AnasayfaBlogBir Özveri Mesleği: Hemşirelik
Meslekler

Bir Özveri Mesleği: Hemşirelik

18 Aralık 2018
Bir Özveri Mesleği: Hemşirelik

Hemşirelik, bireyin, ailenin, toplumun sağlığını koruyan, geliştiren ve hastalık halinde doktor işbirliğiyle iyileştiren meslektir. Bu mesleği ifa eden sağlık çalışanlarına ise Hemşire denir. Hemşire farsça kökenli bir kelime olup Hem (beraber) ve Şıra (süt) kelimelerinin birleşimesiyle süttaşlık, kardeşlik anlamına gelmektedir. Aslında bu kelimenin anlamı bile bize bu mesleğin ne kadar kutsal olduğunu göstermez mi? Yeri gelir hastalarına anne şefkatiyle, yeri gelir kardeş özverisiyle yaklaşır. İşte öylesine bir hoşgörü mesleğidir. Hemşirelik hakkında birçok bilginin yanlış olduğunun altını çizmek istiyorum. Hemşireler sadece bakım ve tedavi yapmaz. Birçok rolleri vardır.

Bakım, hemşireliğin bilinen en eski ve en temel rolüdür. Hemşire bakım verirken planlı bir şekilde ve hasta merkezli çalışır. Bu rolünü yerine getirirken bakım ihtiyaçlarını belirler, gerekli bilgileri toplar, amacını belirler, planlar ve baķımı uygular. Ardından da değerlendirir. Hemşireler, bakım rolünü holistik (bütüncül) bir yaklaşımla yerine getirmelidir. Yani bakımı fiziksel olarak ele aldığı gibi psikolojik ve sosyal yönden de baķım ihtiyaçlarını gidermelidir. Hemşireler, bireyin, ailenin ve toplumun sağlığını korumak ve geliştirmek amacıyla eğitimler verir. Bu çerçevede bireylere sağlıklı davranışlar kazandırmayi hedefler. Bununla bilikte hasta ve ailesini hastalık, tedavi ve taburculuk sonrası baķım hakkında bilgilendirir.

Bunlarla birlikte hemşire hasta haklarını savunur, danışmanlık hizmeti verir. Sürekli gündemi takip ederek yeni bilgileri bakımda uygulamalarına aktarır. Kanıta dayalı bir bakım sunar.

Hemşirenin görevlerinden bazıları neler?

 • Hasta bakımını planlar ve uygun sekilde uygular.

 • Hekim tarafından öngörülen tedaviyi uygular. Hemşire gözlem fornuna kaydeder.

 • Hastayı bütüncül olarak ele alır.

 • Yaşam bulgularını (ateş, nabız, solunum, tansiyon) belirli aralıklarla takip eder.

 • Hastanın duygularını ifade etmesi için cesaretlendirerek hastanın rahatlamasını sağlar.

 • Kliniğin düzeninden sorumludur.

 • Tüm işlemlerini steril bir şekilde yapar.

 • Hasta ve ailesini tedavi ve komplikasyonlar yönünden bilgilendirir.

 • Bulaşıcı hastalıklar ve aile planlaması hakkında toplumu bilgilendirir.

 • Aşı hizmeti verir.

Hemşirelik mesleğinin gerektirdiği nitelikler neler?

Hemşirelik özveri isteyen bir meslektir. Bu işi yapacak olan bireylerin insanları sevmesi çok önemlidir. Bunun dışında bu mesleği yapacak olan bireyler;

 • Dil, din, ırk ayrımı yapmamalı

 • Sorumluluğunun bilincinde olmalı

 • Planlı, düzenli ve temiz olmalı

 • Araştırmacı bir ruha sahip olmalı

 • Meslek etiğine uymalı

 • Soğukkanlı olmalı

Hemşirelik Eğitimi

Bildiğiniz üzere ortaöğretim, önlisans ve lisans mezunları hemşire olabilmektedir. Ancak son yıllarda yapılan düzenlemeye göre ortaöğretim mezunları "hemşire yardımcısı" ünvanını almaktadır. Hemşirelik bölümünde (lisans için) meslek esasları, İç hastalıkları hemşireliği, Cerrahi hemşireliği, Kadın hastalıkları ve doğum hemşireliği, çocuk sağlığı ve hastalıkları hemşireligi, Ruh sağlığı ve hastalıkları hemşireliği ve Halk sağlığı hemşireliği gibi ana dersler verilmektedir.

Çalışma Alanları Neler?

Hemşirelik çalışma alanı oldukça geniş olan bir meslektir. Başta hastaneler olmak üzere Aile sağlığı merkezleri, dispanserler, toplum sağlığı merkezi gibi birçok alanda görev alabilmektedirler.

Benim gözümden hemşirelik

Şuan hemşirelik 4.sınıf öğrencisiyim. Bu bölüme tercih vermeden önce bu mesleği hiç bilmediğimi farkettim. Acaba bu meslek için yeterli olabilir miyim diye her gün sordum kendime. Çünkü bu meslekte hata yapmamak gerekiyor. Daha sonra derslere girdim ama bu mesleğin önemini en iyi stajlarda anladım. Çünkü başka hayatlara dokunabilmek, o insanlara bir yararının bulunması ve hastalardan aldığı hayır duaları...

Tabii bu mesleği en iyi şekilde, profesyonelce yerine getirebilmek hedefim oldu. Ne şanslıyım ki bu mesleği her gün daha sevmeme, bu işe daha sıkı sarılmama ve bu mesleği en iyi, en doğru şekilde yapmamı öğreten bir hocam var. Cihan hocama çok şey borçluyum. Ve bu meslek adayları ve bu mesleği tercih edecekler için cümlelerimi Yard. Doçent Dr. Cihan Önen hocamdan öğrendiğim şu öneri ile bitirmek istiyorum. Her hastaya önemli olduğunu hissettirmeli, güvene dayalı bir iletişimle yaklaşmayı ve bakımını en iyi şekilde vermeyi ilke edinmeliyiz.

hemşire hemşirelik kariyer meslek
Rüya Naz
Rüya Naz
Blog Yazarı

Bitlis Eren Üniversitesi Hemşirelik Bölümü mezunudur. İstanbul İşletme Enstitüsünden aldığı birçok sertifikası bulunmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.