AnasayfaBlogKişisel Gelişim Yolculuğu
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Yolculuğu

03 Ocak 2019
Bir adam sağ elinde bir evrak çantası tutarak bir dizi merdivenden yukarı doğru yürüyor. Siyah beyaz kareli bir gömlek, lacivert bir pantolon ve bir çift siyah ayakkabı giymektedir. Merdivenlerin her iki yanında ahşap korkuluklar ve arka planda açık gri bir duvar vardır. Adam her adımını güvenle atarken dikkatle ileriye bakmaktadır. Uzun adımları emin ve istikrarlı ve evrak çantası o yükselirken bacağına hafifçe çarpıyor. Pencerelerden giren güneş merdivenleri ve adamın yüzünü aydınlatıyor. Merdivenleri çıkmaya devam ederken yüzünde kararlı ve odaklanmış bir ifade var.
Kişisel Gelişim AşamalarıAçıklamaÖnem
FarkındalıkKendinizi analiz etmeli, neye ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz.Bu aşama sizin güçlü ve zayıf yanlarınızı belirleyerek, kişisel gelişimin ilk adımını atmanızı sağlar.
KarşılaştırmaKendinizi diğerleriyle karşılaştırın, ancak hırs düzeyine gelmemelisiniz.Bu, geliştirmek istediklerinizi belirlemenize yardımcı olur, ancak kendinizi başkaları ile negatif bir şekilde karşılaştırmadan.
Bilgi ve Beceri EdinmeArtık bilgi ve becerilerinize yenilerini ekleme vaktidir.Becerilerinizi çeşitlendirmek ve genişletmek sizin daha yetenekli ve çok yönlü bir birey olmanızı sağlar.
KabullenmeZayıf yönlerinizi inceleyin ve onları kabul edip geliştirmeye açık olun.Kendimizi tam anlamıyla tanımak ve kabullenmek kişisel gelişimin çok önemli bir parçasıdır.
PlanlamaYol haritanızı çizmeli ve bu yolu nasıl yürüyeceğinize dair gerçek planlar yapmalısınız.Planlama, kişisel gelişim hedeflerinize ulaşmanızı sağlar ve her adımda ne yapılacağı konusunda bir rehber görevi görür.
Potansiyeli KeşfetmeKendi bölgenizden çıkmali ve potansiyelinizi keşfetmelisiniz.Potansiyelinizi keşfetmek, kişisel gelişimin en zorlu ama en tatmin edici aşamalarından biridir.
Kişisel BüyümeBu, ömür boyu sürecek bir süreçtir ve size kattıklarıyla hayatınızı farklı bir boyuta geçirecektir.Kişisel büyüme süreci, hayatınızın her alanında daha üretken ve tatmin olmuş olmanıza yardımcı olur.

Her birey doğasına bağlı olarak kendine özgü ve benzersizdir. Kişiler üzerine konuşurken net şeylerden ve katı kurallardan bahsetmek çok mümkün değildir. Kişinin özellikleri, hayata bakış açısı, gelişim göstermek istediği alan göz önünde bulundurularak değerlendirme yapılmalıdır. Kişisel gelişim bir yoldur ve yolun nereye gideceği kişinin talepleriyle bağlantılar.

Neden Kişisel Gelişim?

Kişisel gelişim konusuna eğilmeden önce bunu neden yapmak istediğinizi kendine sorun ve net cevaplarla yol haritası çizin. Kişisel gelişim rotanızı çizdikten sonra aceleci davranmamanız gerekir. Kişisel gelişim kısa vadede yürünecek bir yol değil uzun vadede ömür boyu sürecek bir yol haritasıdır. Bu yolda ilerledikçe farkındalığınız artacak bu farkındalık ile birlikte aldığınız yolda daha keyifli bir hale gelecektir.

Kişisel gelişimin temel prensibi bilgi edinmek, becerileri geliştirmek ve kişisel alandan çıkmaktır. Herkesin gelişmek için farklı sebebleri vardır elbette ancak bu sebeblerden en açığı kişisel gelişiminizin hayatınızı olumlu yönde etkileyeceğini bilmenizdir. Eğer kişisel gelişim anlamında kararlı olur ve emek verirseniz karşılığını fazla fazla alırsınız.

Kişisel Gelişimin Aşamaları

Kişisel gelişimin ilk aşaması farkındalıktır. Kendinizi analiz etmeli, neye ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz. Bu yolda size yardımcı olacak güçlü yanlarınızı bilmek ve kullanmak sizin için avantaj olacaktır. Aynı şekilde zayıf yönlerinizi bilmeli ve onları geliştirmeye çalışmalısınız. Farkındalık aşamasını geçtikten sonra bi sonraki adımda karşılaştırma yapmalısınız. Ancak karşılaştırma yaparken dikkatli olmalı ve karşılaştırmayı hırs boyutuna getirmemelisiniz. Elbetteki diğer insanları rol model olarak alabilir ve onların sahip olduğu özelliklere siz de sahip olmak isteyebilirsiniz ancak bunun boyutlarına dikkat etmeli ve taklit eğiliminden uzak durmalısınız.

Üçüncü aşama ise artık giriş bölümünü atlattığınız gelişme bölümüdür. Artık bilgi ve becerilerinize yenilerini ekleme vakti.

