Close
Mobil Menu Bars

İşletme Yönetimi (MYO)

01 Haziran 2020, 740 defa okundu.
İşletme Yönetimi (MYO)
işletme yönetimi, işletme, yönetim, ön lisans, staj. Işletme yönetimi bölümü,

İnsanların birlikte gerçekleştirebilecekleri hedeflere ulaşmak için yapılan grup çalışmalarına yönetim denmektedir. İnsan gereksinimlerinin karşılanması amacı ile tüm üretim faktörlerinin etkin ve verimli olarak kullanılması öncelikle kar etmek olmak üzere; süreklilik ve sosyal sorumluluk görevlerini yerine getirmek üzere mal ve hizmet üreten birimleri inceleyen bilim dalına da işletme denmektedir. İşletme; insanların gereksinimlerini ve beklentilerini karşılamak amacı ile bilinçli ve sistemli olarak işleyen bir iktisadi birimdir.

İşletme yönetimi ise insanların iş birliği içinde olmalarını sağlamak ve bir hedefe doğru yöneltme faaliyetlerinin tümüne verilen addır. Belirlenen hedefler doğrultusunda ihtiyaç duyulan tüm unsurları bir araya getirmek ve sistemin başarılı bir şekilde çalışmasını sağlamak işletme yönetiminin en temel amacıdır. Kurumların büyüme yolunda tercih edecekleri en önemli uygulama, kurum sistemini en doğru şekilde ayakta tutmayı başaran, işletme yönetimini kullanmaktır. İşletme yönetimi bununla beraber bir yükseköğretim programıdır.

İşletme Yönetimi Bölümü Nedir

İnsanların gereksinimlerini gidermek amacı ile üretim faktörlerini bilinçli ve belli bir program çerçevesinde bir arada işleten iktisadi kuruluşların kaynaklarını doğru kullanacak kararları alması, yönetmesi, pazarlama, finansman insan kaynakları yönetimi ile ilgili süreci inceleyen yükseköğretim bölümüne, işletme yönetimi bölümü denmektedir. İşletme yönetimi bölümü 2 yıllık ön lisans programıdır. Eğitim dili Türkçe olan program; işletme yönetimi kavramları, kuralları ve uygulamalarını öğretmeyi hedefler. İşletme yönetimi bölümünün amaçlarını maddeler halinde inceleyelim.

 • Kurumlarda yönetici yardımcılığı yapabilecek, sorumluluk üstelenebilecek kişiler yetiştirmek.
 • Kurumlarda, kaynakları, zamanı ve iş gücünü etkin bir şekilde kullanacak kişiler yetiştirmek.
 • İşletmecilik mesleğini özümseyecek ve gelişen teknolojiye ayak uydurabilecek bir eğitim anlayışı vermek.
 • İşletmelerde mevzuata hâkim, hukuki sorumlulukları tam anlamı ile kavrayıp uygulayacak bireylerin çalışmasını sağlamak.
 • Ticari hayatta karşılaşılacak tüm belgeleri tanıtmak.
 • Ekonomik gelişmeleri yakından takip edebilecek bilgi ve donanımı sağlamak.
 • Bireysel ve grup çalışmalarını yapabilecek, istenen araştırmalarda rol üstlenebilecek bireyler yetiştirmek.
 • Kurum içinde meslek ahlakının önemine göre hareket edilmesini sağlayacak çalışanların yetiştirilmesi en önemli amaçlarındandır.

İşletme Yönetimi İş İmkanları Nelerdir?

İşletme yönetimi eğitimi alacak adaylar mezun olduktan sonra hangi imkanlara sahip olacaklarını bilmek ister. İşletme yönetimi 2 yıllık bir eğitim olmasına rağmen topluma donanımlı bireyler yetiştirmeyi hedefler. Her türlü resmi kurumun ve özel kurumların içinde çeşitli departmanlarda görev alabilecek nitelikli meslek elemanları yetiştirilir. İşletme yönetimi mezunları eğitimleri sırasında da iş tecrübesi edinir. 40 iş günü staj eğitimi yaparak, iş yaşamını deneyimleme şansı yakalar.

İş arayışında olanların en büyük kaygısı olan iş bulamama sorunu işletme yönetimi mezunları için oldukça azdır diyebiliriz. Kamuda ve özel sektörde pek çok bölüm içinde görev alabilecekleri için geniş bir iş imkanına sahiptirler. Devlet kurumlarında görev alabilmek için KPSS puanı aranmaktadır. Özel sektör için bu şart bulunmamaktadır. İşletme yönetimi mezunları hangi alanlarda iş bulabilir, birlikte inceleyelim.

 • İşletme mezunlarını en sık gördüğümüz alanlardan biri bankalardır. Devlet ve özel bankalarda iş imkânı geniştir.

 • Her sektörden özel şirkette çalışabilirler.
 • Sivil toplum kuruluşlarında görev alabilirler.
 • Serbest muhasebe büroları da yine sıklıkla işletme yönetimi mezunları iş imkanları içindedir.
 • Mali müşavir ve yeminli mali müşavirlik bürolarında yer alabilirler.
 • İşletmelerin muhasebe, pazarlama, satın alma, halkla ilişkiler birimlerinde çalışabilirler.
 • Vergi daireleri
 • Finans ve yatırım kurumları da işletme yönetimi mezunları ile çalışmak ister.

