AnasayfaBlogÖzgeçmiş Hazırlamaktan Daha Etkili Olabilecek 3 Yöntem
İş Arama

Özgeçmiş Hazırlamaktan Daha Etkili Olabilecek 3 Yöntem

06 Ağustos 2019
Özgeçmiş Hazırlamaktan Daha Etkili Olabilecek 3 Yöntem

İş arama sürecinde iş arayanlara yapılan tavsiyelerin başında şu geliyor: öne çık! Çünkü bu uzun uzun özgeçmiş hazırla, güzel kıyafetler giy, profesyonel görün demekten daha kısa ve basit bir ifade. Öne çıkmamız isteniyor çünkü günümüzde tüm adaylar birbirine benziyor. Adayların neredeyse tamamı yüksek lisans yapmış, hepsi ingilizce biliyor. Peki kimi seçmeliler?

Bu sebeple size verilecek tavsiyelerin çoğunda ön plana çıkmanız isteniyor. Yersiz bir tavsiye değil. Ben de derslerimde iş görüşmesinde diğer adaylar öne çıkmaları gerektiğini söylüyorum. Herkes kağıt üzerinde harika görünüyor. Ama iş görüşmesine gittiğinde o mükemmellik kayboluyor.

Nasıl öne çıkabilirim?

İş ararken diğer adaylardan farklı olmak ve öne çıkmak istiyorsanız sadece harika bir özgeçmiş hazırlamanız yetmez. Bu size inandırıcı gelmeyebilir ama süper referanslarınızın olması da yetmez. Göstermeniz gerek başka özellikleriniz var. Başarma azmi, mesleğe olan bağlılığınız, iş ahlakı ve dürüstlük gibi şeyler öne çıkmanızı sağlayabilir.

Bir fırsatın size geleceğini düşünmeyin. Fırsat bulduğunuzda öne çıkın. Adana Friedman

Bir iş görüşmesine gittiğinizi düşünün. 8 aday var ve hepiniz aynı üniversiteden mezun oldunuz. Bildiğiniz yabancı diller aynı. İmkansız gibi gözükse de not ortalamanız bile aynı olabilir. İşe alım yöneticisi özellikleri aynı olan kişiler arasında seçim yaparken ne yapmalı?

İyi bir iş bulmak istiyorsanız özgeçmiş tek başına işe yaramayacak. Daha fazla dikkat çekmelisiniz. Neler yapabileceğinize birlikte bakalım.

İş arama sürecinde öne çıkabilmek için 3 yöntem

Web sitesi ya da blog oluşturun.

Bir İK uzmanı olarak söylemeliyim ki iş arayan adayların büyük çoğunluğu hazır özgeçmişleri kullanıyor. Kariyer sitelerinin ücretsiz verdiği özgeçmiş taslaklarıyla iş arıyorlar. Aslında size özel bir cv hazırlamanız gerekir desem bu dikkat çekmek için yeterli olur. Zaten farklı bir şey yapmış olacaksınız.

Bunu bir adım daha öne taşıyalım. Bir web sitesi ya da blog açın. Bunu yapmak öyle sanıldığı kadar zor değil. Dr. Sertaç Dalgalıdere’nin ücretsiz WordPress eğitimiyle kısa sürede web sitesi kurmayı öğrenebilirsiniz. Dersin içinde ücretsiz tema ve eklentilerde mevcut. Üstelik web sitesi barındırma için indirim kodu bile veriyor. Bunu buraya not olarak eklemiş olayım.

Web sitesi açmak önemli, çünkü her 5 işe alım uzmanından 4’ü adayı araştırmak için yazdığı yazılara ya da web sitesine bakmanın faydalı olduğunu söylüyor. Siz işe alım uzmanı için bir sayfalık özgeçmişten ibaretsiniz. Onlar sizin sosyal yaşamınızı da merak ediyor. Akşama kadar evde oturan ve TV izleyen biri mi, yoksa aktif ve etkinlik dolu biri mi olduğunuzu merak ediyorlar. Sizi işe aldıklarında işyerine dinamizm mi yoksa uyku hali mi kazandıracağınızı merak ediyorlar. Bunu özgeçmişinizde anlatamazsınız.

Özgeçmişinize excel bildiğinizi yazabilirsiniz. Ama web sitenize excel formülleriyle ilgili bir video ekleyerek bunu gerçekten bildiğinizi ispatlayabilirsiniz.

LinkedIn kullanın.

LinkedIn iş arama ve iş bulma üzerine odaklanmış profesyonellerin bulunduğu bir web sitesi. Ancak bir işletmeyle iletişime geçmek için mükemmel bir araç. Bu web sitesinde insanlar çalıştıkları işletmeleri ve pozisyonlarını yazıyorlar. Site içerisinde arama yaparak hedeflediğiniz işletmede İK departmanından birini bulun ve mesaj gönderin. İşletmenin insan kaynakları politikasıyla ilgili bilgi alabiliir ve hatta bir kahve içmek için randevu alabilirsiniz.

İşletmenin aradığı adayla ilgili neye önem verdiğini öğrenmeniz bu yöntemle işten bile değil.

Projenizle konuşun.

Bir işletmede işe başlamak için değil, direkt cam çerçeve kırarak girmek istiyorsanız proje yapın. Örneğin işletmenin satış hacmini arttıracak öneride bulunun ve bunun için proje yapın. Projenizin kusursuz olması şart değil. Bir şeyler yapıyor olmanız öne çıkmak için yeterli. Proje yaparak hem öne çıkabilir hem de iş görüşmesine davet alabilirsiniz.

Bonus: Yeni bir yetenek edinin.

Dünya çok hızlı gelişiyor ve öğrendiklerimizle sürekli aynı işi yapmamız mümkün değil. Her gün yeni bilgiler çok hızlı şekilde yayılıyor. Güncel bilgilere hakim olmamız ve takip etmemiz bizden beklenen görevler arasında.

Fark yaratmak istiyorsanız yeni bir şey öğrenin. Örneğin insan kaynakları departmanında iş arıyorsunuz. Dijital İK eğitimine katılın ve başvurduğunuz işletmenin İK departmanının dijitalleşmesine öncülük edebileceğinizden bahsedin. Şirkete hareketlilik getiren her zaman kazanır.

iş arama iş arama yöntemleri iş bulma yöntemleri iş arama önerileri
Bilal Şentürk
Bilal Şentürk
Blog Yazarı

Celal Bayar Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinde Lisans eğitimleri, Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi ve Beykent Üniversitesinde İşletme Yönetimi üzerine Tezli Yüksek Lisans yapmıştır. Halen insan kaynakları üzerine doktora tezi yazmakta ve işletmelere insan kaynakları üzerine danışmanlık yapmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.