AnasayfaBlogTıbbi Dokümantasyon Nedir?
Meslekler

Tıbbi Dokümantasyon Nedir?

02 Eylül 2019
Önlük giymiş bir kadın masada oturmuş, dikkatle bir kâğıda bakmaktadır. Etrafı mouse pad ve grafik gösteren bir monitör gibi çeşitli bilgisayar bileşenleriyle çevrilidir. Önündeki masada bir de cep telefonu var. Arka planda, üzerinde siyah çizgiler olan mavi beyaz bir üçgen var. Elindeki kâğıda odaklanmış görünen kadının ifadesi ciddi ve düşünceli.
Tıbbi Dökümantasyon KomponentleriAçıklamaÖnem
Sağlık bilimi döküm araştırmaBulguları detaylı şekilde derlemek ve ilgili bölümlere sunum çalışmalardan bazılarıdır.Tıbbi dökümantasyonun temel görevleri arasında yer alır
Kayıt ve saklamaDökümantasyonun düzenli şekilde kayıt altına alınması ve saklanması.Tıbbi geçmişin korunması ve gelecekteki referanslar için önemlidir.
Veri Analiziİlgili verilerin analiz edilmesi ve detaylı raporların çıkarılması.Karar verme ve doğru teşhis için kritik bilgileri sağlar.
RaporlamaRaporların doktor ve diğer sağlık çalışanlarına iletilmesi.Hastanın durumunun doğru ve hızlı bir şekilde anlaşılması açısından önemlidir.
Terminoloji bilgisiTıbbi sekreterlerin sağlık dilinden tüm terminolojiyi bilme becerisi.Etkin ve doğru tıbbi kaydın oluşturulabilmesi için önemlidir.
Bilimsel analizSağlıkla ilgili istatistiksel bilgilerin bilimsel yöntemlerle analiz edilmesi.Bulguların doğruluğunu ve geçerliliğini sağlar.
Döküman ve Evrak RaporlamaAnaliz sonuçlarının raporlanması.Doktorların bilgiye dayalı kararlar vermesine yardımcı olur.
Hasta kabul bölümüHastanın kabul sürecinin yönetilmesi.Hastanın hizmete uygunluğunu sağlar ve başarıyla işlemlerini yönetir.
Sağlık dökümleri araştırmaHastanın sağlık geçmişi ve diğer belgeler üzerinde detaylı araştırma yapılır.Hastanın sağlık durumu ve tedavi süreci hakkında kapsamlı bilgi sağlar.
EğitimTıbbi Sekreterlik veya Tıbbi Dokümantasyon alanında alınan eğitimGörevleri yerine getirirken gerekli bilgi ve beceri setini sağlar.

Tıbbi sekreterlerin görev tanımları içerisinde yer alan işlemlerden biri tıbbi dökümantasyon olarak öne çıkıyor. Tıbbi sekreterlik ise temelinde büro işi niteliği taşıyan, sağlık dilinde tüm terminolojiyi bilerek yapılacak meslek olarak tabir edilebilir. Geniş bir görev kavramı bulunan bu meslek pek çok değişik sağlık kuruluşunda iş bulma potansiyeli sunmaktadır. Özellikle artık tıbbi sekreterlik eğitimi konusunda sertifika programları bulunuyor ve rahatlıkla katılım fırsatı elde edilebiliyor. Böylece kariyer yapılabilecek güzel bir mesleğe sahip olunabilir; bu konuda kişisel gelişim sağlanabilir.

İlgili eğitim: Tıbbi Sekreterlik Sertifikası

Tıbbi dökümantasyon ise bu mesleğin en önemli görevleri arasında yer alır. Sağlık bilimi açısından dökümleri araştırma, bulguları detaylı şekilde derlemek ve ilgili bölümlere sunum çalışmalardan bazılarıdır. Ayrıca kayıt altına alınması ve düzenli şekilde saklanması tıbbi dökümantasyonun görevleri arasında bulunuyor. Diğer yandan ilgili verileri analiz etmek, detaylı raporu çıkarmak ve bu raporları doktor ile diğer sağlık çalışanlarına iletmek görev tanımlamalarında bulunuyor. Tüm bu çalışmaları terminolojik bilgiler dahilinde yerine getirebilmek için, hasta kabul kursu üzerinden online eğitim almak mümkün.

Tıbbi Dökümantasyon İşlemleri

Yapılan her mesleğin kendine özgü bir terminolojisi bulunur. Bu terminoloji iyi bilmek bu mesleği kaliteli ve profesyonel şekilde icra etmek anlamı taşır. Özellikle söz konusu sağlık olduğunda bu durum çok daha ciddi ve detaylı bir noktaya ulaşıyor.Bu yüzden tıbbi sekreterlik görevini üstlenirken terminoloji iyi bilmek ve kavramak büyük öneme sahiptir.

