Close
Mobil Menu Bars

Vejetaryen Ve Vegan Beslenme

10 Temmuz 2019, 1493 defa okundu.
Vejetaryen Ve Vegan Beslenme
beslenme biçimleri, beslenme, protein, vejetaryen, vegan, lakto, ovo, stres,

Günümüzde birçok insan farklı beslenme biçimlerini tercih ediyor. Bu beslenme çeşitlerini sağlıklı yaşamak için tercih edenlerin yanında vicdanı olarak tercih edenlerin de sayısı fazla.

Beslenme Biçimleri Neler?

Beslenme biçimleri genel olarak hayvansal ürünler ve sebze ağırlıklı beslenme türleri olarak ikiye ayrılır. Bu temel ayrım dışında onlarca farklı beslenme biçimi bulunur. Hayvan eti yenmeyen beslenme biçimine genel olarak vejetaryen beslenme adı verilir. Vejetaryen beslenmede yumurta yiyenlere ovo vejetaryen sadece süt ürünü tüketenlere lakto vejetaryen ve her ikisini de tüketenlere lakto- ovo vejetaryen denir. Hayvansal hiç bir ürünün tüketilmediği beslenme biçimine ise vegan beslenme deniliyor. Vegan beslenenler yumurta ve süt ürünlerin yanında bal da yemezler. Deri ürünler kullanmazlar.

Neden Hayvansal Ürünler Olmasın?

Hayvanlar, süt ürünlerinden yumurtaya veya et ürünlerinden deri üretimine kadar her alanda şiddete işkenceye ve ölüme maruz kalıyor. Bunların yanında ilaç ve kozmetik ürün deneylerinde de hayvanlar kullanılmakta. Bu yöntemi hiç bir canlının görmesini istemeyen ve hayvanların da insanlarla eşit yaşam standartlarına sahip olmasını düşünen kişiler vejetaryen ve vegan beslenme biçimlerini tercih ediyor. Bu hayvansever kişiler hayvanların denilenin aksine bizim için değil bizimle birlikte yaşamayı hak ettiğini savunuyor.

Beslenme Biçiminden Yaşam Biçimine

Bu beslenme biçimlerini uygulayan insanlar hayvansal ürünleri sadece yemek masalarından değil hayatlarının her alanından çıkarmaya çabalarlar. Baştan aşağıya tüm hayvansal ürünlerin kullanımı ve hayvanlar üzerinde deney yapılarak üretilen tüm ürünleri kullanmayı reddederler. Bu nedenle vegan ve vejetaryen yaklaşımları sadece beslenme biçimi olarak değerlendirmek eksik olacaktır. 

Bunun bir yaşam biçimi haline dönüşmesiyle giyim, kozmetik, temizlik ürünleri ve hayvanların zarar gördüğü düşünülen daha pek çok alandan ürünü tüketmemeye karşı çaba sarf ederler. Örneğin hayvanlar üzerinde deney yapan bir firmanın diş macununu kullanmayı, hayvanların deri ve dişlerini kullanarak üretilen ayakkabıları kullanmayı, atıklarını denize atarak su kirliliği yaratan ve oradaki canlı popülasyonunu etkileyen bir firmanın takılarını kullanmayı reddederler.

V-Label Sertifikası Önemli

Avrupa Vejetaryenler Birliği (EVU) tarafından geliştirilmiş olan Vegan-Vejetaryen Ürün Sertifikası “V-Label” birçok alandan ürünü inceliyor. Bu ürünleri üretim aşamasından paketleme aşamasına kadar her açıdan inceliyor ve hayvan bağlantısı olup olmadığına karar veriyor. Tüm üretim anında inceleme yapıldığından bu sertifikayı almak epey zor. Bütün bunlara rağmen kolay ulaşabileceğimiz ve hayatımızda olan birçok bilindik marka ve mağaza bu sertifikayı almış bulunuyor.

Bu Beslenme Biçimleri Sağlıklı Mı?

Günümüzde pek çok doktor hayvansal ürün tüketmeyen insanların tüketen insanlara göre daha sağlıklı ve uzun bir yaşam sürdüğünü beyan ediyor. Hayvansal ürün tüketmeyen insanların kolesterol, kalp veya organ yağlanması gibi hastalıklara karşı daha dirençli olduğunu ortaya koyan araştırmalar da mevcut. Tabii bu beslenme biçimini sağlıksız bulan ve eleştiren doktorlarda bulunuyor değil.

Besin Değeri Yüksek Beslenme Şart

Hayvansal protein B 12 ve demir gibi vücut için gerekli olan bir protein çeşidi. Hayvansal ürün tüketmeyen insanların bu proteini karşılayacağı direkt bir ürün yok. Bu kişiler gerekli proteini hayvansal ürünler yerine bitkisel ürünlerden karşılamaya çalışır. Bu sebeple çok özenli bir beslenme düzeni oluşturulmalı ve besin değeri yüksek ürünlerle beslenme desteklenmeli. 

Hayvansal ürünleri tüketmeyen insanların azot bağlayıcı özelliği bulunan nohut ve fasulye gibi bakliyatlar, keten tohumu, soya ve lif oranı yüksek yulaf vb. ürünleri tüketmeye özen göstermesi gerekir. Sebze ve kuruyemişler de bu beslenme biçiminin olmazsa olmazıdır.
Beslenme düzeninizi değiştirerek stres düzeyinizi azaltmak da mümkün. Fazla stresin vücuda çeşitli zararları vardır. Siz de seçeceğiniz bir düzenli beslenme ile stresi azaltın. 

Yazar: Merve Büyüktaş
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!