AnasayfaBlogToplum Bilimi Mesleği: Sosyolog
Meslekler

Toplum Bilimi Mesleği: Sosyolog

11 Haziran 2019
Toplum Bilimi Mesleği: Sosyolog

Toplum bilimi olarak da bilinen sosyoloji, farklı kültürleri, kültürler arası ilişkileri ve topluma dair her şeyi inceleyen bir bilim dalı. 

Sosyoloji bölümünde toplumsal cinsiyet, kentleşme, küreselleşme, sosyal ve kültürel antropoloji, kültür sosyolojisi ve çağdaş türk toplumunda değişim dersleri verilir.

Bu bölümde okuyanlar alışılagelmişten farklı yaşam biçimlerinin de var olduğunu göstererek farklı kültürleri anlamaya çalışır. 

Neden Sosyoloji?

Meslek seçimi ve kariyer planlama önemli bir konudur. Öncelikle bu bölümü ilk seçtiğimde çok net bir hayalim vardı ve bu hayale beni yaklaştıracak en mantıklı yol sosyoloji diye düşündüm. 

Hayalim toplum içerisinde suça sürüklenmiş çocukların ıslahevinde yeniden topluma kazandırılması için çalışmalar yapmaktı. Neden çocuklar yetişkinlerin sebep olduğu bir çamurlu yola sürükleniyorlardı?

Ya da madem bu çamurlu yola girdiler, neden o yoldan çıkmaları için bir yardım eli uzanmıyordu? 

Lise sıralarında aklıma takılan bu soru beni bir hayli yordu. Bunu gerçekleştirmek için acaba nasıl bir yol izlemeliyim diye araştırdım.

En başta anca psikoloji okursam bunu yaparım diye düşünmüştüm ancak üniversite tercihlerini yaparken bir hocam sosyoloji daha çok seni hedefine yöneltir deyince aklıma yattı ve sosyolojiyi seçtim. 

Sosyoloji Bölümünde Okumak

Okuması zevkli bir bölümdür. Sosyoloji de diğer bölümler gibi sıkıcı ödevlere maruz kalmazsınız. Ders çalışırken ki eğer ilgiliyseniz ezberden ziyade yorum yapacağınız şekilde çalışırsınız. Bu da sizi zora sokmaz. 

Zaten ders konuları da toplumlar üzerine olduğundan çok bunalmazsınız. Unutmayın, insan kendini geliştirdiği taktirde her meslek ona güzel kapılar açar. Mühim olan işini severek yapmaktır. 

Sosyolog Olmak

Üniversitede okurken çok zevk alarak okudum, üçüncü sınıfta biraz gerçeklerle yüzleştim. Atanma kıtlığı, KPSS puanları derken hayalim benden gittikçe uzaklaştı.

Mezun oldum, hayalimin yolunu biraz değiştirsem de asla vazgeçmedim. Bunları düşünürsek sosyolog olmanın sıkıcı tarafı  aslında atamaların gerçekleşmesinin zor olması.

Ancak ben şimdi bunlardan bahsettim diye mezun olunca tamamen işsiz kalınmaz. Birçok özel firma sosyoloji alanından çalışan alır.

Sorgulamayı, araştırmayı seven ve farklılıklara hoşgörüyle yaklaşabilen insanlar sosyoloji alanında başarılı olabilir.

Hemen her belediye bünyesinde sosyolog çalıştırmaktadır. Bu da isteyen sosyoloji öğrencilerinin staj imkanını arttırır.

Sosyoloji Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Sosyoloji mezunları, toplumla ve insanla ilgili her alanda çalışabilir. Sivil toplum kuruluşlarında, şirketlerde insan kaynakları departmanlarında, belediyelerde sosyolog olarak ve akademisyen olarak uzmanlaşılabilir. 

Bunun yanı sıra tüm sivil toplum kuruluşlarında da staj yapabilir ya da mezun olduktan sonra çalışabilinir. Son olarak da şirketlerde insan kaynakları departmanında da rahatlıkla iş imkanı bulunabilmektedir.

Araştırma ve reklam şirketleri veya gazetecilik gibi alanlarda kendinizi geliştirdiğiniz takdirde iş bulma olanağınız vardır. Bu mesleği seçenler bilmelidir ki, araştırmak ve gözlem yapmak hayatlarının bir parçasıdır.

Sürekli merak eden yaşadığı toplumu ileri noktalara nasıl taşırım diye düşünen herkes bu mesleği yapabilir. Yaşanılan kültürün değeri günden güne arttığı için sosyolojinin önemi son zamanlarda daha çok anlaşılmıştır. 

Tüm ülkelerde bir çok şirket içinde bulunduğu toplumu anlayarak hareket etmektedir. Bu da sosyolojinin gelecekteki değerini arttırmaktadır.

Sizler de meslek seçimi için araştırmalar yapın ücretsiz online eğitimler alın. Örneğin İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından alacağınız Kişisel ve Mesleki İmaj Eğitimi size yararlı olabilir.

Yazar: Gülsüm Erken

sosyoloji sosyolog sosyoloji mezunu meslek meslek seçimi online eğitimler
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyolog Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Sosyolog Nedir? Ne İş Yapar?

04 Mayıs 2021
Sosyologlar İçin Online Eğitimler
Online Eğitim

Sosyologlar İçin Online Eğitimler

30 Haziran 2021
Sosyoloji Bölümü
Bölümler

Sosyoloji Bölümü Nedir?

13 Temmuz 2020
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
755259
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
800399