İçin Neler Yapılmalı?

30 Nisan 2021
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat
 Bu online kurs ile iş iletişiminizde ikna tekniklerini nasıl kullanacağınızı öğrenin.
5
(141)

İkna Teknikleri Eğitimi

14 Konu5 Saat
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
180119