Close
Mobil Menu Bars

Referans Mektubu Yazmaktan Korkmayın

17 Ocak 2019, 2036 defa okundu.
Referans Mektubu Yazmaktan Korkmayın
Referans Mektubu Yazmaktan Korkmayın

Hemen hemen herkes kariyerinin bir noktasında referans mektubu talebiyle karşılaşır. Bu talep iş arkadaşlarınızdan da gelse, iş bağlantılarınızda da gelse yazacağınız mektup, onu talep eden kişi için önemlidir. Bir diğer önemli konu ise verdiğiniz referans mektubu işe alım sürecine etki edeceği için, yazmak istediğiniz biri için bunu yapmamanız. Eğer kafanızı kurcalayan şeyler varsa sizden referans mektubu isteyen kişiyi kibarca ret edebilmelisiniz.

Referans Mektubu Yazarken Yazacak İyi Şeyler Bulamamak

Eğer bir referans mektubunu istemeyerek yazdıysanız zaten okuyan kişi bunu hissedecektir. Bu yüzden böyle bir referans mektubu yazdığınız kişiye de bir faydası olmayacaktır. Eğer içtenlikle bir referans mektubu yazamayacaksınız, bu talebi nazikçe ret etmeniz hem isteyen hem de sizin için daha iyi olacaktır. İçten olmayan bir referans mektubu kötü referans vermek kadar zarar verebilir çünkü işverenler satır aralarını okurlar ve sizin aslında neyi söylemediğinizi anlarlar. 

Birinin sizden referans mektubunuzu istemesi gerçekten onur vericidir. Ancak aynı zamanda sizi strese de sokabilir. Ancak korkmayın herkes rahatlıkla referans mektubu yazabilir. Sadece nereden başlayacağınızı bilmeniz yeterli. Herşeyden önce sizden referans mektubu isteyen kişinin özgeçmişini inceleyin.

Çalışanlar içinse referans mektubu almak için çaba göstermelidir.

Özgeçmiş taramasını nasıl yapabileceğinizi bilmiyorsanız; İK'cı İçin CV-Özgeçmiş Tarama Önerileri yazımıza göz atmanızda fayda var.

Bir öğrenci için referans mektubu yazacaksanız ondan ödevlerin listesini isteyebilirsiniz. Referans mektubunu ne için istediklerini bilmek mektubunuza yön verecektir. Mektubu yazdıktan sonra nasıl ileteceğinizi mutlaka sorun çünkü bazı mektuplar e-posta ile gönderilebilirken bazılarını özellikle elden teslim etmeniz gerekebilir. Şimdi nasıl başlayacağımızı öğrendiğimize göre referans mektubunun detaylarına geçelim.

referans mektubu, mektup yazma

Temel Şeylerle Başlayın

Mektubunuza referans mektubu yazdığınız kişiyle nasıl tanıştığınızı anlatarak başlayın. Eğer o kişi eski bir çalışanınızsa sizinle çalıştığı tarihleri yazın.

Detayları Ekleyin

Mektuba kişinin becerilerini ve performansını anlatarak devam edin. Potansiyel işverenin neden onu seçmesi gerektiğini açıklayın. İşverenler sizden ne bekliyor sorunun cevabı önerdiğiniz kişide olabilir, bunu açığa çıkarmalısınız. İki veya üç göze çarpan özellik ekleyin ve bu özellikleri nasıl kullandığına dair örnekler vermeye çalışın. Bu özellikleri seçerken özellikle kişinin başvurduğu işle alakalı olanları vurgulayın. Kişinin başvurduğu işin tanımını isteyin ve bu tanımda olan özelliklerini öne çıkarın. 

Takipte Kalmayı Önerin

Mektubu yazdığınız işverene referans mektubu yazdığınız kişiyi istihdam etmesi durumunda eğer isterse takipte kalabileceğinizi belirtin. Bunu yapabilmesi için mektubunuzun sonuna iletişim bilgileri eklemeyi ihmal etmeyin.

Profesyonel Olun

Bir referans mektubunu teslim etmeden önce mutlaka hatalarını düzeltin. Hatta bir yakınınızdan ikinci bir kontrol yapmasını bile rica edebilirsiniz. Mektubu iş yazışmalarına uygun bir fontta yazın. Times New Roman veya Arial gibi okunması kolay yazı tiplerinden birini seçin.

Mektubu sizden mektup isteyen kişinin talimatlarına göre teslim edin. Eğer bunu belirtmediyse özellikle sormalısınız.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunudur. İstanbul İşletme Enstitüsü'nde Kariyer, iletişim konularında yazılar yazmaktadır.

Devamı
Yorumlar(3)
Ortalama Değerlendirme 1,7

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Hande Ekinci
21 Ocak 2019
4.0

Eski patronlarım tarafından yazılan referans mektubu daha önce çok işime yaradı.

Aysu Kayalar
18 Ocak 2019
1.0

Refrans mektruplarını çok dikkate almıyorlar. nASIL olsa kendi istediklerini işe alıyorlar.

Arda Dursun
18 Ocak 2019
.0

referans mektubu dediklerinde napıcam dıye dusunmeyız artık