AnasayfaBlogHemşirelik Bölümü Nedir?
Bölümler

Hemşirelik Bölümü Nedir?

06 Ağustos 2020
Bir kadın yaşlı bir kadının önünde durmuş, ellerini nazik bir şekilde tutarken görülüyor. Kadının yüzünde şefkatli ve merhametli doğasını yansıtan yumuşak bir gülümseme var. Yaşlı kadın beyaz bir üst ve siyah bir alt giymiş ve grimsi saçlarını topuz yapmış. Genç kadın açık pembe bir elbise giyiyor ve saçları da düzgün bir at kuyruğu şeklinde arkaya toplanmış. Arka plan bulanıklaştırılarak görüntüye rüya gibi ve sakin bir hava verilmiş. İki kadın görüntünün ortasında duruyor ve birbirlerine güçlü bir bağ ve sevgiyle bakıyorlar. Görsel güçlü bir şefkat ve özen mesajı veriyor.
AlanAçıklamaÖrnekler
Hemşirelik BölümüKişilerin, ailelerin ve toplumun bakımını ve sağlığını koruma ile ilgilenen bir meslektir.Üniversitelerin Hemşirelik bölümünden mezun olanlar.
Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri BölümüSağlığın korunması, tedavinin uygulanması ve hasta bakımının koordinasyonunu sağlar.Uzman hemşire unvanı alarak çalışabilirler.
Eğitim SüresiHemşirelik ve sağlık hizmetleri bölümü üniversitelerde 4 yıllık lisans eğitimi olarak verilir.Öğrencilerin toplamda 240 krediyi tamamlamaları gerekir.
İş İmkanlarıSağlık sektörü içerisinde geniş iş imkanları bulunur.Yönetici, klinisyen hemşire, okul veya kurum hemşiresi, öğretmen vs. gibi pozisyonlarda çalışabilirler.
Tedavi SüreciHemşireler, hastaların tedavi süreçlerini yönetir ve takip eder.Yoğun Bakım Hemşiresi, Acil Servis Hemşiresi, Diyaliz Hemşiresi gibi farklı uzmanlık alanları olabilir.
Görev AlanlarıHemşirelerin görev alanları oldukça geniştir.Dispanser, VSD, Ketem, acil sağlık hizmetleri istasyonu, toplum sağlığı merkezi, kurum tabiplikleri, huzur evleri, diş hastaneleri, poliklinikler, hastaneler, okul, cezaevleri, sağlık ocakları ve özel klinikler
Bölüm ÖzellikleriBölüm, sürekli gelişimden haberdar olmayı ve ihtiyaçları çözebilecek yetkinlikte ders planlaması yapmayı hedefler.Sağlık sektörüne ilgili olma, biyoloji gibi derslere ilgi, disiplin, yardımseverlik, sabır, empati yeteneği ve grup çalışmasına yatkın olma gereklidir.
Mezunların GörevleriBirey ve toplum sağlığının korunması ve tedavi süreçlerinin yönetilmesi hemşirelerin en önemli görevlerindendir.Hastalıklarda doktor tarafından belirlenen tedaviyi uygulayabilme yeteneği gereklidir.
Profesyonal GelişimHemşireler, hemşirelik uygulamaları ve bilgisi konusunda sürekli gelişim gösterme imkanına sahiptir.Lisanusütü eğitim alarak Uzman Hemşire olabilirler.
Sağlık HizmetleriHemşirelik, hasta ve hasta yakınlarının sağlık hizmetlerine kolay ulaşabilmesini sağlar.Hastalara ve ailelere sağlık bilgisi sağlama, hastalıkları önleme, sağlığı geliştirme, hastaları ve hasta yakınlarına psikolojik destek sağlama.

Hemşirelik bölümü, sağlık sektörlerinde kişilerin, ailelerin ve toplumun bakımını ve sağlığını koruyan bir meslektir. Hemşireler sayesinde bireyler sağlıklarını ve yaşam kalitelerini büyük ölçüde koruyup geri kazanabilirler. Hemşireler, mesleki eğitim almış, hasta bakıcı, tabip, laborant gibi sağlık çalışanları ile beraber çalışarak hastanın tedavisini sağlayan sağlık personelleridir. Üniversitelerin Hemşirelik bölümünden mezun olarak lisansını tamamlayan ve diplomaları Sağlık Bakanlığı tarafından onaylananlara hemşire unvanı verilir.

Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Bölümü Nedir?

Hemşirelik ve sağlık hizmetleri; bireylerin, aile ve toplumların sağlığının korunması, hastalık durumunda doktorun direktifleri doğrultusunda tedavinin uygulanması ve hasta bakımının koordinasyonunu üstlenir. Hemşirelik ve sağlık hizmetleri gelişen teknolojinin de etkisi ile sağlık alanında meydana gelen gelişmeleri yakından takip eder ve yenilikleri hızlı bir şekilde uygular.

Bireyleri fizyolojik ve psikolojik açıdan bir bütün olarak ele alır. Uygulamaları planlarken; solunum, beslenme, uyku, beden ısısı, temizlik gibi en temel ihtiyaçları dikkate alır. Uygulama sürecine geçildiğinde ise; hasta için belirlenen tedaviyi uygular, takibini yapar ve raporlar. Hemşirelik ve sağlık hizmetleri üniversitelerde eğitim olarak verilir. Eğitimi tamamlayan kişiler uzman hemşire unvanı alır.

Sağlık hizmetleri içinde yer alan hemşirelik sorumluluklarının tamamının takibinden ve raporlanmasından sorumludur. Görevleri gereği sağlık hizmetleri alanında çalışmalarını verilen yetkiler doğrultusunda devam ettirir.Hemşirelik ve sağlık hizmetleri bölümü, sağlık hizmetleri alanındaki bölümler içinde göze çarpan bölümler arasındadır. Bu alana ilgisi olan öğrencilerin tercihleri içinde ilk sıralarda yer alır. Bu durumda bölüm açısından, sürekli gelişimden haberdar olmayı ve ihtiyaçları çözebilecek yetkinlikte ders planlaması yapılmasını sağlamaktadır.

Bölümün, günümüzde olduğu gibi gelecekte de aynı hızla gelişimine devam etmesi beklenmektedir. Hemşirelik ve sağlık hizmetleri bölümü; eğitim süresinin sonunda meslek yaşamlarında kişilerin ve toplumun sağlığını koruma yöntemleri ve tedavi süreçlerinde doktor tarafından verilen talimatları en iyi şekilde uygulayacak, donanımlı, nitelikli sağlık personellerini yetiştirmeyi hedeflemektedir. Birey ve toplumun sağlığı her şeyin önünde gelir. Hastalık durumlarında almış olduğu eğitimleri en doğru şekilde uygulayacak, hasta bakımını bilgisi ile yönetebilecek mezunlar ülkenin en büyük ihtiyaçları arasındadır.

Hemşirelik ve sağlık hizmetleri bölümü üniversitelerde 4 yıllık lisans eğitimi olarak verilmektedir. Öğrencilerin bölümden mezun olabilmeleri için toplamda 240 krediyi tamamlamaları gerekir. Hemşirelik ve sağlık hizmetleri bölümünü tercih edecek adayların öncelikle sağlık sektörüne ilgili olması gerekir. Aynı zamanda biyoloji derslerini de severek takip etmeleri gerekir. Bölümü tercih edecek adayların bulunacakları ortam ve meslekleri gereği bazı önemli kişilik özelliklerinin de olması gerekir. Bunlardan ilk sırada olanlar; disiplin, yardımseverlik, sabır, empati yeteneği ve grup çalışmasına yatkın olmalarıdır.

Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri İş İmkanları Nelerdir?

Sağlık sektörü sürekli değişen bir hıza sahiptir. Değişimin hızı mezunların kariyerlerinde de rol oynar. Bölüm mezunları kamu ve özel sektörde iş imkanına sahiptir. Yönetici, klinisyen hemşire, okullarda okul hemşiresi veya kurumlarda kurum hemşiresi olarak görev alabilirler. Pedagojik formasyon almaları sonucunda sağlık meslek lisesinde öğretmen olarak çalışabilirler.

