Close
Mobil Menu Bars

İşsiz Kaldığınızda LinkedIn’e Ne Yazmalısınız?

22 Aralık 2016, 9537 defa okundu.
İşsiz Kaldığınızda LinkedIn’e Ne Yazmalısınız?
İşsiz Kaldığınızda LinkedIn’e Ne Yazmalısınız

Profesyonel unvanınız ve mevcut pozisyonunuz dahil olmak üzere işsiz olduğunuzda LinkedIn profilinize ne yazacağınız tam bir problem. Bunun sebebi işsiz olduğunuzda bile kendinizi muhtemel işverenlere ve ağınızdaki bireylere karşı pozitif bir bir şekilde sunmak istemek.

İşsiz kaldığımızda yapacağımız şeyler neler?

Dürüst olmak önemlidir çünkü potansiyel işverenler için sizi işe almayı düşündüklerinde özgeçmişinizi kontrol etmeleri kolaydır. İşsiz olduğunuzda iki seçeneğiniz kalıyor, bunu profilinizde belirtmek veya belirtmemek. LinkedIn eski Kıdemli İK Yöneticisi Krista Canfield’in işsiz olduğunuzda LinkedIn profilinizde yazacaklarınıza dair birkaç önerisi var: "Eğer şu an için herhangi bir yerde çalışmıyorsanız, mevcut pozisyonunuzu "fırsatlara açık" olarak listeleyin."

LinkedIn profilinizi güncellemek veya güncellememek

Basit bir seçenek de son pozisyonunuza bir son tarih koymak ve yeni bir tane eklememek. Bu şekilde profiliniz teknik olarak doğru olur ama statünüzde işsiz olduğunuzu vurgulamazsınız. Aynı zamanda profilinizde statü alanınızı güncellemeyi de düşünebilirsiniz, böylece ağınız sizin bir iş aradığınızı bilir. "Ali şu anda finans pozisyonunda bir iş arıyor, işe alım yapan birilerini tanıyor musunuz?" veya "Sinem freelance fırsatlarla ilgileniyor. Ağınızda yazım veya düzenleme ile ilgili yardıma ihtiyacı olan varsa lütfen benimle iletişime geçin" gibi de güncelleyebilirsiniz. Bu bağlantılı olduğunuz insanların yardımının işinize yarayacağınızı bilmelerini sağlamanın hızlı ve kolay bir yolu. Krista ayrıca şöyle diyor "Üyelerimizden biri maalesef işten çıkarılmıştı, o da statüsünü o an yeni bir pozisyon aradığını göstermek için güncelledi. İşten çıkarıldıktan sonra yedi gün içinde yeni bir iş bulabildi çünkü ağında tanıdığı biri işe alım yapan birini tanıyordu." İşte bir işe sahip olmadığınızda LinkedIn profilinizde Profesyonel unvan ve mevcut pozisyon seçeneklerine yazabileceklerinize dair birkaç örnek.

İşsizler İçin LinkedIn Profesyonel Unvan Örnekleri Neler?

 • Aktif Olarak İş arıyor
 • İşe Alım İçin Uygun
 • Yeni Fırsatlara Hazır
 • İşsiz ve İş Arıyor
 • Lojistik Operasyon Profesyoneli İş Arıyor
 • Deneyimli Perakende Yöneticisi Yeni Fırsatlara Açık
 • Geçiş Döneminde olan Pazarlama Profesyoneli
 • Mevcut olarak seçenekleri değerlendiren Farmasötik Satış Temsilcisi
 • Başlangıç Seviyesi Programlama Pozisyonu Arayan Yeni Mezun

Mevcut pozisyonunuzu göstermek de bir ikilem yaratabilir. Şirket ismini "İşsiz" veya "Yeni bir Pozisyon Arıyor" olarak listeleyen birçok profil gördüm. Başka bir seçenek de freelance veya danışmanlık işi yapıyorsanız, şirketinizi kendi işinde çalışan olarak listelemektir.

İşsiz LinkedIn Mevcut Pozisyon Örnekleri Neler?

 • Yeni Bir Pozisyon Aramada Fırsatlara Açık
 • İşsiz Olarak İnsan Kaynaklarında Yeni Bir İş Arıyor
 • Boğaziçi Üniversitesin'de Öğrenci
 • Boğaziçi Üniversitesinden Yeni Mezun
 • Kendi İşinde Danışman
 • İşsiz Olarak Yeni Pozisyon Arıyor
 • İşsiz Olarak Harika Bir İş Arıyor
 • Kendi İşinde Freelance Yazar

İşsiz olduğunuzu söylerken aklınızda bulundurmanız gereken bir şey de maalesef iş yerinde iş arayanlara karşı bir önyargı olabileceği.

Kendi isteğinizle ayrıldıysanız...

Eğer pozisyonunuzu kendi isteğinizle bıraktıysanız, pozisyon tanımınızda bunu belirtebilirsiniz:

Mevcut pozisyonunuzu tanıtın.

HSBC’deki son görevimi uzun bir başarı listesi ve sağlam referanslarla kendi isteğimle bıraktıktan sonra aktif olarak yeni fırsatlar arıyorum.

Son pozisyonunuzu tanıtın.

Zor görevleri başarıyla tamamlayarak ve mükemmel tavsiyelerle birlikte kendi isteğiyle işten ayrıldı.

Profilinizi güncellemek için seçenekler

Bazen karşılaşıyorum. Profili güncellemeyerek işsiz olduğunu göstermek isteyenler var. Evet işsiz olduğunuz gerçeğini göstermek için elinizde olan bir seçenek de LinkedIn profiliniz olduğu gibi bırakmak ve güncellememektir. Bunu yapmak doğru değil ve potansiyel işvereniniz için bir problem olabilir. Ayrıca bu işsiz olduğunuz gerçeğini göstermiyor. Profilinizi hiçbir şekilde güncellemezsiniz, sanki "unutmuşsunuz" gibi olur.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Eda Aktaş
16 Aralık 2019
5.0

Sadece işsiz kaldığınızda değil her zaman Linkedin güncel tutulmalı