AnasayfaBlogKişisel Gelişim Yolculuğu
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Yolculuğu

03 Ocak 2019
Kişisel Gelişim Yolculuğu

Her birey doğasına bağlı olarak kendine özgü ve benzersizdir. Kişiler üzerine konuşurken net şeylerden ve katı kurallardan bahsetmek çok mümkün değildir. Kişinin özellikleri, hayata bakış açısı, gelişim göstermek istediği alan göz önünde bulundurularak değerlendirme yapılmalıdır. Kişisel gelişim bir yoldur ve yolun nereye gideceği kişinin talepleriyle bağlantılar.

Neden Kişisel Gelişim?

Kişisel gelişim konusuna eğilmeden önce bunu neden yapmak istediğinizi kendine sorun ve net cevaplarla yol haritası çizin. Kişisel gelişim rotanızı çizdikten sonra aceleci davranmamanız gerekir. Kişisel gelişim kısa vadede yürünecek bir yol değil uzun vadede ömür boyu sürecek bir yol haritasıdır. Bu yolda ilerledikçe farkındalığınız artacak bu farkındalık ile birlikte aldığınız yolda daha keyifli bir hale gelecektir. Kişisel gelişimin temel prensibi bilgi edinmek, becerileri geliştirmek ve kişisel alandan çıkmaktır. Herkesin gelişmek için farklı sebebleri vardır elbette ancak bu sebeblerden en açığı kişisel gelişiminizin hayatınızı olumlu yönde etkileyeceğini bilmenizdir. Eğer kişisel gelişim anlamında kararlı olur ve emek verirseniz karşılığını fazla fazla alırsınız.

Kişisel Gelişimin Aşamaları

Kişisel gelişimin ilk aşaması farkındalıktır. Kendinizi analiz etmeli, neye ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz. Bu yolda size yardımcı olacak güçlü yanlarınızı bilmek ve kullanmak sizin için avantaj olacaktır. Aynı şekilde zayıf yönlerinizi bilmeli ve onları geliştirmeye çalışmalısınız. Farkındalık aşamasını geçtikten sonra bi sonraki adımda karşılaştırma yapmalısınız. Ancak karşılaştırma yaparken dikkatli olmalı ve karşılaştırmayı hırs boyutuna getirmemelisiniz. Elbetteki diğer insanları rol model olarak alabilir ve onların sahip olduğu özelliklere siz de sahip olmak isteyebilirsiniz ancak bunun boyutlarına dikkat etmeli ve taklit eğiliminden uzak durmalısınız.

Üçüncü aşama ise artık giriş bölümünü atlattığınız gelişme bölümüdür. Artık bilgi ve becerilerinize yenilerini ekleme vakti.

Dördüncü aşama ise kabullenmedir. Zayıf yönlerinizi inceleyin ve onları kabul edip geliştirmeye açık olun. Zayıf yönlerinizden dolayı kendinizi suçlamak ya da hayıflanmak yerine zayıf yönlerinizi geliştirebileceğinizi kendinize empoze etmelisiniz.

Beşinci aşamada yol haritanızı çizmeli ve bu yolu nasıl yürüyeceğinize dair gerçek planlar yapmalısınız. Bu planlara uymalı ve bunu yaşam biçimi haline getirmelisiniz. Değişmek istemenizin nedenleri ne olursa olsun bunu bir plana bağlı kalarak yapmalısınız. Bu planları kısa vadeli ve uzun vadeli olarak ikiye ayırıp ele almak daha kolay olacaktır.

Altıncı aşamada ise artık kendi bölgenizden çıkmalı ve potansiyelinizi keşfetmelisiniz. Kişisel gelişimi bir ödev gibi ele almamalı bir yaşam biçimi haline getirmelisiniz. Bunu yapabilmek için yukarıdaki adımları izlerseniz kişisel gelişimin son basamağı olan kişisel büyüme ve kişisel gelişime varabilirsiniz.

Bu evre ömür boyu sürecek ve size kattıklarıyla hayatınızı farklı bir boyuta geçirecektir.

Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel gelişim kısa vadede yürünecek bir yol değil uzun vadede ömür boyu sürecek bir yol haritasıdır. Bu yolda ilerledikçe farkındalığınız artacak bu farkındalık ile birlikte aldığınız yolda daha keyifli bir hale gelecektir. 

Kişisel Gelişimin Aşamaları Nedir?

Kişisel gelişimin ilk aşaması farkındalıktır. Kendinizi analiz etmeli, neye ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz. Farkındalık aşamasını geçtikten sonra bi sonraki adımda karşılaştırma yapmalısınız. Üçüncü aşama ise artık giriş bölümünü atlattığınız gelişme bölümüdür.

Kişisel Gelişimin Temel Prensibi Nedir?

Kişisel gelişimin temel prensibi bilgi edinmek, becerileri geliştirmek ve kişisel alandan çıkmaktır. Herkesin gelişmek için farklı sebebleri vardır elbette ancak bu sebeblerden en açığı kişisel gelişiminizin hayatınızı olumlu yönde etkileyeceğini bilmenizdir. 

Kişisel Gelişim Yolculuğufarkındalıkkişisel değerlendirmekişisel gelişim
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat
 Bu online kurs ile iş iletişiminizde ikna tekniklerini nasıl kullanacağınızı öğrenin.
5
(141)

İkna Teknikleri Eğitimi

14 Konu5 Saat
Fatoş KanıtemizFatoş Kanıtemiz
755209
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259