Bu bölümden mezun olan öğrenciler de hemşirelik bölümü mezunları ile aynı hak ve sorumluluklara sahiptir. Devlet ve üniversite hastanelerinde çalışabilirler. Bunun için öncelikle KPSS puanları kurumların beklentilerini karşılamalıdır. Mezunların birçoğu hastanelerde ve kliniklerde çalışmaktadır.

Hemşirelik Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Lisans mezunu hemşireler meslekleri dahilinde Lisansüstü eğitim alıp, diplomaları da Sağlık Bakanlığı tarafından onaylandıktan sonra Uzman Hemşire olarak görev yapabilirler. Hemşirelik bölümü mezunlarının yapabildikleri meslekler;

 • Yoğun Bakım Hemşiresi, 

 • Acil Servis Hemşiresi

 • İç Hastalıkları Hemşireliği, 

 • Diyabet Eğitim Hemşiresi, 

 • Onkoloji Hemşiresi, 

 • Diyaliz Hemşiresi, 

 • Rehabilitasyon Hemşiresi, 

 • Endoskopi Hemşiresi, 

 • Cerrahi Hemşireliği, 

 • Ameliyathane Hemşiresi, 

 • Stoma ve Yara Bakım Hemşiresi, 

 • Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği, 

 • Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği,

 • Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği, 

 • Halk Sağlığı Hemşireliği.

Ayrıca bu bölümden mezun olanlar dispanser, VSD, Ketem, acil sağlık hizmetleri istasyonu, toplum sağlığı merkezi, kurum tabiplikleri, huzur evleri, diş hastaneleri, poliklinikler, hastaneler, okul, cezaevleri, sağlık ocaklarında ve özel klinikler de görev alabilirler. Hastanelerin her bölümünde uzmanlığına göre belirlenmiş alanlarda çalışabilirler. Yüksek lisans yaparak kariyerlerini üst seviyeye çıkartabilirler. Sağlık kuruluşlarında ki ve hastanelerdeki bazı pozisyonlar için yüksek lisans diploması gerekebilir. Yüksek lisans derecesi yaptığınızda maaşınızda da büyük ölçekli olmasa da bir fark olacaktır. 

Hemşirelik Bölümü Dersleri Nelerdir?

Hemşirelik bölümü eğitimi lisans düzeyinde dört yıllıktır. 8 dönemden oluşan bu programda üniversiteler arası farklılık gösterse de ders isimleri farkı ancak içerikleri genellikle aynıdır. Yazın staj imkanı sunulan öğrenciler teori de öğrendiklerini pratikte uygulayabilir. Aşağıda Hemşirelik bölümünün genel anlamda dersleri sıralanmıştır.  

 • Hemşirelikte Temel Kavramlar

 • Hemşirelik Esasları

 • Hemşirelikte İletişim

 • Hasta Eğitimi

 • İç Hastalıkları Hemşireliği

 • Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği

 • Hemşirelik Tarihi ve Sağlık Mevzuatı

 • Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği

 • Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği

 • Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği

 • Toplum Sağlığı Hemşireliği

 • Hemşirelik Meslek Dersleri Uygulaması – I

 • Acil Hemşireliği

 • Hemşirelikte Epidemiyoloji

 • Hemşirelikte Yönetim

 • Anatomi 

 • Genel Psikoloji

 • Beslenmeye Giriş

 • Genel Mikrobiyoloji

Bu bölümler Hemşirelik bölümünün genel olarak öğretilen dersleri arasındadır. Öğrenciler 4 yıllık eğitimle Hemşireliğin temel kuram ve kavramlarını, ilke ve yöntemlerini öğrenirler. Okulda hastaların ilaçlarını nasıl kullanması gerektiğini, insanlarla iletişimin önemini, insanların temel özellik ve gereksinimlerini uygulamalı olarak anlatırlar. Sağlığın geliştirilmesi, hastalıkların erken tanısı, tedavisi, bakımı, rehabilitasyon konularda eğitim alırlar. Kadın, bebek, çocuk ve genel olarak toplumun ruh sağlığını iyileştirici ve tedavi edici yöntemlerini öğrenirler. Öğrencileri mesleğe hazırlamak için hemşirelik girişimleri deneyimi kazandırırlar. Ders içeriklerinde insan anatomisi, vücut sistemleri, kemikler, eklemler, kas sistemi, nöroloji gibi konular yer alır. Bunların yanında İngilizce, Atatürk İlke ve İnkılapları gibi genel derslerde mevcuttur. Derslerde kullanımı öğretilen bazı alet ve malzemeler vardır. Bunlar; tansiyon aleti, derece, EKG, oksijen tüpü, monitör, enjektörler, solüsyon ve tüp sonda, ilaçlar, pansuman malzemeleri, aspiratör, ameliyat için gerekli olan malzemelerdir. 

