AnasayfaBlogYeni Nesil Teknolojik Müşteriler ve Bankacılık
Popüler Yazılar

Yeni Nesil Teknolojik Müşteriler ve Bankacılık

21 Nisan 2018
Yeni Nesil Teknolojik Müşteriler ve Bankacılık

Banka ne demek? Banka kelimesi İtalyanca “Banco” kelimesinden gelir. Tezgah, sıra, masa anlamındadır ve zamanla parasal işlemler bu "Banco"lar üzerinde yapılmaya başladığından paranın bozulduğu tezgah veya para bozma masası anlamında kullanılmaya başlanmıştır. 

Bankacılık Evrimi

Mezopotamya'daki Kızıl Tapınak tarihte bilinen ilk bankadır. Para kavramının gelişmesi ile bankacılığın tarihsel gelişimi birbirine paralel gider. Hammurabi kanunlarında borçların ne şekilde ödeneceği, komisyon alımının ne şekilde olacağı işlerin bankada nasıl yapılacağı gibi kavramlardan söz edilir. Sonraki yıllarda bankacılık zengin ailelerin uğraştığı bir alan haline gelir.

Gelişmiş Bankacılık Nedir?

Gelişmiş bankacılık para, sermaye ve kredi ile ilgili tüm işlemleri yapan, özel, tüzel ve kamusal kişilerin finansal alandaki tüm ihtiyaçlarını karşılayan ve faaliyetlerde bulunan ekonomik kuruluşlardır. Günümüzde kurumların ve kişilerin ihtiyaçları değişmekte bankacılık hizmet yelpazesi de bu değişmelere bağlı olarak hızla genişlemektedir. 

Sektöre teknolojik gelişmelerin entegre edilmesi ile klasik bankacılık faaliyetlerinin dışında her gün yeni ve farklı ürün ve hizmet anlayışı ortaya çıkmakta. Bankalar geçmişten daha iyi ürün ve hizmetler sunuyorlar ve sürekli gelişiyorlar. Özellikle orta yaş grubu müşterileri önceki yıllarda bankacılığın nasıl yapıldığını bildikleri için bu gelişmelerden son derece memnun. Onların standartları açısından sunulan hizmetler oldukça tatmin edici hatta bankacılıkta uzay çağı hissini yaşatıyor onlara.

Değişen sadece bankaların ürün ve hizmetleri değil elbette. Ekonomik, sosyal ve siyasi koşulların etkisi bankalardan hizmet alan müşteri profillerini de hızla değiştiriyor. Özellikle teknoloji ve internet çağının içine doğmuş yeni nesil bir müşteri kitlesi var artık bankaların karşısında. 

Yeni Nesil Müşteriler Durumdan Memnun Mu?

Bu müşteriler teknolojiyi çok iyi kullanıyor. Olayları çabuk kavrayabiliyor, çabuk sıkılıyor, hızlı ve trend olan ürünleri seviyorlar. Sosyal medya kullanımı ve etkileşimleri çok yüksek. Önceki nesillere göre daha araştırmacı, daha girişimci, daha özgürlükçüler. Daha az tv izleyip daha çok bilgisayar ve tablet kullanıyorlar, alışverişlerinin %55'inden fazlasını internetten yapıyorlar, ev ve araba almak yerine dünyayı dolaşmayı tercih ediyorlar. 

Her türlü bilgiye kolayca ulaşabiliyorlar. Gün boyu sürekli internetle olsalar da e-mail kullanmayı sevmiyorlar. Facebook ve Twitter’ı fazla dramatik bulabiliyorlar. Bu kişiler kesinlikle bankalar için fazlasıyla değişik bir müşteri kitlesi. Yazılı ve görsel basında, bilboardlarda sürekli yapılan reklamlar ya da banka şubelerinin fiziki görünümlerine harcanan ciddi bütçelere rağmen, bankacılık yeni nesil müşterilerin pek de ilgisini cezbetmiyor şimdilik. 

İnternet Bankacılığı Çok Popüler

Şubeleri soğuk, mesafeli ve fazlaca ciddi buluyorlar. Zorunlu olmadıkça gitmiyorlar zaten şubeye. İçeride onların ilgisini çekecek bir şeyler olmadığını düşünüyorlar. Genellikle ebeveynlerinin kredi kartlarını kullanıyorlar, kartların en çok temassız işlem ve karekod ile para çekme-yatırma işlemlerini seviyorlar. Seviyorlar çünkü tam onların istediği gibi hızlı ve güvenli işlem yapabiliyorlar.

Neredeyse herkesin akıllı bir telefona sahip ve internete ulaşabildiği bir çağda tüm bankacılık işlemlerini telefon ve internet ile yapamamak yeni nesil için yetersiz ve zahmetli geliyor. Fatura ödemek için bankaya gitmek bir şaka sanki. Apple pay veya Starbucks ödeme sistemleri gibi sistemler onlar arasında çoktan kullanılmaya başlandı bile. Ve bu yeni sistemler onları mutlu etmekte de oldukça başarılı görünüyor. 

Teknolojiyi Seviyoruz

Yeni nesil müşteriler teknolojiyi kullanmayı seviyor ve çok ekranlı bir hayat yaşıyorlar. Bankalar onlar ile sosyal medya üzerinden bir etkileşim yapmaz, onlara artı bir değer de katmaz veya hayatlarına dokunamazlarsa bu gençlerin bankalar ile iletişimde olmalarının hiçbir değeri olmayacak. YouTube ve Instagram gibi gençlerin yoğun kullandığı sosyal mecralarda bankaların mutlaka olması gerekiyor.  

Herkes ve her şey için olduğu gibi zaman bankalar için de değişiyor. Bankaların bu yeni nesil müşterileri oldukça farklı. Onları anlamak ve yeni çağı yakalamak gerekiyor. Bankaların bu yeni nesli genç yaşta müşterileri yapmaları ve şimdiden ilişki kurmaları kurumlarının geleceği için oldukça önemli görünüyor. Bunu da ancak yeni nesil müşterilerinin ihtiyaçlarını teknoloji platformlarında karşılayarak yapabilecekler gibi duruyor.  

Yazar: Fatma Tuncel

banka bankacılık internet sosyal medya teknoloji yeni nesil müşteriler
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.