AnasayfaBlogDüşünmeyi Öğretmek Nedir?
Eğitim

Düşünmeyi Öğretmek Nedir?

16 Ekim 2018
Düşünme Becerilerini Geliştirmek

Düşünme eğitimi konusu incelendiğinde, üzerinde yaşadığımız yeryüzünde günümüze kadar farklı eğilim ve uygulamaların yapıldığı görülmektedir. Bunlar uygulamalar eğitim anlayışına ve yaklaşımlarına göre değişmektedir. Eğitim alanında uzun yıllar kullanılan davranışçı ve bilişsel yaklaşıma göre düşünme becerileri dolaylı olarak gelişmektedir. Bu nedenle öğrencilere düşünme konusunda özel bir ders veya kurs vermeye gerek görülmemiştir. Bu yaklaşımlara göre düşünme becerileri her programın içinde yer alır ve öğretilen konularla birlikte öğrencilere kazandırılır. Yani düşünme becerileri, ders kitaplarındaki konularla, problem çözme, karar verme gibi çalışmalarla öğretilebilir fakat temelde yeterli sonuçlar vermemektedir.

Düşünme Becerilerini Geliştirmek

Dünyamızda uzun yıllar uygulanan dolaylı öğretim modelinde, öğrencilerin düşünme becerileri, çeşitli bilgiler öğretilerek dolaylı olarak geliştirilmeye çalışılmıştır. Daha sonraki yıllarda “Düşünme becerilerini geliştirmek için nasıl bir eğitim gereklidir?” sorusuna cevap aranmıştır. Yapılandırıcı yaklaşımla birlikte “Öğrenen kendi düşünmesinin en önemli aktörüdür. Düşünme konusunda kendini eğitebilir ve becerilerini geliştirebilir.” fikri ortaya atılmıştır. Bu anlayıştan hareketle yeni çalışmalar yapılmış, düşünme beceri ve tekniklerini öğretmek için farklı yöntemler keşfedilmiştir. Bunlardan biri de doğrudan öğretim modelidir.

Doğrudan öğretim modelin amacı öğrencinin düşünme becerilerini geliştirmek ve çeşitli düşünme tekniklerini öğretmektir. Öğrenciler düşünmek için çeşitli yöntem ve teknikler kullanırlar. Bunlar doğrudan eğitimle geliştirilebilir ve değiştirilebilir, öğrencilere yeni teknikler öğretilebilir. Bu alanda çalışmalar yapan en önemli isimlerden birisi Malta'lı bilim adamı Edward De Bono olmuştur. Amerika, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, İngiltere, İrlanda’da binlerce okul düşünmenin öğretilmesi için De Bono’nun programlarını kullanıyor.

Edward de Bono, 1992 yılında Boston’da düzenlenen uluslararası düşünme toplantısında okullarda doğrudan düşünmenin öğretilmesi konusunda öncü olarak ödüllendirilmiştir.

Düşünmeyi doğrudan öğretmek günümüzde birçok ülkenin eğitiminde kabul ettiği bir yaklaşımdır. Düşünme yöntemleri şuan 4 yaşındaki çocuklardan dünyanın önde gelen kuruluşlarının üst düzey yöneticilerine kadar öğretilmektedir. Düşünmek hepimizin sahip olduğu en temel beceridir ve bunu geliştirmek için her zaman bir şeyler yapmamız mümkün...

Altı Şapkalı Düşünme Tekniği Eğitimi alarak hızlı bir başlangıç yapabilirsiniz.

Düşünme Becerileri Kolay Öğrenilir Mi?

Düşünme becerileri, ders kitaplarındaki konularla, problem çözme, karar verme gibi çalışmalarla öğretilebilir fakat temelde yeterli sonuçlar vermemektedir.

Düşünme Becerisi Nasıl Geliştirilir?

Yapılandırıcı yaklaşımla birlikte “Öğrenen kendi düşünmesinin en önemli aktörüdür. Düşünme konusunda kendini eğitebilir ve becerilerini geliştirebilir.” fikri ortaya atılmıştır. 

Doğrudan Öğretim Modelinin Amacı Nedir?

Doğrudan öğretim modelin amacı öğrencinin düşünme becerilerini geliştirmek ve çeşitli düşünme tekniklerini öğretmektir. Öğrenciler düşünmek için çeşitli yöntem ve teknikler kullanırlar. Bunlar doğrudan eğitimle geliştirilebilir ve değiştirilebilir, öğrencilere yeni teknikler öğretilebilir.

Düşünmeyi Öğretmek düşünmek bilgisayar laptop
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.