Hemşirelik Bölümü Taban Puanları ve Sıralaması

Hemşirelik bölümü sayısal bir bölümdür. TYT ve AYT sınavlarından aldığınız puanlara göre tercih yapabiliyorsunuz. Ön lisans hemşirelik bölümü için TYT sınavına girmek yeterlidir. Fakat lisans yani 4 yıllık bir bölüm için AYT sınavından başarılı olmanız gerekmektedir. Sayısal puan türünden sınava girdiğinizde AYT’den Fen Bilimleri ve Matematik sorularını yapmanız gerekir. Aşağıda en yüksek puan ve başarı sıralamalarıyla ilgili 5 adet üniversite sıralanmıştır. Özel ve Devlet Üniversiteleri karışık şekilde verilmiştir. 

 • Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi (İstanbul) - Taban Puanı: 405,05721, Başarı Sırası: 60807

 • Koç Üniversitesi (İstanbul)- Taban Puanı: 393,45484, Başarı Sırası: 69925

 • Hacettepe Üniversitesi (Ankara)- Taban Puanı: 381,95272, Başarı Sırası: 79598

 • Bezm-İ Âlem Vakıf Üniversitesi (İstanbul)- Taban Puanı: 373,36272, Başarı Sırası: 87222

 • İstanbul Medipol Üniversitesi (İstanbul)- Taban Puanı: 372,16163, Başarı Sırası: 88454

Hemşirelik Bölümü Devlet Üniversiteleri

 • Gazi Üniversitesi (Ankara)

 • Ege Üniversitesi (İzmir)

 • Marmara Üniversitesi (İstanbul)

 • Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi

 • Dokuz Eylül Üniversitesi (İzmir)

 • Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

 • Sağlık Bilimleri Üniversitesi (İstanbul)

 • Ondokuz Mayıs Üniversitesi (Samsun)

 • Akdeniz Üniversitesi (Antalya)

 • Uludağ Üniversitesi (Bursa)

 • İstanbul Medeniyet Üniversitesi

 • Çukurova Üniversitesi (Adana)

 • Selçuk Üniversitesi (Konya)

 • İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi

 • Kocaeli Üniversitesi

 • İnönü Üniversitesi (Malatya)

 • Mersin Üniversitesi

 • Sağlık Bilimleri Üniversitesi (Ankara)

 • Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi

 • Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi

 • Karadeniz Teknik Üniversitesi (Trabzon)

 • Pamukkale Üniversitesi (Denizli)

Hemşirelik Bölümü Özel Üniversiteleri

 • Biruni Üniversitesi (İstanbul)

 • Yeditepe Üniversitesi (İstanbul)

 • İzmir Ekonomi Üniversitesi

 • Sanko Üniversitesi (Gaziantep)

 • İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi

 • İstinye Üniversitesi (İstanbul)

 • İstanbul Bilgi Üniversitesi

 • Yüksek İhtisas Üniversitesi (Ankara)

 • KTO Karatay Üniversitesi (Konya)

 • İstanbul Aydın Üniversitesi

 • Üsküdar Üniversitesi (İstanbul)

 • İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi

Türkiye’nin hemen her ilinde Hemşirelik bölümüne rastlamak mümkündür. Yukarıda verdiğimiz üniversiteler bu bölüme ait üniversitelerin bazılarıdır. Özel üniversitelerde puanın yüksekliğine göre burslu bölümler vardır. İstenilenden daha düşük puanlara sahipseniz ve maddi açıdan durumunuz iyiyse %50, %60, %75 oranında indirimle bu bölümde okumaya hak kazanabilirsiniz. Yüksek bir puana sahipseniz istediğiniz devlet üniversitelerini seçebilir ya da özel üniversitede burslu okuyabilirsiniz. 

