AnasayfaBlogİtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü
Bölümler

İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü

06 Kasım 2020
İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü

Bir milletin kültürünü, tarihini ve dokusunu yakından tanımak isteyenler ilk önce o milletin dili ve edebiyatı hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Özellikle de tanımak istediği millet, büyük bir kültüre sahipse öğrenilmesi zorunludur. Geçmişten günümüze dünya siyasetinde önemli rol oynayan, yönetim şekilleri ile döneme damga vuran, dünyada metre kareye en çok sanat eseri düşen bir ülkeyi yakından tanımak istiyorsanız İtalyan dili ve edebiyatı hakkında bilgi sahibi olmak zorundasınız. Evet, yanlış duymadınız. İtalyan dili ve edebiyatı öğrenerek belirtilenler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dünyanın en köklü devletlerini kuran, evrimsel olarak tüm dünyaya yayılan düşünce akımlarıyla tanınan ve en çok sanatçı ve sanat eserine ev sahipliği yapan İtalya ülkesinin dili. İtalya, Güney Avrupa’da yer alan, çizme şeklinde ve dünya turizminin başkenti olan bir ülkedir. İtalyan dili ve edebiyatı da geçmişten günümüze var olan bu köklü ülkenin dokusunu öğretmede yardımcı olmaktadır. İtalyan dili ve edebiyatı, İtalya ülkesinin tarihi, siyaseti, kültürü, edebiyatı, sosyolojisi, felsefesi vb. hakkında bilgiler öğrenmemizi sağlamaktadır.

İtalyanca, günümüzde İtalya ve İsviçre’nin güney kısımlarında konuşulan bir dildir. İtalyan göçmenlerin yoğun olduğu Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Kanada, Avusturalya ve Brezilya’da da sıkça konuşulmaktadır. İtalyanca, Hint-Avrupa dil ailesine mensup bir dildir. Bu dil ailesinin Romen dilleri kolunda yer almaktadır. İtalyanca, kesif vurgularıyla kendine has melodileri olan bir dildir. İtalyanca içerisinde yer alan kelimelerin tamamına yakını ünlü harfle bitmektedir. Alfabesinde ise 21 harf bulunur.

İtalyan dili ve edebiyatı, İtalya edebiyatını ve kültürünü başlangıçtan günümüze kadar ele alan bir disiplindir. Aynı zamanda İtalyan dili ve edebiyatı, başlıca yazarları ve düşünce akımlarını da araştıran bir disiplindir. İtalyan dili ve edebiyatı disiplini, İtalyan gramerini öğrencilerine en iyi şekilde öğretmektedir. İtalyan dili ve edebiyatı aynı zamanda İtalyanca dilinin özelliklerini de öğretmektedir. Yazıya giriş yaptıktan sonra şimdi de İtalyan dili ve edebiyatı bölümü hakkında bilgi sahibi olalım.

İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

İtalyan dili ve edebiyatı bölümü, temel dil becerilerini kazandırmayı amaçlayan okuma, yazma, dinleme, anlama vb. yönelik eğitim veren bir bölümdür. İtalyan dili ve edebiyatı bölümü, dilbilgisi ve dil çalışmaları alanında faaliyet gösteren bir bölümdür. Aynı zamanda İtalyan kültür tarihine yönelik de eğitimler vermektedir. İtalyan dili ve edebiyatı bölümü, öğrencilerine edebiyat ve edebiyat eleştirisi alanında kazanımlar sağlayarak onlara kültürel ve entelektüel beceriler kazandırır. Bu bölüm aynı zamanda öğrencilerine açılımlı çeviri uygulamaları yaptırmaktadır.

İtalyan dili ve edebiyatı bölümü, İtalyan edebiyat tarihi, İtalyan roman ve öyküsünün gelişimi konularında eğitim veren bir bölümdür. İtalyan dili ve edebiyatı bölümü, çağdaş İtalyan edebiyat metinleri, 17. yüzyıldan itibaren oluşan yazınsal eleştirinin başlıca kuramlarını öğretmektedir. Aynı zamanda bu bölüm, eleştirel okuma çalışmaları sayesinde kültüre ve sanata olan bakışı kucaklamaktadır.

İtalyan dili ve edebiyatı bölümü, medeniyet tarihine öneli katkıları olan İtalya’nın kültür, dil ve edebiyatını araştıran ve eğitimini yapan bir bölümdür. Ayrıca bu bölüm çok önemli bir görev üstlenmektedir. Bu görev da Batı toplumlarının ortak değeri olmuş manevi değerlerin ve düşüncelerin ülkemizde tanıtılmasına aracılık etmektir. Çağdaş Batı dünyası ile ülkemizin bütünleşmesini de sağlamaktadır. Bu önemli görevinin yanında İtalyan dili ve edebiyatı bölümü, Latince, sanat tarihi, mitoloji, felsefe gibi dersleri de pekiştirmektedir. Teorik ders ağırlığının yanında öğrencilerinin pratik yapmasını sağlayan uygulamalı dersler de sunmaktadır. Bölüm hakkında bilgi sahibi olduktan sonra şimdi de İtalyan dili ve edebiyatı bölümü iş imkanları hakkında bilgi sahibi olalım.

İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

İtalyan dili ve edebiyatı bölümü iş imkanları kamu ve özel sektörü kapsamaktadır. İtalyan dili ve edebiyatı bölümü iş imkanları arasında en çok tercih edilenlerden birisi akademik kariyer yapmaktır. Bireysel olarak çevirmenlik faaliyetlerinde bulunmakta İtalyan dili ve edebiyatı bölümü iş imkanları arasında yer alır. Tercümanlık-çevirmenlik ofislerinde çalışmakta bu bölümün mezunlarına sunduğu imkanlar arasında yer alır. Türkiye’de yer alan İtalyan şirketlerinde çalışmak da çalışma alanları arasında yer alır.

