AnasayfaBlogİş Hayatında Kişisel Gelişimin Önemi
Kişisel Gelişim

İş Hayatında Kişisel Gelişimin Önemi

25 Aralık 2020
İş Hayatında Kişisel Gelişimin Önemi

Kişisel gelişim, kişinin sahip olduğu bilgi, beceri, davranış ve yeteneklerini geliştirmesidir. İnsanın yaşamı devam ettiği sürece kişisel gelişim devam eder. Kişinin öz gelişimi kadar, iş hayatında kişisel gelişimin önemi de büyüktür.

Artık birçok kurumsal şirket işe alımlarda personellerin almış olduğu eğitimleri ve kişisel gelişim özelliklerine önem veriyor. Kişilerin iş hayatında, özgeçmişlerin de belirttikleri kişisel gelişim özellikleri ile kendilerine yatırım yaptıklarını düşünerek işveren gözünde ön plana çıkıyor. Kendine yatırım yapan personeli daha donanımlı görüp, şirket içinde daha verimli olacağını düşünüyorlar. Bu nedenle kişiler kariyer hayatlarında ne kadar başarılı olup öne çıkmak isterlerse o kadar kişisel gelişimlerine önem vermelidir.

İş hayatında kişisel gelişimin önemine özen gösteren birçok şirket, kurum içerisinde ve kurum dışarısında eğitimler düzenleyerek personelin gelişimine destek olur.

Kişisel gelişim eğitimleri ile kariyer yaşamında şunlar hedeflenmektedir:

 • Çalışan personelin, yeteneklerinin bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi

 • Kazandığı yeteneklerin ve becerilerin iş hayatında kullanması

 • Personelin kendini geliştirdikçe daha kaliteli ve elit bir çevre elde etmesi

 • Beraber çalıştığı ekip arkadaşlarıyla takım ruhu içinde etkili iletişimde bulunmak

 • Personelin üretkenliğini ve verimliliğini artırmak

 • Sosyal ve iş yaşamında ki dengenin sağlanması 

 • Personelin çalışma ortamında ve yaptığı işte daha verimli ve üretken olmasının sağlanması

 • Personelin kendini sürekli geliştirmesi için teşvik de bulunması hedeflenir.

Kişisel Gelişim Nedir? Neden Önemlidir? 

Kişisel gelişim insanoğlunun bütün hayatı boyunca geçirdiği ve öğrendiği aşamalar sürecidir. Bunlar kişinin biyolojik gelişiminden, olgunlaşma sürecine, kariyer gelişiminden, sosyalleşme gelişimine kadar daha pek çok örnek olarak verilebilecek öğrenme sürecini kapsar.

Kişiler yaşamlarını sürdürdükleri sürece öğrenme süreçleri de devam eder. İnsanoğlu hayata gözlerini açtığı ilk andan itibaren öğrenme süreci başlar. Bunlar genelde herkesin kazandığı konuşma, yürüme, duyguları ifade etme gibi öğretilerdir. İlerleyen zaman içerisinde kendi çabası ve özverisi ile kendisini geliştirir. Yaşam boyunca kişinin kendini geliştirmesi önemlidir. Günlük yaşantımız ve iş hayatımız için kişisel gelişim neden önemli olduğunu şöyle özetleyebiliriz:

Kendimizi daha iyi tanırız: Kişisel gelişim ile kendi eksik yönlerimizi ve güçlü olduğumuz yönleri belirleyebiliriz. Bu özelliklerimizin gelişmesi ve öne çıkması için çalışmalar yapabiliriz. Kendi güçlü ve zayıf yönlerimizi belirlememiz kendimiz tanımamızın temelini oluşturur. Kişinin kendi duygu ve düşüncelerini tanıması ve yönlendirmesi önemlidir. Kendini tanımak sosyal çevre ve iş çevresi için önemlidir.

Hedef belirlememizi sağlar: Hayatımızda neyi istediğimizi belirlersek hedefimize giden yolu bulmamızda daha kolay olur. Ulaşmak istediğimiz hedefi belirleyip neler yapmamız gerektiğini planlamamız gerekir. Böylece hayatta isteklerimize ulaşarak yol alabiliriz. 

Sürekli öğrenmemizi sağlar: Hayat içerisinde her şey öğrenmeden ibarettir. Gerek yaşamımız için gerekse iş hayatımızda kendimizi geliştirmek için öğrenmenin önemi büyüktür.

Motivasyonumuzun yükselmesini sağlar: Kişisel eğitimine önem veren ve kendini sürekli geliştiren kişilerin motivasyonu hep yüksektir. Motivasyonu yüksek olan kişi her işte başarı sağlar.