Hemşirenin Sahip Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Hemşirelik bölümünden mezun olup o unvanı kazandıktan sonra mesleğinize başlayabilirsiniz. Bununla birlikte iyi bir hemşire olmak için bazı özelliklere sahip olmanız gerekmektedir. Bununla birlikte etik davranan, dürüst, sorumluluk alan karakter yapısına sahip olmanız gerekir. Pozitif yaklaşımlar sergileyip, iyi bir takım oyuncusu olmalısınız. Ayrıca;

 • Fedakar

 • Esnek

 • İletişim Becerileri Kuvvetli

 • Empati Kurabilen 

 • Detaylara Dikkat Eden

 • Problem Çözme Becerisine Sahip,

birey olabilirseniz mesleğinizi de çok severek yapabilirsiniz. Hemşirelik travma gibi olaylarda stresli bir iştir. Ölümleri ve acıları kişiselleştirmeden kabul etmesi gerekir. Hastalarının iyileşmelerine yardımcı olmak, diğer hemşirelerle uyum içinde çalışmak, insanlara empatiyle karşılık vermek, hastalarının duygularını anlayıp doğru anladığını karşısındakine belli etmek büyük bir beceri gerektirir. İyi bir hemşire insan biyolojisini bilmelidir. 

Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Mezunları Ne İş Yapar?

Hemşirelik ve sağlık hizmetleri bölümünde okumak isteyen öğrenciler öncelikle bölüme ilgileri sebebi ile tercihlerini yapar. Ardından iyi bir kariyer planı çizebilmek için hem teorik bilgiler hem de eğitim süresince elde edecekleri tecrübeler ile gelecek planları yapar.

Eğitimini başarı ile tamamlayarak lisans diploması almaya hak kazananlar, uzman hemşire olarak çalışmaya başlar. Uzman hemşirelerin çalıştıkları kurumlarda önemli görevleri bulunmaktadır.

 • Uzman hemşireler, klinik bilgi, beceri, araştırma, danışmanlık, planlama, uygulama gibi temel görevlerden sorumludur. Aldıkları sorumluluk gereği programlı ve kapsamlı bir çalışma planı bulunur. Görevlerini yerine getirirken raporlama görevini de yerine getirmek zorundadır. Kendisinden bekleneni başarması durumunda yeni stratejiler geliştirmeyi hedefler.

 • Doktorlar tarafından hastalara konan tanı ve tedavi sürecinde karşılaşılan kritik kararlarda, uygun tedavi programını yönetebilmek için danışmanlık görevini üstlenir. Mesleki açıdan hemşirelere yardım eder.

 • Hasta ve ailenin ihtiyacı olan destek sürecinde tüm eğitim programını organize eder. Hastaları ve yakınlarını bakım ve tedavi sürecinde uygulanacak yöntemler ve yan etkiler ile ilgili bilgilendirir. Hastaya ait güncel sağlık bilgisine ulaşılması için gerekli düzenlemeleri yapar.

 • Uzmanlık alanı ile alakalı kurumlara danışmalık yapabileceği gibi çalıştığı kurum içinde araştırma komitesinde görev verilebilir.

 • Akademik olarak kariyerlerine devam edebilir. Pedagojik formasyon alarak eğitim kurumlarında ders verebilir.

Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Dersleri Nelerdir?

Hemşirelik ve sağlık hizmetleri bölümünde eğitim almayı planlayan adaylar öncelikle alacakları dersleri araştırır. Bu süreçte alacakları teorik bilgilerin neler olacağı, mezun olduktan sonra nasıl bir kariyer planı yapabileceklerini tespit etmeye çalışır. Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri bölümü, 4 yıllık eğitim süresince sağlık ve biyoloji üzerine yoğunlaşmış derslerden oluşmaktadır. Bu süreci başarı ile tamamlayan öğrenciler lisan diploması almaya hak kazanacaktır. Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri bölümünü tercih edecek adaylar, aşağıda sıraladığımız dersler ile karşı karşıya kalacaktır.

