AnasayfaBlogBir Toplum Bilimi: Sosyoloji
Meslekler

Bir Toplum Bilimi: Sosyoloji

05 Nisan 2018
Bir Toplum Bilimi: Sosyoloji

Sosyoloji sadece akademik anlamda uğraştığımız bir bilim değildir. Bunun yanında günlük hayatımızda gözlemler yapmamıza yarayan ve insanlar arasındaki sorunları kitlesel olarak inceleyerek bize yol gösteren bir bilimdir. 

Sosyoloji Nedir?

Toplum bilimi olarak da bilinen sosyoloji farklı kültürleri, kültürler arası ilişkileri ve topluma dair her şeyi inceleyen bir bilim dalı. Sosyoloji toplumda insanların kurdukları ilişkileri bu ilişkilerin nasıl ortaya çıktığını ve değiştiğini inceleyen bir sosyal bilimdir. Üniversitelerdeki sosyoloji bölümleri ise daha teorik çalışmakla beraber değişik alanlarda araştırmalar yürütmektedirler. Bazı örnek konular; kent, din, aile, eğitim...vb. 

Sosyoloji bölümünde hangi dersler var?

Sosyoloji bölümünde toplumsal cinsiyet, kentleşme, küreselleşme, sosyal ve kültürel antropoloji, kültür sosyolojisi ve çağdaş Türk toplumunda değişim dersleri verilir. Bunun yanında sosyoloji pek çok farklı bilimden de yardım almaktadır. Bunlara da örnek verecek olursak eğer; antropoloji, psikoloji, felsefe, tarih ve daha birçok sosyal bilimden.

Tercih Sosyoloji

Sosyoloji okumak benim için hayatımda değişiklikleri görmeye fırsat tanıyan bir kapı oldu. Herkesin dediği o farkındalık kazanma algısını bu bölümde bulabildiğime inanıyorum. Sosyolojiyi tercih etmemin nedeni bu kadar teorik görüşlü değildi aslında. Üniversite sınavlarına hazırlanırken herkes gibi bende pek çok bölüm araştırdım ve inceledim. 

Fakat her zaman insanlarla iç içe olmayı ve araştırmayı, geliştirmeyi, incelemeyi ve üretkenliği seven bir yapım olduğuna inandığım için sosyoloji bölümünün hayatıma uyum sağlayabileceğini düşündüm. Nitekim öyle de oldu. 
Bu bölüm ile kendinizi mesleki açıdan geliştirmenin yanı sıra kişisel gelişiminize de bolca katkıda bulunabilirsiniz. Sosyoloji ile her zaman yeni şeyler öğrenebilirsiniz. Derslerde öğrendiğiniz şeyleri kolayca pratiğe dökebilirsiniz. 

Sosyoloji Bölümünü Diğer Bölümlerden Ayıran Şey Nedir?

Aslında bu sorunun pek çok cevabı bulunuyor. Sosyoloji okurken belki çok fazla ödevimiz oluyor. Bazen uzun araştırmalar içinde sıkılıyoruz. Fakat her araştırma bizim düşüncemizi şekillendirmemizi sağlıyor. Hatta sosyoloji kendimizi ve çevremizi dahi çözümlememizi kolaylaştırıyor. Ödevlere değinmişken şunu da demeliyim; verilen ödevler sıkıcı, kopyala-yapıştır ödevler değildir çoğu zaman.

Sizden antropoloji dersi sahaya inerek pek çok gözlem ve analiz yapmanız istenir. Veriler toplamanız, anket yapmanız, verileri ayrıştırarak analiz yapmanız istenmektedir. Sonunda ise çoğu zaman ödevler bir sunum ile taçlandırılır. Dersler daha çok tartışma biçiminde geçiyor.

Sosyolojinin konusu toplum olunca tabi konuşulacak konuda bitmiyor. En zor kısım olan sınavlardaysa genelde sizden yorum yapmanız beklenir. Derste anlatılanlar ve kitabi bilgilerinizin yanında, kendi düşüncelerinizi de bunlar ile harmanlayarak sunmanız istenir. 

Okul Bitince 

Üniversiteden mezun olan herkes gibi benim de pek çok korkularım bulunuyor. Günümüzde işsizliğin git gide artıyor olması bunu en çok etkileyen faktör. Üstelik sosyolog kadroları da oldukça az sayıda. Akademide kalmak bizler için bir tercih olabilir belki ama ne zaman ve nerede kadro açılacak sorunu yer bitirir bizi bazen. 

Fakat gerçekten bu kadar karamsar olmak gerekir mi? Tabi ki de hayır. Günümüzde sosyolojiye verilen değer git gide artıyor. Sosyolog olarak çalışabileceğimiz devlet ve akademik kurumların yanında pek çok özel sektör bulunmaktadır. Özel sektörlerin genelde işe almak için istediği şartlar ise insan ilişkileri iyi olan, heyecanını koruyan, araştırmayı ve geliştirmeyi seven bireyler. 

Sosyoloji Mezunu İçin İş Alanları Nedir?

Sosyoloji mezunları toplumla ve insanla ilgili her alanda çalışabilir. Sivil toplum kuruluşlarında, şirketlerde insan kaynakları departmanlarında, belediyelerde sosyolog olarak ve akademisyen olarak uzmanlaşabilir. Sosyolog olarak çalışmak isterseniz pek çok kurum size kapılarını aralayacaktır. Bu kurumların kapsamı çok geniştir. STK'lar sosyologlara en çok ihtiyaç duyan kurumlardan bazılarıdır.

Bu kurumlarda ayrıca stajda yapabilirsiniz. Okul bitmeden önce ya da bittikten sonra alacağınız pek çok sertifika ile yan dallara yönelebilirsiniz. Böylece iş bulma fırsatınız daha da artacaktır. Sertifika ve online eğitimler ile yapabileceğiniz meslekler. Aile danışmanlığı, felsefe öğretmenliği, gazetecilik, halkla ilişkiler. 

Yazan: Tuğba Avcıoğlu

online eğitimsertifikasosyologsosyolojisosyoloji bölümü
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Satranç Eğitimi
5
(44)

Satranç Eğitimi

15 Konu5 Saat
Erdem TuranErdem Turan
700209
Bütünsel Gelişim Eğitimi
Faruk ÖkenliFaruk Ökenli
750209
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
800399