AnasayfaBlogİş Aramak İçin En İyi Ücretsiz Uygulamalar
İş Arama

İş Aramak İçin En İyi Ücretsiz Uygulamalar

09 Mart 2018
İş Aramak İçin En İyi Ücretsiz Uygulamalar

Meşgulsünüz, hayatınız çok hareketli, iş aramak için çok vaktiniz yok ve siz iş aramak için bilgisayarınızı kullanmak veya onunla mahsur kalmak istemiyorsunuz. Öyle olmasına gerek yok. Hayattaki her diğer şey gibi, iş aramak da artık mobil ve bunu her an gerçekleştirebilirsiniz.

Mobil Uygulamalar Ne İşe Yarar?

İş arayanları uygun pozisyonlarla buluşturan uygulamalardan bir tanesiyle yapamayacağınız çok şey yok. Bazen elverişsiz olsa da, başvuru sürecinin çoğunu telefonunuz veya tabletinizden gerçekleştirebilirsiniz. Yine de, bilgisayar kullanmadan iş arayabilir ve başvuru yapabilirsiniz.

Bir adım daha ileri gidelim, bazı uygulamalar sizin için uygun olan işleri profilinize eşleştiriyor ve size zaman kazandırıyor. İş arayanlar iş arama sürecini hızlandırmak için hangi uygulamaları kullanmalı? Hem iOS hem de Android cihazlarında seçim yapıp kullanabileceğiniz birçok uygulama var, ben de bu bütün uygulamaları bilen birine gittim. İş arayışınızı kolaylaştırmak için tasarlanan iş-eşleştirme uygulaması Switch kurucusu ve CEO’su Yarden Tadmor iş arayanlar için yedi ücretsiz mobil iş uygulamaları hakkında bilgilerini paylaşıyor.

Türkiye de ve Yurtdışında İş Arama Sürecinizi Hızlandırmanıza Yarayacak 7 Ücretsiz Mobil Uygulama

Aşağıdaki listede Türkiye de sınırlı şekilde faaliyet gösteren ve hepimizin bildiği iki internet sitesini eklemedim. Daha çok uluslararası faaliyet gösteren çok uluslu uygulamaları anlatmak istedim. Hatta bu listede LinkedIn sitesine bile yer vermedim :) Biraz önce de söylediğim gibi; bilmediğimiz sitelere değinmek daha faydalı olacağını düşündüm. Eleştirirken bunu da göz önünde bulundurmanızı rica ederim.

Hangi Uygulamalardan Faydalanmak Mümkün?

Indeed

Indeed, kitlesel masaüstü iş ilanlarının en iyi uygulamasıdır. Indeed, CareerBuilder, Monster ve LinkedIn, hepsi benzer özellik ve içerikleri sunar, yani bir tanesini seçecekseniz, en kapsamlı olanı seçin. Indeed sizin özgeçmişinizi yüklemenize ve kolay bir şekilde başvurmanıza olanak sağlıyor. Bu uygulama masaüstü platformun bir mobil uzantısından daha fazlası gibi hissettiriyor. Aramaya-dayalı, bu şekilde pasif olarak yeni pozisyonları geçmeyi zorlaştırıyor. Uygulama aynı zamanda bazı pozisyonlara başvurabilmeniz için ön yazı, portföy ve örnekler gibi bazı iş ile alakalı bilgileri doldurmanızı gerektiriyor. Elle tutulan bir cihazdan yaptığınızda bunların hepsi biraz stresli olabilir.

Good.Co

İş arama bir iş keşfi olduğunda Good.Co bu gerçeğin kullanışlı bir hatırlatıcısı. Uygulama kullanıcıları sadece banka hesaplarına değil aynı zamanda kendi iyiliklerine de yarar sağlayacak şirket ve kariyerler buluyorlar. Güçlü Yanlarınız Nelerdir, Diğerlerinin Arasından Nasıl Göze Çarparsınız gibi kişisel testler ile, Good.Co kendiniz hakkınızda detaylı iç görüleri ortaya çıkarıyor ve sizin kişiliğinize ve iş stilinize uyan şirket ve işler öneriyor. Uygulama dahilinde bu işlere başvuramazsınız, onun yerine sürecin bir parçası olarak ana iş ilanlarına yönlendirilirsiniz.