 • Anatomi,

 • Histoloji,

 • Biyokimya,

 • Temel Bilgi ve İletişim Teknolojisi Kullanımı,

 • Hemşirelik Esasları,

 • İç Hastalıkları Hemşireliği,

 • Davranış Bilimleri ve Psikoloji,

 • Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği,

 • Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği

 • hemşirelikte araştırma yöntemleri

Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Taban Puanları ve Sıralama

Hemşirelik ve sağlık hizmetleri bölümü son senelerde çok sayıda öğrenci tarafından tercih edilmektedir. Bu durumda ortalamanın her yıl artış göstermesine sebep olmaktadır. 2020 Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Taban Puanları ve Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Başarı Sıralamaları aşağıdaki gibidir. Sizler için hazırladığımız tablo ilk 3 eğitim kuruma ait taban puanları ve başarı sırasını göstermektedir.

Yazımızdaki verilerin tamamı ÖSYM ve YÖK tarafından açıklanmış olan en son güncel puanlardır.

 • TOROS ÜNİVERSİTESİ (MERSİN)    Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri (Burslu)    Taban puan: 306,8175 Başarı sırası: 176055

 • TOROS ÜNİVERSİTESİ (MERSİN)    Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri (%50 İndirimli) Taban puan: 284,14389 Başarı sırası: 227946

 • TOROS ÜNİVERSİTESİ (MERSİN)    Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri (Ücretli)    Taban puan: 240,99477 Başarı sırası: 389085

Hemşirelik Bölümü, Kişilerin, ailelerin ve toplumun bakımını ve sağlığını koruma ile ilgilenen bir meslektir, Üniversitelerin Hemşirelik bölümünden mezun olanlar, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Bölümü, Sağlığın korunması, tedavinin uygulanması ve hasta bakımının koordinasyonunu sağlar, Uzman hemşire unvanı alarak çalışabilirler, Eğitim Süresi, Hemşirelik ve sağlık hizmetleri bölümü üniversitelerde 4 yıllık lisans eğitimi olarak verilir, Öğrencilerin toplamda 240 krediyi tamamlamaları gerekir, İş İmkanları, Sağlık sektörü içerisinde geniş iş imkanları bulunur, Yönetici, klinisyen hemşire, okul veya kurum hemşiresi, öğretmen vs gibi pozisyonlarda çalışabilirler, Tedavi Süreci, Hemşireler, hastaların tedavi süreçlerini yönetir ve takip eder, Yoğun Bakım Hemşiresi, Acil Servis Hemşiresi, Diyaliz Hemşiresi gibi farklı uzmanlık alanları olabilir, Görev Alanları, Hemşirelerin görev alanları oldukça geniştir, Dispanser, VSD, Ketem, acil sağlık hizmetleri istasyonu, toplum sağlığı merkezi, kurum tabiplikleri, huzur evleri, diş hastaneleri, poliklinikler, hastaneler, okul, cezaevleri, sağlık ocakları ve özel klinikler, Bölüm Özellikleri, Bölüm, sürekli gelişimden haberdar olmayı ve ihtiyaçları çözebilecek yetkinlikte ders planlaması yapmayı hedefler, Sağlık sektörüne ilgili olma, biyoloji gibi derslere ilgi, disiplin, yardımseverlik, sabır, empati yeteneği ve grup çalışmasına yatkın olma gereklidir, Mezunların Görevleri, Birey ve toplum sağlığının korunması ve tedavi süreçlerinin yönetilmesi hemşirelerin en önemli görevlerindendir, Hastalıklarda doktor tarafından belirlenen tedaviyi uygulayabilme yeteneği gereklidir, Profesyonal Gelişim, Hemşireler, hemşirelik uygulamaları ve bilgisi konusunda sürekli gelişim gösterme imkanına sahiptir, Lisanusütü eğitim alarak Uzman Hemşire olabilirler, Sağlık Hizmetleri, Hemşirelik, hasta ve hasta yakınlarının sağlık hizmetlerine kolay ulaşabilmesini sağlar, Hastalara ve ailelere sağlık bilgisi sağlama, hastalıkları önleme, sağlığı geliştirme, hastaları ve hasta yakınlarına psikolojik destek sağlama
hemşirelik hemşire hemşirelik bölümü hastane tedavi hemşirelik ve sağlık hizmetleri bölümü nedir hemşirelik bölümü mezunları ne iş yapar hemşirelik ve sağlık hizmetleri bölümü mezunları ne iş yapar hemşirelik bölümü iş imkanları hemşirelik ve sağlık hizmetleri bölümü iş imkanları hemşirelik bölümü taban puan ve sıralamaları hemşirelik ve sağlık hizmetleri bölümü taban puan ve sıralamaları
Açık tenli ve açık kahverengi saçlı genç bir kadın doğrudan kameraya bakmaktadır. Üzerinde siyah desenli beyaz bir tişört var. Gözleri hafifçe kapalı ve dudakları rahat bir ifadeyle hafifçe ayrılmış. Boynuna altın bir kolye ve bir çift küçük halka küpe takıyor. Saçları düzgün bir şekilde toplanmış ve yüzü güneşin ışığıyla çerçevelenmiş. Yüz ifadesi sakin ve huzurlu, duruşu kendinden emin ve rahat. Bakışları hem davetkâr hem de esrarengiz.
Fatma Aykut
Blog Yazarı