İtalyan dili ve edebiyatı bölümü iş imkanları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dış İlişkiler Bakanlığı, Büyükelçilikler ve konsolosluklar da çalışmak yer alır. Turizm firmalarında çalışmak da çalışma alanları arasında yer alır. İtalyan dili ve edebiyatı bölümü iş imkanları arasında öğretmenlik yapmak da yer alır. Özellikle yabancı dil merkezleri ve İtalyanca eğitim veren okullarda çalışabilirler. İtalyan dili ve edebiyatı bölümü iş imkanları arasında dış ticaret üzerine çalışmalar sürdüren şirketler de çalışmak da sayılabilir. Bankalar ve tekstil firmaları da bu kategori içerisinde yer alabilir.

Son olarak İtalyan dili ve edebiyatı bölümü iş imkanları arasında kütüphanelerde ve arşivlerde çalışma imkanı bulunmaktadır. Bölümün mezunlarına sağladığı bu iş imkanları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra şimdi de İtalyan dili ve edebiyatı bölümü mezunları ne iş yapar başlığını inceleyelim.

İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

İtalyan dili ve edebiyatı bölümü mezunları, İtalyan dilinin gramer yapısını incelerler. İtalyanca dilinin edebiyat ve kültürünü geçmişten günümüze kadar incelerler. İtalyan dili ve edebiyatı bölümü mezunları, öğrencilerine İtalyanca dili düzeyine uygun programlar düzenlerler. Yine öğrencilerine İtalyanca yazma, okuma, anlama ve dinleme becerilerini kazandırmaya çalışırlar. Bunun için öğrencilerinin seviyeleri doğrultusunda içerik hazırlarlar.

İtalyan dili ve edebiyatı bölümü mezunları, İtalya ülkesinin dil, düşünce ve kültür alanlarında bilimsel araştırma yaparlar. İtalyan dili ve edebiyatı bölümü mezunları, ülkemizde eksikliği hissedilen İtalyanca hakkında incelemelerde bulunurlar. İtalya ülkesinde yer alan meslektaşları ile bir araya gelerek alandaki sorunların çözümü için çalışmalar düzenlerler. İtalyan edebiyatında yer alan edebi eserlerin Türkçe’ ye tercüme edilmesini sağlarlar.

İtalyan dili ve edebiyatı bölümü mezunları, resmi ve özel yerlerde tercümanlık işleri yaparlar. Örneğin, hatırladığım kadarıyla yıllar önce Papa, ülkemize ziyarete gelmişti. Resmi bir ziyaret bünyesinde Papa ile Başbakan arasında tercümanlık yapılması gerekiyordu. Bu tercümanlık rolünü yıllarca İtalya ülkesinde yaşamış ve orada kariyerini sürdürmeye devam eden oyuncu Serra Yılmaz yapmıştır. İtalyan dili ve edebiyatı bölümü mezunları, alanındaki çalışmalarla ilgili olarak bilimsel makale yazarlar. Son olarak İtalyan dili ve edebiyatı bölümü mezunları, resmi yazışmaları veya evrakları Türkçe’ ye çevirirler. Bu konu hakkında bilgi sahibi olduktan sonra bölüm derslerini öğrenelim.

İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü Dersleri Nelerdir?

 • Pratik İtalyanca

 • Latin Dili

 • İtalyanca Sözlü Anlatım

 • İtalyan Dili ve Medya

 • İtalyan Kütür Tarihine Giriş

 • İtalyanca Dilbilgisi

 • İtalyanca Metin Okumaları

 • İtalyanca Sözcükbilimi

 • Dil Becerileri

 • İtalyan Edebiyatında Kuramsal Yaklaşımlar

 • İtalyan Kültür Tarihi

 • İtalyan Edebiyat Tarihine Giriş

 • Romen Diline Giriş

 • Çeviri

 • Antik Edebiyat

 • Dante Okumaları

 • Mitoloji

 • Cümle Analizi

 • Sözlü Anlatım

 • Yazarlar ve Metinler

 • Estetik ve Sanat Felsefesi

Yukarıda belirtilen dersler genel olarak verilmiştir. Dersler İstanbul Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi sayfasından alıntılanmıştır.

İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

Bu bölüm ülkemizde yalnızca iki üniversitede bulunur. Bu üniversiteler İstanbul Üniversitesi ve Ankara Üniversitesidir. O yüzden sizleri çok uzun bir liste beklememektedir. Size hazırladığım liste en güncel verileri içermektedir.

ÜniversiteBölümTaban PuanSıralama
İstanbul Üniversitesiİtalyan Dili ve Edebiyatı395,5617515935
Ankara Üniversitesiİtalyan Dili ve Edebiyatı366,5789423625
Anakara Üniversitesiİtalyan Dili ve Edebiyatı (KKTC uyruklu öğrenciler için)DOLMADIDOLMADI
italyan dili ve edebiyatı bölümü italyan dili ve edebiyatı italyanca italyan dili ve edebiyatı bölümü iş imkanları italyan dili ve edebiyatı bölümü mezunları italya
Sezer Açiler
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İtalyanca Günler ve Aylar
Yabancı Dil Eğitimi

İtalyanca Harfler, Günler ve Aylar

24 Eylül 2021
İtalyanca Kelimeler Nelerdir?
Yabancı Dil Eğitimi

İtalyanca Kelimeler Nelerdir?

07 Ağustos 2021
İtalyanca Öğrenmenin İpuçları
Kişisel Gelişim

İtalyanca Öğrenmenin İpuçları

20 Ağustos 2021