İşletme Yönetimi Mezunları Ne İş Yapar?

İşletme yönetimi mezunu dendiğinde akla ilk kurumlarda yöneticilik pozisyonu gelir. Yönetici yardımcılığı yapabilecek yetkinliklere sahip olacakları şekilde yetiştirilirler. 2 yıllık işletme yönetimi mezunu olan kişiler çalışmakta oldukları kurumlarda çeşitli bölüm ve pozisyonlarda görev yapabilirler. İşletme yönetimi personeli çalıştığı kurumun sahip olduğu tüm unsurları etkin bir şekilde kullanmasını sağlayacak düzenlemeleri yapmaktan görevlidir. Bunları; mali kaynaklar, insan gücü, araç ve gereçler gibi örnekleyebiliriz.

Kurumun yönetiminde rol alabileceği gibi üretiminde ve pazarlama içinde de belli görevler alabilir. Kurumun tüm giderlerinin tespit edilmesi, bütçe yapılandırılması için muhasebe, insan kaynakları gibi diğer bölüm çalışanları ile de iş birliği içinde olur. Kurum içi tüm çalışmaları denetler ve karşılaştığı aksaklıkları rapor edip, gerekli önlemlerin alınmasında rol oynar.

İşletme Yönetimi Dersleri Nelerdir?

İşletme yönetimi eğitimi içinde öğrenciler 2 yıl boyunca ekonomi, finans, hukuk dersi gibi birçok dersle karşı karşıya kalacaktır. Aynı zamanda işletme yönetimi bölümü öğrencileri, eğitimin bir parçası olarak zorunlu staj yapmak durumundadır. Staj yerini öğrenciler seçebilecek olsa da eğitim programı, staj ile alakalı sektörle iş birliği içindedir. Bu sayede öğrenciler kendi alanlarını deneyimleme şansı elde ettiği gibi değişik sektörleri ve iş yaşamını tanıma olanağı da yakalamış olur. İşletme yönetimi bölümü tercih eden öğrenciler 2 yıllık eğitim süresince aşağıdaki dersleri alacaklardır.

 • Hukukun Temel Kavramları,
 • Genel Muhasebe,
 • Pazarlama İlkeleri,
 • İşletme İlkeleri,
 • Borçlar Hukuku,
 • Örgütsel Davranış,
 • İşletme Fonksiyonları,
 • Girişim Finansmanı,
 • Ticaret Hukuku,
 • Küçük İşletme Yönetimi,

Bu dersleri başarı ile tamamlayan işletme yönetimi öğrencisi 2 yıllık ön lisans diploması almaya hak kazanacaktır. Aynı zamanda ön lisans diploması alan öğrenciler, 4 yıllık lisans bölümüne de başvuru yapabilirler. DGS sınavından başarılı olmak şartı ile çok sayıda bölüm arasından tercih yapabilirler.

İşletme Yönetimi Taban Puanları ve Sıralama


2020 yılı işletme yönetimi taban puanları ve işletme yönetimi başarı sıralamaları aşağıdaki gibidir. Sizler için hazırladığımız taban puanlar ve başarı sıralamaları ilk 5 eğitim kurumuna aittir.

 • İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ    İşletme Yönetimi (İngilizce)(Burslu) Taban puan: 329,60074 Başarı sırası: 259377
 • NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ İşletme Yönetimi (İÖ)(Burslu)    Taban puan: 323,93718     Başarı sırası: 282689
 • İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ    İşletme Yönetimi (İÖ) Taban puan: 276,10809 Başarı sırası: 593244
 • İSTANBUL OKAN ÜNİVERSİTESİ    İşletme Yönetimi (Burslu) Taban Puan: 268,41753 Başarı sırası: 667605
 • ATAŞEHİR ADIGÜZEL MESLEK YÜKSEKOKULU İşletme Yönetimi (Burslu)    Taban puan: 266,18704 Başarı sırası: 690834

İşletme Yönetimi Nedir?

İşletme yönetimi eğitimlerde öğrenciler 2 yıl boyunca ekonomi, finans, hukuk gibi birçok derssı verildiği bir bölümdür. Aynı zamanda işletme yönetimi bölümü öğrencilerinden, eğitimin bir parçası olarak zorunlu staj yapmaları istenmektedir.  Staj yerini öğrencilerden seçmesi beklense de, program sektör ile iletişim halindedir.

İşletme Yönetimi İş İmkanları Nelerdir?

Yeni mezun olanların en büyük kaygısı olan iş bulamama sorunu işletme yönetimi mezunları için oldukça azdır. Kamuda ve özel sektörde pek çok bölüm içinde görev alabilirler. Devlet kurumlarında görev alabilmek için KPSS puanı aranmakta ancak özel sektör için bu şart bulunmamaktadır.

İşletme Yönetimi Mezunları Ne İş Yapar?

Yönetici yardımcılığı yapabilecek şekilde yetiştirilen işletme yönetimi mezunları, çalışmakta oldukları kurumlarda çeşitli bölüm ve pozisyonlarda görev yapabilirler. Kurumun yönetiminde rol alabileceği gibi üretiminde, satın almada ve pazarlama içinde de belli görevler alabilir. Kurum içi tüm çalışmaları denetler ve rapor edip, gerekli önlemlerin alınmasını sağlar.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!