Online destekle Enstitü bünyesinde alacağınız eğitim doğrultusunda tüm derslere katılım göstererek, dökümantasyon açısından tıbbi tüm çalışmaları güvenli şekilde yerine getirebilirsiniz. Özellikle bu görev tanımında pek çok farklı etmen sürece dahildir.

 • Sağlıkla ilgili istatistiki bilgileri derlemek,

 • Bilimsel yöntemler üzerinden analiz gerçekleştirmek,

 • Yapılan analiz üzerinden döküman ve evrakları raporlama,

 • Elde edilen raporlara doktorlara veya diğer sağlık çalışanlarına ulaştırmak,

 • Sağlık açısından dökümleri detaylı araştırmak,

 • Bulguları etkin şekilde derlemek,

Bu gibi daha pek çok görev tıbbi sekreterlik mesleği içerisinde yer alan tanımlamalar arasında yer alır. Mesleği doğru şekilde icra edilme ve profesyonel bir noktaya gelebilmek için, online eğitim üzerinden derslere katılım gösterebilirsiniz.

Tıbbi Dökümasyon ve Sekreterlik Nedir?

Sağlıkla ilgili verileri düzenlemek suretiyle bu konuda analiz yapan, bilimsel yöntemlerle raporlama gerçekleştiren görevlilere tıbbi sekreter denmektedir. Ele aldıkları tıbbi dökümantasyon çalışmaları haberleşme ve çalışma üzerinden devam eder. Özellikle bilgileri tıbbi terminoloji kapsamında derleyerek belgeye dönüştürmek en önemli görevleri arasında yer alır. Daha sonra bu belgeler analiz ve raporlama sonucunda kayıt altına alınır. Alınan kayıtlar düzenli olarak doktor veya sağlık çalışanlarına iletilir.

Bütün bu çalışmalar, görevler ve tanımlamalar tıbbi sekreterlik eğitimi bünyesinde katılımcılara sağlanıyor. Konusunda tecrübe sahibi olan uzman eğitmenler güvencesiyle sağlanan hasta kabul kursu sayesinde, tüm sağlık kuruluşlarında iş bulabileceğiniz yüksek bir potansiyel elde edebilirsiniz.

Özellikle kurs sonrası gerçekleştirilen sınavla beraber sertifika sahibi olabilir; bu sertifikayı CV üzerinde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Tıbbi açıdan dökümantasyon konusunda tüm terminoloji etkin dersler dahilinde katılımcılara sunulur. Eğitim sonunda bu mesleği profesyonel bir anlayışla yerine getirebilecek noktaya ulaşım sağlanmaktadır.

Tıbbi Dökümantasyon Sekreteri Nerede Görev Yapar?

Teknolojik terimler ve bilgiler üzerinden kurum içerisindeki tüm işleri düzenli sağlayan tıbbi sekreterin en önemli görevi, etkin dökümantasyon sağlamaktır. Yani kurum içerisindeki tüm gerekli evrak ve diğer işleri düzene sokmak, analiz etmek ve kayıt altına alarak raporlama oluşturmaktır. Kurumsal bir hizmet anlayışıyla verilen online eğitime Enstitü bünyesinde katılabilir; bu mesleği pek çok farklı alanda gerçekleştirebilecek noktaya ulaşabilirsiniz.

 • Özel hastanelerde,

 • Polikliniklerde,

 • Kamu ve özel sağlık kuruluşlarında,

 • Yataklı tedavi kurumlarında,

 • Hasta kabul bölümünde,

Son dönemlerde yüksek oranda talep geldiğinden dolayı, online eğitim üzerinde sertifika programları düzenlenmektedir. Bu programlar sayesinde katılımcılar elde edecekleri sertifika üzerinden iş başvurusu yapma olanağı elde etmektedir. Aynı zamanda iyi bir kariyer elde etmek ve kendini geliştirme noktasında da eğitimler değerlendirilebilir. Eğitimler bünyesinde gerekli olan tüm tıbbi dökümantasyon ve bilgi sağlayan çalışmalar, terminolojik sağlık dili kapsamında katılımcılara sunulur. Böylece herhangi bir sorun yaşanmadan bu meslek pek çok farklı sağlık kuruluşunda yapılabilir.

Online Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Eğitimine Kimler Katılabilir?

