Close
Mobil Menu Bars

Kişisel Gelişim Kendini Tanımakla Başlar

04 Temmuz 2019, 1395 defa okundu.
Kişisel Gelişim Kendini Tanımakla Başlar
kişisel gelişim, gelişim, özgüven, strateji, duygu, ben kimim, online eğitimler,

İnsan olarak hep bu dünyaya gelme amacımızı sorgularız. Kendimizi tanımakla bu dünyaya ait olmakla ilgili sorunlarla karşılaşırız. Kendi isteklerimizi kendi tutkularımızı görememek ve anlayamamakla ilgili büyük bir boşluk yaşarız. Bu sorunları ortadan kaldırmak için de hep bir yol ararız. 

En sonunda ise aceleyle gerçekliğinden emin olamadığımız cevaplar bulduğumuzda kişisel gelişim yolculuğu başlar. Peki kişisel gelişim nasıl başlar? Aradığımız cevapları bulabiliyor muyuz? Ya da cevaplarımızı doğru sorularda mı arıyoruz?  İşte sizi kendinizle tanıştıracak olan 3 mükemmel soru.

Şu Anda Ben Kimim? 

Ben kimim sorusu ile pek çok kez karşılaşmışızdır. Çok zorlayıcı, kafa karıştırıcı bir soru. İnsanı geçmişle geleceğe götürüp arafta bırakıyor. Peki aslında bu sorunun cevabı ne? Ne olmalı? Ben kimim sorusu ne geçmişe bağlı ne de yarına. Soru yaşadığımız şu anı içeriyor. 

Bugünkü statümüz bizim aslında kim olduğumuzu anlatıyor. Ve bu soru aslında bu günle yaşıyor. Ne garip değil mi? Ben kimim sorusuna cevap ararken bile ya geçmişimize gidip keşkelerimizi yad ediyor ya da geleceğe gidip ihtimalleri gözden geçiriyoruz. Peki ya bugün? Gelecek bugünden başlamıyor mu? Soru bile bu günü yaşarken biz niye arafta kalmakta ısrar edelim ki?

İnsanlar Beni Kim Olarak Tanımalı?

İşte gelecek ve asıl olan ben yani sen. Kişisel gelişim yolunda kendini tanımak bizlerin yol haritasını belirler. Yukarıdaki sorunun cevapları bize ilham, işık ve motivasyon olur. Başarı da özgüven, azim ve devamlılık da böyle gelir. Kişi kendini tanımaya başlayınca bir anda her şey değişebilir. Kişi kendi yolunu bulmanın verdiği özgüven ve tutkulu istekle hayallerini gerçekleştirmek üzere yoluna devam etmenin keyfini yaşar.

Ve başarıncaya dek de asla pes etmez. Çünkü kişi kendini artık tanıyor bugününü görüyor ve geleceğinikendi elleri ile inşa edebileceğini biliyordur. İşte bu tip bir motivasyonun da içten olanı makbuldur. Aksi takdirde taklit olur ve dış motivasyonun etkisi de taklit olduğundan dolayı bir yere kadar gider. Sonrasında ise büyük boşlukla sizi başbaşa bırakır. 

İnsanların Hayatlarına Dokunabilsem Bunu Nasıl Yapardım? 

En az ikinci soru kadar mükemmel bir etkiye sahip muhteşem sorudur bu. Kişinin hobilerini ve ilgi alanlarını bulmasına yardımcı olur. Bu soruyla kişi sadece kendini tanımakla kalmayıp ilgi duyduğu alanlarda uzmanlaşarak başkalarına da rehberlik yapabilir. Böylece öğrenmenin en güzel yöntemini keşfeder. Öğrettikçe öğrenir. İlgi alanı doğrultusunda insanlarla paylaşım yaptığından dolayı kişi zaten her şeyden önce mutludur. Çünki yaptığı iş sadece imajını değil ruhunu da besler. 

Kişi önemli olmanın tadını alır. Zaten insanoğlunun da en büyük doğal ihtiyaçlarından birisi önemli olduğunu ve birilerinin işine yaradığını bilmesi. Özgüven denilen duygu da önemli olduğunu bilmek bu hayata bir katkı sağladığını anlamaktır. İşte yanlış sorularımızın doğru cevapları. Kişisel gelişim yolculuğu önce sorulara doğru cevaplar bulmak ve bu yolla kendimizi keşfedip tanımaktır. Sonra ise bir strateji ve hareket planı oluşturup bu belirlediğimiz çizgide ilerlemek gerekir. Unutmayalım ki geçmişimizin gölgeleri geleceğimizin yollarına taş koymamalı. Gelecek dediğimiz şey geldi geçiyor bile. 

İstanbul İşletme Enstitüsü kişisel gelişim eğitimleri başta olmak üzere daha bir çok konuda ücretsiz online eğitimler ve sertifika programları sunuyor. Bu programların ilgisinin farkına varan herkes bu alana yönelerek kendini kolay bir şekilde geliştirmek istemektedir. Siz de kişisel gelişim konusunda Kişisel Gelişim Eğitimleri alabilirsiniz.

Yazar: Şahane Dostaliyeva
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!