Dördüncü aşama ise kabullenmedir. Zayıf yönlerinizi inceleyin ve onları kabul edip geliştirmeye açık olun. Zayıf yönlerinizden dolayı kendinizi suçlamak ya da hayıflanmak yerine zayıf yönlerinizi geliştirebileceğinizi kendinize empoze etmelisiniz.

Beşinci aşamada yol haritanızı çizmeli ve bu yolu nasıl yürüyeceğinize dair gerçek planlar yapmalısınız. bu planlara uymalı ve bunu yaşam biçimi haline getirmelisiniz. değişmek istemenizin nedenleri ne olursa olsun bunu bir plana bağlı kalarak yapmalısınız. bu planları kısa vadeli ve uzun vadeli olarak ikiye ayırıp ele almak daha kolay olacaktır.

Altıncı aşamada ise artık kendi bölgenizden çıkmalı ve potansiyelinizi keşfetmelisiniz. Kişisel gelişimi bir ödev gibi ele almamalı bir yaşam biçimi haline getirmelisiniz. Bunu yapabilmek için yukarıdaki adımları izlerseniz kişisel gelişimin son basamağı olan kişisel büyüme ve kişisel gelişime varabilirsiniz.

Bu evre ömür boyu sürecek ve size kattıklarıyla hayatınızı farklı bir boyuta geçirecektir.

Farkındalık, Kendinizi analiz etmeli, neye ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz, Bu aşama sizin güçlü ve zayıf yanlarınızı belirleyerek, kişisel gelişimin ilk adımını atmanızı sağlar, Karşılaştırma, Kendinizi diğerleriyle karşılaştırın, ancak hırs düzeyine gelmemelisiniz, Bu, geliştirmek istediklerinizi belirlemenize yardımcı olur, ancak kendinizi başkaları ile negatif bir şekilde karşılaştırmadan, Bilgi ve Beceri Edinme, Artık bilgi ve becerilerinize yenilerini ekleme vaktidir, Becerilerinizi çeşitlendirmek ve genişletmek sizin daha yetenekli ve çok yönlü bir birey olmanızı sağlar, Kabullenme, Zayıf yönlerinizi inceleyin ve onları kabul edip geliştirmeye açık olun, Kendimizi tam anlamıyla tanımak ve kabullenmek kişisel gelişimin çok önemli bir parçasıdır, Planlama, Yol haritanızı çizmeli ve bu yolu nasıl yürüyeceğinize dair gerçek planlar yapmalısınız, Planlama, kişisel gelişim hedeflerinize ulaşmanızı sağlar ve her adımda ne yapılacağı konusunda bir rehber görevi görür, Potansiyeli Keşfetme, Kendi bölgenizden çıkmali ve potansiyelinizi keşfetmelisiniz, Potansiyelinizi keşfetmek, kişisel gelişimin en zorlu ama en tatmin edici aşamalarından biridir, Kişisel Büyüme, Bu, ömür boyu sürecek bir süreçtir ve size kattıklarıyla hayatınızı farklı bir boyuta geçirecektir, Kişisel büyüme süreci, hayatınızın her alanında daha üretken ve tatmin olmuş olmanıza yardımcı olur
Kişisel Gelişim Yolculuğufarkındalıkkişisel değerlendirmekişisel gelişim
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Gri gömlekli bir kadın sağ kolunu uzatmış, parmağıyla gökyüzünü işaret ediyor. Sırtından aşağı dökülen uzun siyah saçları var ve gözleri yukarı bakıyor. Yüzünde ciddi bir ifade var ve ağzı hafifçe açık. Üstündeki göklerden süzülen parlak güneş ışığıyla aydınlanıyor. Sol kolu bükülmüş ve eli dinlenme pozunda kalçasına dayanmış. Kıyafeti rahat, duruşu güçlü ve kendinden emin.
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Neleri Kapsar?

23 Ekim 2018
Görüntünün ortasında duran ahşap bir tabela, okuyla yan tarafı işaret ediyor. Tabela açık kahverengi renkte ve ok parlak kırmızıya boyanmış. Ön planda, üzerinde kırmızı bir 'E' harfi bulunan beyaz bir yüzey var. Bunun sağında bulanık bir yol görüntüsü, solunda ise bir insan yüzünün yakın çekimi yer alıyor. Arka planda bir tabelanın yakın çekimi, ön planda ise ortasında bir ağaç kütüğü bulunan bir ağaç gövdesinin yakın çekimi yer alıyor. Ağaç gövdesi koyu kahverengi, ağaç kütüğü ise açık kahverengidir. Sağ üst köşede beyaz bir yüzey üzerinde tek bir 'E' harfinin yakın çekimi yer alıyor.
Kişisel Gelişim

Kişisel mi Gelişmeliyiz?

07 Eylül 2018
Parlak sarı kazaklı bir kadın yumrukları havada duruyor. Yüzü kameraya dönük, doğrudan kameraya bakıyor. Kolları dirseklerinden bükülmüş, yumrukları kararlı bir duruşla sıkılmış. Yüz ifadesi sert ve duruşu kendinden emin. Saçları kısa ve koyu renktir ve siyah pantolon giymektedir. Beton bir zemin üzerinde, loş bir alanda duruyor gibi görünüyor. Sarı kazağı karanlık arka planla keskin bir kontrast oluşturuyor ve varlığı hükmedici ve güçlü. Güçlü ve kararlı görünüyor, önündeki her türlü zorluğun üstesinden gelmeye hazır.
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim ve Blog

01 Mayıs 2018