Süleyman Demirel Üniversitesi Radyo Televizyon bölümü mezunu olan Fatma Aykut, 7.5 yıl yerel bir televizyonda Yayın Operatörlüğü ve Muhabirlik yaptı. Şu an Atatürk Üniversitesi Reklamcılık bölümünü okuyor ve İstanbul İşletme Enstitüsü’nde içerik editörlüğü yapıyor.    

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Resimde muhtemelen bir CV görüşmesine hazırlanan takım elbiseli bir adam görülüyor. Gözlüklü, sakallı ve düğmeli gömleğiyle kendinden emin ve iyi giyimli görünüyor. Arka planda metal bir kutunun yakın çekimi, bir saat ve bir kol görülebiliyor. Bu görüntü, bir CV görüşmesine nasıl hazırlanılması gerektiğine dair mükemmel bir örnektir.
4.6
(50)

CV Hazırlama Eğitimi

6 Konu3 Saat
Bu resim online bir NLP kursunu ve sertifikasını tasvir etmektedir. Resimdeki kadın gülümseyerek kursun eğlenceli ve ödüllendirici olduğunu ima ediyor. Boynunun, saçının ve ağzının yakın çekimi, kursun doğal dil işlemenin tüm yönlerini kapsadığını göstermektedir. Siyah arka plan ve merdiven, kursun kapsamlı ve ilgi çekici olduğunu gösteriyor. Arka plandaki kişinin elleri bulanıklaştırılarak kadına ve kurs materyaline odaklanıldığı vurgulanıyor. Kısacası, bu görsel NLP kursunun ve sertifikasyonunun ilgi çekici, kapsamlı ve ödüllendirici bir deneyim sunduğunu anlatmaktadır.
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
1350790
Bu görüntü, empati ve iletişim eğitimi alan bir grup insanı yakalıyor. Bireyler karşılıklı anlayış ve anlaşmaya işaret edecek şekilde el sıkışırken görülüyor. Eğitim oturumunda teknolojinin kullanıldığını gösteren bir dizüstü bilgisayar mevcut. Karşılıklı saygının önemini gösteren bir kadın ve bir erkek el sıkışırken görülüyor. Arka planda kursun fiziksel ortamına işaret eden ahşap ayaklı beyaz bir sandalye görülmektedir. Kâğıt üzerindeki bir kalem not alındığını gösteriyor. Ayrıca, grubun çeşitliliğine işaret eden sakallı bir adam var. Tüm bu unsurlar bir araya gelerek bu görüntünün empati ve iletişime odaklanan bir öğrenme oturumuna ait olduğunu gösteriyor.
Bu görüntü, içinde bir insan olan siyah bir daireden oluşuyor. Kişi kollarını iki yana açmış, kameraya dönük bir şekilde durmaktadır. Kişi beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Arka plan gri tonda. Kişinin açık kahverengi gözleri ve kısa siyah saçları var. Daire pürüzsüz, kavisli bir dokuya ve parlak bir yüzeye sahip. Kişi kendinden emin ve güçlü görünüyor. Çemberin ortasında dururken kararlı bir ifadesi var. Resmin atmosferi davetkâr ve sıcak.Ders Eğitmeni
11390