AnasayfaBlogİş Arama Sürecine Girmeden Bu 9 Soruyu Cevaplayın
İş Arama

İş Arama Sürecine Girmeden Bu 9 Soruyu Cevaplayın

16 Mart 2018
İş Arama Sürecine Girmeden Bu 9 Soruyu Cevaplayın

İş aramaya başlarken birçok soru ortaya çıkar.

Mülakatçının soracağı sorular ve sizin mülakatı yapan kişiye sormak istedikleriniz...

Asıl önemli olan işe başvurmadan önce kendinize hangi soruları sormalısınız?

Her şeyde olduğu gibi başlamadan önce kendinizi ve kendi zihninizi tanımanız önemli.

Böylece ilk işinize başvururken ya da bir sonraki İş arama sürecinde kendinize bu soruları sorarak başlayabilirsiniz:

İş Arama Sürecinden Önce Cevaplanması Gerekenler

1- Şu anki işiniz hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bazen çalıştığınız işyerindeki çimenler daha yeşil olmalı diye yeni bir iş arama sürecine gireriz. Fakat şu anki ya da son işinizdeki gerçeklere bakmak size yardımcı olacaktır

- iyi ve kötü.

En çok neyi sevdiniz? En az neyi sevdiniz?

2- Uzun vadede hedefleriniz nelerdir?

Mülakat sorusuna hazırlık gibi duruyor (beş yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz gibi) ama uzun vadede hedeflerinizi bilmek yeni bir İş arama sürecinde önemlidir. Kariyer merdivenlerini tırmanmayı mı umuyorsunuz yoksa eğitime devam ederken bir köprü iş mi istiyorsunuz ya da diğer fırsatlar mı?

Bütün hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak en iyi yol  hangisidir?

3- Tutkunuz nedir? Dehanız neyin altında yatıyor?

Birçoğu için tutku ve iş tanımı aynı hizada yer almayabilir. Eğer olay bu ise neyi daha çok yapmak isterdiniz? Ya da neyi daha az? Sizin eşsiz dehanız nerede parlıyor (herkesin bir dehası vardır)? Ve çok önemli olarak: Sevdiğiniz işi daha fazla ne şekilde en iyi haliyle yapabilirsiniz?

4-Hangi yönetim şekline en iyi şekilde cevap verirsiniz?

Bazı insanlar yakından yönetilmeyi severken (mikro-yönetim adı da verilir) bazıları kendi cihazlarına bırakıldığı ortamda işlerini yapmayı severler.  Günlük kontrolleri mi tercih edersiniz yoksa sizin bağımsız olarak çalışmanıza izin veren bir yöneticiyi mi? Kendinizi nasıl yönetirsiniz? Bunlar özellikle uzaktan çalışmayı umut edenler için önemlidir.

5- Ne tür bir çalışma/hayat dengesini arzuluyorsunuz?

Eğer çalışma/ hayat dengesi için arzularınızın hiçbir zaman bir araya gelmeyeceğini düşünüyorsanız, ideal durumun sizin için nasıl gözükeceğini bilmeniz önemlidir.

İş arama sürecinde ne ile karşılaşacağınızı hiçbir zaman bilemezsiniz. Evden çalışmanın hayalini mi kuruyorsunuz yoksa her gün aynı saatte ofisten çıkabilmeyi mi? Sizin için çocuklarınızın okul piyeslerine veya futbol maçlarına gidebilecek kadar esnek olmak mı önemli yoksa sadece hafta sonları yeterli mi? Dünyayı gezmek için bir ay izne çıkmanın hayalini mi kuruyorsunuz? Amaçlarınızı bilmeniz iş arama sürecinde önemlidir. Bunlar aklınızdayken şirket kültürünü de inceleyebilirsiniz.

6- Kişilik tarzınız veya kişisel çalışma stiliniz nedir?

Eğer fazlasıyla içe dönükseniz, satış veya birçok sunum yapmanızı gerektiren bir pozisyon sizi perişan edebilir. Aynı şekilde dışa dönük bir insan hiçbir konuşmanın gerçekleşmediği sessiz bir ofiste mutlu olmayabilir. Kendinizi anlamak sizin ne kadar büyük bir şirket resmine girebileceğinizi de anlamanıza yardımcı olur.

7- Güçlü ve zayıf yanlarınız nelerdir?

İş arama sürecinde bazı işler doğal olarak sizin güçlü yanlarınıza oynarken bazıları zayıf noktalarınıza karşı oynayacaktır- aynı alanda bile.

Örneğin bir ofis yöneticisi pozisyonu birçok telefon konuşması ve planlama içerebilirken bir başkası muhasebe ve bütçe yetenekleri gerektirebilir. Limitlerinizi ve sivrileceğiniz noktaları anlamak yeni bir iş pozisyonu ararken seçeneklerinizi daraltmada size yardımcı olacaktır.

8- Mükemmel iş için büyük bir değişiklik yapmaya istekli misiniz?

Eve gidiş geliş süresi uzun, farklı vardiyalar veya daha büyük değişiklikler gerektiren bir şirketten teklif aldığınızda hemen vazgeçmeyin. Kendinize gelecekte neyi düşündüğünüzü sorun, eğer bugün ülkenin başka bir ucunda mükemmel bir iş pozisyonu açılsaydı gider miydiniz? Ya da yakındaki diğer bir şehre? Gece vardiyası veya değişken vardiyalarda çalışır mısınız? Her ayın birkaç haftası seyahat etmeye istekli olur muydunuz?

9- Online itibarınız sizin hakkınızda ne söylüyor?

İş arama sürecinde başvurunuzu veya özgeçmişinizi göndermeden önce online mevcudiyetinizi denetlemeye vakit ayırın. Kendinizi Google’layın ve neyin çıktığına bakın. Sosyal medya hesaplarınızdaki gizlilik ayarlarını güncelleyin ve ne olur ne olmaz diye utanç verici fotoğraf veya statü güncellemelerinizi temizleyin. Sonra sosyal profillerinizi, özellikle LinkedIn profilinizi iyi bir etki yaratmak adına en uygun şekle getirmek için vakit ayırın.

Bir ön yazı göndermeden veya bir başvuru doldurmadan önce bu soruları iyi bir şekilde cevaplayarak herhangi bir işi değil, istediğiniz işe sahip olma şansınızı arttırırsınız.

İş Arama Sürecine Girmeden Bu 9 Soruyu Cevaplayın
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.