AnasayfaBlogGümrük İşletme Bölümü
Bölümler

Gümrük İşletme Bölümü

19 Ekim 2020
Gümrük İşletme Bölümü

Gümrük işletme; bir ülkenin sınırında kontrol yapan gümrüklerin yönetilmesi, dış alım ve satımların yapılması gibi konuları kapsayan bir işletme koludur. Küreselleşen dünya, ülkelerin dış ticaret ihtiyacının karşılanması, dış pazar hacminin araştırılması, iç ticaret gelişmelerini takibi ve yeniliklere uyma çabası gibi ihtiyaçları doğurmuştur.

Son yıllarda ekonomik anlamda dış ticaret hacminin büyümesi ve çok önemli bir hale gelmesi, iç ticaret hacmindeki gelişmeler, gümrük işletmede de gelişimi kaçınılmaz hale getirmiştir. Bu ihtiyaçları gidermek amacıyla; dış pazarlarda ihracat, iç pazarda da ithalat yapan yerli ve yabancı kuruluşlar gümrük uygulamaları hakkında belli danışmanlıklar vermeye başladı. Bu durumda tüm mevzuata hâkim, bilgi ve beceriye sahip uluslararası platformlarda başarıyla çalışacak personel ihtiyacı gelişti. Gümrük mevzuatı, gümrük müşavirliği, dış alım ve dış satım hakkında profesyonel olarak çalışabilecek kişilerin yetişmesi için üniversitelerin gümrük işletme bölümünde eğitim almaları gerekmektedir.

Gümrük İşletme Bölümü Nedir?

Gümrük İşletme, gümrük mevzuatına hakim, lojistik ve dış ticaret alanında temel dersleri almış, kamu ve özel sektörün ihtiyacını karşılayabilecek nitelikte, uluslararası ticaret ve gümrük alanı içinde uygulanabilir bilgi ve beceriye sahip olabilecek mezunlar yetiştirmeyi hedefler. Bölüm üniversitelerde 4 yıllık lisans eğitimi olarak verilİr. Gümrük müşavirliklerinde deniz, kara, hava ve demiryolu ile sağlanan, ülkeler arası giriş çıkışlarda uygulanması gereken kanun ve yönetmeliklerin hakimiyeti ve uyumlandırılması söz konusu olur. Böylece dış ticaret ve ekonomik gelişmeler yakından takip edilirken, kaçakçılık gibi yasadışı olayların meydana gelmesi engellenmiş olur.

Gümrük işletme çalışanları, genellikle büro ortamında ve çoğu zaman da masa başında görevlerini devam ettirir. Çalışma ortamı genel olarak sessiz, düzenli ve kapalı alanlardadır. Bazı durumlarda sahada açık alanda çalışmaları da gerekebilir. Gümrük işletme çalışanları çalışmalarını yürütürken; ithalat ve ihracat mensuplarıyla, meslektaşlarıyla ve çalıştığı yerdeki diğer tüm çalışanlarla iletişim halindedir.

Gümrük işletme bölümünü tercih edecek adayların bazı özelliklere sahip olması beklenir. Bunlar; İstatistik, Hukuk, Sosyal Bilimler gibi alanlara ilgi duymaları ve bu alanlarda başarılı olacaklarına güvenmeleri, dikkatli, sabırlı ve dürüst tutumlar sergilemeleri, öz disipline sahip olmalı, denetimsiz çalışabilmeli, yoğun strese karşı dirençli olmalı, hızlı ve doğru kararlar verebilmeli, çevre ile iyi ilişkiler kurabilmeli, değişimlere ayak uydurabilen bireyler olmaları beklenir.

Gümrük İşletme Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Gümrük işletme bölümü mezunu gümrük müşavirlerinin; ülkemizin bulunduğu konumun getirilerinden biri olan komşularının olması, deniz, hava, kara ve demiryolu gibi ile ülkeler arasında geçiş imkânlarının bulunması ve tüm bunların yanında az mezun veren bir bölüm olmasından dolayı iş imkanı oldukça geniştir.

Özel ve kamu sektöründe birçok alanda çalışan mezunların gümrük müşaviri, kambiyo görevlisi, gümrük müfettişi, sigortacı, dış ticaret uzamanı gibi unvanları bulunmaktadır. Bu unvanlara sahip olan gümrük işletme mezunlarının ülkenin dört yanında bulunan gümrüklerde, uluslararası ihracat limanlarında, havaalanlarında, demiryollarında çalışma olanakları bulunmaktadır. Bunların yanı sıra uluslararası faaliyet gösteren dış ticaret bölümlerinde de görev alabilirler. Kendi işini yapmak isteyen adaylara da bu fırsatı sunan bölümler arasındadır.