Bu alanda kendini geliştirmek isteyen, kariyer yapmayı düşünen ve iş arayan her birey, tıbbi sekreterlik eğitimi üzerinden katılım gerçekleştirebilir. Son dönemlerin en popüler meslekleri arasına giren tıbbi sekreterlik, saygın bir meslek olarak pek çok sağlık kuruluşunda iş potansiyeli sunuyorUzaktan eğitim ile gerçekleştirilen hasta kabul kursu, mesleği icra ederken gerekli tüm terminolojiye hakim olma potansiyeli sağlamaktadır. Aynı zamanda özellikle dökümantasyon ve analiz üzerinden raporlama çalışmalarının eksiksiz tamamlanmasına olanak veriyor.

Dilediğiniz her yerden online olarak katılabileceğiniz tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik eğitimini, Enstitü bünyesinde güvenle alabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey internet bağlantısıyla beraber, bilgisayar veya mobil cihazdır. Böylece her yerden katılım sağlayabilir; etkin materyallerle beraber teorik ve pratik olarak profesyonel eğitim elde edebilirsiniz.

Online Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Eğitiminin Avantajları Nelerdir?

Özellikle zamandan kazanç elde ederek tıbbi sekreterlik eğitimini elde edebilirsiniz. Ayrıca bu eğitimi sektörde büyük bir saygınlık elde etmiş uzman eğitmenlerden alma ayrıcalığını yakalamanız mümkün. Diğer yandan online eğitim sayesinde nerede olursanız olun rahatlıkla derslere katılım gösterebilirsiniz. Konuları pekiştirmek ve bu mesleği en iyi şekilde icra edebilmek içinse, dersleri tekrar etme şansı sağlanıyor.

Eğitimin sonunda yapılan sınav ile beraber başarılı olduğunuz takdirde sertifika kazanabilirsiniz. Bu sertifika özel ve kamu kuruluşları bünyesinde tıbbi sekreterlik mesleğini gerçekleştirme şansı sağlamaktadır.

Sağlık bilimi döküm araştırma, Bulguları detaylı şekilde derlemek ve ilgili bölümlere sunum çalışmalardan bazılarıdır, Tıbbi dökümantasyonun temel görevleri arasında yer alır, Kayıt ve saklama, Dökümantasyonun düzenli şekilde kayıt altına alınması ve saklanması, Tıbbi geçmişin korunması ve gelecekteki referanslar için önemlidir, Veri Analizi, İlgili verilerin analiz edilmesi ve detaylı raporların çıkarılması, Karar verme ve doğru teşhis için kritik bilgileri sağlar, Raporlama, Raporların doktor ve diğer sağlık çalışanlarına iletilmesi, Hastanın durumunun doğru ve hızlı bir şekilde anlaşılması açısından önemlidir, Terminoloji bilgisi, Tıbbi sekreterlerin sağlık dilinden tüm terminolojiyi bilme becerisi, Etkin ve doğru tıbbi kaydın oluşturulabilmesi için önemlidir, Bilimsel analiz, Sağlıkla ilgili istatistiksel bilgilerin bilimsel yöntemlerle analiz edilmesi, Bulguların doğruluğunu ve geçerliliğini sağlar, Döküman ve Evrak Raporlama, Analiz sonuçlarının raporlanması, Doktorların bilgiye dayalı kararlar vermesine yardımcı olur, Hasta kabul bölümü, Hastanın kabul sürecinin yönetilmesi, Hastanın hizmete uygunluğunu sağlar ve başarıyla işlemlerini yönetir, Sağlık dökümleri araştırma, Hastanın sağlık geçmişi ve diğer belgeler üzerinde detaylı araştırma yapılır, Hastanın sağlık durumu ve tedavi süreci hakkında kapsamlı bilgi sağlar, Eğitim, Tıbbi Sekreterlik veya Tıbbi Dokümantasyon alanında alınan eğitim, Görevleri yerine getirirken gerekli bilgi ve beceri setini sağlar
tıbbi dokümantasyon tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik tıbbi sekreter hasta kabul personeli tıbbi sekreterlik görevleri hasta kabul sekreteri online eğitimler uzaktan eğitim hasta kabul
Görüntüdeki adam bir gözlük ve mavi bir gömlek giyiyor. Kısa, açık renkli saçları ve temiz traşlı bir yüzü var. Gömleğinin rengiyle uyumlu ince çerçeveli gözlükleri var. Yüzünde sakin ve kendinden emin bir ifadeyle doğrudan kameraya bakıyor. Kollarını göğsünde kavuşturmuş ve dik bir duruş sergiliyor. Arka plan düz beyaz bir duvardır ve odakta olan tek şey onun kıyafetidir. Mavi gömlek beyaz duvarla parlak bir kontrast oluşturarak adamın varlığını vurguluyor.
Korcan Evin
İçerik Editörü

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.