Close
Mobil Menu Bars

İş Ararken Yapılan Hatalar

19 Şubat 2018, 2344 defa okundu.
İş Ararken Yapılan Hatalar
İş Ararken Yapılan Hatalar

İş ararken hata yapmak iyi bir şey değildir. Rekabetçi bir sektörde, yazım hatası bile sizin mülakattan elenmenize sebep olabilir. İş ararken yapılan hataların başında da genellikle yazım hataları olur. Evet yazım hatasını yanlışlıkla yapabiliriz. Bu blog içeriğinde de yazım hatası olabilir ancak hatayı birkaç kez tekrar ettiğinizde bu bir iş ararken yapılan hatalar kategorisinden çıkıp yazım kurallarını bilmeme konusuna girer. Öncelikle yazım hatalarına dikkat edelim.

İş görüşmesinde yanlış bir şeyi yapmanız veya söylemeniz sizin işe alınmanızı zorlaştıracaktır. Mevcut işinizden çıkarken patronunuza bağırıp çağırmak da sizin gelecekte işe alınırken zorlu süreçler yaşamanıza sebep olacaktır. İş arama tamamen dikkatli olma ile alakalıdır. Ne yazdığınız ne söylediğiniz, nasıl başvurduğunuz ve işverenlere özelliklerinizi nasıl gösterdiğiniz konusunda dikkatli olun.

İş ararken en çok yapılan hatalara göz atalım.

Özgeçmişte çok fazla bilgi olması.

özgeçmişte çok fazla bilgi olması

Başvurduğunuz pozisyona uygun olmayan bir hedefi özgeçmişinize yazmanıza gerek yok. 20 yıllık iş deneyiminize ek olarak boş zamanlarınızda ne yapmayı sevdiğinizi yazmanıza da gerek yok. İyi bir izlenim bırakmak için bir saniyeniz var ve bunu iyi kullanın.

Ön Yazı Mektubunda Çok Fazla Bilgi

İşverenin sizin kişisel nedenlerinizi veya neden sizin için bu işin çok iyi olacağını bilmesine gerek yok. İşverenin sizin şirket için ne yapabileceğinizi bilmesi yeterlidir. Eğer iş ararken hata yapmamak istiyorsanız ön yazı mektubunuzu iş için sizin neden doğru aday olduğunuz konusunda bilgilendirin, ön yazınızı kısa ve öz tutun.

Seçtiğiniz İş ve Özellikleriniz Arasında Bir Eşleşme Olmaması

İş aramak biraz da biriyle flörtleşmek gibi. İş ve aday arasında neredeyse mükemmel bir uyumun olması gerekli. İş tanımını özelliklerinizle eşleştirmek için zaman ayırın. İşe alım yöneticisine neden iş için mükemmel aday olduğunuzu göstermek size bağlı.

Mülakat İçin Uygunsuz Giyinmek

mülakatta uygunsuz giyinmek

İş ararken yapılan hataların ikinciside bence bu. Birçok kişide şöyle bir algı var. Takım elbise çok ağır kaçar, spor giyinmek çok basit. Bu ikiside yanlış. Şirkette nasıl giyiniliyorsa o şekilde giyinin. Eğer herkes şirkette papyonla geziyorsa ya da kına kıyafetleriyle çalışıyorsa maalesef sizde öyle giyinin. Mülakata giderken uygunsuz giyinmek istiyor ve iş ararken hata yapmak istiyorsanız bunu iki şekilde yapabilirsiniz. Aşırı şık veya aşırı paspal giyinmekten kaçının. Şirketi ve işyerini araştırın. Gideceğiniz şirketin kıyafet yönetmeliği hakkında fikriniz yoksa sormaktan çekinmeyin.

Mülakatta Yanlış Şeyler Söylemek

Özgeçmiş ve ön yazı mektuplarında olduğu gibi, iş mülakatlarında da söylenmemesi gereken şeyler vardır. Mülakat tamamen sizin şirkete ne sunduğunuz ile alakalı olmalıdır.

Bu Mülakat Hatalarından Birini Yapmak

Hepimizin başından iyi geçmeyen mülakatlar geçti. Bazen, sadece nasip değilmiş deyip geçmek gerekiyor.

Bununla birlikte, yapılması çok kolay olan mülakat hataları da vardır. Onlardan birini yapmadığınızdan emin olun.  

Referanslarınızın olmaması

İş ararken bir referans listenizin olması gerekir. İşverenler referans listesini kontrol ediyor olacaklar. Son saniyede onları bulmak için telaşa girmeyin.

Muhtemel işverenlerinize sunmak için bir referans listesi hazırlayın. Aynı zamanda özgeçmişinizde de bu listeyi bulundurun. Ya da işverenlere direkt verebileceğiniz ayrı bir liste de hazırlayabilirsiniz.

Teşekkür e-maili göndermemek.

mail göndermek

İş mülakatından sonra takipte kalmak iyi bir izlenim bırakmanız için bir fırsat daha verir. İnsanlar takdirle karşılanmak isterler. Bu yüzden mülakat ardından telefon veya e-posta ile göndereceğiniz bir teşekkür notu iyi bir izlenim bırakmak için başka bir fırsat olacaktır. İş ararken yapılan hatalar konusunda en'ler arasına bunuda ekleyebilirim. Teşekkür epostası göndermek ne kadar zor olabilir ki?

İşinizi Kötü Bir Şekilde Bırakmak

Nede olsa işten çıkıyorum diye söylediğiniz şeyin önemli olmadığını düşünebilirsiniz ama önemli. Potansiyel işverenler genel olarak referansları kontrol ediyorlar ve eğer son işinizden kötü ayrıldıysanız, bu durum sizin başınızı ağrıtabilir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Celal Bayar Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinde Lisans eğitimleri, Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi ve Beykent Üniversitesinde İşletme Yönetimi üzerine Tezli Yüksek Lisans yapmıştır. Halen insan kaynakları üzerine doktora tezi yazmakta ve işletmelere insan kaynakları üzerine danışmanlık yapmaktadır.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Nudiye Durna
04 Ekim 2018
5.0

Geçen yıl iş ararken yaptığım hata bana çok pahalıya mal oldu. Kısaca bahsedeyim: iş arıyordum ve iki özgeçmiş hazırlamıştım. İkiside farklı sektörler içindir. İş ararken yaptığım hata belkide iki özgeçmiş hazırlamam olabilir. Ama ben yaptığım yanlışı şu şekilde gördüm: kariyer hedefleyeceğimi belirten özgeçmişle, kariyer hedefimin olmadığını belirttiğim özgeçmişi karıştırmışım. Çünkü bazı işyerleri gelecek hedefi olan kişileri işe almıyor ve daha basit düşünen kişileri tercih ediyorlar. Ben o şirketlerin hangileri olduğunuda artık öğrendim :) Profesyonel mülakat adayıyım bugüne bugün :)