Jobs in İstanbul

Yeni bir pazar yeri çeşidi- mobil, ikna edici ve kullanması kolay.  İş arama cephanenizdeki çevik ve duyarlı bir silah, beceri ve deneyiminize göre size işler sunuyor ve bir mobil araçla işlere başvurmanızı sağlıyor. Profesyonel profilinizi sosyal medyanızdan hızlı bir şekilde aktarın ve kendi temponuzda araştırın ve başvurun ve kimliğiniz sadece bir işverenle eşleştikten sonra görülsün. Büyük iş ilanları mobil uygulamalarının aksine, Tamamen mobil ve bu yüzden başvurmanızdan önce bir web hesabınızın olmasına ihtiyaç duymuyor. Kötü tarafı mı? Uygulama daha ilk aşamalarında, Indeed veya Monster gibi sitelerde bulabileceğiniz işlerin derinliğini taşımıyor.

Glassdoor

Glassdoor mobil kullanıcıların güncel olan binlerce iş listesine ulaşmasını sağlarken aynı zamanda mevcut ve önceki çalışanlardan da birinci ağızdan şirket hakkında bilgi almalarını sağlıyor. Uygulama farklı kategorilere ayrılmış durumda- işler, şirketler, maaşlar ve mülakatlar- ve dolaşması biraz yorucu olabilir. Glassdoor masaüstü deneyimi gibi, şirket görüşleri ve çalışan görüşleri buradaki gözde şeyler. Mobil cihazınızla başvuru mu yapacaksınız? Pek sanmıyorum.

SnagAJob

Saatlik çalışanlar için prömiyer mobil iş uygulaması, SnagAJob maaşsız iş gücünün hızlı hareket etmesi gerektiğinin farkında. Sosyal profilinizi Facebook veya Google’dan aktardıktan sonra ve kişisel bilgilerinizi doldurduktan sonra, bölgenizdeki saatlik pozisyonları araştırın ve bir tıkla başvurun. Takvim (part-time, dönemsel, yaz işleri) ve İş Tipi (otomotiv, yapı, yemek & restoran) ve Uzaklığı filtreleyin. Bu uygulama aynı zamanda şirketin konumunu gösteren kullanışlı bir haritaya sahip. Dezavantajı? SnagAJob’ta bir tıklama ile başvurulabilecek birçok iş var ama bazıları daha uzun başvuru süreçleri içeriyor ve beceri eksikliği ve maaşlı pozisyonlar limitli.

Simply Hired

Başka bir iş kaynağı, Simply Hired devamlı gelişen bir mobil uygulama arayüzüne sahip. Son zamanlarda, sonsuz iş listesi tıklamasının ağırlığını biraz azaltmak için iş arayanların gün ve alaka açısından iş aramalarını yapabilecekleri özellikler eklediler. Ana sayfanız son aramalarınızı içeriyor ve işleri kaydetmek ve paylaşmak da çok kolay. Diğer arama uygulamaları gibi Simply Hired’ın da bir ayağı masaüstünde ve diğeri mobilde. Örneğin, bazı işler tek-tık mobil başvurulara izin veriyor ama bazıları özgeçmiş ve ön yazı gerektiriyor. Uygulama hala aramaya dayalı, adaylara sunmaktansa onların işleri aramasını gerektiriyor ve kullanıcı deneyimi masaüstünün mobile göre küçültülmüş bir platformu gibi hissettirebilir.

cPro Craigslist Free Client

Craigslist kısa ve uzun dönemli iş bulmak için ilk yerlerden biri olarak övgüyü hak ediyor. Günümüzde, belirli bir işveren ve çalışan tipi için hayati bir pazar olarak yerini koruyor. Mobil müşteri deneyimi masaüstü deneyiminin etkin bir şekilde uzantısı. Uygulamayı açın, tercihlerinizi girin ve bağlantılardan tam zamanlı pozisyonlara saniyeler içinde ulaşın. Beğendiğiniz bir tanım mı var? Maalesef uygulama aracılığıyla başvuramıyorsunuz ama müşteri arama, mesaj veya e-posta gibi seçenekler sunarak bunu basit bir hale getiriyor. Aynı zamanda beğendiğiniz işleri favorilerinize alabilir ve bir arkadaşla paylaşabilirsiniz. Uygulama çok mükemmel değil, özgeçmişinizi, ön yazınızı ve çalıştığınız yerleri girmenizi istiyor ve bunları e-posta olarak atmanızı gerektiriyor. Bununla birlikte, müşteri zeki, hızlı ve genelde başka bir yerde bulamayacağınız  kurumsal olmayan kısa süreli iş tiplerini sunuyor.

İş Aramak İçin En İyi Ücretsiz Uygulamalar
Meryem Winstead
Blog Yazarı

Hacettepe Üniversitesi'nde Aile ve Tüketici Bilimleri bölümünden mezun oldum. Blog Yazarlığı ve İnsan Kaynakları Yönetimi sertifikalarım bulunmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.