AnasayfaBlogEngelsiz Dünyanın Engelsiz Hedefi: Online Eğitim
Online Eğitim

Engelsiz Dünyanın Engelsiz Hedefi: Online Eğitim

14 Ağustos 2018
Engelsiz Dünyanın Engelsiz Hedefi: Online Eğitim

Benim hayalimdeki dünyada insanlar birbirlerine daha anlayışlı, saygılı ve sevgi dolu. Maalesef ki gerçek dünya böyle değil. Hayatımızda türlü zorluklarla karşı karşıya kalabiliyoruz.

Hiç hayatınızda engelli bir bireyin engelsiz hayallerini düşündünüz mü? Hayatımızdaki türlü zorluklar karşısında neler neler başarabileceğimiz mesela. Tüm bu zorluklar karşısında her şeye rağmen ayaklarının üstünde durabilmek...

Amacım eğitimi tamamlayıp güzel bir kariyer hedeflemek. Hayalimde eğitimimi tamamlayıp güzel bir kariyer hedefleyebilmeyi planlayıp başaracağıma inanmayan kişiler için her şeye rağmen ayaklarımın üstünde durmak istiyorum. Bu oldukça zorlu süreçte zorlanacağımı bilsem bile üstesinden gelmem gerekiyor. En çokta okuyup engelli arkadaşlarıma daha fazla yardımcı olmak ve onlar için bir şeyler yapmayı düşündüm. Bu nedenle birtakım nedenlerden dolayı yarım bıraktığım özel eğitimime tekrar başlamaya karar verdim.

Eğitimim esnasında gerek sosyal hizmet uzmanlarından yardım alarak gerekse öğretmenlerimin tavsiyelerini dinledim. Bu zorlu süreç karşısında eğitimimi başarıyla bitirdim. Bundan sonraki hedefimde ise atacağım ilk adım üniversitede sosyal hizmet ve danışmanlık bölümü eğitimini alarak benim gibi engelli birçok insana yardımcı olup imkânsız denilen birçok şeyin olmadığını ve biz engelli bireyler olarak ayrıca istediğimiz zaman engelleri aşabileceğimiz hedeflerin bizim elimizde olduğunun farkındalığını yaratmak istiyordum.

Engelsiz eğitim için neler yaptım?

İnternetten hedeflediğim bölüm hakkında daha detaylı araştırmalar yaparak üniversite sınavına hazırlandım. Kazandığım puan sonucunda engelim nedeniyle yaşadığım birtakım zorluklardan dolayı ulaşım problemi yaşadım. Bu sebepten dolayı daha detaylı araştırmam sonucunda AÜ Açık öğretim web sayfası aracılığıyla sistemden ders videolarını, soru çözümleri ve araştırma görevlileri ile etkili iletişim sağlayabileceğimi öğrendim.

Bu oldukça harika bir sistem. Birçok dezavantaj yaşadığım sorunlar karşısında oldukça olumlu bir çözüm odağı olduğunu düşünüyorum. Yeni bir üniversiteye başlamanın heyecanıyla hemen hesabımı aktifleştirerek sistemi kontrol etmeye başladım.

Canlı ders yayınları başlayınca dersleri aksatmadan takip ettim ve hep dışarı çıktığım zaman tabletime uygulamayı indirip yolculuk esnasında testleri çözdüm. Böylece sosyal hayatıma da zaman ayırabiliyor ve etkinliklere katılabiliyorum.

Harika bir şey değil mi bu?

Ders çalışırken online eğitim sistemi sayesinde gerek evde olsun gerekse dışarıya çıktığım zamanlarda istediğim her yerde mobil uygulama sayesinde eğitimime devam edebiliyorum. Benim açımdan hedefime oldukça çok büyük kolaylıklar sağlıyor. Ayrıca akademik makaleler sayesinde kendimi olabildiğince sosyal anlamda geliştiriyorum.

Bu arada işitme engelli insanlar ile iletişim sorunu yaşamamak için işaret dili öğrenmeye de karar verdim. Üniversitem bittiği zaman güzel bir işe girip orada daim olarak çalışmak istiyorum. Benim gibi engelli insanlara tavsiyem kendilerine inansınlar. Çünkü kendilerini geliştiremeyerek ve başarabileceği şeyleri göremeyerek neler kaybedebileceğini ancak bir işi başardıktan sonra fark edebilirler. Bu nedenle şu an öyle bir karar versinler ki gelecekteki yaşamları da kendilerine binlerce teşekkürler etsin…

İnsanların birbirlerini daha anlayışlı karşılayacak sevgi dolu bir dünya dilerim.

Yazar: Meryem ÇINAR

engelsiz eğitim online eğitim uzaktan eğitim
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.