Hayata pozitif bakmamızı sağlar: Öğrendiğimiz bilgi ve becerilerle ve bunları hayata uygulayabildiğimiz zaman daha sağlıklı ve mutlu olmanın yollarını da öğrenmiş oluruz. Bu da hayattan zevk alıp hayatın güzel yönlerini görmemizi sağlar. 

Çözüm odaklı olmamızı sağlar: Hayatımız boyunca birçok problem ve zorlukla karşı karşıya kalabiliriz. Bu zorluklar bizim daha da güçlenmemizi ve problemlerimizi çözmemizi öğretir. Kendini zorluklar karşısında geliştiren insan problemler karşısında pratik çözümler bulmayı öğrenir.

Çevremizle etkili iletişim kurmamızı sağlar: Kişisel gelişim sürecini geliştiren bireyler kendilerini daha rahat ifade ederler. Empati yapabilmeyi ve doğru iletişim kurabilmeyi öğrenir. Karşısındakini dinler ve doğru anlar. Kendisini daha rahat ifade ederek çevreyle etkili iletişim sağlar. 

İş hayatında ve sosyal çevrede farklı olursunuz: Kişisel gelişim eğitimi alan bir birey iş hayatında ve sosyal çevresinde mutlaka dikkat çeker. Konuşmasıyla, davranışlarıyla ve bilgi birikimiyle mutlaka öne çıkar. 

İş Hayatında Kişisel Gelişim Eğitimlerinin Faydaları 

İş hayatında kişisel gelişim eğitimlerinin faydaları şirketlerin gelişimi ve ilerlemesi açısından da önemlidir. Bu faydaları şu şekilde sayabiliriz:

 • Şirket içinde verimlilik düzeyi fark edilir düzeyde artar. 

 • Şirket içerisinde personel ilişkileri sağlıklı hale gelir.

 • Personelin verimliliği ve performansı arttıkça şirketin başarısı da otomatikman artar. Bireysel başarı beraberinde şirket başarısını da getirir.

 • Personel donanımlı hale gelip, kişisel gelişimini sağladıkça özgüveni artar. Bu da şirkette daha fazla sorumluluk ve insiyatif alabileceğini gösterir.

 • Personelin çevreye uyumu kolaylaşır. Etkili iletişim ile çevresine ve çalışma arkadaşlarına kendisini daha net olarak ifade eder. 

 • Daha sosyal ve kendine güvenen kişiler her ortamda başarılı olur. 

 • Şirketlerin verdikleri kişisel gelişim eğitimlerinin uygulanması ile zaman ve maliyetten tasarruf edilmesi sağlanır. 

 • Kariyer ve sosyal çevresinde prestij sahibi olmasını sağlar.​​​​​​​

Kişisel Gelişim Eğitimleri

Günümüzde bireylerin iş hayatında ve sosyal hayatlarında kendilerini geliştirmeleri için eğitim kurumları tarafından “Kişisel Gelişim Eğitimleri“ verilmektedir. Bu eğitimler insanların hayata bakış açılarını değiştirip, kendilerini geliştirmelerini sağlar. Kendilerini sürekli ve farklı alanlarda geliştirmek isteyen kişiler bu eğitimlere katılabilir. Birçok alanda verilen bu eğitimlerden ilgi alanınıza göre olanını tercih edip online olarak eğitim alabilirsiniz.

İş yaşamında da oldukça önemli olan bu eğitimler daha işe başlama aşamasında birçok rakibinizin önüne geçmenizi sağlar. Bu alanda öğrenilen her bilgi sizi çevrenizdeki insanların birkaç adım ötesine taşır. Öğrenmek önemlidir ve kaliteli eğitim herkesin hakkıdır. Bu alanda İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından verilen online eğitimler fark yaratmaktadır.

Verilen eğitimlerin birçoğu ücretsiz veya birkaç kahve bedelidir. Sizde bu eğitimlere katılarak kişisel gelişiminizi destekleyebilir ve eğitim sonunda yapılan sınavda başarılı olduğunuzda alacağınız sertifika ile başarınızı belgelersiniz. Bu eğitimlerden bazıları şunlardır:

iş hayatında kişisel gelişimin önemi kişisel gelişim nedir iş hayatında kişisel gelişim eğitimlerinin faydaları kişisel gelişim eğitimleri kişisel gelişim
Şule Mikdan
Şule Mikdan
Blog Yazarı

Özel bir şirkette, finans sektöründe 14 yıl boyunca Kıdemli Şef olarak çalıştım. Sermaye Piyasaları ile ilgili her türlü takas ve operasyon işlemleri yaptım. Kendimi geliştirmek adına İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından aldığım "İçerik Editörlüğü" eğitimi ile hobi olarak başladığım yazma tutkumu geliştirdim. Ardından Enstitü bünyesinde İçerik Yazarı olarak çalışmaya başladım.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.