AnasayfaBlogKişisel Gelişim ve Psikoloji
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim ve Psikoloji

06 Mayıs 2021
Kişisel Gelişim ve Psikoloji

Kişisel gelişim uygulamaları ile Psikoloji bilimi arasındaki ilişki anlatılacaktır. Bu ilişki incelenirken doğru bilinen yanlışları aktararak "Kişisel Gelişim" kavramına dikkat çekilmesi amaçlanmaktadır. Bir pazar ürünü haline gelen kişisel gelişim artık her yerde insanlara sunulmaktadır. Kişilerin psikolojisini koruyabilmeleri adına doğru kaynaklara erişimi çok önemlidir. Kişisel gelişim konusunda yanlışlardan korunmak da ruh sağlığı için bir diğer önemli konudur. 

Kişisel Gelişim Neden Önemlidir?

Kişisel gelişim insanların hayatlarına yön veren bir olgudur. Hayatımızın pek çok alanında yer alan tüm olay ve durumlar insan çerçevesinde yer almaktadır. Bu nedenle felsefe, psikoloji, antropoloji gibi birçok bilim insan ve insan gelişimini önemle vurgulamaktadır. Süregelen hayatlarımızı idame ettirebilmek için bir mesleğe ve sosyal çevreye sahip olmamız gerekir. Bu yapıları oluşturmamız da insanlarla girdiğimiz etkileşimler sayesinde mümkün olur. Kendimizi ne kadar iyi tanırsak çevremizi o kadar iyi oluşturabiliriz. Bu bahsi geçen sürecin oluşmasında temel yapı taşı psikoloji ve kişisel gelişimdir.

Kendimizi tanımak ve hayatımızı anlamlandırmak için birçok kaynağa ihtiyaç duyarız. Birçok soru ve sorunu beraberinde getiren bir süreç içerisine gireriz. Bu süreci sağlıklı atlatabilmemizin ilk koşulu ruh sağlığımızın yani psikolojimizin iyi olmasıdır. Ruh Sağlığımızı iyileştirecek etmenler aynı zamanda kişisel gelişim için de yapı taşı görevi görmektedir. Birbirleriyle iç içe geçmiş yapılar olan psikoloji ve kişisel gelişimin farkını anlamak çok önemlidir. Kişisel gelişim, "insanların hayatta karşılaştıkları sosyolojik ve psikolojik sorunlara çözüm üretebilme becerileri" olarak tanımlanabilir. Bu tanım kapsamında da kişisel gelişim bir paket program niteliği taşımaktadır. Açıklamak gerekirse, kişisel gelişim bir beceriler bütünüdür. İçinde birçok beceriyi kapsamaktadır. Bu kapsamı nedeniyle de insanlar için çok önemlidir.

Kişisel Gelişim Becerileri Nelerdir?

Kişisel gelişimin sorunlara çözüm getirebileceğinden bahsetmiştik. Bu becerileri şu şekilde sıralayabiliriz: 

  • Zamanı etkili yönetme 

  • Çözüm odaklı düşünme 

  • Diksiyon ve hitabet 

  • Beden dili 

  • Kendi kendini motive etmek 

  • Başarı odaklı düşünebilmek 

  • Yaratıcılık 

  • Çatışma çözme 

  • Stresle başarılı bir şekilde baş etme becerileri olarak tanımlanabilir.

Kişisel Gelişim Becerileri Nasıl Edinilir?

Kişisel gelişim bir sektör haline gelmiştir. Pazar malı olması nedeniyle kötü kullanıma açıktır. Bu nedenle kişisel gelişim becerileri konusunda öğrenilen bilgilerin kaynaklarına dikkat edilmelidir. https://www.iienstitu.com/blog/psikolog-kimdir Psikologlar, psikolojik danışmanlar ve psikiyatrlar bu konuda gerekli bilimi okumuş kişilerdir. İnsanın biyolojik, fizyolojik ve psikolojik süreçlerini bilmektedirler. Bu nedenle becerileri öğrenirken edindiğiniz kaynaklar sağlam uzmanlar tarafından oluşturulmuş olmalıdır. Gerekli ve geçerli eğitimleri almamış kişi/kurumlar sizleri yanlış yönlendirebilecektir. Bu yanlış yönlendirmeler ruh sağlığınızı kötü etkileyebilir. Kişisel gelişim becerilerini okuyarak, eğitim ve seminerlere katılarak ve uzmanlara başvurarak öğrenebilirsiniz. 

Toparlamak gerekirse, kişisel gelişim ve psikoloji birbirini etkileyen yapılardır. Psikolojik sorunları çözmek için kişisel gelişim becerileri gereklidir. Kişisel gelişim becerilerini edinirken de uygun psikoloji bilgisine sahip kişiler gereklidir. Psikoloji eğitimi almamış ya da bu olanda yetkin olmayan kişilerden eğitimler alınması konusunda dikkatli olmak gerekir. Kişisel gelişim becerilerini edinirken doğru ve geçerli kaynaklar büyük önem taşımaktadır.

YAZAR: ŞENGÜL YENİAY

Kişisel Gelişim Psikoloji Kişisel Gelişim ve Psikoloji Kişisel Gelişim Becerileri Kişisel gelişim nedir
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kişisel Gelişimi Doğru Okumak
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişimi Doğru Okumak

22 Kasım 2018
Kişisel Gelişim ve Mandıra Filozofu
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim ve Mandıra Filozofu

08 Ağustos 2018