AnasayfaBlogGeleceğin Entelektüelleri
Popüler Yazılar

Geleceğin Entelektüelleri

16 Mayıs 2019
Geleceğin Entelektüelleri

Üniversite tercih döneminde karşınıza sıklıkla gelse de tereddütte kalıyor olabilirsiniz. Revaçta bir bölüm olsa da çevrenize sosyoloji okuduğunuzu söylediğinizde “o neydi?” tarzı sorularla karşılaşırsınız. İşte gelin hep birlikte sosyoloji okumak nasıl bir şeydir, inceleyelim. 

Neden Sosyoloji Okuyalım?

Güncel olaylara, toplumsal gündeme ilgi duyuyorsanız ve görünenin ardındaki gerçekleri merak ediyorsanız sosyoloji seçmeniz kaçınılmazdır. Araştırmayı ve okumayı, durmaksızın öğrenmeyi seven insanlardansanız yine sosyoloji tam size göre. Sosyoloji okuyan kişi çevresinin farkına varır ve programın içerisinde bulunan temel dallarla birlikte sorgulamaya başlar. Bilmek, bir sosyolog adayı için her şey demektir. 

Sosyoloji programı bitiren herkes sosyolog olarak yollarına devam etmek zorunda değildir. Lisans eğitiminde aldığınız tüm bilgilerle ne yapacağınız biraz da size kalmış oluyor çünkü yelpazesi gerçekten geniş. Toplumsal kurumlardan birine yönelip yazar olabilirsiniz. Toplumun nasıl olması gerektiğini bilmesi gereken öyle çok husus var ki.

Sosyolojinin Özellikleri Nelerdir?

Aslında olanı olduğu gibi yorumsuz inceler. Nasıl olması gerektiğiyle ilgili çözümler üretse de pratikte bir yaptırımı yoktur. Sosyoloji toplumsal olayları ilişkisel olarak inceler ve toplumun ihtiyaç gördüğü noktalarına fikir beyan edip yapıcı çözümler verir. E. Durkheim’ın da bahsettiği gibi bir sosyolog, toplumsal konuları bir nesne gibi ele alır. Sosyoloji normatif yani kural koyucu değildir. 

Örneğin siyaset kurumunda meydana gelen değişimler eğitim kurumunu nasıl etkiler? Ya da ekonomi kurumundaki gelişmelerin eğitimi etkilemesi gibi. Sosyal bilimler içerisindeki diğer toplumsal bilimler toplum yaşamının her yönünü ayrı ayrı incelerken sosyoloji bütünsel yaklaşır. Köyden şehre göç etmiş insanın kişisel tercihine değil de bu insanların göç etmesine neden olan traktör kullanımı, toprak bölünmesi, sulu tarımın bitmesi gibi nedenlerle dikkat çeker.

En önemlisi sosyoloji değer yargılarından uzaktır. Burada normal veya anormal yoktur. Hemen her konuda fikir sahibi olursunuz. Fikir beyan etmeye hakkınız vardır çünkü toplumsal sorunlar sizi ilgilendiriyordur. Sizin her zaman bir çabanız vardır; daha iyi insanlar, daha iyi toplum, daha yaşanabilir bir dünya… 

Sosyoloji Mezunu Ne İş Yapar?

Toplum bilimi, insanın ve insan gruplarının olduğu her yerde iş bulur. Özel sektörde insan kaynakları uzmanı olarak isterse akademisyen olarak ve bilindiği üzere artık her belediye sosyologlar ile çalıyor. Araştırma merkezleri, reklam şirketleri ve hatta gazetecilik alanı bile alanında uzman sosyoloji programı mezunu entelektüel bireyler ile çalışmak istiyor. 

Buradaki anahtar çok açık lisans düzeyinde bile sosyoloji programı içerisinde göreceğiniz eğitim çok kapsamlıdır ve sizi gerçekten de geleceğin entelektüeli yapar. Gerektiğinde nefes almaksızın okuyan ve bol bol araştıran sizler zihninizdeki kelimeleri dökecek bir yerlere ihtiyaç duyarsınız. Kafanızı toparlayabilecek kadar şanlılar kitap yazar, yazmaya çalışır. 

Belki blog yazarsınız belki de içerik üretebileceğiniz bir yerler ararsınız. Mezun olana kadar beklemenize gerek bile olmayacak birçok iş imkanı online olarak mevcuttur aslında. İşte şimdiki adım ne yaptığını biliyor olmak ve online iş sahibi olabilmek. Eğer içerik üretmek tam da bana göre diyorsanız alanında en iyisinden verilmekte olan İstanbul İşletme Enstitüsü çatısında yer alan İçerik Editörlüğü eğitimine göz atmalısınız. Geleceğin entelektüelleri içerik editörlüğü sizi bekliyor! 

Yazar: Simge Kaya

blogiçerik editörlüğü mezun sosyologsosyoloji üniversite
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Entelektüel Ne Demek?
Ne Demek?

Entelektüel Ne Demek?

22 Kasım 2020
Yeni Çağın Örgütler Üzerindeki Etkileri
Stratejik Yönetim

Yeni Çağın Örgütler Üzerindeki Etkileri

07 Haziran 2018