Close
Mobil Menu Bars

Kaliteli Ve Sağlıklı İletişimin Önemi

22 Ağustos 2019, 3249 defa okundu.
Kaliteli Ve Sağlıklı İletişimin Önemi
etkili iletişim, iletişim, beden dili, diksiyon, online eğitimler, jest, mimikler,

İletişim insanlar arasındaki duygu, düşünce, haber ve bilgi aktarımıdır. Latince kökenli bir kelimedir. İletişime geçmek için sadece konuşmaya ihtiyaç yoktur. Jest ve mimiklerle, beden dilimizle de iletişime geçebiliriz. Bir bebeğin ağlamasıyla karnının acıktığını veya sabahları telefonumuzun alarmı çalmasıyla beraber uyan sinyalinin bize aktarılması da bir iletişim biçimidir.

Yeni keşifler arayan insanoğlu geçmişten günümüze gelişerek ilerlemiştir. İlk çağlardan itibaren beden diliyle, dumanla, güvercinle ve mağaralara resimler çizilerek iletişime geçilirken günümüzde ise teknolojinin ilerlemesiyle beraber tek tuşla iletişime geçebiliyoruz. İletişimde, kişilerin birbirini anlaması ve verilmek istenilen mesajın amacına ulaşmasına etkili iletişim denir. Hayatımızın her alanında faaliyet gösteren bir eylemdir.

Etkili İletişim Nasıl Kurulur?

Canlılar için özellikle de insanlar için nefes almak ne ise iletişime geçmekte onunla eş değer sayılabilir. Etkili iletişim için altın kural dinlemektir. Karşımızdakini yargılamadan, sözünü kesmeden, suçlamadan ve göz kontağını kesmeden dinlemeliyiz.  Karşımızdaki konuşurken sözünün bitmesini beklemeliyiz ve göz teması kurup önemsediğini hissettirmeliyiz. Karşı tarafa saygı göstermezsek taraflar için sağlıklı bir iletişim olmaz. Yapılmaması gereken davranışları da göz önünde bulundurmamız gerekir. 

Beden Dilinin Önemi

Etkili iletişim için beden dili ve önemi düşünüldüğünde insanların yüz yüze kurdukları ilişkilerde, kelimeler %10, ses tonu %30, beden dili %60 önem taşımaktadır. Etkili iletişim için seçtiğimiz sözcükler ve cümleler kadar seslendirmekte önemli bir yer alıyor. Ses tonu, hitap şekli, vurgulamalar, göz teması ve beden dili oldukça etkilidir. Kullanılan ses düzeyi ve hitap şekli iletişimi doğrudan etkiler. Etkili iletişim insanın yaşamını daha kolay hale getirir. Edinilen bu bilgiler davranışa dönüştüğü zaman uzun ömürlü ilişkiler kurulabilir. 

Bu sergilediğimiz davranışlar bizim stilimizi, çizgilerimizi ve karakterimizi ortaya çıkartıyor. Bu davranış biçimi bireyin hem kendine hem de topluma olan saygınlığının artırır. Bunların bilince olan birey, karşısındakini daha çabuk algılar ve anlar. Bakıldığı zaman iletişime geçmenin bir sürü yolu vardır. Birisiyle ağız dalaşına girmek, kavga etmekte iletişim şeklinden sayılabilir. Yaptığımız hataların farkına varmamız çok zor değil. Sağlıklı iletişim kurmanın da birçok ilkeleri vardır. Bu maddeleri bilirsek sağlıklı bir iletişim adına daha kolay bir şekilde yol izlemiş oluruz. 

Sağlıklı iletişim için gerekli özellikler nelerdir?

Empati kurmak, egolara yenik düşmemek, yapıcı olmak, açık olmak, beden dili ve tutarlı olmak

Etkili İletişim İnsanların Hayatını Nasıl Etkiler?

Etkili iletişim insanların hayatını direkt olarak doğrudan etkiler. Bireye çocukluk döneminde aşılanan bu davranış biçimi kişinin tüm yaşamını olumlu şekilde etkiler. Eğitim hayatını, iş hayatını, aile, sosyal çevre gibi her yönden etkileyen bir eylemdir. Etkili iletişimi güçlü olan kimse yalnız değildir. Mutludur ve çevresini de mutlu eder. Etkili iletişim her zaman verilmek istenilen mesajı amacına ulaştırır.

Doğru bir şekilde iletişime geçmek için de hatalarımızı görmemiz gereklidir. Bu hataların başında öğüt vermek, alaycı bakmak, yargılayıcı olmak ve yüksek tonda konuşmaktır. Etkili iletişim sayesinde insan önce kendi yaşamını kolaylaştıracaktır ve yüksek bir özgüvene sahip olacaktır. Bununla beraber getirdiği artılar ise çevresine yansıyacak kimi insanlara örnek model olacaktır. Etkili iletişim insanın ilk evresinden beri hep yanında olup hayatını olumlu bir yönde etkilemiştir. İnsan toplum içinde iletişim haline geçmek zorundadır. Hayatın her alanında bu davranışın olumlu faydaları olacaktır. 

Etkili iletişim kurabilmek için eğitimler var mı?

Daha kaliteli ve sağlıklı iletişim kurabilmek için İstanbul İşletme Enstitüsü online eğitimler programları kapsamında etkili iletişim ve beden dili, diksiyon eğitimi gibi iletişim eğitimleri alarak bu konuda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Yazar: Pelin Aydemir
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Ömer Kalaycı
16 Aralık 2019
5.0

İletişim eğitimleri almak bu konuda kolaylık sağlıyor. Etkili oldu