Close
Mobil Menu Bars

Bilinç ve İletişim Donanımları

01 Mayıs 2019, 2588 defa okundu.
Bilinç ve İletişim Donanımları
etkili iletişim, iletişim, beden dili

A ve B adını verdiğimiz, aynı şeyi hedefleyen iki kişi düşünelim. A kişisi hedefiyle ilgili araştırma yapan, tecrübeli kişilerden yardım alan yani hedefi için kendisini donatan biri olsun. B kişisi ise kimseye danışmayan, "Olacağı varsa olur." diyen yani kendisini donatmayan biri olsun. Aynı hedef için çabalayan bu iki kişiden hangisinin hedefine ulaşıp başarılı olacağı gayet açıktır. Bilincini donatan insan, bilincini donatmayan insandan hep daha önde ve daha başarılı olacaktır.

İnsan Muhteşem Bir Potansiyeldir 

Farkına varılmayan potansiyelin bir önemi yoktur. Mesela bir meyve çekirdeği düşünelim. Bu meyve çekirdeği uygun ortam sağlanırsa, sahip olduğu üretme potansiyeli ile kendisi gibi sonsuz sayıda meyve çekirdeği üretebilir. Fakat aynı meyve çekirdeği uygun ortam sağlanmazsa çürüyüp gider ve sahip olduğu muhteşem üretme potansiyelinin hiçbir anlam ve önemi kalmaz.

İnsanoğlu Algı Dünyasında Yaşar

Bazen insanlar aynı olayı farklı şekilde algılar. Bunun nedeni olay algılanırken kullanılan zeminin farklı olmasıdır.

Sürekli İletişim İçindeyiz

Çoğu kişi sadece sözle iletişim kurulduğunu düşünür. Halbuki yapılan hatta yapılmayan her hareketle iletişim kurulabilir. Çünkü alıcıya gönderilen, sözlü veya sözsüz her mesaj iletişim aracıdır.

Ortamın Verdiği Mesajlar Nedir?

Ortamı oluşturan bilinç, kişiye ortam aracılığıyla mesaj verir. Mesela ev sahibi misafirini özel misafir odasında ağırlayarak misafirine kendisini önemsediği mesajını verir.

İletişim Çok Kanallı Bir Süreçtir

Her duyu organı bir iletişim kanalıdır. Mesela "Tatlı yiyelim, tatlı konuşalım." sözü tatsal kanala güzel bir örnektir.

İletişimin İki Düzeyi: İç Dünya ve Dış Dünya

Çoğu kişi belli bir yaştan sonra hangi ortamda nasıl davranması ve iletişim kurması gerektiğini gerektiğini bilir. Daha doğrusu iletişim kurmayı zamanla öğrenir. Kişi kendi istediği şekilde değil, kendinden güçlü kişilerin ondan istediği şekilde davranır ve konuşur. Böylece kişi öznel iç dünyasını gizlemiş, sosyal dış dünyasını göstermiş olur.

İç ve Dış Dünya Farkı Stres Oluşturur

Kişinin iç dünyasında oluşturduğu mesajla dış dünyasına yansıttığı mesaj farklı olduğunda, kişi bu farkla doğru orantılı olarak stres yaşar. Fark azsa stres az, fark çoksa stres çoktur.

İnsan Hem Ait Hem Bağımsız Olmak İster

Kişi, hem kendinden büyük bir bütünün parçası olmak hem de birey olarak tek ve özgür olmak ister.

Varoluşun Beş Boyutu Nedir?

Kişi, iletişim ortamında sezgisel olarak; umursanıp umursanmadığını, kabul edilip edilmediğini, yeterli, değerli ve sevilmeye layık olup olmadığını merak eder. İletişim kurduğu kişiler tarafından fark edilmek, önemsenmek yani umursanmak ister. İletişim kurduğu kişiler tarafından yargılanmadan, olduğu gibi kabul edilmek ister. Kişi, iletişim kurduğu kişiler için değerli olmak ve onlarla oluşturduğu bütünün vazgeçilmez bir parçası olmak ister. İletişim kurduğu kişiler için güvenilir olmak ve bir şeyler başarabilmek için yeterli olmak ister. İletişim konusunda daha başarılı olmak için İstanbul İşletme Enstitüsünden online İletişim Eğitimleri alabilirsiniz.

Karşımızdakini Dinleyerek Var Ederiz

Bir kişiye varoluşun beş boyutunu yaşatmanın en iyi yolu o kişiyi dinlemektir. Çünkü kişi dinlenirken, kendisini dinleyen kişi tarafından önemsenip önemsenmediğini anlayabilir. Kişinin özü önemsenirse kişi varoluşunu sağlıklı biçimde gerçekleştirebilir. Fakat kişinin sosyal yüzü önemsenirse kişi varoluşunu sağlıklı biçimde gerçekleştiremez. Kişinin beklentisiyle karşılaştığı durum uyuşmadığında kişi karşısındakini suçlar. Etkili İletişim ve Beden Dili eğitimi ile bu konuda kendinizi geliştirebilirsiniz. 

İki Yaşam Felsefesi: Korku Kültürü ve Değerler Kültürü

Korku kültüründe kişi, kendisini korkutan güce saygı duyar. Fakat değerler kültüründe kişi, diğer kişilerin özüne saygı duyar.

Aile İçi İlişkilerdeki Bilincin Önemi Nedir?

Korku kültürü, kişileri üstünlük yarışına sokar. Bu bilinçteki kişiler üstün ve güçlü olmak için çaba harcar. Fakat değerler kültürü, insanları iyi ve güzel olanı yapmaya yönlendirir. Bu bilinçteki kişiler birlikte en iyisi için çaba harcarlar. İlişkilerde sevgi temel alınırsa, mutlu ve başarılı bireyler yetişir. Fakat ilişkilerde korku temel alınırsa, mutsuz ve başarısız bireyler yetişir. Bilinçli kişiler tarafından oluşturulan sevgi temelli ilişkiler, bireyleri başarı ve mutluluğa ulaştırır. Fakat bilinçsiz kişiler tarafından oluşturulan korku temelli ilişkiler bireyleri başarısızlık ve mutsuzluğa götürür. Bilinçli bireyler mutlu ve sağlıklı, bilinçsiz bireylerse başarıdan uzak, mutsuz bir toplum oluşturur.

Yazar: Firdevs Açar

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!