Gümrük İşletme Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Gümrük işletme mezunları ülke sınırlarında yer alan gümrüklerde meydana gelen giriş çıkış işlemlerinin detaylı bir şekilde incelenmesinden ve işlemlerin yürütülmesinden sorumludur. Gümrük müşaviri unvanı ile çalışan mezunlar gümrük kanununda ifade edilen “Gümrük müşavirleri her türlü gümrük işlemini takip ederek sonuçlandırabilir.” şekilde görevlerini yerine getirir. Gümrük müşavirlerinin görevleri detaylı olarak aşağıdaki gibidir. Birlikte inceleyelim.

 • Gümrük işlemleri sırasında müşteri adına ödenecek vergi ve harçların tutarlarını belirlemek.

 • Gümrük faturaları, kargo kontrol belgeleri gibi ihtiyaç duyulan ithalat belgelerini düzenler ve vekâletname ile müşteri adına işlem yapma yetkisine sahip olur.

 • Gümrük işlemleri sırasında ihtiyaç olan İthalat ve ihracat belgelerini gümrük mevzuatına, yasalara ya da prosedürlere göre hazırlar.

 • İthalat ve ihracat kısıtlamaları ile ilgili bilgileri, tarife sistemlerini, sigorta gereksinimlerini, kotalar ya da gümrükle alakalı diğer tüm konularda müşterilere tavsiyede bulunur.

 • Gümrük işlemleri sırasında yüklenecek ürünlerin tahliyesini hızlandırmak için limanlarda bulunan gümrük komisyoncuları ile iletişim halinde olmak. 

Gümrük İşletme Dersleri Nelerdir?

Gümrük işletme bölümünü tercih etmeyi düşünen adayların hemen hemen hepsi eğitim yaşamlarında hangi derslerle karşı karşıya kalacaklarını araştırır. Gümrük işletme konusunda tüm mevzuata hakim olmalarını sağlayacak gümrük mevzuatından, dış ticaret ve lojistik konularında da oldukça geniş bir yelpazeye sahip ders içerikleri ile karşılaşırlar. Üniversitelere göre değişiklik gösterse de genellikle deneyim kazanmalarını amaçlayan 40 günlük bir staj dönemleri de bulunmaktadır.

Üniversitenin tüm koşullarını yerine getiren 4 yıl boyunca ve tüm dersleri başarıyla tamamlayan öğrenciler Gümrük İşletme lisans diploması almaya hak kazanır. Aynı zamanda gümrük müşaviri unvanı da alırlar. Bu bölümü üniversite tercih döneminde seçmeyi planlayan adayların eğitim yaşamları boyunca alacakları temel dersler aşağıdaki gibidir.

 • Genel İşletme,

 • Genel Muhasebe,

 • Ticari İletişim,

 • Mikro İktisat,

 • Türk Dış Ticaret ve Uluslararası Pazarlama,

 • Gümrük Mevzuatı,

 • Türk Dış Ticaret Rejimi,

 • Uluslararası Taşıma ve Depolama,

 • Uluslararası Ekonomik Kuruluşlar,

 • Bilgisayarlı Gümrük İşlemleri,

 • Kaçakçılığın Önlenmesi ve İzlenmesi,

 • Uluslararası Ticaret Hukuku,

 • Lojistiğin Temelleri,

Gümrük İşletme Taban Puanları ve Sıralama

2020 Gümrük İşletme Taban Puanları ve 2020 Gümrük İşletme Başarı Sıralamaları açıklandı. Sizler için hazırladığımız puanlara aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz. Burada hazırlanan puanlar ve sıralamaların tamamı bu sene yerleşen adaylara aittir. Yazımızdaki verilerin tamamı ÖSYM-YÖK tarafından açıklanmış olan en son güncel puanlardır.

Üniversite BölümTaban Puan SıralamaYeditepe Gümrük İşletme (İng. Burslu)321,26524164097AvrasyaGümrük İşletme (Burslu)254,78847490039TrakyaGümrük İşletme246,31041560297Burdur Mehmet Akif ErsoyGümrük İşletme243,68002584259

gümrük işletme gümrük müşaviri mevzuat ihracat ithalat
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dış Ticaret Eğitimi
4.7
(82)

Dış Ticaret Eğitimi

11 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
885309
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349
İhracat Geliştirme Kursu
Gözde EnginGözde Engin
550209